Reklama

Z Polski

2017-02-01 10:01


Niedziela Ogólnopolska 6/2017, str. 7

Kraków

Kard. Stanisław Dziwisz kawalerem Orderu Orła Białego

Najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego został uhonorowany kard. Stanisław Dziwisz. Nadanie odznaczenia odbyło się 28 stycznia br. w kapitularzu katedry wawelskiej, bezpośrednio po uroczystości ingresu abp. Marka Jędraszewskiego.

Podczas ceremonii nadania orderu prezydent RP Andrzej Duda przypomniał, że ma on głęboką symbolikę związaną z wolną Polską i jest nadawany za zasługi dla Rzeczypospolitej. – Całe dotychczasowe życie było znamienitą zasługą dla Rzeczypospolitej. Ta służba, którą Eminencja rozpoczął, wstępując do seminarium, była drogą służby dla Boga, Kościoła, bliźniego, ale przede wszystkim dla narodu polskiego – powiedział Andrzej Duda.

Kard. Dziwisz przyznał, że nadane mu odznaczenie przyjmuje jako wyraz uznania dla spraw, które dokonały się podczas minionych lat, również dla dobra Polski. – Służąc Chrystusowi i Jego Ewangelii, zawsze miałem świadomość, że w ten sposób najlepiej służę człowiekowi, a także Polsce. Przecież nasz naród od ponad tysiąca lat, mniej lub bardziej wiernie, rzeźbi swoją tożsamość na fundamencie ewangelicznych wartości dobra i miłości, godności człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boże. Ta sama świadomość towarzyszyła mi podczas wieloletniej pracy u boku Jana Pawła II w Watykanie – powiedział kard. Dziwisz.

Reklama

KAI

Statystyki

Zakony w Polsce w liczbach za rok 2016

W Polsce działa obecnie blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których przynależy ponad 32 tys. osób. Mamy ponad 100 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych, w których żyje ok. 19 tys. sióstr w 2230 domach zakonnych obecnych we wszystkich diecezjach. Ponadto 2038 sióstr pracuje poza granicami Polski. W Polsce działają 83 klasztory kontemplacyjne należące do Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych oraz kilka klasztorów nienależących do Konferencji. Modli się w nich ponad 50 mniszek. Zakonnice prowadzą ok. 500 portali internetowych, ponad 400 profili na Facebooku i Twitterze oraz 6 wydawnictw.

Zakony męskie liczą 12152 zakonników, w tym 9363 kapłanów, 1360 braci, 953 kleryków, 253 nowicjuszy i 223 postulantów. Na terenie Polski pracuje 8852 zakonników, natomiast za granicą – 3300. Zakonnicy prowadzą 700 parafii, pod ich opieką znajduje się także 155 sanktuariów. Zakony męskie posiadają 139 domów rekolekcyjnych, w których prowadzi się rekolekcje zamknięte. Zakonnicy wygłosili w ciągu ostatniego roku prawie 6,5 tys. serii rekolekcji i misji parafialnych oraz ponad 3 tys. serii rekolekcji specjalistycznych. Zakonne środki społecznej komunikacji obejmują współcześnie jedną ogólnopolską stację telewizyjną, 8 rozgłośni radiowych, 102 czasopisma religijne, 46 wydawnictw oraz 73 księgarnie. Bardzo szeroka jest obecność zakonników w Internecie. Prowadzą oni także 20 kawiarenek internetowych.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Tylko Bóg na pewno będzie – i my w Nim.

Krótko

• Jarosław Kaczyński w wywiadach radiowych zapowiedział, że Polska nie poprze Donalda Tuska w jego ewentualnych staraniach o reelekcję na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

• Oceny Polaków na temat sytuacji politycznej w kraju się pogorszyły. Od grudnia 2016 r. o 10 proc. więcej badanych twierdzi, że jest ona zła – sądzi tak blisko połowa respondentów. Nieco ponad jedna trzecia badanych uważa, że sprawy Polski idą w dobrym kierunku.

• Prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzą sprawę gwałtownych protestów przed Sejmem w grudniu 2016 r. Już 5 osób usłyszało zarzuty łamania prawa.

• Dwóch wiceministrów odeszło z resortu zdrowia. Z pracy w rządzie zrezygnowali Jarosław Pinkas i Piotr Warczyński.

• Pierwsze dokumenty ze zbioru zastrzeżonego, utajnionego przez lata przed opinią publiczną opublikował Instytut Pamięci Narodowej.

• Jarosław Kaczyński został „Człowiekiem Wolności 2016” tygodnika „wSieci”.

• Podczas obchodów 72. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz 27 stycznia br. premier Beata Szydło powiedziała: – Tutaj człowiek odebrał drugiemu człowiekowi człowieczeństwo. Odebrał to, co definiuje nas jako ludzi. Rana po Zagładzie nigdy się nie zabliźni.

• Samochód, w którym jechał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, uczestniczył 25 stycznia br. w karambolu na drodze z Torunia do Warszawy. Minister nie odniósł obrażeń.

• Zmarł prof. Tadeusz Malak – aktor, reżyser, wieloletni pedagog Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz prorektor tej uczelni w latach 1996-99. Występował m.in. w Teatrze Rapsodycznym – na scenie współtworzonej niegdyś przez Karola Wojtyłę.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Reklama

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wysłannik ONZ u papieża: jak chronić miejsca kultu religijnego?

2019-12-09 21:09

pb / Watykan (KAI)

Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji Miguela Angela Moratinosa, wysokiego przedstawiciela Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. przymierza cywilizacji. Przedstawił on przyjęty we wrześniu plan działań ONZ w dziedzinie ochrony miejsc kultu religijnego. Audiencja trwała 40 minut.

Włodzimierz Rędzioch

Były minister spraw zagranicznych Hiszpanii poinformował po spotkaniu, że rozmawiał z papieżem także o Dokumencie nt. Ludzkiego Braterstwa, podpisanym przez Franciszka w lutym w Abu Zabi wraz z wielkim imamem kairskiego uniwersytetu Al-Azhar Ahmedem al-Tayebem. Moratinos zauważył, że dokument ten i wyrażone w nim uniwersalne wartości zostały uwzględnione we wspomnianym planie ONZ.

Plan działań w dziedzinie ochrony miejsc kultu religijnego przedstawił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 12 września. Przemawiając w siedzibie organizacji nazwał go „ważnym krokiem w walce z nienawiścią i przemocą w świecie”.

- Nasz świat stawia czoła wzrostowi antysemityzmu, nienawiści antymuzułmańskiej, atakom na chrześcijan i nietolerancji wobec innych grup religijnych. Tylko w ostatnich miesiącach zabito żydów w synagogach, muzułmanów w meczetach, chrześcijan w czasie modlitwy - podkreślił Guterres przedstawiając plan wypracowany na jego prośbę przez Moratinosa po masakrze w meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii, synagodze w Pittsburghu w USA i kościołach katolickich w Sri Lance.

Według sekretarza generalnego ONZ, „miejsca kultu religijnego są ważnymi symbolami w naszej zbiorowej świadomości”. - Kiedy ludzie są atakowani z powodu swej religii lub swoich przekonań, całe społeczeństwo zostaje osłabione. Miejsca kultu na całym świecie powinny stanowić spokojną przystań, sprzyjającą refleksji i pokojowi, a nie miejscami przelewu krwi i terroru. Ludzie na całym świecie powinni móc wyznawać i praktykować swą wiarę w pokoju - zaznaczył Guterres.

Plan działań, który w zamyśle Guterresa ma dopełnić przedstawiony w czerwcu br. plan walki z mową nienawiści, zawiera rekomendacje, mające pomóc państwom w ich wysiłkach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa miejscom kultu, a także zalecenia dla ONZ, zwierzchników religijnych, społeczeństwa obywatelskiego i dostawców internetu.

Jedną z propozycji jest rozpoczęcie przez ONZ światowej kampanii medialnej, wspierającej wzajemny szacunek i zrozumienie, a także stworzenie „kartografii miejsc kultu religijnego na całym świecie, aby uzyskać interaktywne narzędzie internetowe umożliwiające ukazanie powszechności miejsc kultu i przyczyniające się do wspierania szacunku i zrozumienia ich głębokiego znaczenia dla poszczególnych osób i wspólnot na wszystkich kontynentach.

Ze swej strony Moratinos oświadczył wówczas, że „sukces planu zależeć będzie od jego wprowadzania w życie i trwałego zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron, a szczególnie państw członkowskich ONZ, w aktywne działania na rzecz ochrony miejsc kultu”. Dodał, że plan działań zostanie dopełniony przez światowy program ochrony tzw. celów miękkich, w tym miejsc kultu, przed zagrożeniem terrorystycznym. Wypracowany on zostanie przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Walki z Terroryzmem. Będzie miał on na celu „wzrost zdolności łagodzenia [zagrożenia], zarządzania kryzysowego i planowania środków nadzwyczajnych przez państwa członkowskie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem