Reklama

Niedziela Lubelska

Narzędzia w rękach Pana

Niedziela lubelska 13/2017, str. 1

[ TEMATY ]

spotkanie

katecheci

Beata Nowakowska

W ramach warsztatów katecheci wykonali pomoce dydaktyczne

W ramach warsztatów
katecheci wykonali
pomoce dydaktyczne

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Lublinie we współpracy z Wydziałem ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej, parafią pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół SOSW zorganizował spotkanie dla katechetów uczących w szkołach specjalnych. Konferencja pt. „Idźcie i głoście… Katecheza dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością” odbyła się 18 marca z udziałem nauczycieli religii – kapłanów, sióstr zakonnych i osób świeckich – z Bystrzycy, Chełma, Dorohuska, Hrubieszowa, Karczmisk, Lublina, Przemyśla, Puław, Strzyżowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Włodawy, Załucza i Zamościa.

Reklama

Spotkanie rozpoczęła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Gałana, dyrektora Wydziału ds. Wychowania Katolickiego. W homilii wygłoszonej przez proboszcza ks. Marka Otolskiego MIC katecheci usłyszeli zachętę do nieustannego otwierania się na łaskę Pana, podejmowania trudu zbliżania do Niego siebie i innych. – Bóg ma swój plan wobec każdego człowieka, przyprowadza nas do siebie, daje czas, uczy cierpliwości i pokory. Działa przez nas, przez nasze serca i ręce. Musimy pamiętać, że jesteśmy narzędziami, które prowadzą ludzi ku Bogu – mówił ks. Otolski.

W drugiej części spotkania, które odbyło się w szkole przy al. Spółdzielczości Pracy 65, doświadczeniem pracy z osobami niepełnosprawnymi dzielili się zaproszeni goście i pracownicy SOSW. Dyrektor Andrzej Berbeć przedstawił specyfikę największego po tej stronie Wisły ośrodka, który zajmuje się kształceniem i wychowaniem młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Z dumą opowiadał o osiągnięciach uczniów, którzy mimo ograniczeń zwyciężają w konkursach zawodowych, pokonując swoich pełnosprawnych rówieśników. Uczestnicy konferencji wysłuchali prelekcji wicedyrektora Marcina Rakowskiego, który przedstawił rolę katechezy specjalnej w kształtowaniu uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Jak podkreślał, katecheza wpływa na ogół działań edukacyjnych, wychowawczych i rewalidacyjnych; integruje środowisko szkolne wokół uniwersalnych wartości. Zwrócił uwagę, że podstawowym narzędziem pracy jest sam katecheta, który, opierając się na osobowej relacji z uczniem, wywiera wpływ na jego rozwój duchowy i wzrastanie w wierze.

Katecheci z wdzięcznością przyjęli wystąpienia ks. Bogusława Suszyło, duszpasterza niepełnosprawnych archidiecezji lubelskiej, który mówił o miejscu niepełnosprawnych w Kościele, oraz Anny Mieleckiej z warszawskiej Fundacji Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym, która dzieliła się doświadczeniami w przygotowaniu znacznie upośledzonych dzieci i młodzieży do przyjęcia sakramentów pokuty, Eucharystii i bierzmowania. O swojej pracy zdominowanej przez wykorzystanie metod aktywizujących mówiła Agata Jachacz z SOSW nr 1 w Lublinie. W programie spotkania znalazły się też warsztaty; zajęcia metodą „karuzeli” nt. Wielkiego Postu i Wielkanocy poprowadzili Urszula Buglewicz, Janusz Cioczek, Agata Jachacz, Beata Nowakowska i Tomasz Stawecki, a uczniowie przygotowali misterium męki Pańskiej.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tylko dla mężczyzn

Co to znaczy być prawdziwym mężczyzną? Nie znam się z racji płci, ale z pewnością wiedzą to albo inaczej – zgłębiają ci, którzy co miesiąc spotykają się w Zielonej Górze na wspólnej modlitwie, dzieleniu i dyskusji. Oczywiście, w męskim gronie

O spotkaniach dla mężczyzn dowiedziałam się we wspólnocie, do której należę, przy okazji ustalania „babskiego” spotkania. Trzeba było tak wybrać termin, by mężowie koleżanek mogli zostać z dziećmi. Pierwotny termin nie pasował, bo okazało się, że panowie są w tym czasie na spotkaniu dla mężczyzn. Wywołało to moją ciekawość, ale minęło trochę czasu, zanim zaczęłam myśleć o pisaniu na ten temat. Najbardziej spodobało mi się to, że wszystkie koleżanki, bez żadnego „ale” chętnie puszczały swych narzeczonych i mężów na to spotkanie. Dlaczego?

CZYTAJ DALEJ

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję