Reklama

Stworzeni do wolności

Człowiek uzależniony to osoba zakochana w swoim śmiertelnym wrogu, oszukująca nałogowo samą siebie. Żyjąc w iluzji uzależnienia, nie jest w stanie dobrze kierować swoim życiem – mówili uczestnicy debaty o wolności, która odbyła się 25 kwietnia br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Niedziela Ogólnopolska 19/2017, str. 54

Łukasz Krzysztofka

Dyskusję, w której udział wzięli ks. dr Marek Dziewiecki – znany psycholog i duszpasterz osób uzależnionych, Jacek Racięcki – terapeuta uzależnień oraz „Felek” – jeden z pierwszych członków wspólnoty Anonimowych Alkoholików w Polsce, prowadził Rafał Porzeziński, dyrektor Radiowej Jedynki.

Zachłannie poszukujemy szczęścia

– Wolność jest darem. Jest ona prawdziwa i poważna, bo od sposobu korzystania z niej zależy mój los teraźniejszy i wieczny – stwierdził ks. Dziewiecki i dodał, że wolność to nie samorealizacja. Wolność związana jest z pragnieniami człowieka, który jest „zachłannym poszukiwaczem szczęścia”. To właśnie poszukiwanie wolności czyni człowieka szczęśliwym. Gdy ludzie szukają szczęścia tam, gdzie go nie ma – tak jak biblijny syn marnotrawny – wpadają w uzależnienia.

Reklama

Zdaniem „Felka”, trwale niepijącego anonimowego alkoholika, nasze życie jest tworzywem, które kształtujemy przez naszą wolność. W walce z uzależnieniem pomocą mogą być uczucia, które wskazują, że robi się coś złego, a niezwykle istotne w tym zmaganiu o własną wolność jest uformowanie w sobie silnego charakteru. – Umocnić w sobie charakter to znaczy ukształtować w sobie pewne wartości, które bronią nas przed tym, aby nie ulec pokusie – podkreślił „Felek”.

Samowola nie jest wolnością. Człowiek otrzymał wolność w darze od Boga i może ten dar przyjąć albo nie. Co z nim zrobi, zależy tylko od niego. – Większość osób, z którymi rozmawiam na temat uzależnień, szczególnie alkoholików, przyznaje, że rzeczywiście alkohol był na początku bardzo przydatny, naprawdę działał, zmniejszał cierpienie, ale potem już nie można było bez niego żyć. Tak zaczyna się zniewolenie – powiedział Jacek Racięcki.

Sensem wolności jest miłość

Kluczem do odzyskania wolności jest mądrość. Oznacza ona, że człowiek odkrywa w którejś fazie swego życia, że jedynym sensem wolności jest miłość i to, żeby ją przyjmować od Boga oraz ludzi i odpowiadać miłością na miłość. – Chcesz być w pełni wolny, przestrzegaj trzech przykazań miłości: kochaj Boga nade wszystko, bo On cię kocha najbardziej, kochaj samego siebie dojrzale – czyli bądź dla siebie przyjazny, ale stawiaj sobie też wymagania – i kochaj bliźnich tak, jak próbujesz kochać samego siebie – zachęcił ks. Dziewiecki.

„Ocaleni” w Polskim Radiu

Reklama

Rok 2017 został przez Parlament RP ogłoszony Rokiem Troski o Trzeźwość Narodu. „W historii Polski troska o trzeźwość była związana z dążeniem do wolności, do odrodzenia Narodu, a także z obroną godności Polaków” – głosi przyjęta przez Sejm Uchwała w sprawie zwiększenia troski o trzeźwość Narodu.

Audycja „Ocaleni”, która stała się inspiracją do debaty i towarzyszącego jej koncertu, jest emitowana od 1 marca ubiegłego roku w Radiowej Jedynce. Prowadzący ją Rafał Porzeziński w każdy wtorek o godz. 23.10 słucha niezwykłych historii powrotu ze śmierci moralnej, duchowej, psychicznej do pełni życia. Ta audycja to spotkania z ludźmi, którzy przeszli przez różne trudne doświadczenia życiowe, ale pokonali kryzysy, odzyskali nadzieję i radość życia. O drodze, którą przebyli, opowiadają innym, aby dodać im otuchy, sił i odwagi do walki.

W koncercie pt. „Ocaleni” udział wzięli goście audycji Rafała Porzezińskiego. Na scenie pojawili się m.in.: Anna Pietrzak, Andrzej Krzywy, Krzysztof Jaryczewski, Janusz „Yanina” Iwański, Tomasz Budzyński, Dariusz „Maleo” Malejonek i Lech Dyblik. Artystom towarzyszyła Seb StannyOrchestra.

12 kroków ku wolności

Pomocą w wychodzeniu z uzależnień może być program 12 kroków, który jest streszczeniem Biblii i historii zbawienia. – To narzędzie, dzięki któremu mogę utkać swoje życie – uważa Jacek Racięcki. „Felkowi” ten program pomógł najpierw zaprzyjaźnić się z samym sobą, a później pogłębić relację z Bogiem. – Tylko jeśli idziemy przez życie z Bogiem i ku Bogu, nasze życie ma sens – przyznał „Felek” i wraz z pozostałymi uczestnikami dyskusji przekonywał, że każdy ma szansę na wyzwolenie z nałogu. Podstawą właściwie pojętej wolności jest szacunek do samego siebie. – Jeśli kocham, to wykorzystuję moją wolność w najlepszy i najtrwalszy sposób – podkreślił ks. Dziewiecki. Bóg nie stworzył bowiem ludzi drugiej ani trzeciej kategorii, ale każdy człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże.

2017-05-04 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję