Reklama

Konkurs o miłosierdziu

Od jedenastu lat, z inicjatywy Jana Pawła II, dzień 11 lutego obchodzony jest w Kościele jako Światowy Dzień Chorego. Tego dnia w sposób szczególny kierujemy naszą uwagę na problemy, z jakimi zmagają się ludzie dotknięci piętnem choroby. Cierpienie fizyczne i duchowe człowieka winno skłaniać wszystkich do solidarnego wsparcia tych ludzi, dającego im poczucie, że nie są wyrzuceni poza nawias społeczeństwa.
Istniejące od pięciu lat Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy "Misericordia", działające przy Psychiatrycznym Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej przy ul. Abramowickiej w Lublinie, kieruje się taką właśnie ideą. Celem Stowarzyszenia, którym kieruje ks. prał. Tadeusz Pajurek, jest przede wszystkim codzienna obecność ludzi zdrowych obok ludzi chorych. Dostrzeżono bowiem, że obok pracy medycznej istnieje potrzeba tworzenia miejsc, w których będzie następowała integracja tych środowisk. Dlatego też w ośrodku powstały pracownie terapeutyczne, gdzie ludzie niepełnosprawni pod okiem opiekunów, w ramach terapii zajęciowej mogą rozwijać swoje zainteresowania.
Rok temu Stowarzyszenie rozpisało pierwszą edycję konkursu, którego myślą przewodnią było pojęcie miłosierdzia. Sukces tamtego przedsięwzięcia dawał nadzieję, że przerodzi się to w stały cykl konkursów. Słowo się rzekło, 11 lutego br. w Światowy Dzień Chorego w siedzibie fundacji odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników drugiej edycji konkursu. Wzięło w nim udział ponad 100 osób, a nadesłane prace podzielono na dwie kategorie: plastyki i poezji. Jury konkursu Misericordia w kategorii plastycznej tworzyli: Krystyna Głowniak, Zbigniew Strzałkowski, ks. Waldemar Sądecki, Barbara Maślik i ks. Wojciech Szlachetka. Napłynęło 90 prac z różnych miast Polski, wykonanych techniką malarstwa, grafiki, ceramiki, stolarstwa artystycznego, tkaniny i witrażu. I miejsce przyznano Stanisławowi Gierowskiemu (ŚDS Hrubieszów) za pracę "Przyjaźń", II miejsce zajęło Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy za zestaw prac plastycznych, III miejsce zajął Bogdan Frącz (ŚDS "Misericordia" Lublin) za pracę "Konfesjonał". Jedenastu autorom nadesłanych prac przyznano wyróżnienia. W kategorii poezji jury konkursu: Maria Brzezińska, Zbigniew Strzałkowski, ks. Waldemar Sądecki i ks. Wojciech Szlachetka po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami postanowiło przyznać trzy równorzędne nagrody dla Marii Szczęsnej-Jeleniewskiej, Edyty Oskroby i Elżbiety Kubik. Przyznano także dodatkowe wyróżnienia dla Tomasza Pieśniaka, Anity Kołodyńskiej, Marka Derkacza, Zbigniewa Frączyka, Teresy Pyc i Edyty Pęcak.
Na spotkaniu w siedzibie Stowarzyszenia jurorzy oceniający nadesłane prace, szczególnie te plastyczne, podkreślali niezwykłą wyobraźnię ich twórców, w nich bowiem przy zastosowaniu prostych metod i technik uzyskiwano zaskakujące efekty artystyczne, pozwalające na wyrażenie w artystycznej formie tak trudnego pojęcia, jakim jest miłosierdzie. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił zespół muzyczny działający przy ŚDS "Misericordia", którym kieruje Arkadiusz Sadowski. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku konkurs obejmie swoim zasięgiem jeszcze więcej osób i na trwałe wpisze się w kalendarz rokrocznych spotkań.
O godz. 18.00 w przyszpitalnym kościele rektoralnym abp Józef Życiński odprawił uroczystą Mszę św. w intencji wszystkich chorych, wcześniej odwiedził oddział dziecięcy szpitala w Abramowicach, gdzie przekazał upominki, ufundowane przez lubelską Caritas.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję