Reklama

Nie bój się

Andrzej W. Wodziński – autor stałej rubryki na łamach „Niedzieli”, znany dziennikarz, prozaik i nagradzany w licznych konkursach poeta – wydał obszerny tomik wierszy pt. „Nie bój się”. Podtytuł: „Wiersze dla Jana Pawła II” i papieski portret na okładce wskazują zarówno źródło inspiracji, jak i adresata utworów. Autor wstępu Stanisław Szczęsny odczytuje to przesłanie jako pragnienie, aby wrócić do rozmowy przerwanej zbyt wcześnie, a także chęć ponowienia kontaktu i ponownego spotkania. Autor tomiku ofiarowuje Papieżowi swoje poetyckie skarby: wspomnienie matki ze zmarszczkami na twarzy, zapach Polski pachnącej świeżo skoszoną łąką, obraz Matki Bożej chodzącej po Polsce boso i refleksję, że za sto lat będziemy zakurzonymi fotografiami w sepii. Jemu zwierza się z samotności w sieci atomów i skarży się, że nie ma pomysłu na dalsze życie. Powierza przejmujące pytanie: Jak przeżyć godnie i po Bożemu ten myślnik między dwiema datami?

Papież – „jedyny przyjaciel w twojej ziemskiej udręce” jest przy nas, kiedy odbijamy się „od-do ściany” i kiedy „nie bolą tylko włosy”. Jemu zawdzięczamy niepojętą alchemię nawrócenia, kiedy „każdy chciał być choć przez chwilę małą ścieżką obok szerokiej na nieba milę prostej dobrej drogi”. Jan Paweł II pozostawił nam pamiętne wezwanie: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, z przesłania do świata wypowiedzianego podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat w Rzymie 22 października 1978 r. Chociaż w codziennej karuzeli zdarzeń możemy tego nie zauważyć, jest wciąż obecny w oknie na Franciszkańskiej 3 i na jasnogórskich wałach, gdzie witał miliony pielgrzymów.

Ważnym znakiem poetyckich zamyśleń autora jest Maryja – Latarniczka o smagłej, szafranowej twarzy i z dwiema szramami na policzku. Do niej przychodzimy ze łzami w oczach, marzeniami i prośbami. Ona daje nam do ręki „lazurowe koraliki różańca – paciorki prośby i nadziei”, „błagalne pigułki na chorobę”, „i na czarną nocną bezsenność”.

Reklama

Poezja Andrzeja W. Wodzińskiego jest gęsta od treści, obrazów, skojarzeń i odkryć, bo przecież „z Panem Bogiem na kawę każdy może się umówić. Może to być w dzień, wieczorem, w nocy lub nad ranem. Wystarczy – «Ojcze nasz» zmówić”. Jest w niej modlitwa i ta dziękczynna – bo wszystko jest łaską – i błagalna – „ja, mniej ważny niż mysz kościelna – proszę Cię, Matko kwietna – spraw, bym znów był zdrowy” – i przepraszająca – płacz grzesznika, który życiem się pobrudził. Autor odciska „swoje linie papilarne na poezji murze”, pytając o dziś, a przede wszystkim o wieczność. Jak nas tam przyjmą? Czy może trzeba zabrać do plecaka jakieś ordery, resortowe odznaczenia? Pytania trudne, ale bardzo realne. Wiersze z tomiku „Nie bój się” pozwalają poszukać na nie odpowiedzi.

Dopełnieniem wierszy Andrzeja W. Wodzińskiego są ilustracje Wojciecha Siwika.

Andrzej W. Wodziński, „Nie bój się. Wiersze dla Jana Pawła II”. Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie, tel. 22 213 11 90, 22 213 11 92, www.ipjp2.pl .

2017-03-29 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję