Reklama

Post i miłosierdzie

Niedziela kielecka 10/2003

Rozpoczyna się Wielki Post. W parafiach będą rekolekcje. Słyszeć będziemy wezwania do pokuty i nawrócenia, ale także do postu i do miłosierdzia. Po co to wszystko? Po co szczególnie post i miłosierdzie?
Niekiedy jest tak, że wykonujemy pewne czynności automatycznie. Jednak nie można żyć bez świadomości celu i sensu tego, co czynimy. Nie możemy również w pełni żyć bez postu i miłosierdzia. Może ktoś pomyśleć, to bzdura: dzisiaj post i miłosierdzie?! Komu to potrzebne, po co utrudniać sobie życie, skoro ono jest już i tak trudne. W tym stwierdzeniu zawarte jest wielkie nieporozumienie dotyczące postu. Kojarzy się go powszechnie z odmawianiem sobie pokarmów. Pojmuje się go często negatywnie, jako komplikowanie sobie życia. Czy tak jest naprawdę? Post ma swoje dzieje tak bogate, jak bogate są dzieje człowieka. Z postem spotykamy się we wszystkich religiach. Spotykamy się z nim w Piśmie Świętym, w życiu Jezusa i Apostołów, w chrześcijaństwie. Również do postu odwołują się lekarze, gabinety piękności proponujące post jako metodę uzyskania korzystnej sylwetki. Człowiek posiada nie tylko sylwetkę ciała, lecz również sylwetkę ducha, która stanowi o prawdziwym pięknie lub brzydocie . Piękna sylwetka ducha to świętość kształtowana we współpracy z Bogiem. Zdobywa się ją nie w gabinetach piękności, lecz postem, który pomaga otworzyć się na to, co Pan Bóg chce powiedzieć do nas i o nas oraz o tym, jak chce nas ukształtować. Sytość zamyka nas na Boga i na to, co jest prawdziwie wielkie i piękne. Syty jest przekonany o własnej samowystarczalności. Post odziera nas z tej iluzji i daje prawdziwą odpowiedź na pytanie, kim jesteśmy. Pozwala nam poznać siebie, do czego jesteśmy zdolni. W ten sposób post prowadzi do nawrócenia. Gdy Apostołowie nie potrafili wyrzucić złego ducha z człowieka opętanego, Jezus wyraźnie powiedział im, że potrzebny jest post i modlitwa. Sami niekiedy zmagamy się z różnymi słabościami, grzechami i nałogami. Post i wyrzeczenia umożliwiają zapanowanie nad tym, co zniewala. Wtedy post będzie życiem pod prąd łatwiźnie, lenistwu, zmysłowości i innym słabościom i grzechom, które są lansowane jako przejaw prawdziwej wolności człowieka.
Z postem cielesnym związany jest post duchowy, rozumiany jako powstrzymywanie się i pozbywanie złych myśli, pragnień i dążeń. Nigdy, trzeba o tym pamiętać, post nie może być niszczeniem ciała, lecz wzmacnianiem w sobie mocy ducha. W ten sposób post łączy się z miłosierdziem, które każe nam zobaczyć obok siebie człowieka w potrzebie. Pomaga nam ukształtować nową wyobraźnię miłosierdzia. Najpierw trzeba bowiem zobaczyć człowieka, a nie odwrotnie, ponieważ zauważając naprzód potrzeby, możemy zgubić człowieka. W ten sposób stalibyśmy się raczej instytucjami filantropijnymi, które chcąc załatwić problem, gubią człowieka. Miłosierdzie okazywane ludziom, to otwieranie przed nimi przyszłości przez słowo nadziei, obecność, przebaczenie. Może warto w tym tygodniu sięgnąć do Katechizmu, by przypomnieć sobie i zastosować w życiu uczynki miłosierne co do ciała i duszy. Warto.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję