Reklama

Polska

Propozycje Kościoła w Polsce na Adwent

Rekolekcje parafialne i internetowe, wieczory adwentowe, roraty akademickie czy adwentowa modlitwa w intencji dzieci nienarodzonych - to niektóre propozycje Kościoła w Polsce, mające pomóc wiernym w duchowym przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia.

[ TEMATY ]

adwent

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku lat dużą popularnością, zwłaszcza wśród młodych, cieszą się rekolekcje internetowe. W tym roku przygotowała je m.in. archidiecezja warszawska we współpracy z portalem Stacja7.pl, LangustaNaPalmie.pl, która od kilku lat proponuje rekolekcje znanego dominikanina, o. Adama Szustaka czy sercański portal ewangelizacyjny profeto.pl, który przygotował rekolekcje "Bliżej Nieba".

"ADWENTure, rekolekcje w wielkim mieście" - to propozycja archidiecezji warszawskiej i portalu Stacja7.pl. Rekolekcje odbywają się dwutorowo - w kościele i w sieci. Mają to być "ćwiczenia duchowe dla zabieganych, wiecznie spóźnionych, zapracowanych, nieco pogubionych, przemierzających ścieżki życia podobnie jak przemierzali je Maryja, Józef, Jan Chrzciciel, Zachariasz i Elżbieta oraz Mędrcy ze Wschodu" - informują organizatorzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rekolekcje poprowadzą: muzyk Darek Malejonek, dziennikarz Marek Zając, małżeństwo Małgorzata i Marek Nowiccy, biblistka s. Judyta Pudełko, dziennikarz naukowy Tomasz Rożek oraz ks. Kardynał Kazimierz Nycz.

Od 5 grudnia aż do Bożego Narodzenia każdego dnia na portalu Stacja7.pl będą pojawiały się krótkie, 3-4 minutowe filmiki. Będą one dotyczyły jednego z pięciu wątków rekolekcji. Ostatni odcinek, wieńczący adwent i zapraszający do Bożego Narodzenia, poprowadzi metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.

- Kolejne odcinki rekolekcji będą nagrywane w warszawskim metrze. Stacja to ten moment, kiedy się zatrzymujemy. Ale i ze stacji można wyruszyć, w lepszym kierunku. Jan Chrzciciel, adwentowy prorok, wyprowadził mieszkańców Wielkiego Miasta, Jerozolimy, nad Jordan, i tam głosił: "Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego". W naszych rekolekcjach każdy odcinek nosi nazwę "stacji". Zaplanowaliśmy ich 21, usytuowanych w ramach pięciu linii metra – to pięć wątków rekolekcji. Te linie metra zbiegają się na hipotetycznej stacji Centrum, która jest celem Adwentu, jakim jest Boże Narodzenie. Znaczenie "Stacji Centrum" wyjaśni w ostatnim odcinku kard. Nycz. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że głosu w filmikach użyczył lektor Maciej Gudowski, którego głos zapowiada kolejne stacje nowej, II linii Metra Warszawskiego - informują w komunikacie prasowym organizatorzy.

Reklama

Poza nagraniami w sieci, w dniach 15-21 grudnia rekolekcje odbędą się w warszawskim kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Każdy dzień będzie poświęcony innemu bohaterowi adwentu. Spotkania rekolekcyjne z zaproszonymi gośćmi poprowadzą warszawscy księża: ks. Przemysław Ćwiek oraz ks. Przemysław Śliwiński. Ostatni dzień rekolekcji to niedziela, 21 grudnia. Tego dnia homilie rekolekcyjne wygłosi kard. Kazimierz Nycz

Kolejną propozycją są rekolekcje pt. "Plaster Miodu", prowadzone przez dominikanina o. Adama Szustaka. Kilkuminutowe rozważania rekolekcyjne publikowane są codziennie na stronie www.langustanapalmie.pl. Ponadto trzy razy w tygodniu znany kaznodzieja publikuje dłuższe rozważania. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi każdego dnia odsłuchuje kolejny odcinek rekolekcji. O popularności tych internetowych ćwiczeń duchowych może świadczyć fakt, że przy publikacji jednego z odcinków nastąpiło przeciążenie sieci i chwilowy brak dostępu do nagrania, bo zbyt dużo osób chciało w tym samym czasie posłuchać najnowszych rozważań.

Rekolekcje internetowe od kilku lat przyciągają przed ekrany monitorów wielu internautów. Najpopularniejsze były wyświetlane ok. miliona razy.

W czym tkwi sekret popularności rekolekcji w sieci? Andrzej Sobczyk, właściciel grupy handlowej Gloria24, który w 2011 roku wpadł na pomysł stworzenia rekolekcji internetowych na dużą skalę przyznaje, że sukces tkwi w dobrym przygotowaniu technicznym, internetowym i w znalezieniu dobrego mówcy.

Sobczyk zaznacza jednak, że sam internet nie wystarczy. Podkreśla, że taka forma nie może zastąpić rekolekcji tradycyjnych. - Internetowe mają być tylko wsparciem, inspiracją, jeśli tak by nie było, uznałbym to za porażkę - przyznaje.

Reklama

Ks. Piotr Pawlukiewicz, rekolekcjonista, którego konferencje od lat gromadzą pełen kościół, podkreśla, że tradycyjna forma rekolekcji jest nadal atrakcyjna a rekolekcje internetowe, choć ciekawe, mogą być jedynie formą preewangelizacji. - Nikt nie spotka wspólnoty Kościoła, nie przystąpi do sakramentów, nie weźmie udziału w Eucharystii przez Internet - powiedział KAI.

Zdaniem kapłana, w przeżywaniu rekolekcji bardzo ważny jest wymiar wspólnotowy. - Ludzie widzą, że są razem, jednoczą się, widzą żywy Kościół - modlący się, spowiadający, przystępujący do sakramentów - wyliczał ks. Pawlukiewicz. Podkreślił też rolę kontaktu wiernych z duszpasterzem i działanie Ducha Świętego, którego można doświadczyć będąc w świątyni. Docenia także rekolekcje internetowe. Jego zdaniem mogą one być dobrym przygotowaniem do przeżycia rekolekcji w kościele.

A tych, w czasie adwentu jest bardzo dużo. Duszpasterze organizują najczęściej trzydniowy program, w którym poza nauką rekolekcyjną, sprawowana jest Msza św., wierni mogą też przystąpić do spowiedzi. Jak wynika z badań Instytutu Kościoła Katolickiego, uczestnictwo w takich rekolekcjach jest zjawiskiem masowym.

Z badań sondażowych diecezji wynika, że odsetek osób deklarujących udział w rekolekcjach, zależy od regionu Polski. W archidiecezji warszawskiej wynosi on 41,5%, w diecezji bydgoskiej 42,6%, w radomskiej jest znacznie wyższy bo osiąga 62,3%. W diecezji płockiej fakt uczestniczenia w rekolekcjach co roku deklaruje 69,8%, raz na kilka lat – 23,3%, nigdy – 6,2%. Wg badań rekolekcjach bierze udział więcej kobiet niż mężczyzn.

Rekolekcje coraz częściej odbywają się nie tylko w kościołach, ale także na uczelniach. I tak ASK Soli Deo w Warszawie zaprasza wszystkich studentów na rekolekcje adwentowe, które odbywać się będą w dniach 8-10 grudnia na trzech uczelniach: SGH, Politechnika Warszawska i UW. Rekolekcje pt. ,,Zwolnij, poczekaj, odpocznij" poprowadzi ks. Feliks Folejewski. Z kolei na UKSW odbędzie się Wieczór Adwentowo-Bożonarodzeniowy pt. „Na jakiego Chrystusa dziś czekamy, czyli przez historię do istoty i sensu oczekiwań adwentowych”.

Reklama

Ciekawą propozycją są także rekolekcje radiowe, emitowane na antenach rozgłośni katolickich. I tak np. Radio Warszawa - rozgłośnia diecezji warszawsko-praskiej, przygotowało dla słuchaczy rekolekcje pt. "Maryja i Józef - przewodnikami na drogach Adwentu", które poprowadzi ks. Marek Dziewiecki.

Szereg inicjatyw adwentowych proponują także sami internauci, zapraszając np. do polubienia facebookowej strony o nazwie "Adwent. Coming soon". Do tej pory stronę polubiło prawie 2,5 tys. internautów. - To będzie TEN Adwent. Nie zmarnuj tego czasu. Przygotuj się na Jego przyjście. To może być decydujący moment twojego życia. Podejmujesz wyzwanie? - zachęcają organizatorzy.

Także na Facebooku utworzono wydarzenie "Modlitwa adwentowa 2014". Ta nietypowa propozycja jest zachętą, aby spojrzeć na adwent, jako na radosny czas oczekiwania na każde dziecko. W ten sposób organizatorzy zachęcają do duchowej adopcji dziecka poczętego. Do tej pory do akcji przyłączyło się ok. 300 osób.

Internauci zachęcają także do "wyjścia z sieci" i skorzystania z tradycyjnych form przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia. "Roratuj się kto może" - to zachęta gdańskich dominikanów.

Po roratach, czyli Mszach św. sprawowanych o świcie, ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwłaszcza w ośrodkach akademickich, organizowane są wspólne śniadania. Tak jest np. w kościołach oo. dominikanów czy w warszawskim kościele akademickim św. Anny.

Przed roratami w wielu kościołach odbywają się także godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny, albo wspólne jutrznie, tak zwane "laudesy".

Do dobrego przeżycia adwentu zachęca m.in. bp koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. W prowadzonej przez bp. diecezji w każdy piątek i sobotę adwentu odbywają się czuwania dla młodzieży. W swoim videoblogu pt. "Blog bez piuski", bp Dajczak akcentuje słowo "czekać". - Za chwilę zacznie się wielkie targowisko. Zapraszam was na adwent, w którym człowiek umie poczekać. Zapraszam was na adwent, w którym pomyślimy, że Bóg w swojej miłości zdobył się na takie szaleństwo, że stał się człowiekiem, że chce urodzić się w naszym sercu, tylko trzeba dać Mu miejsce. Wtedy adwent jest pełen treści - w taki sposób bp Dajczak zachęca do adwentowego zatrzymania się i refleksji.

2014-12-08 16:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fast food dla duszy

W czasach, w których wszystko wydaje się być zaplanowane, Pan Bóg upomina się o swoje miejsce w naszym życiu. Nie pozwala się wpisać w nasz biznesplan. On ma swój plan wobec nas. Czym nas zaskoczy w tym Adwencie? Czy pozwolimy się zaskoczyć? Wszystko się może wydarzyć. Bądźmy więc uważni i czujni.

Współczesny człowiek chce osiągnąć wszystko w krótkim czasie. Dba o siebie, o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Ma mało czasu, więc wszystko przeżywa intensywnie - nawet szybko wypoczywa. Lubi gadżety, mocne przeżycia i życie na krawędzi.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

[ TEMATY ]

spowiedź

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

„Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” to książka wielu autorów. Bogata jest w teksty doświadczonych duchownych: ks. Przemysława Artemiuka, ks. Mariusza Rosika, o. Kazimierza Fryzła CSSR, br. Adama Gęstwy OFMCap, br. Błażeja Strzechmińskiego OFMCap, br. Luisa Dri OFMCap. Nie zabrakło także spojrzenia osoby świeckiej - swoim doświadczeniem podzieliła się publicystka Magdalena Urbańska. Poniżej przedstawiamy fragment książki:

CZYTAJ DALEJ

Śp. bp Ryszard Karpiński. Tablica nagrobna i portret

2024-03-28 11:13

Katarzyna Artymiak

W kryptach kościoła św. Piotra w Lublinie umieszczono tablicę grobową i portret śp. bp. Ryszarda Karpińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję