Reklama

Niedziela Lubelska

Błogosławieństwo krzyża

Niedziela lubelska 11/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

krzyż

relikwie

Grzegorz Jacek Pelica

25 lutego miało miejsce pożegnanie relikwii Krzyża Chrystusowego w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Tarle. Uroczystości przewodniczył bp Józef Wróbel, który udzielił sakramentu bierzmowania kilkudziesięcioosobowej grupie młodzieży. Wraz z Księdzem Biskupem Mszę św. koncelebrował dziekan ks. Jerzy Latawiec, a posługę miłosierdzia w konfesjonale sprawował ks. Bogusław Marzęda, rodak. Oczekując na Pasterza, parafianie trwali na modlitwie wraz z proboszczem ks. Wiktorem Koczwarą, który podkreślił, że ta Msza św. przejdzie do historii parafii i zapisze się jako doniosła chwila Wieczernika Eucharystii, Krzyża i Pięćdziesiątnicy.

Wypełnić powołanie

Witając bp. Józefa Wróbla, rodzice gimnazjalistów uczęszczających na co dzień do szkół w Niedźwiadzie i Lubartowie wyrażali radość, że dane im było wspieranie religijnego wzrostu swoich dzieci. Prosili następcę Apostołów: – Błogosław rodzinom naszym, aby kwitło w nich szczęście i mieszkał w nich Bóg. Unieś swoje ręce nad głowami naszych córek i synów, namaść ich krzyżmem świętym. Wspomóż modlitwą, by dobry Bóg umocnił ich wiarę, aby docenili ten wielki dar, tak ważny w życiu każdego chrześcijanina. Przedstawiciele rodziców wyrazili determinację we wspieraniu szkolnej katechezy i tworzeniu klimatu odpowiedzialności za poczęte życie ludzkie. W tym duchu odczytujemy świadectwa spisane w Górce Lubartowskiej i Tarle podczas ewangelizacji koordynowanej przez grupę ks. Damiana Dorota. „Nawiedzenie Krzyża Trybunalskiego w parafii zbiegło się w czasie z chrztem małej pięciomiesięcznej córeczki w rodzinie (Falkowiczów). Dziewczynka jest zdrowa, uśmiechnięta i bardzo umocniła małżeństwo dwójki młodych ludzi, którzy w XXI wieku odważnie postanowili realizować powołanie rodzicielskie. Zadanie mają trudne i wymagające, bo przyszło im wychowywać dwie córki w duchu wiary, wzajemnego szacunku, niegasnącej nadziei i wytrwałości, pomimo cierpień i utrudzenia, które tym łatwiej przyjdzie im znieść, jeśli dom, serca swoje i dzieci napełnią miłością i miłosierdziem Jezusa Chrystusa. Dziękują razem Bogu za możliwość adoracji relikwii Krzyża i za dar życia, jakim zostali obdarzeni (…). Proszę o błogosławieństwo dla całej rodziny, wszystkich bezdzietnych żon w rodzinie, o dar nowego życia, o szczęśliwe rozwiązanie dla matki chrzestnej nowo ochrzczonej Karolinki. Jezu, dopomagaj!”.

Dlaczego krzyż?

– Pytanie o Boga towarzyszyło ludzkości od początku. Ale bożki miały kształt człowieka, bo człowiek stworzył je na swój obraz i nadał swoje cechy – przypomniał w homilii bp Józef, konfrontując to z Bogiem prawdziwym, bliskim w swoim objawieniu. Jak mówił, wędrówka Abrahama, a później Mojżesza to czas poznawania Boga, nawracania się i przejścia do wolności dzieci Bożych. – Spójrzmy na Chrystusowy krzyż nie z przyzwyczajenia, lecz ze świadomością, że jest to świadectwo potwierdzające Jego słowa o miłości, oddaniu i wierności Ojcu. Gdy wątpimy, czy warto podjąć wysiłek, aby zachować przykazania Boże i kościelne, lub próbujemy się usprawiedliwić, bo wybieramy to, co wygodne i łatwiejsze, to patrzmy na krzyż jako na posłuszeństwo wobec Ojca aż do końca. Dlaczego krzyż? Aby móc przekonać się, jak bardzo Bóg umiłował człowieka, aby zaświadczyć o ludzkiej godności i wielkości naszego człowieczeństwa – mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Prosili, życzyli i dziękowali

Młodzi z przekonaniem mówili, jak bardzo potrzeba im umocnienia, siły ducha i umiejętności korzystania z darów Ducha Świętego. – Chcemy naśladować Chrystusa na wszystkich drogach naszego życia, chcemy żyć Ewangelią i realizować ją w swoim życiu: szukać światła, które daje nadzieję, dopomaga dostrzec cel i sens naszego życia. Chcemy wypłynąć na głębię pięknego życia chrześcijańskiego; aby Duch Święty przemieniał oblicze Kościoła, świata i nas. Przyjdź Duchu Święty i obdarz nas siedmiorakimi darami! – wołali w imieniu konfirmowanych Julia i Andrzej.

Troska o wspólnotę wiarę zaznaczyła się w darach ołtarza, licznie przyjętej Komunii św., a także w życzeniach imieninowych dla Księdza Proboszcza i podziękowaniach za przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania. Tę troskę podkreślały świadectwa. „Proszę o wzrost wiary katolickiej w narodzie polskim w kraju i za granicą. Proszę, aby moje potomstwo nie oddaliło się od Boga, ale było przy Nim, jak najbliżej” – napisał Kazimierz. „Dziękujemy, Panie Boże, za spotkanie z Tobą i świadectwami ludzi ze wspólnoty modlitewnej” (Czesława, Tadeusz, Danuta, Irena i Aleksandra).

Bp Józef Wróbel pobłogosławił pamiątkowe krzyżyki. Złożył „uśmiechnięte życzenia” ks. Wiktorowi, gratulując pięknej uroczystości i owoców katechizowania, wyrażonych aktywnością liturgiczną młodych. Warto zaznaczyć, że podczas przygotowań do sakramentu młodzież zbierała nakrętki i przekazała je fundacji wspierającej rehabilitację chorej dziewczynki.

Reklama

* * *

Projekt „Źródło” w najbliższym czasie:

Brzeźnica Książęca: rekolekcje 9-12 marca, peregrynacja 11-18 marca

Suchowola Radzyńska: rekolekcje 16-19 marca, peregrynacja 18-25 marca

2017-03-08 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na drodze tajemnic

2020-07-08 08:41

Niedziela częstochowska 28/2020, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie

Krew Chrystusa

Beata Pieczykura/Niedziela

Drogę Krwi Chrystusa można odprawiać także indywidualnie

Siedem tajemnic. Droga, na której można odnaleźć Miłość i zgubiony sens życia. Gdzie jej szukać?

Jest takie miejsce w Częstochowie, które sły­nie z relikwii Krwi Chrystusa pocho­dzą­cej z Mantui. Jej tra­dy­cja się­ga Golgoty i histo­rii nawró­ce­nia set­ni­ka Longinusa. Cząstka tej relikwii jest przechowywana w sanktuarium Krwi Chrystusa – Misjonarzy Krwi Chrystusa od 1998 r. To właśnie obok sanktuarium znajduje się Droga Krwi Chrystusa (poświęcona w 1999 r.), a więc sied­em kaplic ku czci siedmiu przelań Krwi Zbawiciela. Jego Krew została przelana podczas obrzezania, modlitwy w Ogrójcu, biczowania, cierniem ukoronowania, drogi krzyżowej, ukrzyżowania i przebicia boku włócznią. Te tajemnice są czczone w każ­dą trzecią nie­dzie­lę mie­sią­ca (z wyjątkiem maja, czerw­ca i grud­nia). Wyrusza wtedy procesyjna Droga Krwi Chrystusa związana z Koronką do Krwi Chrystusa, która ma siedem tajemnic.

CZYTAJ DALEJ

Adam Małysz wolny od koronawirusa

2020-07-10 16:20

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

koronawirus

Adam Małysz

Facebook - profil A. Małysza

Adam Małysz

Adam Małysz poinformował w piątek, że nie jest już zakażony koronawirusem. "Testy wykazały, że jestem zdrowy!" - napisał na swoim profilu na Facebooku jeden z najlepszych skoczków narciarskich w historii, a obecnie dyrektor ds. skoków i kombinacji norweskiej w PZN.

"Witajcie po dłuższej przerwie. Z radością mogę Wam przekazać, że moja kwarantanna dobiega końca. Testy wykazały, że jestem zdrowy! Mogę wrócić do normalnego funkcjonowania oraz pracy, co bardzo mnie cieszy. Jednocześnie pamiętajcie - epidemia wcale się nie skończyła i ciągle trzeba na siebie uważać" - podkreślił Małysz.

Informację o zakażeniu przekazał 22 czerwca. Z tego powodu na obecność koronawirusa przebadano przebywającą na zgrupowaniu w Wiśle całą kadrę i sztab. Wszyscy okazali się zdrowi.

42-letni obecnie Małysz to jeden z najwybitniejszych zawodników w historii skoków narciarskich. Wywalczył m.in. cztery medale olimpijskie - trzy srebrne i jeden brązowy.

W dorobku ma także cztery tytuły mistrza świata, cztery Kryształowe Kule za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz triumf w Turnieju Czterech Skoczni (2000/01).

Później próbował sił jako kierowca rajdowy, a od 2016 pełni funkcję dyrektora koordynatora ds. skoków i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim. (PAP)

wkp/ sab/

CZYTAJ DALEJ

Rowerem na Jasną Górę - dotarła Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa

2020-07-11 13:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymki 2020

BPJG

15. Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa dotarła w deszczu i chłodzie pod Szczyt jasnogórski w sobotę, 11 lipca. W prawie 47. małych grupach dotarły na Jasną Górę łącznie 584 osoby.

Pielgrzymka łączy grupy rowerowe jadące na Jasną Górę z całej Polski. Zbierają się one dopiero w Częstochowie, i razem, spod kościoła św. Zygmunta, wjeżdżają Alejami do sanktuarium jasnogórskiego. W tym roku, ze względu na epidemię, pielgrzymka liczyła o tysiąc rowerzystów mniej niż w ubiegłym roku.

„Raduje się nasze serce, że mimo deszczu wszyscy tutaj jesteśmy, mimo panującej pandemii odważyliśmy się wyruszyć rowerami do Tronu naszej Matki” – witał wszystkich rowerzystów ks. Karol Mazur, sekretarz Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej, i wymieniał poszczególne grupy, które dotarły: ze Zwolenia, Żelechowa w diec. siedleckiej, z Radomia (3 grupy, w tym Rowerowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej), z Opatowa, Jaworzna, Biłgoraja, Parczewa, Włodawy, Warszawy (Grupa Historycznego Towarzystwa Sportowego), Modliszewic w diec. radomskiej, Uścimowa, Cieszyna, Gielniowa, Siedlec, Międzyrzeca Podlaskiego, Księżpola w diec. zamojsko-lubaczowskiej, Piaseczna, Szydłowca, Gliwic, Poznania, Cyprzanowa, miejscowości Sulbiny, Tarnowa, Chełma, Rybnika, Starego Sącza, Jastrzębia Zdroju, Bytomia, Huty w diec. kaliskiej, Gołębia w arch. lubelskiej, z miejscowości Nowosielce w arch. przemyskiej, Jasła, Wohynia w diec. siedleckiej, Huty Mińskiej, Tychów, Leszna, Opatowa, Polkowic, Katowic, Krakowa, Myszkowa, Korytnicy w diec. siedleckiej, a także 11. Pielgrzymka Rowerowa Diec. Koszalińsko-Kołobrzeskiej, która przemierzyła 650 km. Pielgrzymi rowerowi jechali do Częstochowy we własnym zakresie i według swojego regulaminu.

Henryk z Warszawskiego Oddziału Przewodników PTTK wraz z żoną Kasią na rowerach pielgrzymowali po raz pierwszy. „Do tej pory byliśmy kilka razy na pieszych pielgrzymkach akademickich – mówi Henryk - Od dłuższego czasu zajmujemy się rowerami, a nie mieliśmy okazji pojechać na pielgrzymkę rowerową. Staraliśmy się przejechać ten szlak pieszy, którym żeśmy chodzili. Mieliśmy swoje intencje, i w imię tych intencji jechaliśmy”.

„Rowerową pielgrzymkę trudno jest porównać z pieszą – stwierdza Henryk - W pieszej uczestniczymy cały dzień, od wyjścia, od modlitwy porannej, i cały dzień się modlimy. Tutaj musimy się w duchu modlić, ale skupiać na realiach, jakie są na drodze pielgrzymiej, bo niestety, turystyka rowerowa nie jest u nas ‘łatwym chlebem’. Musimy być uważni i czujni, ale z Bożą pomocą tutaj jesteśmy”.

Jak wyznają małżonkowie, nie mieli obaw, by wybrać się na pielgrzymkę, mimo panującej pandemii. „Jesteśmy przygotowani na różne warianty – podkreśla Kasia - Mamy maseczki, środki do dezynfekowania, myślę, że jesteśmy rozsądni. W drodze był dystans, nie jechaliśmy całą grupą, przestrzegamy tych środków ostrożności, o których nawet tutaj na Jasnej Górze usłyszeliśmy”.

10-osobowa grupa pielgrzymów z Szydłowca w ciągu dwóch pokonała dystans 172 km. „Jesteśmy przede wszystkim wdzięczni Bogu za bezpieczną jazdę, wspaniałą pogodę, przepiękny klimat, atmosferę i bezwypadkowe dotarcie do Szczytu jasnogórskiego” – wyznaje Andrzej Jaczyński.

„W Pielgrzymce Ogólnopolskiej uczestniczymy po raz siódmy, natomiast z naszej diec. radomskiej, a konkretnie z Szydłowca, będziemy w sierpniu po raz 18-ty. Bardzo się z tego cieszymy, bo pomimo sytuacji, jaka jest, grupa reprezentatywna na ogólnopolską zawsze jest w granicach 10 osób, natomiast już dzisiaj mamy ponad 30 osób zapisanych na sierpniową. W sierpniu przyjeżdżamy w sile 100. rowerów” – przewiduje Andrzej.

Grupa cyklistów z par. NMP Matki Kościoła w Modliszewicach liczyła w tym roku 37 osób. „Przyjechałyśmy z woj. świętokrzyskiego, to jest 3 km od Końskich” – wyjaśnia Danuta, która wraz z Jadwigą i Anną służyły wsparciem i pomocą pielgrzymom ze swojej parafii. „Przygotowywałyśmy śniadanko, obiad i kolację” – mówi Anna. „Nasz ksiądz jest cyklistą, i miedzy innymi dlatego tu jesteśmy z nim, bo zachęcił nas, parafian” – dodaje Jadwiga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję