Reklama

Watykan

Z Watykanu

Audiencja generalna

Nadzieja potrzebuje uzasadnienia

Do stawania po stronie ostatnich i usuniętych na margines, do nieodpowiadania złem na zło, ale przebaczania, uzasadniając w ten sposób swą nadzieję, papież Franciszek zachęcił wiernych podczas audiencji generalnej 5 kwietnia br. W swojej katechezie Papież nawiązał do fragmentu z Pierwszego Listu św. Piotra (1 P 3, 8-17), w którym Książę Apostołów zachęca chrześcijan do uzasadnienia swej nadziei.

Ojciec Święty przypomniał, że Pierwszy List św. Piotra jest bezpośrednio zakorzeniony w wydarzeniu paschalnym, zawierającym światło i radość, wypływające ze śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Ten Pan, który prawdziwie zmartwychwstał, mieszka w naszych sercach od chwili naszego chrztu, stale odnawia nas i nasze życie, napełniając swoją miłością i pełnią swego Ducha. – Dlatego właśnie Apostoł zaleca nam uzasadnienie tej nadziei, która jest w nas: nasza nadzieja nie jest pojęciem, nie jest uczuciem, ale Osobą – jest to Pan Jezus, którego rozpoznajemy jako żywego i obecnego w nas i w naszych braciach – powiedział Ojciec Święty. Następnie Franciszek wskazał, że tę nadzieję trzeba uzasadniać przede wszystkim przez świadectwo życia.

KAI

Zjazd delegatów ŚDM

Pochwała Polaków

Reklama

Podsumowanie i ocena ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Polsce były m.in. tematem międzynarodowego zjazdu organizatorów i koordynatorów ŚDM oraz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia w Rzymie.

Najwięcej słów uznania skierowano pod adresem polskich rodzin, które z gościnnością i serdecznością niespotykaną podczas wcześniejszych edycji spotkań młodych przyjmowały pielgrzymów podczas Dni w Diecezjach i tygodnia Wydarzeń Centralnych ŚDM. Jak podkreślali delegaci, nie tylko hojność Polaków, ale też wielkie świadectwo wiary, które przy tej okazji dawali, stały się inspiracją dla młodych ludzi ze wszystkich kontynentów i wynagrodziły logistyczne niedogodności, które zawsze towarzyszą spotkaniu organizowanemu na tak dużą skalę. Polskie powiedzenie „Gość w dom, Bóg w dom” było wielokrotnie cytowane przez delegatów reprezentujących różne kontynenty, m.in. przez organizatorów kolejnego ŚDM – w Panamie.

Także piękne scenariusze i przebieg 5 głównych uroczystości ŚDM, w tym 4 z udziałem papieża Franciszka, zostały uznane za jeden z największych atutów ubiegłorocznego spotkania młodych.

Reklama

Zwieńczeniem międzynarodowego zjazdu delegatów ŚDM był udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej na Placu św. Piotra. Na zakończenie liturgii młodzi Polacy przekazali rówieśnikom z Panamy symbole spotkania młodych: krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Orędzia, które przypomniał św. Jan Paweł II

Pozdrawiam serdecznie obecnych tu rodaków św. Jana Pawła II. W pierwszych dniach kwietnia wspominamy jego przejście do domu Ojca. Był wiernym świadkiem Chrystusa, gorliwym obrońcą dziedzictwa wiary. Przypomniał światu dwa wielkie orędzia: Jezusa Miłosiernego i orędzie fatimskie. Pierwsze przybliżył nam Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia; drugie, mówiące o triumfie Niepokalanego Serca Maryi nad złem, uświadamia nam stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Przyjmijmy te orędzia, niech przemieniają nasze serca, otwórzmy drzwi Chrystusowi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Audiencja generalna, 5 kwietnia 2017 r.

RV

Nominacja

Strażnik dyscypliny

Ojciec Święty mianował 4 kwietnia br. kapłana archidiecezji w Dublinie ks. prał. Johna Kennedy’ego kierownikiem Biura Dyscyplinarnego Kongregacji Nauki Wiary. Jednym z zadań tego urzędu jest prowadzenie spraw dotyczących wiarygodnych oskarżeń osób duchownych o molestowanie seksualne osób małoletnich, jakie przekazują do Rzymu poszczególni ordynariusze diecezjalni lub zakonni.

Ks. prał. John Kennedy ma 49 lat i został wyświęcony na kapłana w 1993 r. W Kongregacji Nauki Wiary pracuje od 2002 r.

RV

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X

Coraz bliżej zgody

Dyrektywy w sprawie ślubów z osobami należącymi do duszpasterstw kierowanych przez lefebrystów wydała Papieska Komisja „Ecclesia Dei”, zajmująca się relacjami z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X. Papież Franciszek na wniosek Kongregacji Nauki Wiary oraz Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” postanowił upoważnić ordynariuszy diecezjalnych do udzielenia licencji na sprawowanie sakramentu małżeństwa wiernych, którzy należą do duszpasterstwa prowadzonego przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Starajmy się konkretnie podążać śladami Chrystusa, poświęcając się potrzebującym braciom i siostrom.

2017-04-11 09:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan zaniepokojony sytuacją na Półwyspie Koreańskim

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

Greg Burke

Greg Burke

Ojciec Święty i Stolica Apostolska są zaniepokojeni nieustannymi napięciami na Półwyspie Koreańskim spowodowanymi eksperymentami nuklearnymi prowadzonymi przez Koreę Północną – stwierdził rzecznik Watykanu, Greg Burke.

Dyrektor watykańskiej Sala Stampa zaznaczył, że stanowisko to przedstawił dziś podczas obrad Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu podsekretarz ds. stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami, ks. prał. Antoine Camilleri.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję