Reklama

Z Polski i ze świata

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik wydał komunikat w związku z wystawieniem w Teatrze Powszechnym w Warszawie spektaklu „Klątwa”, który ma znamiona bluźnierstwa. Treść komunikatu drukujemy poniżej:

Komunikat w sprawie spektaklu „Klątwa”

Spektakl „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljicia, który wystawiono w Teatrze Powszechnym w Warszawie, ma znamiona bluźnierstwa.

Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością. Oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków. Ponadto nie może być przyzwolenia na nawoływanie do nienawiści i deprecjonowanie ludzkiego życia. Podobnie nie można się zgodzić na znieważanie flag państwowych, w tym przypadku flagi Państwa Watykańskiego.

Odpowiedzią na spektakl „Klątwa”, który wypacza pojęcie sztuki i piękna, niech będą modlitwa wynagradzająca za bluźnierstwo oraz promocja wartości m.in. w środkach społecznego przekazu w myśl słów: „Zło dobrem zwyciężaj!”.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 21 lutego 2017 r.

Hiszpania

Mała wioska ma więcej powołań niż mieszkańców

Położona k. Burgos w północnej Hiszpanii wieś Hornillos del Camino ma więcej pochodzących z niej osób duchownych niż obecnych mieszkańców. Miejscowy burmistrz Pedro Mayor zaznaczył, że choć jest to jedna z najmniejszych gmin w kraju, to ma największą liczbę powołań do stanu duchownego na jednego mieszkańca. Z tego też względu miejscowość zyskała przydomek „mini-Watykanu”.

– W czasie ostatniego spisu ludności odnotowano 61 osób zameldowanych w naszej gminie. W rzeczywistości mieszka tu dziś na stałe tylko 20 osób. Tymczasem liczba kapłanów, zakonników i zakonnic pochodzących z Hornillos del Camino wynosi 26 – powiedział burmistrz. Ujawnił przy tym, że on sam ma w rodzinie dwóch stryjów, którzy wybrali stan kapłański, a także kilkunastu dalszych krewnych, należących do różnych zakonów i zgromadzeń. Niektórzy z nich pracują na misjach, m.in. w Boliwii i Wenezueli.

Reklama

KAI

Sycylia

Sąd skazał muzułmanów za utopienie chrześcijan

Zapadł wyrok w głośnej sprawie muzułmańskich migrantów, którzy przed 2 laty wrzucili do morza 9 towarzyszących im w podróży chrześcijan za to, że zamiast do Allaha modlili się do Chrystusa. Do incydentu doszło w drodze z Libii na Sycylię, po tym, jak w pontonie odkryto dziurę i chrześcijanie zaczęli się modlić o ocalenie.

Sąd w Palermo uznał winę 6 z 15 oskarżonych i skazał ich na karę 18 lat więzienia. Prokurator domagał się dożywocia, ponieważ – według zeznań świadków – zabójcy działali z pobudek religijnych. Sąd nie zgodził się jednak na taką interpretację zbrodni i nie uwzględnił tych obciążających okoliczności.

RV

* * *

Od was zależy jutrzejszy dzień. Nie lękajcie się trudu. Lękajcie się tylko lekkomyślności i małoduszności.
Jan Paweł II

Krótko

• Na Białorusi odbyły się pierwsze od 7 lat niezależne manifestacje. W co najmniej 5 miastach manifestowało od kilkuset do 2 tys. osób. Protestowano przeciw dekretowi prezydenta Łukaszenki, na mocy którego opodatkowano osoby niepracujące.

• Rosja będzie uznawała dokumenty separatystycznych republik na wschodniej Ukrainie: donieckiej i łużańskiej. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał Władimir Putin.

• Szkoci znowu zagłosują w referendum niepodległościowym. Mimo że w 2014 r. zdecydowali o pozostaniu w Wielkiej Brytanii, po Brexicie wynik kolejnego referendum może być inny. Szkoci chcą być członkami Unii Europejskiej.

• Na Synaju w Egipcie zabito dwóch chrześcijan. 65-letni Saad Hana został zastrzelony prawdopodobnie przez islamistycznych bojówkarzy, a jego syna – 45-letniego Medhata spalono żywcem. Ciała ofiar znaleziono rankiem 22 lutego br. w centrum miejscowości Al-Arisz.

• Chiny odwracają się od Korei Płn. Niedawno chińscy dyplomaci głosowali za przyjęciem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie koreańskich prób rakietowych. Teraz wstrzymali import węgla kamiennego z Korei Płn., który jest najważniejszym towarem eksportowym totalitarnego państwa.

Reklama

• Donald Trump uznał za nieobowiązujące wydane w maju 2016 r. zalecenia swojego poprzednika Baracka Obamy dla szkół ws. zapewnienia transseksualnym uczniom swobody wyboru toalety, która bardziej odpowiada ich tożsamości płciowej.

• Na gali Oscarów w Los Angeles główną nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej zdobył film „Moonlight” Barry Jenkinsa. Dwie statuetki otrzymał film Mela Gibsona „Przełęcz ocalonych”. Film opowiada o bohaterze II wojny światowej, dla którego jedyną bronią była wiara, nadzieja i miłość.

2017-03-01 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-14 12:51

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

Karol Porwich

Serdecznie zapraszamy na
KONGRES PEDAGOGIKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
EDUCATIO PERMANET IN AETERNUM
29-30 listopada 2022 r.
Aula Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA,
ul. 3 Maja 12, Częstochowa

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ ON-LINE

CZYTAJ DALEJ

W grudniu „Niedziela” z wyjątkowymi prezentami!

2022-11-30 08:58

[ TEMATY ]

Niedziela

adwent

Red.

Redakcja „Niedzieli” w każdym z grudniowych wydań tygodnika przygotowała dla swoich Czytelników wyjątkowe prezenty. Pierwszy już 4 grudnia!

W pierwszym grudniowym numerze czytelnik znajdzie „Kolorowanki na Boże Narodzenie”. Skierowany do najmłodszych dodatek, który uczy, bawi, rozwija i ułatwia wprowadzenie dziecka w świat tajemnicy Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję