Reklama

Łobudzice

Dzieje pewnego krzyża

Dobrze znamy historię polskich krzyży w czasie II wojny światowej. Masowo niszczone przez okupanta miały w nas Polakach zniszczyć polskość i tradycję, oraz głęboko zakorzenioną wiarę przodków. I choć rzeczywiście wiele krzyży znikło z polskiego krajobrazu, to i tak nie udało się okupantowi wyrwać wiary z naszych serc.
Wiele krzyży zresztą udało się uratować. Czynili to nasi rodzice, dziadkowie z narażeniem życia własnego i swoich najbliższych. Po wojnie, w miejsce zniszczonych i zagrabionych, wyrastały nowe krzyże.
Tak działo się też na terenie parafii Łobudzice. W czasie wojny okupant wysyłał "podwodę", która jeździła od wsi do wsi i zabierała wszystkie krzyże.
Znikały polskie krzyże, stawiane z taką wiarą i miłością, krzyże przed którymi klęczały w modlitwie całe pokolenia. Na szczęście mieliśmy swoje własne krzyże, na dnie serc ukryte i te, które dźwigaliśmy na umęczonych wojną ramionach. One nie pozwoliły nam zapomnieć o Krzyżu Chrystusa.
Ratowaliśmy więc te krzyże, które dało się ukryć przed okupantem. We wsi Sromutka Ubogie stał stary drewniany krzyż. Ukrył go Bolesław Goździewicz. Przewiózł na cmentarz parafialny w Łobudzicach i w ten sposób krzyż ocalał.
Dziś już nie ma tego krzyża - był drewniany i uległ zniszczeniu. W jego miejsce B. Goździewicz postawił nowy krzyż, metalowy, posadowiony na murowanym cokole z napisem: "Ubogie - 1954 B. Goździewicz".
Krzyżem tym nadal opiekuje się pan Bolesław, choć mieszka w innej wiosce - Mauryców. Dwa lata temu opiekun wykonał metalowy płotek, a w roku 2002 posadził młode krzewy.
Warto nadmienić, że pan Goździewicz wykonał jeszcze dwa inne krzyże - tj. drugi krzyż również w Sromutce (przy trakcie napoleońskim jadąc w stronę Zelowa), oraz krzyż we wsi Pukawica.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję