Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Chrześcijanie żyją nadzieją nowego stworzenia

O nadziei odrodzenia przez Boga świata i ludzkości ostatecznie pojednanych w Jego miłości mówił papież Franciszek podczas audiencji generalnej 22 lutego br. Ojciec Święty sięgnął do fragmentu Listu do Rzymian (8, 19-27), w którym Apostoł Narodów mówi o darze stworzenia jako o miejscu nawiązania przez człowieka relacji z Bogiem i rozpoznawania w świecie śladu Bożego planu miłości.

Papież zauważył, że choć w darze stworzenia możemy realizować plan Bożej miłości, to, niestety, na skutek naszego grzechu często doprowadzamy do oszpecenia wszystkiego wokół siebie. – Tam, gdzie wszystko wcześniej odsyłało do Ojca Stworzyciela i Jego nieskończonej miłości, teraz nosi smutny i przygnębiający znak ludzkiej pychy i zachłanności – stwierdził Ojciec Święty.

KAI

Historyczna wizyta

Papież u anglikanów w Rzymie

Papież Franciszek 26 lutego br. złożył historyczną wizytę w rzymskim kościele anglikańskim pw. Wszystkich Świętych, którego wspólnota wiernych obchodzi w tym roku 200-lecie obecności w Wiecznym Mieście. W kazaniu podczas nabożeństwa ekumenicznego Ojciec Święty podkreślił znaczenie wspólnego świadectwa chrześcijan różnych wyznań, które – jego zdaniem – wzmacnia obecność Jezusa w tym mieście. Zwrócił uwagę na takie czynniki sprzyjające współpracy ekumenicznej, jak miłosierdzie, pojednanie i braterstwo. Ojciec Święty odpowiedział też na pytania nt. stosunków katolicko-anglikańskich. Zauważył, że Kościół potrzebuje zarówno żywotności nowych Kościołów, jak i doświadczenia Kościołów dojrzałych, co w ekumenizmie przejawia się w głębi dialogu teologicznego.

RV

Argentyna-Watykan

Zmarła długoletnia sekretarka kard. Bergoglio

W Argentynie 21 lutego br. zmarła w wieku 80 lat María Otilia Sainz, która przez wiele lat była osobistą sekretarką obecnego papieża Franciszka, gdy był on arcybiskupem Buenos Aires. Mszy św. pogrzebowej w stołecznym kościele pw. Matki Bożej z Itatí w portowej dzielnicy Almagro przewodniczył obecny arcybiskup tego miasta – kard. Mario Poli.

Reklama

María Otilia Sainz była skromną osobą. Odnosiła się z wielką miłością do wszystkich, którzy przybywali ze swymi sprawami do metropolity Buenos Aires. Było wśród nich wiele ważnych osobistości z życia kościelnego i politycznego. Przy swym biurku na drugim piętrze domu przy Rivadavia 415, gdzie urzędował obecny papież, odbierała telefony, listy i rozpatrywała prośby o audiencje u arcybiskupa.

Na wieść o śmierci swej długoletniej sekretarki papież Franciszek wyraził głęboki żal, podobnie jak ci wszyscy, którzy ją kochali. Wielu spośród nich przybyło – oprócz rodziny – na pogrzeb Maríi Otilii Sainz.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Bądźcie świadkami nadziei

Serdeczne pozdrowienie kieruję do polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, jak mówi św. Paweł: „W nadziei już jesteśmy zbawieni”. Rzeczywiście przez chrzest Chrystus uczynił nas uczestnikami swego zmartwychwstania. Już teraz w nadziei możemy cieszyć się nowym życiem. Ożywiani Duchem Świętym bądźcie zawsze świadkami i nosicielami tej nadziei wobec ludzi i wobec całego stworzenia! Niech Bóg wam błogosławi!

Audiencja generalna, 22 lutego 2017 r.

RV

Komunikat Sekretariatu Stanu

Ochrona wizerunku Ojca Świętego

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej zapowiedział działania na rzecz ochrony wizerunku Ojca Świętego, a także symboli i godła Stolicy Apostolskiej na arenie międzynarodowej.

W wyjaśnieniu działań na rzecz ochrony wizerunku Ojca Świętego – w specjalnym komunikacie zaznaczono, że chodzi o to, aby papieskie orędzie docierało do wiernych w formie niewypaczonej, a jego osoba nie była wykorzystywana do celów niezgodnych z misją Biskupa Rzymu. Z tych samych względów Sekretariat Stanu zabezpiecza symbole i godło Stolicy Apostolskiej za pomocą odpowiednich instrumentów regulacyjnych przewidzianych na poziomie międzynarodowym.

RV

Watykan o wojnie na Ukrainie

Należy przywrócić porządek prawny

Stolica Apostolska przypomina o potrzebie poszanowania międzynarodowego porządku prawnego w odniesieniu do terytorium i granic Ukrainy. Zwrócił na to uwagę abp Bernardito Auza – watykański obserwator przy ONZ – podczas otwartej debaty na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Dotyczyła ona międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w kontekście konfliktów w Europie.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Bóg wie lepiej od nas, czego potrzebujemy; musimy Mu zaufać, bo Jego drogi są bardzo odmienne od naszych.

2017-03-01 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Zmarzły

2022-12-02 09:13

Karol Porwich /Niedziela

1 grudnia 2022 roku
po ciężkiej chorobie
odszedł do Pana

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję