Reklama

Niedziela Lubelska

Błogosławieństwo krzyża

Niedziela lubelska 11/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

krzyż

relikwie

Grzegorz Jacek Pelica

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25 lutego miało miejsce pożegnanie relikwii Krzyża Chrystusowego w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Tarle. Uroczystości przewodniczył bp Józef Wróbel, który udzielił sakramentu bierzmowania kilkudziesięcioosobowej grupie młodzieży. Wraz z Księdzem Biskupem Mszę św. koncelebrował dziekan ks. Jerzy Latawiec, a posługę miłosierdzia w konfesjonale sprawował ks. Bogusław Marzęda, rodak. Oczekując na Pasterza, parafianie trwali na modlitwie wraz z proboszczem ks. Wiktorem Koczwarą, który podkreślił, że ta Msza św. przejdzie do historii parafii i zapisze się jako doniosła chwila Wieczernika Eucharystii, Krzyża i Pięćdziesiątnicy.

Wypełnić powołanie

Witając bp. Józefa Wróbla, rodzice gimnazjalistów uczęszczających na co dzień do szkół w Niedźwiadzie i Lubartowie wyrażali radość, że dane im było wspieranie religijnego wzrostu swoich dzieci. Prosili następcę Apostołów: – Błogosław rodzinom naszym, aby kwitło w nich szczęście i mieszkał w nich Bóg. Unieś swoje ręce nad głowami naszych córek i synów, namaść ich krzyżmem świętym. Wspomóż modlitwą, by dobry Bóg umocnił ich wiarę, aby docenili ten wielki dar, tak ważny w życiu każdego chrześcijanina. Przedstawiciele rodziców wyrazili determinację we wspieraniu szkolnej katechezy i tworzeniu klimatu odpowiedzialności za poczęte życie ludzkie. W tym duchu odczytujemy świadectwa spisane w Górce Lubartowskiej i Tarle podczas ewangelizacji koordynowanej przez grupę ks. Damiana Dorota. „Nawiedzenie Krzyża Trybunalskiego w parafii zbiegło się w czasie z chrztem małej pięciomiesięcznej córeczki w rodzinie (Falkowiczów). Dziewczynka jest zdrowa, uśmiechnięta i bardzo umocniła małżeństwo dwójki młodych ludzi, którzy w XXI wieku odważnie postanowili realizować powołanie rodzicielskie. Zadanie mają trudne i wymagające, bo przyszło im wychowywać dwie córki w duchu wiary, wzajemnego szacunku, niegasnącej nadziei i wytrwałości, pomimo cierpień i utrudzenia, które tym łatwiej przyjdzie im znieść, jeśli dom, serca swoje i dzieci napełnią miłością i miłosierdziem Jezusa Chrystusa. Dziękują razem Bogu za możliwość adoracji relikwii Krzyża i za dar życia, jakim zostali obdarzeni (…). Proszę o błogosławieństwo dla całej rodziny, wszystkich bezdzietnych żon w rodzinie, o dar nowego życia, o szczęśliwe rozwiązanie dla matki chrzestnej nowo ochrzczonej Karolinki. Jezu, dopomagaj!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dlaczego krzyż?

– Pytanie o Boga towarzyszyło ludzkości od początku. Ale bożki miały kształt człowieka, bo człowiek stworzył je na swój obraz i nadał swoje cechy – przypomniał w homilii bp Józef, konfrontując to z Bogiem prawdziwym, bliskim w swoim objawieniu. Jak mówił, wędrówka Abrahama, a później Mojżesza to czas poznawania Boga, nawracania się i przejścia do wolności dzieci Bożych. – Spójrzmy na Chrystusowy krzyż nie z przyzwyczajenia, lecz ze świadomością, że jest to świadectwo potwierdzające Jego słowa o miłości, oddaniu i wierności Ojcu. Gdy wątpimy, czy warto podjąć wysiłek, aby zachować przykazania Boże i kościelne, lub próbujemy się usprawiedliwić, bo wybieramy to, co wygodne i łatwiejsze, to patrzmy na krzyż jako na posłuszeństwo wobec Ojca aż do końca. Dlaczego krzyż? Aby móc przekonać się, jak bardzo Bóg umiłował człowieka, aby zaświadczyć o ludzkiej godności i wielkości naszego człowieczeństwa – mówił Ksiądz Biskup.

Prosili, życzyli i dziękowali

Młodzi z przekonaniem mówili, jak bardzo potrzeba im umocnienia, siły ducha i umiejętności korzystania z darów Ducha Świętego. – Chcemy naśladować Chrystusa na wszystkich drogach naszego życia, chcemy żyć Ewangelią i realizować ją w swoim życiu: szukać światła, które daje nadzieję, dopomaga dostrzec cel i sens naszego życia. Chcemy wypłynąć na głębię pięknego życia chrześcijańskiego; aby Duch Święty przemieniał oblicze Kościoła, świata i nas. Przyjdź Duchu Święty i obdarz nas siedmiorakimi darami! – wołali w imieniu konfirmowanych Julia i Andrzej.

Reklama

Troska o wspólnotę wiarę zaznaczyła się w darach ołtarza, licznie przyjętej Komunii św., a także w życzeniach imieninowych dla Księdza Proboszcza i podziękowaniach za przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania. Tę troskę podkreślały świadectwa. „Proszę o wzrost wiary katolickiej w narodzie polskim w kraju i za granicą. Proszę, aby moje potomstwo nie oddaliło się od Boga, ale było przy Nim, jak najbliżej” – napisał Kazimierz. „Dziękujemy, Panie Boże, za spotkanie z Tobą i świadectwami ludzi ze wspólnoty modlitewnej” (Czesława, Tadeusz, Danuta, Irena i Aleksandra).

Bp Józef Wróbel pobłogosławił pamiątkowe krzyżyki. Złożył „uśmiechnięte życzenia” ks. Wiktorowi, gratulując pięknej uroczystości i owoców katechizowania, wyrażonych aktywnością liturgiczną młodych. Warto zaznaczyć, że podczas przygotowań do sakramentu młodzież zbierała nakrętki i przekazała je fundacji wspierającej rehabilitację chorej dziewczynki.

* * *

Projekt „Źródło” w najbliższym czasie:

Brzeźnica Książęca: rekolekcje 9-12 marca, peregrynacja 11-18 marca

Suchowola Radzyńska: rekolekcje 16-19 marca, peregrynacja 18-25 marca

2017-03-08 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: rodzice nie mają czasu dla własnego dziecka

[ TEMATY ]

relikwie

Monkey Business/Fotolia.com

Dramat dzisiejszego wychowania polega na tym, że matka i ojciec nie mają czasu dla własnego dziecka – przestrzegał w niedzielę abp Józef Michalik. Były metropolita przemyski przewodniczył Mszy św. z wprowadzeniem relikwii św. Jana Pawła II do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żurawicy.

Jak wskazywał abp Michalik, dramat rozbitych małżeństw polega przede wszystkim na tym, że małżonkowie nie rozwijają miłości. - Miłość się rozwija przez wzajemną rozmowę, przez czas dla siebie. Przez to, że człowiek aż w nieskończoność chce rozwijać relację z drugim człowiekiem i niepostrzeżenie odkryje, że w ten sposób rozwija się miłość – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Święty od trudnych spraw

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego

Ten list do sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na Marianki w Górze Kalwarii nadszedł z jednej z okolicznych miejscowości. Autorem był kompozytor i zarazem organista w jednej z parafii. Załączył dwie pieśni ku czci św. Stanisława, jako wotum dziękczynne za uzdrowienie żony. Oto, gdy dowiedzieli się, że jeden z guzów wykrytych u żony jest złośliwy, od razu została skierowana na operację. „Rozpoczęły się modlitwy. Nasze rodziny, zaprzyjaźnieni ludzie i ja osobiście polecałem zdrowie żony nowemu świętemu, o. Papczyńskiemu. Nowemu, a przecież staremu, bo znam go od dzieciństwa, pochodzę z parafii mariańskiej” – napisał w świadectwie.

CZYTAJ DALEJ

Matko Boża Kalwaryjska, módl się za nami...

2024-05-18 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Ks. Mariusz Michalski

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Wyrazem nieprzerwanego i wciąż żywego kultu, a jednocześnie największym religijnym wydarzeniem w XIX – wiecznej Galicji, była uroczysta koronacja obrazu w 1887 roku. Inicjatorem uroczystości był kardynał Albin Dunajewski, administrator diecezji krakowskiej.

Rozważanie 19

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję