Reklama

Stworzeni do wolności

Człowiek uzależniony to osoba zakochana w swoim śmiertelnym wrogu, oszukująca nałogowo samą siebie. Żyjąc w iluzji uzależnienia, nie jest w stanie dobrze kierować swoim życiem – mówili uczestnicy debaty o wolności, która odbyła się 25 kwietnia br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Niedziela Ogólnopolska 19/2017, str. 54

Łukasz Krzysztofka

Dyskusję, w której udział wzięli ks. dr Marek Dziewiecki – znany psycholog i duszpasterz osób uzależnionych, Jacek Racięcki – terapeuta uzależnień oraz „Felek” – jeden z pierwszych członków wspólnoty Anonimowych Alkoholików w Polsce, prowadził Rafał Porzeziński, dyrektor Radiowej Jedynki.

Zachłannie poszukujemy szczęścia

– Wolność jest darem. Jest ona prawdziwa i poważna, bo od sposobu korzystania z niej zależy mój los teraźniejszy i wieczny – stwierdził ks. Dziewiecki i dodał, że wolność to nie samorealizacja. Wolność związana jest z pragnieniami człowieka, który jest „zachłannym poszukiwaczem szczęścia”. To właśnie poszukiwanie wolności czyni człowieka szczęśliwym. Gdy ludzie szukają szczęścia tam, gdzie go nie ma – tak jak biblijny syn marnotrawny – wpadają w uzależnienia.

Reklama

Zdaniem „Felka”, trwale niepijącego anonimowego alkoholika, nasze życie jest tworzywem, które kształtujemy przez naszą wolność. W walce z uzależnieniem pomocą mogą być uczucia, które wskazują, że robi się coś złego, a niezwykle istotne w tym zmaganiu o własną wolność jest uformowanie w sobie silnego charakteru. – Umocnić w sobie charakter to znaczy ukształtować w sobie pewne wartości, które bronią nas przed tym, aby nie ulec pokusie – podkreślił „Felek”.

Samowola nie jest wolnością. Człowiek otrzymał wolność w darze od Boga i może ten dar przyjąć albo nie. Co z nim zrobi, zależy tylko od niego. – Większość osób, z którymi rozmawiam na temat uzależnień, szczególnie alkoholików, przyznaje, że rzeczywiście alkohol był na początku bardzo przydatny, naprawdę działał, zmniejszał cierpienie, ale potem już nie można było bez niego żyć. Tak zaczyna się zniewolenie – powiedział Jacek Racięcki.

Sensem wolności jest miłość

Kluczem do odzyskania wolności jest mądrość. Oznacza ona, że człowiek odkrywa w którejś fazie swego życia, że jedynym sensem wolności jest miłość i to, żeby ją przyjmować od Boga oraz ludzi i odpowiadać miłością na miłość. – Chcesz być w pełni wolny, przestrzegaj trzech przykazań miłości: kochaj Boga nade wszystko, bo On cię kocha najbardziej, kochaj samego siebie dojrzale – czyli bądź dla siebie przyjazny, ale stawiaj sobie też wymagania – i kochaj bliźnich tak, jak próbujesz kochać samego siebie – zachęcił ks. Dziewiecki.

„Ocaleni” w Polskim Radiu

Reklama

Rok 2017 został przez Parlament RP ogłoszony Rokiem Troski o Trzeźwość Narodu. „W historii Polski troska o trzeźwość była związana z dążeniem do wolności, do odrodzenia Narodu, a także z obroną godności Polaków” – głosi przyjęta przez Sejm Uchwała w sprawie zwiększenia troski o trzeźwość Narodu.

Audycja „Ocaleni”, która stała się inspiracją do debaty i towarzyszącego jej koncertu, jest emitowana od 1 marca ubiegłego roku w Radiowej Jedynce. Prowadzący ją Rafał Porzeziński w każdy wtorek o godz. 23.10 słucha niezwykłych historii powrotu ze śmierci moralnej, duchowej, psychicznej do pełni życia. Ta audycja to spotkania z ludźmi, którzy przeszli przez różne trudne doświadczenia życiowe, ale pokonali kryzysy, odzyskali nadzieję i radość życia. O drodze, którą przebyli, opowiadają innym, aby dodać im otuchy, sił i odwagi do walki.

W koncercie pt. „Ocaleni” udział wzięli goście audycji Rafała Porzezińskiego. Na scenie pojawili się m.in.: Anna Pietrzak, Andrzej Krzywy, Krzysztof Jaryczewski, Janusz „Yanina” Iwański, Tomasz Budzyński, Dariusz „Maleo” Malejonek i Lech Dyblik. Artystom towarzyszyła Seb StannyOrchestra.

12 kroków ku wolności

Pomocą w wychodzeniu z uzależnień może być program 12 kroków, który jest streszczeniem Biblii i historii zbawienia. – To narzędzie, dzięki któremu mogę utkać swoje życie – uważa Jacek Racięcki. „Felkowi” ten program pomógł najpierw zaprzyjaźnić się z samym sobą, a później pogłębić relację z Bogiem. – Tylko jeśli idziemy przez życie z Bogiem i ku Bogu, nasze życie ma sens – przyznał „Felek” i wraz z pozostałymi uczestnikami dyskusji przekonywał, że każdy ma szansę na wyzwolenie z nałogu. Podstawą właściwie pojętej wolności jest szacunek do samego siebie. – Jeśli kocham, to wykorzystuję moją wolność w najlepszy i najtrwalszy sposób – podkreślił ks. Dziewiecki. Bóg nie stworzył bowiem ludzi drugiej ani trzeciej kategorii, ale każdy człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże.

2017-05-04 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: film o św. Faustynie Kowalskiej już w około 60 miastach

2020-09-29 18:33

Materiały prasowe

Kadr z filmu „Miłość i Miłosierdzie”

Kadr z filmu „Miłość i Miłosierdzie”

Polski film pt. „Miłość i miłosierdzie”, przedstawiający życie św. Faustyny Kowalskiej trafił do Hiszpanii. Wyprodukowany w 2019 r. fabularyzowany dokument autorstwa Michała Kondrata wyświetlany jest już w kinach w około 60 hiszpańskich miastach, w tym m.in. w Madrycie, Sewilli, Saragossie, Bilbao, Barcelonie i Walencji.

Hiszpańska premiera planowana była wiosną, ale inaugurację przełożono na jesień z powodu epidemii koronawirusa. Pierwsze seanse odbyły się w piątek.

Film wyprodukowany przez spółkę Kondrat-Media we współpracy z Telewizją Polską i Fundacją Filmową im. św. Maksymiliana Kolbę pokazuje nieznane do tej pory fakty z życia św. Faustyny Kowalskiej, a także, jak wyjaśniają twórcy, „przybliża widzom narodziny niezwykłego kultu Bożego Miłosierdzia”. – Odkrywa też zdumiewające związki pomiędzy cudownym obrazem z Polski a Całunem Turyńskim, jedną z najświętszych relikwii chrześcijaństwa – napisali producenci.

W trwającym 104 minuty filmie występują m.in. Kamila Kamińska, Maciej Małysa, Janusz Chabior, Cezary Szlenkier, Jacek Borkowski, Piotr Cyrwus, Remigiusz Jankowski, a także Tadeusz Chudecki.

CZYTAJ DALEJ

Abp Skworc do księży dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich: Niedziela „to perła w koronie”, której trzeba strzec

2020-09-29 21:16

[ TEMATY ]

Niedziela

arcybiskup

Niedziela

KEP

„To perła w koronie”, której trzeba strzec - tak mówił o świętowaniu niedzieli do księży dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich abp Wiktor Skworc. Ich spotkanie rozpoczęło się we wtorek późnym popołudniem w Katowicach. To gremium opracowuje program duszpasterski dla Kościoła w Polsce. Spotkanie potrwa do czwartku (1 października).

Abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, na rozpoczęcie spotkania przypomniał, że tematem trzeciego roku programu duszpasterskiego w Polsce - Eucharystia daje życie - są słowa: "Posłani w pokoju Chrystusa." To program na lata 2021/22, który koncentruje się na Eucharystii jako tajemnicy świętowania i apostolatu.

- O świętowaniu niedzieli nigdy dość. Serdecznie więc proszę i zachęcam, aby sprawa niedzieli jako dnia Pańskiego i jego świętowania mocno wybrzmiała w naszym programie i w zwyczajnym nauczaniu pasterzy Kościoła w Polsce - mówił arcybiskup do zgromadzonych księży. Dodał, że przyszłość naszej Ojczyzny powinna być budowana na wartościach. - Wartością pierwszą pośród wartości jest na pewno rodzina, chroniona Konstytucją i niedziela. „To perła w koronie”, której trzeba strzec - wskazywał.

Dajcie ludziom w niedzielę odpocząć! - apelował hierarcha. Przypomniał, że o prawo do niedzielnego odpoczynku zmagali się strajkujący robotnicy Wybrzeża i Górnego Śląska. Sprawa ta powraca akurat w 40-tą rocznicę podpisania społecznych porozumień. - Promujmy niedzielę jako święty dzień chrześcijaństwa i kultury europejskiej tak jak inne europejskie kraje - nawoływał. Zaznaczył też, że powinnością duszpasterzy jest budowanie i umacnianie wartości niedzieli jako dnia dla Boga i człowieka.

- Nie możemy się zgodzić na dyktaturę różnych organizacji, korporacji zajmujących się handlem i dystrybucją towarów, które nie biorą pod uwagę kosztów społecznych - mówił dodając, że wolna niedziela to element naszej kulturowej tożsamości. - Jako duszpasterze apelujemy, aby się liczono z nakazem świętowania niedzieli, zapisanym w III Bożym przykazaniu: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. To z nim łączymy obronę dnia Pańskiego – dnia zmartwychwstania Chrystusa – dnia dla chrześcijan świętego - wskazywał arcybiskup.

Przypomniał, że Konferencja Episkopatu Polski wielokrotnie wypowiadała się na temat niedzieli, m.in. udzielając poparcia inicjatywie NSZZ "Solidarność" dążącego do ograniczenia handlu w niedzielę.

- Niedziela – jako święto Boga i człowieka, jest integralnie związana ze świętowaniem - podkreślał arcybiskup. Zaznaczał, że "w sytuacji odradzającego się powoli życia społecznego trzeba środkami oddziaływania duszpasterskiego odbudowywać parafialne wspólnoty, gromadząc je wokół ołtarza, pamiętając, że to nie my gromadzimy, a Chrystus."

Oceniał, że zawieszenie życia parafialnego i duszpasterstwa dokonało się nagle, z kolei odbudowanie życia religijnego w parafii będzie wymagało czasu. - Wierni muszą dojść do wewnętrznego przekonania, że zagrożenie minęło, a postepidemiczna codzienność wymaga aktywności, zaangażowania i działania przez włączenie się w odtworzenie międzyosobowych relacji na każdym szczeblu - apelował. - Oby każde spotkanie na Eucharystii prowadziło do odbudowania świadomej i odpowiedzialnej wspólnoty - dodawał metropolita katowicki.

W przemówieniu cytował też słowa kard. Roberta Sarah’a: Z radością powróćmy do Eucharystii! - Aby świętować i odpoczywać - dodał na koniec.

Spotkanie Księży Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich rozpoczęło się we wtorek późnym popołudniem w Katowicach. To gremium opracowuje program duszpasterski dla Kościoła w Polsce. Temat trzeciego roku realizacji programu duszpasterskiego to "Posłani w pokoju Chrystusa." Motto biblijne brzmi „Ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57). Spotkanie potrwa do czwartku (1 października). Księża dyrektorzy Wydziałów Duszpasterskich tradycyjnie spotykają się dwa razy w roku, w poszczególnych diecezjach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję