Reklama

Serca pełne miłości

Niedziela przemyska 10/2003

W styczniu i lutym tego roku kilkakrotnie byłem w Świetlicach "Wzrastania" w Przemyślu i Radymnie. Okazją ku temu były m. in. ferie zimowe. Ich program był bardzo bogaty. Dzieci m.in. odwiedziły biblioteki. Prowadzone niemalże codziennie różnego rodzaju konkursy, długie spacery, a nawet rajdy "w nieznane", spotkania z ciekawymi ludźmi przyczyniły się do tego, że ferie minęły jak z "bicza strzelił". Na początku ferii zostało powołane do życia Biuro Prasowe. W obu Świetlicach tworzyły je stałe zespoły. Dzięki ich pracy pozostałe dzieci oraz młodzież uczęszczająca do Świetlic mogła na bieżąco utrwalać doświadczenia przeżytego dnia w swoich notatkach. Informacje te okazały się bardzo pomocne, szczególnie w ostatnim dniu w specjalnym programie podsumowującym ferie.
Obie grupy odwiedziły Domy Pomocy Społecznej - Radymno w Wysocku, a Przemyśl przy ul. Basztowej. Wiele satysfakcji przyniosła dzieciom możliwość przedstawienia przygotowanego przez siebie programu oraz wręczenia drobnych upominków mieszkańcom tych domów.
Moc wzruszeń przyniosły dzieciom i młodzieży spotkania m.in. ze Stanisławem Marko, Mateuszem Pieniążkiem oraz przemyskimi strażakami. Szczegóły tych spotkań znalazły odzwierciedlenie w okolicznościowym numerze gazetki Radość.
Niesamowitą niespodziankę sprawiła dzieciom aura, zwłaszcza w drugim tygodniu ferii. Dzięki niej szaleństwom na śniegu nie było końca.
Warto podkreślić, że dzieci chętnie pomagały w przygotowywaniu posiłków i sprzątaniu pomieszczeń. Było to bardzo istotne ze względu na to, że codziennie przez blisko osiem godzin w Świetlicach przebywało około 35 dzieci. Były jednak i takie dni, gdzie liczba dzieci i młodzieży wzrastała prawie dwukrotnie.
Zauważyłem podczas spotkań w Świetlicach, że dzieci promieniowały radością i dobrocią. Moją uwagę zwrócił również fakt, że opiekunki Aneta z Przemyśla i Lucyna z Radymna cierpliwie odpowiadały na wszystkie pytania, a dzieci były bardzo wrażliwe i żądne wiedzy. W pielęgnowaniu optymizmu w życiu dzieci niestrudzenie pomagały wolontariuszki.
Zespół wychowawców, na czele z Alicją Sabatowską - prezes Stowarzyszenia Profilaktyki i Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży "Wzrastanie", wraz z wolontariuszkami dbał o dzieci z troską i miłością. Ci młodzi ludzie mając takie wzorce do naśladowania mogą śmiało kroczyć w przyszłość.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję