Reklama

Niedziela Sandomierska

Synod diecezjalny

Niedziela sandomierska 9/2017, str. 1

[ TEMATY ]

synod

Archiwum autora

Członkowie Komisji Synodalnej z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem

Członkowie Komisji Synodalnej z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem

W diecezji rozpoczęły się przygotowania do kolejnego synodu. Propozycję jego zwołania, zgłoszoną przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza, zaopiniowała pozytywnie Rada Kapłańska i księża dziekani. 10 lutego odbyło się posiedzenie Komisji Przygotowawczej III Synodu Diecezji Sandomierskiej. – Chociaż minie wkrótce 25 lat od zmiany granic diecezji sandomierskiej, w wyniku czego utraciła ona część terytorium na rzecz diecezji radomskiej, a powiększyła się o obszary wchodzące niegdyś do diecezji przemyskiej, lubelskiej i tarnowskiej, nie nastąpiła jeszcze całkowita integracja duchowieństwa, wiernych oraz ujednolicenie panujących zwyczajów. Komisja Przygotowawcza zaproponowała biskupowi ordynariuszowi powołanie obok Komisji Głównej następujących komisji synodalnych: Komisji Teologicznej, Komisji ds. Kultu Bożego i Sakramentów, Komisji ds. Ewangelizacji, Komisji ds. Duchowieństwa, Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, Komisji ds. Wiernych Świeckich, Komisji ds. Duszpasterstwa, Komisji ds. Charytatywnych i Komisji ds. Ekonomicznych. Będą miały one swoje podkomisje, np. ds. Młodzieży, Małżeństwa i Rodziny czy Sanktuariów – informuje rzecznik Kurii ks. Tomasz Lis.

– Komisje mają pracować w trzech płaszczyznach: widzieć, oceniać i działać, pozostając w ścisłym kontakcie z duszpasterzami i wiernymi świeckimi, a także korzystając z pomocy ekspertów w różnych dziedzinach. Dokumenty robocze przygotowane przez komisje będą następnie dyskutowane we wszystkich 25 dekanatach przez zespoły synodalne złożone z kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych świeckich z Dekanalnych Rad Duszpasterskich. Zebrany w ten sposób materiał posłuży przy redakcji statutów synodalnych. Otwarcie III Synodu Diecezji Sandomierskiej planowane jest na 25 marca – dodaje ksiądz rzecznik.

W skład Komisji Przygotowawczej wchodzą: ks. Jerzy Dąbek – wikariusz generalny, ks. Waldemar Gałązka – wikariusz sądowy, ks. Rafał Kułaga – rektor Wyższego Seminarium Duchownego, ks. Roman Janiec – kanclerz Kurii diecezjalnej, ks. Stanisław Bar – diecezjalny ojciec duchowny, ks. Marek Kumor – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii, ks. Bogdan Krempa – dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego, ks. Józef Szczepański – ekonom diecezjalny, ks. Kazimierz Skawiński – profesor seminarium, ks. Krzysztof Rusiecki – proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu, ks. Marek Bednarz – wikariusz parafii katedralnej w Sandomierzu, o. Artur Traczewski CR – proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sulisławicach, s. Alina Słonecka, SNMPN – audytor Sądu Biskupiego oraz p. Joanna Szmuc – dyrektor Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu.

– Uczestnicy spotkania podkreślali w dyskusji potrzebę otwarcia się na światło Ducha Świętego i dokonania pogłębionej refleksji nad sytuacją Kościoła lokalnego. Powinna być ona ukierunkowana na jego wewnętrzną odnowę i na odważne wychodzenie do świata z misją ewangelizacyjną. Owocem tej refleksji mają być nie tylko zalecenia duszpasterskie i normy prawa partykularnego, ale również wypracowanie wspólnotowego stylu działania – relacjonuje ks. Tomasz Lis.

2017-02-22 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Marczak do synodałów: poddajcie się Duchowi Świętemu!

[ TEMATY ]

synod

Łódź

bp Marek Marczak

Ks. Paweł Kłys

- To, co charakteryzuje program życia apostołów wytyczony im przez Jezusa, ale także co ma stać się programem naszego życia – to nieustanne poddawane się Duchowi Świętemu.- mówił bp Marek Marczak.

W centrum każdej sesji synodalnej jest Msza święta celebrowana w kaplicy seminaryjnej, której podczas dzisiejszej sesji przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Słowa pouczenia pasterskiego wygłosił do zgromadzonych ks. bp Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję