Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 6/2017, str. 8

Spowiednicy i rekolekcjoniści

Formacja formatorów

W dniach 23-26 stycznia br. na Jasnej Górze odbyło się 26. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych Seminariów i Spowiedników Kapłańskich. Wzięło w nim udział ok. 80 księży. Doroczne spotkanie organizuje Komisja ds. Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. Tegoroczne rozważania, medytacje, wykłady i dyskusje skoncentrowane były wokół trzech tematów: „Idźcie i głoście”, „Chrystus naszym Królem” oraz „Jubileusz 100-lecia objawień Matki Bożej Fatimskiej”.

List do uczestników przesłał abp Wojciech Polak, prymas Polski, który jest przewodniczącym Komisji ds. Duchowieństwa. Z ramienia komisji nad sympozjum czuwał abp Józef Górzyński, ordynariusz warmiński, który przewodniczył Mszy św. 24 stycznia w Kaplicy Matki Bożej. Na sympozjum obecni byli także biskup senior Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i bp Andrzej Czaja z Opola.

W domu Królowej

Dzieci dziękowały za roraty

Na Jasnej Górze odbyła się w dniach 21-22 stycznia br. Ogólnopolska Pielgrzymka Czytelników „Małego Gościa Niedzielnego”. Na spotkanie przybyły dzieci – uczestnicy nabożeństw roratnich, przeżywanych wraz z „Małym Gościem Niedzielnym” w Adwencie 2016 r. Tematem Rorat był jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Dodatkowo w czasie pielgrzymki dziękowano za jubileusz 90-lecia istnienia „Małego Gościa Niedzielnego”. – Podczas Rorat, którym przyświecało hasło: „W Domu Królowej”, dzieci poznawały historię, wydarzenia związane z Jasną Górą i Matką Bożą. I tak się pięknie złożyło, że dziękujemy też za 90 lat istnienia „Małego Gościa Niedzielnego” – powiedziała Gabriela Szulik, redaktor naczelna „Małego Gościa Niedzielnego”. Dzieci włączyły się w „Żywą Koronę Maryi” i przekazały ok. 23 tys. próśb i podziękowań. W czasie Mszy św. przy ołtarzu Matki Bożej stanęły 3 wielkie wiklinowe kosze z kolorowymi karteczkami od dzieci.

Reklama

Po Eucharystii pielgrzymi zatrzymali się przy jasnogórskiej szopce, a później w Sali o. Kordeckiego rozpoczął się czas wspólnego kolędowania z Magdą Anioł i jej zespołem.

22 stycznia Apel Jasnogórski w intencji uczestników Rorat „W Domu Królowej” poprowadził ks. Tomasz Jaklewicz, zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”.

Krótko

19 stycznia przed Cudownym Obrazem Matki Bożej została odprawiona Msza św. inaugurująca 21. Konferencję Naukowo-Szkoleniową Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych. Konferencja odbywała się w dniach 19-21 stycznia 2017 r. w Centrum Kongresowym Akademii Polonijnej w Częstochowie, pod hasłem: „Nie żyje się, nie kocha, nie umiera na próbę”. Organizatorem było Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej (więcej na stronie 24).

Reklama

• W nocy z 20 na 21 stycznia przed Cudownym Obrazem Matki Bożej czuwał nowicjat pauliński z Leśniowa. Wraz z młodymi nowicjuszami w całonocnej modlitwie uczestniczył o. Samuel Karwacki, magister nowicjatu. Czuwanie było dziękczynieniem za dar powołania i obłóczyny, które odbyły się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2016 r.

22 stycznia po raz 20. na Jasnej Górze kolędowała Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Mszany Dolnej i Piekiełka.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-02-01 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Emilewicz: w powiatach oznaczonych kolorem czerwonym nie planujemy pełnych restrykcji

2020-08-07 09:40

[ TEMATY ]

COVID‑19

Jadwiga Emilewicz

wikipedia.org

W powiatach oznaczonych kolorem czerwonym z powodu zagrożenia epidemiologicznego nie planujemy pełnych restrykcji, jak np. zamykanie sklepów, dlatego nie przewidujemy nowych instrumentów wsparcia - powiedziała w piątek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował na konferencji prasowej o planowanym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń. MZ wprowadzi w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń - czerwony i żółty. Zmiany w obostrzeniach zaczną obowiązywać od soboty.

Emilewicz była pytana w piątek w TVP1 o to, czy w związku z nowymi restrykcjami w powiatach przewidziane są nowe rozwiązania, jakie rząd będzie stosował, by wspomóc firmy, które będą miały kłopoty na terenie tych powiatów.

Wicepremier przypomniała, że w pierwszych tygodniach kwarantanny nie zamknięto żadnych zakładów produkcyjnych.

"I tak też się dzieje dziś. W tych powiatach zaznaczonych na czerwono, w których wracamy do pewnych restrykcji, nie ma zamknięcia zakładów produkcyjnych. Jest ograniczenie w zakresie dystansu - w restauracjach, sklepach, zwiększa się dystans między klientami. Jest ograniczenie w zakresie pewnych aktywności jeśli chodzi o czas wolny, dyskoteki, kluby, bary - te miejsca, w których wiemy, że w ostatnich tygodniach były takimi ogniskami zakażeniowymi" - tłumaczyła Emilewicz.

Jak mówiła, na razie nie ma potrzeby dodatkowego stosowania restrykcji. Jej zdaniem musimy przede wszystkim mocno egzekwować te restrykcje, które obowiązują, a o których trochę społeczeństwo zapomniało - czyli noszenie maseczek, dezynfekcja rąk, stosowanie dystansu w sklepach, zamkniętych pomieszczeniach.

"W tych świecących się na czerwono dziś powiatach, takich pełnych restrykcji, które wymagają zamknięcia np. sklepów - tego typu nowych obowiązków nie ma. I dlatego też nie planujemy nowych instrumentów wsparcia. Ponad 130 mld zł, które zostało już przekazane na rynek po to, żeby utrzymać płynność firm - mamy nadzieję na razie w tym momencie, że to są te instrumenty, które pracują, i nie planujemy w tej chwili nowych" - powiedziała Emilewicz.

Wicepremier wskazał, że rząd przygotował "dużo instrumentów" wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych koronawirusem, nawet dla osób samozatrudnionych, jak np. możliwości zawieszenia składek na ubezpieczenia społeczne czy wypłaty postojowego. "Uruchomiliśmy także instrumenty dla osób, które mają np. zakupiony sprzęt na kredyt, czy mikropożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu. (...) Zachęcam i zapraszam do ARP, która dla małych firm, także dla osób samozatrudnionych, ale które mają wysokie koszty stałe, też udziela specjalnej pomocy" - powiedziała.

Jak tłumaczy resort zdrowia, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim. Tam wprowadzane są najbardziej rygorystyczne obostrzenia, zakazujące funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, sanatoriom i ograniczające liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do 1 osoby na cztery metry kwadratowe. Wprowadzony zostanie też nakaz noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej.

Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu. Tam możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dot. ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

Zmiany zasad wprowadzane w tych powiatach nie dotyczą funkcjonowania m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych, handlu, transportu lotniczego czy organizacji zgromadzeń.
(PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

CZYTAJ DALEJ

Gmina Laskowa: Złote Krzyże Zasługi dla kapłanów

2020-08-07 11:52

Maria Fortuna-Sudor

W święto Przemienienia Pańskiego, w czasie odpustu parafialnego w Jaworznej, trzech kapłanów z gminy Laskowa, z dekanatu Ujanowice, otrzymało przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Złote Krzyże Zasługi.

Wyróżnionym; ks. prał. Józefowi Cieśli z Jaworznej, ks. prał. Józefowi Treli ze Żmiącej i ks. prał. Stanisławowi Węgrzynowi z Kamionki Małej, medale uroczyście przekazał wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec. W Mszy św. odpustowej uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, pochodzący z Jaworznej kapłani oraz licznie zebrani parafianie.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii oraz do czytania Niedzieli Małopolskiej. W numerze na 23 sierpnia ukaże się obszerny artykuł upamiętniający to piękne wydarzenie. 

Zobacz zdjęcia: Niezwykłe wyróżnienie. Złote Krzyże Zasługi dla kapłanów
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję