Reklama

Niedziela Legnicka

Srebrny jubileusz diecezji

Niedziela legnicka 13/2017, str. 1-2

[ TEMATY ]

rocznica

diecezja

Granice administracyjne diecezji legnickiej po jej utworzeniu w 1992 r.

Granice administracyjne
diecezji legnickiej
po jej utworzeniu
w 1992 r.

Przed 25 laty papieska bulla „Totus Tuus Poloniae populus” z 25 marca 1992 r. ogłosiła decyzję papieża Jana Pawła II o nowym podziale administracyjnym Kościoła w Polsce. Wśród nowych diecezji znalazła się także diecezja legnicka.

Ponieważ została utworzona z podziału archidiecezji wrocławskiej, informacja o tym została ogłoszona we Wrocławiu, w auli Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego wraz ze szczegółowymi komunikatami i dekretami Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Nie zabrakło także okolicznościowych przemówień, wygłoszonych przez pełniących wówczas funkcje: dziekana Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej ks. inf. Stanisława Turkowskiego, rektora Wrocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Ignacego Deca i proboszcza parafii św. Piotra i Pawła w Legnicy, która stała się odtąd parafią katedralną – ks. prał. Władysława Bochnaka. Przemawiający wyrażali radość z nowego faktu, który dotyczy Kościoła na ziemi dolnośląskiej i złożyli życzenia kierowane pod adresem pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, jego nowego biskupa pomocniczego Adama Dyczkowskiego i mieszkańców nowej diecezji.

Reklama

Tego samego dnia w Legnicy, podczas wieczornej Mszy św., odprawionej w nowo ogłoszonym kościele katedralnym, raz jeszcze – zgodnie z dekretem wykonawczym Nuncjatury – papieską bullę i stosowne dokumenty odczytał delegowany przez bp. Tadeusza Rybaka ks. Władysław Bochnak. Protokół z tego wydarzenia spisał ks. dziekan Władysław Jóźków, a podpisali księża: Władysław Bochnak, Tadeusz Kisiński, Aleksander Stankiewicz, Jan Mateusz Gacek i Andrzej Bawaj.

Od tego momentu diecezja rozpoczęła swoją działalność, pod przewodnictwem swego pierwszego biskupa Tadeusza Rybaka, wikariusza generalnego bp. Adama Dyczkowskiego i ks. Władysława Bochnaka, jako wikariusza biskupiego. Ingres do katedry miał miejsce 24 maja 1992 r.

Zaczęły powstawać kolejne struktury diecezji: Caritas diecezjalna (1992), kuria biskupia, potem Wyższe Seminarium Duchowne (1993), Rada Kapłańska, Diecezjalna Rada Duszpasterska (1993), Kolegium Konsultorów, Kapituła Katedralna, diecezjalne Uniwersytety Ludowe, studium organistowskie, legnicka edycja „Niedzieli” (1993) i wiele następnych. Odbyły się pierwsze święcenia prezbiterów (14 księży) i pierwszych 17 diakonów. Zaczęły się odbywać konferencje dziekańskie (pierwsza – 4 kwietnia 1992), rejonowe dni skupienia dla duchowieństwa (pierwsze już w kwietniu 1992 r. w Legnicy, Lubaniu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze). Diecezja zaczęła więc swe życie w nowym rytmie.

Reklama

Z chwilą ustanowienia diecezji tworzyło ją 261 parafii, zebranych w 30 dekanatach, rozsianych na terenie trzech ówczesnych województw: legnickiego, jeleniogórskiego i wałbrzyskiego. Pracę duszpasterską u początków istnienia diecezji wykonywało ponad 500 księży diecezjalnych i zakonnych.

Biskup legnicki Tadeusz Rybak w swoim pierwszym liście skierowanym do diecezjan na IV Niedzielę Wielkiego Postu pisał m.in.: „Ustanawiając nową diecezję legnicką Ojciec Święty pragnie dopomóc nam do dalszego rozwoju życia Kościoła, którym my jesteśmy, a tym samym do pogłębienia naszej nadprzyrodzonej więzi z Chrystusem Zmartwychwstałym, który przez Ducha Świętego tworzy z nas jedną rodzinę Bożych cór i synów. Papież przez swoje decyzje, chce ułatwić nam wypełnianie zadań, jakie Kościół ma wobec dzisiejszego świata. Jest to apostolskie posłannictwo wyznaczone przez sakrament chrztu i bierzmowania, posłannictwo, które niesie poszczególnemu człowiekowi i całemu społeczeństwu wartości największe”.

Uroczystości jubileuszu 25. rocznicy powstania diecezji, zaplanowano na 25 marca, zainanuguruje je Msza św. odprawiona w legnickiej katedrze o godz. 11.

2017-03-23 09:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: Mamy trzech nowych kapłanów

[ TEMATY ]

diecezja

konkatedra

Zielona Góra

święcenia kapłańskie

Karolina Krasowska

Neoprezbiterzy z bp. Tadeuszem Lityńskim, rektorem i księżmi z seminarium w Paradyżu

Neoprezbiterzy z bp. Tadeuszem Lityńskim, rektorem i księżmi z seminarium w Paradyżu

W zielonogórskiej konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej trzech diakonów przyjęło z rąk bp. Tadeusza Lityńskiego święcenia kapłańskie. Nowi kapłani to ks. Rafał Lisicki z parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu, ks. Wojciech Przyborowski z parafii pw. św. Mikołaja w Świebodzicach oraz ks. Sebastian Pytlik z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: modlitwa za żołnierzy z okazji Święta Wojsk Lądowych

2021-09-24 11:57

[ TEMATY ]

wojsko

Poznań

bp Józef Guzdek

żołnierze

ordynariat.wp.mil.pl

„Dziś trzeba powtórzyć nawoływanie do stawania w obronie honoru i dobrego imienia polskiego żołnierza, który z narażeniem zdrowia i życia strzeże granic ojczystego domu i służy sprawie pokoju tutaj i poza jego granicami” – mówił abp gen. Józef Guzdek z okazji Święta Wojsk Lądowych w poznańskiej katedrze.

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego koncelebrował bp Szymon Stułkowski, poznański biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję