Reklama

Niedziela Przemyska

Pierwsza rocznica Muzeum w Markowej

Niedziela przemyska 14/2017, str. 1, 7

[ TEMATY ]

muzeum

Maria Szulikowska

Muzeum w Markowej

Muzeum w Markowej

Rok temu, 17 marca miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, Ambasador Izraela w Polsce, duchownych chrześcijańskich i żydowskich. Przybyli także Ocaleni z Holokaustu i Polacy z grona Sprawiedliwych.

Daleko w świat poszła informacja o małej miejscowości na Podkarpaciu, która zasłynęła z bohaterskiej postawy mieszkańców. Otworzyli oni swoje serca i domy dla prześladowanych i skazanych na eksterminację synów Izraela. Szczególnie dotkliwa była egzekucja 24 marca 1944 r. Niemieccy żandarmi wskutek donosu granatowego policjanta otoczyli dom Ulmów w środku nocy i zastrzelili najpierw ośmioro Żydów, potem Józefa i jego brzemienną żonę Wiktorię, a po krótkiej naradzie – rozstrzelano ich sześcioro dzieci „żeby wioska nie miała z nimi kłopotu”.

Przez pół wieku wokół bohaterskiej Rodziny i sprawy Żydów z Markowej panowało milczenie. Nikt nie chciał odgrzebywać tragedii, wracać do horroru wojny. Ale pamięć o dobrych czynach nie idzie w zapomnienie. Bóg ma swoje godziny, aby ubogiego z dołu wyprowadzić, bo krew niewinnie przelana nigdy nie idzie w zapomnienie, zwłaszcza gdy ofiara jest w pełni świadoma i ma ewangeliczne motywy. Rodzina Ulmów – miała. Jej sztandarem była przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, którą w Nowym Testamencie podkreślili na czerwono. Mieli świadomość, że ukrywając znajomych Żydów, podejmują ryzyko, ale zdali się na Boga, Jemu zaufali – więc chociaż polegli od kuli wroga, zwyciężyli miłością, która nie ustaje, ale wiernie trwa do końca. Ulmowie stali się poniekąd symbolem samarytańskiej posługi wobec prześladowanego człowieka, bo jak głosi motto z tablicy na ich grobie: „Kto ratuje jedno życie, jakby świat cały ratował”.

Reklama

Rodziny ratowały i uratowały niejedno życie. W samej Markowej wojnę przetrwało dwadzieścia jeden osób spośród ukrywających się Żydów. Otwarte rok temu Muzeum zostało pomyślane szerzej niż upamiętnienie Rodziny Ulmów. Na samym Podkarpaciu zebrano ponad osiemset świadectw o Polakach ratujących Żydów, z czego powstała niesamowita multimedialna ekspozycja pokazująca postawę odwagi, męstwa i wiary bohaterskich Polaków. Rok istnienia przyniósł efekty: ponad 50 tysięcy zwiedzających, trzy tomy świadectw ukazujących wrażenia i przeżycia. Liczne lekcje historii przeprowadzone w sali wystaw czasowych. Goście indywidualnie lub w zorganizowanych grupach przybywają z Chin, Stanów Zjednoczonych, Anglii czy Izraela, co daje międzynarodowy przekrój uczestników. Niemcy pojawiają się rzadko, ale chyba z wiadomych powodów.

Program pierwszej rocznicy otwarcia Muzeum przewidywał całodzienne darmowe zwiedzanie Muzeum oraz wieczorne spotkanie dla zaproszonych ludzi polityki, kultury, nauki oraz mediów. Konferencję – zorganizowaną w sali wystaw czasowych – poprzedziła chwila muzyki. Agnieszka Kowalczyk wykonała wzruszający utwór „Eli Ata”. Natomiast po konferencji o godz. 19 na placu muzealnym został pokazany video mapping zaprojektowany przez Marikę Wato – ta część była dostępna dla wszystkich.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po śladach Błogosławionego

Niedziela warszawska 51/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

muzeum

Archiwum Zgromadzenia

Portret beatyfikacyjny bł. ks. Stanisława Papczyńskiego

Portret beatyfikacyjny bł. ks. Stanisława Papczyńskiego

Dwa lata trwały przygotowania do otwarcia Muzeum bł. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii. W poznaniu życia i działalności Błogosławionego i założonego przez niego Zgromadzenia pomogą multimedia

Efekt dwuletnich prac jest co najmniej zadowalający. Oryginalne eksponaty i dokumenty związane z życiem wciąż słabo znanego Błogosławionego i działalnością Marianów, ich repliki i rekonstrukcje zgromadzone w muzeum usytuowanym w suterenach domu zakonnego, obok Wieczernika, który jest sanktuarium bł. o. Stanisława Papczyńskiego – uzupełniają prezentacje multimedialne.

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję