Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Profesura belwederska

Ks. prof. Tadeusz Guz z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim odebrał akt nominacji profesorskiej. To najwyższe odznaczenie w dziedzinie edukacji

Niedziela zamojsko-lubaczowska 13/2017, str. 3

[ TEMATY ]

odznaczenia

Joanna Ferens

Ks. prof. Tadeusz Guz podczas katechezy w Biłgoraju

Ks. prof. Tadeusz Guz podczas katechezy w Biłgoraju

Ks. prof. Tadeusz Guz urodził się 7 lutego 1959 r. w Zwierzyńcu. Święcenia kapłańskie przyjął 16 grudnia 1984 r. Studiował teologię i filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w Niemczech. Zrobił doktorat w 1996 r. w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a następnie habilitację w 2001 r. Prowadził Katedrę Filozofii Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i został dziekanem Zamiejscowego Wydziału Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL w Tomaszowie Lubelskim.

Reklama

Ksiądz Profesor wyjaśnił, czym jest dla niego to odznaczenie: – Ja jestem świadom, że ta moja prawie trzydziestoletnia droga naukowa jest niesamowicie dynamiczna i bardzo dużo się w niej dokonało. I to jest to, co uważam za najcenniejsze, ta przygoda z prawdą, tyle lat ona mnie pasjonuje i wypełnia. I właściwie ta druga strona, czyli zdobywanie stopni i tytułów naukowych, bo tak się dzielą te wszystkie tzw. wyróżnienia dla ludzi nauki, to jest kwestia kompletnie drugorzędna, jakkolwiek ważna. Ten tytuł profesora belwederskiego w systemie edukacji Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym odznaczeniem, jakie człowiek nauki może w swojej Ojczyźnie, Polsce otrzymać i uzyskać. I ja za to jestem mojej Ojczyźnie jak najserdeczniej wdzięczny, że takiego rzemieślnika tutaj z Roztocza, z Puszczy Solskiej, Biłgoraja, Zwierzyńca, Szozdów i Tereszpola, gdzie się wychowywałem z moją najbliższą rodziną, gdzie są groby moich rodziców i brata, i wielu pokoleń moich ojców i praojców – wybrała i wyróżniła tak wielkim zaszczytem. I dlatego tak miłuję tę ziemię, i dlatego też tak bardzo dziękuję mojej Ojczyźnie, że dostrzegła ten mój dość znaczny wysiłek ducha na polu nauki. Że było mi dane z rąk wspaniałego Pana Prezydenta RP, dr. Andrzeja Dudy, odebrać ten właśnie zaszczytny tytuł – wskazał.

Działalność naukowa ks. prof. Guza związana jest z zagadnieniami związanymi z filozofią prawa oraz wpływu idei na życie polityczne i społeczne. Nadanie stopnia profesora belwederskiego to wyraz uznania dla wkładu Kapłana w rozwój polskiej nauki.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Irena i Jerzy Grzybowscy odznaczeni medalem „Pro Ecclesia et Pontifice"

[ TEMATY ]

odznaczenia

Ewa Biedroń

Założycielami Spotkań Małżeńskich są Irena i Jerzy Grzybowscy – widoczni na pierwszym planie zdjęcia

Założycielami Spotkań Małżeńskich są Irena i Jerzy Grzybowscy –
widoczni na pierwszym planie zdjęcia

Założyciele Spotkań Małżeńskich Irena i Jerzy Grzybowscy zostali we wtorek odznaczeni przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza papieskim orderem „Pro Ecclesia et Pontifice". Uroczystość nadania odznaczenia odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że Spotkania Małżeńskie są symbolem siły, jaka drzemie we współpracy dwóch małżonków. - To dzieło zrodziło się z piękna życia małżeńskiego - dopowiedział kard. Kazimierz Nycz podczas wręczenia orderów.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

”Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym” - premier Mateusz Morawiekci podczas otwarcia Milickiego Centrum Wsparcia “Capitol”

2021-09-24 17:52

ks. Łukasz Romańczuk

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”, którego głównym celem będzie wsparcie najmłodszych podopiecznych Milickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym.

Przed przecięciem wstęgi oraz poświęceniem odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Premier Mateusz Morawiecki, Paweł Wdówik z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Alicja Szatkowska, prezes MSPDiON, Edyta Defratyka, właścicielka firmy “Deftrans” oraz Agnieszka Szatkowska - Paterek, dyrektor Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję