Reklama

Niedziela Świdnicka

Spotkania Kolędników Misyjnych

W sobotę 14 stycznia w szczawieńskim Teatrze Zdrojowym odbyły się VIII Spotkania Kolędników Misyjnych z Diecezji Świdnickiej

To impreza co roku odbywająca się w innym mieście, która jest formą podziękowania dzieciom za ich udział w zespołach kolędniczych. Cały dochód z ich kolędowania zostanie przekazany na Papieskie Dzieło Misyjne, a poprzez nie na pomoc dzieciom w krajach misyjnych na całym świecie. W tym roku przygotowanie spotkań kolędników misyjnych przypadło parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju. Gośćmi honorowymi uroczystości byli ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec oraz burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk, który ufundował nagrody w przeprowadzonym podczas spotkań konkursie wiedzy o Tajlandii – jednym z wielu krajów, w którym pracują misjonarze z Polski.

Najpierw jednak na teatralnej scenie zaprezentowały się wszystkie uczestniczące w spotkaniu grupy kolędnicze, a były to zespoły z Bielawy, Nowej Rudy, Roztoki, Piekar, Kostrzy, Ząbkowic Śląskich, Świdnicy – miasto Kurii Biskupiej reprezentowała grupa z parafii Miłosierdzia Bożego, z Wałbrzycha, którego reprezentantem byli kolędnicy misyjni z parafii pw. Świętego Józefa Oblubieńca oraz parafii pw. Świętej Rodziny, a także kolędnicy ze Szczawna-Zdroju. Podziwiano ich wspaniałe stroje, w jakich występowali kolędując oraz słowa powitań – każde inne – które sobie przygotowali na powitania w odwiedzanych domach i na ulicach swoich miejscowości i które teraz powtórzyli na scenie.

Reklama

Kulminacyjnym punktem programu VIII Spotkań Kolędników Misyjnych były jasełka, które zaprezentowała blisko 30-osobowa grupa kolędników misyjnych z Ząbkowic Śląskich. Przygotowany bardzo starannie spektakl zachwycił nie tylko głębią treści, ale też wielkim bogactwem scenografii oraz starannym wykonaniem. Zwrócił na to uwagę Ksiądz Biskup, który podkreślił niemały wysiłek, jakie musiały włożyć dzieci w opanowanie długiego tekstu i ruchu scenicznego tworzącego jasełkowy spektakl.

Po jasełkach o swojej pracy na misjach w Afryce Zachodniej, na Wybrzeżu Kości Słoniowej opowiadał młodym kolędnikom ks. Tadeusz Faryś, przebywający tam 12 lat. Na zakończenie spotkań odbył się Konkurs Wiedzy o Tajlandii, w którym młodzi kolędnicy wykazywali się bardzo dużą wiedzą o tym kraju. (Wcześniej zapowiedź o konkursie przesłano do wszystkich parafii). Przeprowadzili go sprawnie siostry zakonne misjonarki, pracujące obecnie w Kurii Biskupiej, oraz ks. Jakub Górski, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Świdnickiej. Nagrody w konkursie wygrywał ten, kto najszybciej podniósł rękę i udzielił właściwej odpowiedzi.

Odbywające się po raz VIII Spotkania Kolędników Misyjnych poprzedziła Msza św. celebrowana w kościele parafialnym przez bp. Ignacego Deca, ks. proboszcza Jarosława Żmudę, ks. misjonarza Tadeusza Farysia, ks. Jakuba Górskiego, dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych, z liturgiczną oprawą ministrantów, których przygotował do uroczystości ks. Arkadiusz Harbar. W słowie do uczestników Ksiądz Biskup przypomniał, że sam jeszcze jako dziecko był kolędnikiem, więc nie mogło go zabraknąć na tym spotkaniu. Następnie podziękował opiekunom grup kolędniczych, katechetom i rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci, a szczawieńskiej parafii i miastu za pomoc w organizacji spotkań. Po Mszy św. zespoły kolędnicze przeszły z kościoła do Teatru Zdrojowego. W drodze kolędnicy oglądali Szczawno-Zdrój, podziwiając w Parku Zdrojowym m.in. piękną bożonarodzeniową szopkę, w muszli koncertowej. W holu teatru przed występami dzieci zostały poczęstowane gorącymi napojami i słodkimi bułeczkami ufundowanymi przez Szczawno-Zdrój.

Każde dziecko dostało pakiet Młodego Misjonarza. – Znajduje się w nim dziesiątka różańca za misje, kalendarzyk misyjny oraz różne czasopisma misyjne, by dzieci mogły być na bieżąco z misjami – mówiła w imieniu organizatorów spotkań siostra Magdalena. Informacje o środkach finansowych zebranych przez kolędników w diecezji świdnickiej cały czas jeszcze spływają, a środki, jak zawsze zostaną przekazywane na pomoc dzieciom w krajach misyjnych. Przed rokiem było to ogółem aż 25 tys. zł – przypomniała, podsumowując to wspaniałe dzieło.

2017-02-01 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddać cząstkę siebie

Niedziela małopolska 51/2016, str. 5

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Wydział Duszpasterstwa Misyjnego

Choć mają niewiele lat, do serca wzięli sobie słowa Pana Jezusa „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”. Kolędnicy Misyjni znów wyruszą w Małopolskę i zaniosą Dobrą Nowinę o narodzinach Zbawiciela. Warto otworzyć przed nimi swoje drzwi!

Wielu księży mówi, że odkąd w parafii pojawili się Kolędnicy Misjni, życie w niej jest już inne. Parafia ożywia się! – opowiada ks. Tadeusz Dziedzic, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. – Dzieci wyruszają z radością, w towarzystwie rodziców i opiekunów. Przypominają odwiedzanym osobom, że wielu ludzi na świecie nie zna jeszcze Chrystusa. A wiara, którą dzielimy się z innymi, wzrasta także w nas samych. To dodatkowa motywacja, by angażować się w to misyjne dzieło! – argumentuje mój rozmówca.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości odpustowe w Świętej Annie

2021-07-23 08:14

[ TEMATY ]

dominikanki

Święta Anna

www.swanna.mniszki.dominikanie.pl

Kaplica św. Anny w klasztorze dominikanek

Kaplica św. Anny w klasztorze dominikanek

Siostry dominikanki z klasztoru w Świętej Annie zapraszają do udziału w uroczystościach odpustowych w dniach 25-26 lipca.

W niedzielę 25 lipca o godz. 11 zostanie odprawiona Msza św. oraz zakończy się Nowenna do św. Anny. W poniedziałek 26 lipca o godz. 11.30 uroczystej Sumie odpustowej i procesji eucharystycznej będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Pozostałe Msze św. tego dnia o godz.: 7, 8.30, 10 i 17 (zbiorowa).

CZYTAJ DALEJ

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję