Reklama

Niedziela Kielecka

Św. Michał Archanioł – opiekun Daleszyc

Od średniowiecza historia Daleszyc przeplata się z wątkami św. Michała Archanioła, który patronuje kościołowi parafialnemu. Jeden z jego atrybutów – złotą wagę – odnajdziemy także w herbie miasta Daleszyce. Przed wiekami w dzień św. Michała odbywał się w miasteczku jeden z najsłynniejszych jarmarków w roku. Dziś miasto nawiązuje do tej tradycji, a parafialny odpust 29 września we wspomnienie Świętych Archaniołów gromadzi wielu mieszkańców

Niedziela kielecka 6/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

św. Michał Archanioł

W.D.

Wizerunek św. Michała Archanioła w ołtarzu głównym

Michał Archanioł jest ważny dla wyznawców chrześcijaństwa, ale także dla żydów i muzułmanów. Niesie pomoc każdemu człowiekowi. Michał jest archaniołem, którego przyzywamy w walce przeciw złu. Pomaga odnaleźć wewnętrzne światło. W Biblii ukazywany jest jako obrońca Izraela. Strzeże też Kościoła katolickiego. W sztuce przedstawiany bywa w tunice i paliuszu, w szacie władcy i jako wojownik w zbroi. Skrzydła ma najczęściej białe, niekiedy pawie. Jego atrybutami są: globus, krzyż, laska, lanca, miecz, oszczep, puklerz, szatan w postaci smoka u nóg lub skrępowany, napis „Quis ut Deus” (Któż jak Bóg) czy waga. Patronuje Niemcom czy Japończykom. Jego postać widnieje na herbach wielu miast. Najsłynniejsze sanktuarium św. Michała Archanioła znajduje się na wzgórzu na Półwyspie Gargano w Monte San Angelo we Włoszech. W Polsce jego kult popularyzują zakony michalitów i michalitek. Jest patronem policjantów, żołnierzy i małych dzieci, opiekuje się pielgrzymami i obcymi ludźmi.

Imię – Mika’el – z hebrajskiego oznacza „Któż jak Bóg”. Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i do buntu namówił część aniołów, archanioł Michał miał wystąpić z okrzykiem: „Któż jak Bóg” i wypowiedział wojnę szatanom. Do tego motywu nawiązuje obraz w ołtarzu głównym w kościele daleszyckim. To dużych rozmiarów wizerunek ze św. Michałem Archaniołem w zbroi, który depcze szatana.

Przed Soborem Watykańskim II zwyczajowo wierni odmawiali z księdzem modlitwę ułożoną przez papieża Leona XIII rozpoczynającą się od słów: „Św. Michale Archaniele, broń nas w walce, a przeciw zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź nam obroną…”. Potem zaniechano tej praktyki w kościołach, ale w ostatnich latach modlitwa ta wraca. W Daleszycach modlą się do św. Michała po każdej Eucharystii. Św. Michał przywoływany jest przez kapłana w egzorcyzmach. – Wiem że modlitwę odmawiają także w trzech innych parafiach w dekanacie. Może przez większą świadomość zagrożeń duchowych i zła ludzie szukają pomocy u św. Michała – opowiada ks. Tadeusz Cudzik, proboszcz parafii od niespełna dwóch lat. Zauważa, że odpust parafialny 29 września nie ustępuje temu pierwszemu z okazji Matki Bożej Szkaplerznej. To dla wielu mieszkańców ważne święto.

Reklama

Figura św. Michała od towarzystwa przyjaciół Daleszyc

W 2009 r. członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej ufundowali do kościoła figurę św. Michała Archanioła. – W świątyni mamy przepiękny obraz z naszym patronem, ale jest on zasuwą obrazu Matki Bożej Daleszyckiej, więc kiedy obraz jest odsłonięty, nie jest on widoczny. Chciałam, aby wierni mogli patrzeć i zwracać się do św. Michała Archanioła w trakcie nabożeństw – mówiła Anna Oszczepalska z towarzystwa, pomysłodawczyni inicjatywy i miłośniczka historii Daleszyc, która popularyzuje ją w parafialnym miesięczniku i nie tylko. Figurę poświęcił ks. Franciszek Berak, ówczesny proboszcz. W miasteczku powrócono także do tradycji jesiennych jarmarków św. Michała. Nie mają one jednak wymiaru religijnego, ale integrują społeczność lokalną gromadzącą się na biesiadowaniu i koncertach na rynku.

Parafię erygował bp Iwo Odrowąż

Osada Daleszyce zyskała prawa miejskie w 1569 r. Przywilej podpisał król Zygmunt August, przyznając miastu prawo organizowania dwóch jarmarków: na św. Filipa i św. Jakuba oraz św. Michała Archanioła. Z czasem ich liczba rosła. Akt lokacyjny wydał bp Filip Padniewski. Zasadźcą został Seweryn Sasin, dotychczasowy daleszycki wójt.

Parafię w Daleszycach erygował bp Iwo Odrowąż w 1221 r. Pierwszy kościół romański, jednonawowy, pokryty był gontem. O murowanej świątyni na wzgórzu pw. św. Michała Archanioła pisano w wykazach świętopietrza w 1325 r. W 1627 r. Andrzej Smyczko-Rudnik dobudował od północy kaplicę Najświętszej Marii Panny. Od południa wybudowano kaplicę poświęconą św. Marii Magdalenie, którą ufundował Jan Skarbek-Kozietulski. Kościół miał wówczas plan krzyża; wieńczyła go kopuła. Po obu stronach fasady znajdowały się wieże romańskie, ale nadbudowane do góry. Kościół był konsekrowany najpierw w XIII wieku, potem jeszcze dwukrotnie w XVI i XVII stuleciu.

Reklama

U Matki Bożej Daleszyckiej

Największe zmiany zaszły podczas rozbudowy w latach 1907-12. Usunięto wtedy m.in. kopułę ze szczytu kościoła i zatarto jego stylowy charakter. Obecnie w świątyni znajdują się ołtarze: św. Franciszka, św. Józefa, Serca Jezusowego, Matki Bożej Częstochowskiej. Kościół w Daleszycach to jedno ze starszych miejsc kultu maryjnego, sanktuarium, gdzie od wieków czczony jest słynący łaskami obraz Matki Bożej Szkaplerznej, nazwanej Daleszycką, trzymającej w dłoni kwiat. Obraz powstał w XVI wieku. W 1949 r. wizerunek poddano renowacji w pracowni prof. Rudolfa Kozłowskiego z Krakowa. Na dzień powrotu obrazu parafia zorganizowała uroczystość ingresu wizerunku Matki Bożej do kościoła. Dziś przed Mszą św. i nabożeństwami jest on odsłaniany przy dźwiękach fanfar. W ostatnich latach kościół zasłynął z wojewódzkich festiwali pieśni pasyjnych.

Zrewitalizowane z pomocą funduszy unijnych wzgórze, przebudowane drogi, odnowiony dach na kościele (środkami po części parafialnymi i unijnymi), liczne prace wewnątrz świątyni zmieniły to historyczne miejsce nie do poznania i podniosły jego rangę.

Odnowa, Boża Brama i nie tylko

W duszpasterstwie prężną wspólnotę stanowią m.in. dorośli z Odnowy Życia w Duchu Świętym, do której należy ponad czterdzieści osób. Przygotowują oni m.in. kandydatów do bierzmowania i gromadzą się na spotkaniach. W parafii działa chór i schola młodzieżowa. Młodzież udziela się charytatywnie. Zdaniem ks. Cudzika, Światowe Dni Młodzieży ożywiły młodych i przyniosły dobre owoce. – Zarówno młodzi wolontariusze, jak i mieszkańcy, którzy gościli pielgrzymów z Francji, stanęli na wysokości zadania. Młodzież kontynuuje comiesięczne czuwania modlitewne, chętnie włącza się w działania parafialne. Myślę, że poprowadzą również Drogę Krzyżową ulicami Daleszyc w tym roku – mówi ks. Tadeusz Cudzik. Całkiem nową jest wspólnota dziecięca „Boża Brama”, która np. w ostatnich czasie włączyła się w procesję św. Mikołaja czy przygotowała jasełka. Wystąpiła również podczas wspólnego kolędowania 29 stycznia, które odbywało się w kościele.

W tym roku nagrodą dla najbardziej zaangażowanych młodych jest wyjazd w góry podczas zimowych ferii. Z wypoczynku skorzystają m.in. ministranci (posługuje ich przy ołtarzu 40) i dzieci ze wspólnoty „Boża Brama”.

Pomocą duszpasterską jest również parafialny „Zwiastun”, który rozchodzi się co miesiąc w ilości 350 egzemplarzy. Znaleźć w nim można ciekawe artykuły historyczne, teologiczne, opis wydarzeń parafialnych i lokalnych.

Ksiądz Proboszcz zapowiada, że w najbliższej perspektywie parafię czeka renowacja ołtarza głównego, który wymaga konserwacji. Przy tej okazji w planach jest również odnowienie obrazu ze św. Michałem Archaniołem. – W kościele będzie także instalowane ogrzewanie. W przyszłym roku Daleszyce będą przeżywały peregrynację kopii figury św. Michała Archanioła. To wydarzenie poprzedzą także duchowe przygotowania – mówi Ksiądz Proboszcz, mając nadzieję, że przybliżą one postać patrona i ożywią bardziej jego kult.

2017-02-01 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być jak najbliżej ołtarza

2020-06-30 12:26

Niedziela świdnicka 27/2020, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

bp Marek Mendyk

poświęcenie

100‑lecie

Marek Zygmunt

Bp Marek Mendyk kropi ołtarz wodą święconą

W 100. rocznicę ustanowienia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie biskup świdnicki poświęcił nowy kamienny ołtarz.

Początek budowy kościoła w Żarowie datowany jest na 1909 r. Okazała świątynia, utrzymana w stylu neogotyckim, została wzniesiona z czerwonej, nieotynkowanej cegły. Autorzy projektu, dwaj znani wrocławscy architekci Overhoff i Föhe, nadali budowli formę trójnawowego kościoła halowego. W tym samym roku pod świątynię położono kamień węgielny, a po 16 miesiącach prac budowlanych i wykończeniowych kościół został uroczyście poświęcony.

CZYTAJ DALEJ

Św. Kamil de Lellis

Niedziela sosnowiecka 34/2003

[ TEMATY ]

święty

martyrologium.blogspot.com/

Św. Kamil de Lellis, założyciel Zakonu Ojców Kamilianów. Urodził się 25 maja 1550 r. Rodzice przyjęli narodziny syna z radością, ale i z niepokojem, którego powodem był sen matki. Ujrzała chłopca stojącego na czele grupy rówieśników. Każdy z chłopców nosił na piersi czerwony krzyż. Takim krzyżem znaczono przestępców skazanych na karę śmierci. W wieku 17 lat Kamil poszedł wraz z ojcem na wojnę z Turkami. Nie trwało to długo, obydwu złamała choroba. Po śmierci rodziców jeszcze kilkakrotnie zaciągnął się do wojska, jednak wszystkie zarobione pieniądze tracił, uprawiając hazard. Taki styl życia doprowadził go do skrajnego ubóstwa. Pracując przy budowie klasztoru w Manfredonii, spotkał się po raz pierwszy z życiem zakonnym. Wtedy nastąpiło jego nawrócenie i radykalna odmiana życia. Wkrótce Kamil otrzymał upragniony habit franciszkański. Jednak zaniedbana rana na nodze otworzyła się na nowo i Kamil zmuszony był poddać się leczeniu. W szpitalu św. Jakuba w Rzymie spotkał się z ludzką niemocą i cierpieniem. Doświadczenie to spowodowało, że w 1586 r. założył Stowarzyszenie Sług Chorych, a papież Sykstus V nadał towarzystwu przywilej noszenia na zakonnym habicie czerwonego krzyża. 21 września 1591 r. papież Grzegorz XIV podniósł Towarzystwo do rangi Zakonu i nadał mu nazwę: Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym.

CZYTAJ DALEJ

Statek im. Papieża Franciszka ratuje w Brazylii chorych na COVID-19

2020-07-14 21:02

[ TEMATY ]

Franciszek

vaticannews.va

Brazylia mobilizuje wszystkie siły do walki z pandemią koronawirusa, która każdego dnia kosztuje w tym kraju życie ok. tysiąca osób. W tej walce pomaga statek-szpital im. Papieża Franciszka pływający od roku po Amazonce i jej dorzeczach. Jednostka niesie wsparcie medyczne dla około 700 tys. mieszkańców tego ubogiego regionu.

„Ten statek już dokonał ogromnych cudów ratując życie wielu ludzi mieszkających w przybrzeżnych osadach. Bez otrzymanej pomocy medycznej nie mieliby szans na powrót do zdrowia” – mówi brat Joel Sousa, odpowiadający za koordynację pracy tego pływającego szpitala. W czasie pandemii, liczący 23 osoby, personel medyczny zaangażował się również w walkę z koronawirusem, który niestety dotarł także do dżungli amazońskiej. Na statku wykonywane są m.in. testy.

Odkąd pływający szpital wyruszył rok temu na Amazonkę udzielił pomocy ponad 46 tys. ubogich i potrzebujących. Na statku jest rentgen, mammograf i EKG oraz działa doskonale wyposażone laboratorium, mała sala operacyjna, gabinet dentystyczny i apteka. Jest także kilka łóżek, na których można hospitalizować najcięższe przypadki. Działanie statku im. Papieża Franciszka finansowane jest m.in. z funduszy papieskiego jałmużnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję