Reklama

Mówi egzorcysta

2017-03-08 09:52

akw
Niedziela Ogólnopolska 11/2017, str. 31

„Nie daj się zwyciężyć złu!” – to tytuł książki wywiadu z ks. Gabriele Amorthem, znanym egzorcystą, jednym z założycieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów. Ks. Amorthowi zawdzięczamy „ponowne «przypomnienie» w Kościele naszych czasów cennej posługi egzorcyzmu” – pisze we wstępie do wywiadu o. Francesco Bamonte ICMS, obecny przewodniczący stowarzyszenia. Zauważa również, że ks. Amorth był bardzo dyspozycyjny w udzielaniu wywiadów, zależało mu bowiem na promowaniu posługi egzorcyzmu oraz przekazywaniu rzetelnych informacji na ten temat.

„Nie daj się zwyciężyć złu!” jest najdłuższym wywiadem, jakiego udzielił ks. Amorth. W rozmowie z ks. Sławomirem Sznurkowskim SSP tłumaczy, jak należy postępować, aby nie wpaść w zasadzki złego ducha, i jakich środków używać, aby bronić się przed jego atakami. „Na samym początku zauważmy, że demon posiada ogromną moc, a w czasach nam współczesnych dąży do tego, żeby wymazać z pamięci ludzi to, że on istnieje” – podkreśla ks. Amorth i dodaje, że szatan jest też mistrzem w ukazywaniu zła jako dobra. Wyjaśnia, że demon krąży wokół człowieka, szukając w nim słabych punktów, które dotyczą zwykle jednej z trzech podstawowych ułomności: pychy, bogactwa i różnego rodzaju nałogów. Skuteczny i dostępny dla każdego środek przeciwko tym atakom stanowią modlitwa i ciągła konfrontacja swojego życia z Ewangelią. „Gdy człowiek porzuca modlitwę i rezygnuje z poznawania słów Jezusa, wówczas łatwo upada na skutek jednej z tych trzech wad” – podkreśla egzorcysta. Osobom zniewolonym na skutek dręczenia lub opętania doradza skorzystanie z pomocy modlitwy egzorcyzmu, którą Kościół ofiarowuje wiernym. Przestrzega, aby nie zwracać się o pomoc do osób praktykujących magię, gdyż zamiast upragnionego uwolnienia doznają jeszcze większych udręk.

W obszernym wywiadzie ks. Gabriele Amorth wyjaśnia, czym jest egzorcyzm, kto może modlić się o uwolnienie, jak żyć po uwolnieniu, i przytacza przykłady ze swojej praktyki. Wskazuje, dlaczego podczas odmawiania egzorcyzmów wzywa wstawiennictwa św. Józefa oraz św. Jana Pawła II. Wspomina również św. Ojca Pio, u którego spowiadał się przez 26 lat.

Reklama

O. Bamonte, który pomagał ks. Amorthowi w sprawowaniu posługi egzorcysty, wspomina, że wielkie wrażenie wywarło na nim, „jak on, a także osoby wspomagające go swoją modlitwą podczas egzorcyzmów potrafiły pomóc osobom opętanym, przekazując im swój spokój”.

Ks. Gabriele Amorth udzielił wywiadu w 2015 r., zmarł w 2016 r.

„Nie daj się zwyciężyć złu! O działaniu zwyczajnym i nadzwyczajnym złego ducha oraz o duchowych środkach uwolnienia”. Z ks. Gabriele Amorthem rozmawia ks. Sławomir Sznurkowski SSP. Edycja Świętego Pawła, ul. św. Pawła 13/15, 42-221 Częstochowa, tel. 34 362 06 89, www.edycja.com.pl , e-mail: edycja@edycja.com.pl .

Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona

2019-04-30 09:16

Łukasz Krzysztofka
Edycja warszawska 18/2019, str. 6

Dobrze znają go ci, którzy poszukują odpowiedzi na kwestie praktyki wiary w życiu codziennym. Ks. Piotr Pawlukiewicz daje teraz swoim życiem odpowiedź na najtrudniejsze pytanie – o sens krzyża i cierpienia

Artur Stelmasiak
Ks. Piotr Pawlukiewicz wycofuje się z dotychczasowych form duszpasterzowania

Znany kaznodzieja i rekolekcjonista w rozmowie z Pawłem Kęską ze Stacji 7 swój krzyż nazwał wprost – pan Parkinson. – Zawitał w moim domu po cichu. Kiedy się o nim dowiedziałem, to już się trochę rozgościł. Na razie ta choroba da się jeszcze jakoś zepchnąć na bok, da się pracować – mówił kapłan, który o swojej chorobie dowiedział się w 2007 r. Nie poddaje się jej jednak.

Ks. Pawlukiewicz uważa, że krzyż od Jezusa jest pomocą w osiągnięciu nieba. – Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona i przyjąłem tę wycenę. Robię co mogę, co będzie, zobaczymy. Co tu się martwić jutrzejszym dniem, jeżeli dzisiejszy może się skończyć przed północą – powiedział rekolekcjonista. – Chrystus daje ci krzyż doważony do ciebie, lekarstwo na zamówienie.

Były duszpasterz parlamentarzystów przyznał, że obecnie robi dużo badań medycznych i wycofuje się ze sposobów duszpasterzowania, które prowadził, poszukując innych. – Chciałbym zmienić akcenty homiletyczne. Mówić o rzeczach, których kiedyś się bałem, o tym, kiedy człowiek jest bezradny, bezsilny, kiedy słyszy, że choroba jest nieuleczalna. Dopóki mnie ludzie rozumieją, dopóki rozumieją moje słowa, to w imię Chrystusa będę głosił Ewangelię – podkreśla.

Ks. Pawlukiewicz stara się teraz nie odprawiać Mszy św. publicznie, ponieważ choroba ma różne kaprysy. Eucharystię odprawia sam u siebie.

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy to przede wszystkim ograniczenie ruchu oraz drżenie. Leczenie choroby Parkinsona jest możliwe, jednak nie da się wyleczyć jej całkowicie. Po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa. Zmagał się z nią św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Adrian Józef Galbas SAC – biskupem pomocniczym diecezji ełckiej

2019-12-12 12:37

KAI

Ks. Adrian Józef Galbas SAC, prowincjał Księży Pallotynów w Poznaniu został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.


Ks. Adrian Józef Galbas SAC

Biskup nominat Adrian Józef Galbas ma 51 lat. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Był też proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu oraz radcą prowincjalnym. Od 2011 roku pełni funkcję przełożonego prowincjalnego pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego z siedzibą w Poznaniu.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC, urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu. W 1987 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. W latach 1987-1993 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 10 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 r. roku w Ołtarzewie został wyświecony na kapłana.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC od 1994 do 1995 r. był wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła w Łodzi. W latach 1995 – 1998 studiował na KUL-u teologię oraz komunikacje i dziennikarstwo. W latach 1998-2002 pełnił funkcje prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie., a od 2002 do 2005 był radcą w zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. W latach 2002 – 2003 był też sekretarzem ds. Apostolstwa w Częstochowie. W 2003 roku został proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Poznaniu i był nim do 2011 roku. Jednocześnie od 2008 do 2011 roku pełnił także funkcję radcy w zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC w 2012 roku otrzymał tytuł doktora teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 roku jest prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

BP KEP

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem