Reklama

Mówi egzorcysta

„Nie daj się zwyciężyć złu!” – to tytuł książki wywiadu z ks. Gabriele Amorthem, znanym egzorcystą, jednym z założycieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów. Ks. Amorthowi zawdzięczamy „ponowne «przypomnienie» w Kościele naszych czasów cennej posługi egzorcyzmu” – pisze we wstępie do wywiadu o. Francesco Bamonte ICMS, obecny przewodniczący stowarzyszenia. Zauważa również, że ks. Amorth był bardzo dyspozycyjny w udzielaniu wywiadów, zależało mu bowiem na promowaniu posługi egzorcyzmu oraz przekazywaniu rzetelnych informacji na ten temat.

„Nie daj się zwyciężyć złu!” jest najdłuższym wywiadem, jakiego udzielił ks. Amorth. W rozmowie z ks. Sławomirem Sznurkowskim SSP tłumaczy, jak należy postępować, aby nie wpaść w zasadzki złego ducha, i jakich środków używać, aby bronić się przed jego atakami. „Na samym początku zauważmy, że demon posiada ogromną moc, a w czasach nam współczesnych dąży do tego, żeby wymazać z pamięci ludzi to, że on istnieje” – podkreśla ks. Amorth i dodaje, że szatan jest też mistrzem w ukazywaniu zła jako dobra. Wyjaśnia, że demon krąży wokół człowieka, szukając w nim słabych punktów, które dotyczą zwykle jednej z trzech podstawowych ułomności: pychy, bogactwa i różnego rodzaju nałogów. Skuteczny i dostępny dla każdego środek przeciwko tym atakom stanowią modlitwa i ciągła konfrontacja swojego życia z Ewangelią. „Gdy człowiek porzuca modlitwę i rezygnuje z poznawania słów Jezusa, wówczas łatwo upada na skutek jednej z tych trzech wad” – podkreśla egzorcysta. Osobom zniewolonym na skutek dręczenia lub opętania doradza skorzystanie z pomocy modlitwy egzorcyzmu, którą Kościół ofiarowuje wiernym. Przestrzega, aby nie zwracać się o pomoc do osób praktykujących magię, gdyż zamiast upragnionego uwolnienia doznają jeszcze większych udręk.

W obszernym wywiadzie ks. Gabriele Amorth wyjaśnia, czym jest egzorcyzm, kto może modlić się o uwolnienie, jak żyć po uwolnieniu, i przytacza przykłady ze swojej praktyki. Wskazuje, dlaczego podczas odmawiania egzorcyzmów wzywa wstawiennictwa św. Józefa oraz św. Jana Pawła II. Wspomina również św. Ojca Pio, u którego spowiadał się przez 26 lat.

Reklama

O. Bamonte, który pomagał ks. Amorthowi w sprawowaniu posługi egzorcysty, wspomina, że wielkie wrażenie wywarło na nim, „jak on, a także osoby wspomagające go swoją modlitwą podczas egzorcyzmów potrafiły pomóc osobom opętanym, przekazując im swój spokój”.

Ks. Gabriele Amorth udzielił wywiadu w 2015 r., zmarł w 2016 r.

„Nie daj się zwyciężyć złu! O działaniu zwyczajnym i nadzwyczajnym złego ducha oraz o duchowych środkach uwolnienia”. Z ks. Gabriele Amorthem rozmawia ks. Sławomir Sznurkowski SSP. Edycja Świętego Pawła, ul. św. Pawła 13/15, 42-221 Częstochowa, tel. 34 362 06 89, www.edycja.com.pl , e-mail: edycja@edycja.com.pl .

2017-03-08 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron Europy

2020-06-30 10:09

Niedziela Ogólnopolska 27/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Benedykt z Nursji

Giotto di Bondone – św. Benedykt

Święty Benedykt z Nursji, opat, to jedna z najwybitniejszych postaci w dziejach Kościoła. Jego siostrą była św. Scholastyka.

Pierwsze nauki Benedykt pobierał w Nursji. Na dalsze studia udał się do Rzymu, jednak wkrótce opuścił Wieczne Miasto i udał się w kierunku Tivoli. Osiadł w przysiółku Enfide (dzisiaj Affile) przy kościele Świętych Piotra i Pawła u stóp wzgórz Prenestini. Następnie przeniósł się do Subiaco i tu tak naprawdę rozpoczął życie mnicha, pełne ascezy. Z czasem zaczęli się do niego przyłączać uczniowie.

Pod jego kierunkiem utworzono 12 małych klasztorów po 12 uczniów każdy. Klasztory stały się kolebką humanistycznego, kulturowego, religijnego, a także gospodarczego odrodzenia europejskiego kontynentu. Około 525 lub 529 r. Benedykt wraz z kilkoma uczniami przeniósł się z Subiaco na Monte Cassino, gdzie zbudował kościół i klasztor.

Na Monte Cassino napisał też słynną Regułę, w której określa życie monastyczne jako „szkołę służby Pańskiej”. Podkreśla, że całe życie mnicha, jego wszystkie chwile i czynności winny głosić chwałę Stworzyciela. Dewizą Benedykta było: Ora et labora – Módl się i pracuj. Reguła wskazuje również na szczególne znaczenie kultu liturgicznego. Dużą część dnia zakonnik przeznaczał na lectio divina – czytanie Pisma Świętego.

Reguła św. Benedykta wywarła poważny wpływ na całe życie Europy Zachodniej – Benedykt XVI podkreślił, że Reguła jest „światłem dla Europy”, a św. Benedykt „swoim życiem i dziełem wywarł zasadniczy wpływ na rozwój cywilizacji i kultury europejskiej”. Święty Paweł VI, ogłaszając św. Benedykta patronem Europy 24 października 1964 r., wyraził uznanie dla wielkiego dzieła, którego dzięki Regule dokonał ten święty w zakresie kształtowania cywilizacji i kultury europejskiej.

Jako ojciec monastycyzmu zachodniego św. Benedykt czerpał również z doświadczeń pustelników (ojców pustyni) ze Wschodu, którzy żyli w IV wieku w Egipcie, Syrii i Azji Mniejszej i osiedlali się na pustyni. Najbardziej znanym polskim opactwem benedyktyńskim jest opactwo tynieckie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem.

Św. Benedykt, opat, ur. ok. 480 r. w Nursji, zm. 21 marca 547 r. na Monte Cassino

CZYTAJ DALEJ

Dziś wyruszyła 151 Pielgrzymka Piotrkowska na Jasną Górę

2020-07-11 13:13

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

archidiecezja łódzka

ks. Jacek Tyluś

Dziś o godz. 7.00 rano Mszą św. sprawowaną przez abp Grzegorza Rysia w Bazylice Mniejszej w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęła się 151 Piesza Pielgrzymka Piotrkowska na Jasną Górę. Jest ona inna niż dotychczas, dlatego że formę jej pielgrzymowania wyznaczyła nadal trwająca epidemia koronawirusa. Zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych w pielgrzymce codziennie uczestniczy 100 osób i 50 osób z obsługi.

W homilii wygłoszonej do pielgrzymów abp Grzegorz Ryś, nawiązując do czytań z dzisiejszego święta ku czci św. Benedykta powiedział, że każdy z nas, a szczególnie pielgrzym opuszcza swój dom, swoją rodzinę – tak jak mówi Piotr w dzisiejszej Ewangelii – ale też, jak odpowiada mu Jezusa – opuszczając swoje miejsce, otrzymujemy więcej. Arcybiskup przywołując postać i życie św. Benedykta – zwrócił uwagę na wartość wspólnoty, która budujemy oraz na ten ostateczny cel do którego dążymy, mianowicie podążanie ku Bogu. Pielgrzymka jest ważna, bo nam to wszystko pokazuje – mówił kaznodzieja. Ona nam pokazuje te relacje jakie mamy między sobą, ale nade wszystko i te, które są między nami a Bogiem.

Nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki zaczerpniętego z księgi Dziejów Apostolskich (4,32): Jeden duch i jedno serce Arcybiskup powiedział, że Apostołowie mieli wspólnotę serc, że poprzez ubóstwo widzieli potrzeby innych. Ubóstwo, jest źródłem prawdziwej miłości – podkreślał. Pod koniec homilii, Metropolita Łódzki poprosił pielgrzymów o modlitwę w intencji Łódzkiego Kościoła z racji zbliżającej się rocznicy 100-lecia jego powołania, w intencji powołań kapłańskich i w swojej własnej, bo jak powiedział – zajęć ostatnio mi przybyło.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję