Reklama

Stworzeni do wolności

2017-05-04 09:44

Łukasz Krzysztofka
Niedziela Ogólnopolska 19/2017, str. 54

Łukasz Krzysztofka

Człowiek uzależniony to osoba zakochana w swoim śmiertelnym wrogu, oszukująca nałogowo samą siebie. Żyjąc w iluzji uzależnienia, nie jest w stanie dobrze kierować swoim życiem – mówili uczestnicy debaty o wolności, która odbyła się 25 kwietnia br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Dyskusję, w której udział wzięli ks. dr Marek Dziewiecki – znany psycholog i duszpasterz osób uzależnionych, Jacek Racięcki – terapeuta uzależnień oraz „Felek” – jeden z pierwszych członków wspólnoty Anonimowych Alkoholików w Polsce, prowadził Rafał Porzeziński, dyrektor Radiowej Jedynki.

Zachłannie poszukujemy szczęścia

– Wolność jest darem. Jest ona prawdziwa i poważna, bo od sposobu korzystania z niej zależy mój los teraźniejszy i wieczny – stwierdził ks. Dziewiecki i dodał, że wolność to nie samorealizacja. Wolność związana jest z pragnieniami człowieka, który jest „zachłannym poszukiwaczem szczęścia”. To właśnie poszukiwanie wolności czyni człowieka szczęśliwym. Gdy ludzie szukają szczęścia tam, gdzie go nie ma – tak jak biblijny syn marnotrawny – wpadają w uzależnienia.

Zdaniem „Felka”, trwale niepijącego anonimowego alkoholika, nasze życie jest tworzywem, które kształtujemy przez naszą wolność. W walce z uzależnieniem pomocą mogą być uczucia, które wskazują, że robi się coś złego, a niezwykle istotne w tym zmaganiu o własną wolność jest uformowanie w sobie silnego charakteru. – Umocnić w sobie charakter to znaczy ukształtować w sobie pewne wartości, które bronią nas przed tym, aby nie ulec pokusie – podkreślił „Felek”.

Reklama

Samowola nie jest wolnością. Człowiek otrzymał wolność w darze od Boga i może ten dar przyjąć albo nie. Co z nim zrobi, zależy tylko od niego. – Większość osób, z którymi rozmawiam na temat uzależnień, szczególnie alkoholików, przyznaje, że rzeczywiście alkohol był na początku bardzo przydatny, naprawdę działał, zmniejszał cierpienie, ale potem już nie można było bez niego żyć. Tak zaczyna się zniewolenie – powiedział Jacek Racięcki.

Sensem wolności jest miłość

Kluczem do odzyskania wolności jest mądrość. Oznacza ona, że człowiek odkrywa w którejś fazie swego życia, że jedynym sensem wolności jest miłość i to, żeby ją przyjmować od Boga oraz ludzi i odpowiadać miłością na miłość. – Chcesz być w pełni wolny, przestrzegaj trzech przykazań miłości: kochaj Boga nade wszystko, bo On cię kocha najbardziej, kochaj samego siebie dojrzale – czyli bądź dla siebie przyjazny, ale stawiaj sobie też wymagania – i kochaj bliźnich tak, jak próbujesz kochać samego siebie – zachęcił ks. Dziewiecki.

„Ocaleni” w Polskim Radiu

Rok 2017 został przez Parlament RP ogłoszony Rokiem Troski o Trzeźwość Narodu. „W historii Polski troska o trzeźwość była związana z dążeniem do wolności, do odrodzenia Narodu, a także z obroną godności Polaków” – głosi przyjęta przez Sejm Uchwała w sprawie zwiększenia troski o trzeźwość Narodu.

Audycja „Ocaleni”, która stała się inspiracją do debaty i towarzyszącego jej koncertu, jest emitowana od 1 marca ubiegłego roku w Radiowej Jedynce. Prowadzący ją Rafał Porzeziński w każdy wtorek o godz. 23.10 słucha niezwykłych historii powrotu ze śmierci moralnej, duchowej, psychicznej do pełni życia. Ta audycja to spotkania z ludźmi, którzy przeszli przez różne trudne doświadczenia życiowe, ale pokonali kryzysy, odzyskali nadzieję i radość życia. O drodze, którą przebyli, opowiadają innym, aby dodać im otuchy, sił i odwagi do walki.

W koncercie pt. „Ocaleni” udział wzięli goście audycji Rafała Porzezińskiego. Na scenie pojawili się m.in.: Anna Pietrzak, Andrzej Krzywy, Krzysztof Jaryczewski, Janusz „Yanina” Iwański, Tomasz Budzyński, Dariusz „Maleo” Malejonek i Lech Dyblik. Artystom towarzyszyła Seb StannyOrchestra.

12 kroków ku wolności

Pomocą w wychodzeniu z uzależnień może być program 12 kroków, który jest streszczeniem Biblii i historii zbawienia. – To narzędzie, dzięki któremu mogę utkać swoje życie – uważa Jacek Racięcki. „Felkowi” ten program pomógł najpierw zaprzyjaźnić się z samym sobą, a później pogłębić relację z Bogiem. – Tylko jeśli idziemy przez życie z Bogiem i ku Bogu, nasze życie ma sens – przyznał „Felek” i wraz z pozostałymi uczestnikami dyskusji przekonywał, że każdy ma szansę na wyzwolenie z nałogu. Podstawą właściwie pojętej wolności jest szacunek do samego siebie. – Jeśli kocham, to wykorzystuję moją wolność w najlepszy i najtrwalszy sposób – podkreślił ks. Dziewiecki. Bóg nie stworzył bowiem ludzi drugiej ani trzeciej kategorii, ale każdy człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże.

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Historyczny triumf Polek

2019-12-13 20:36

Zespół wPolityce.pl

Marlena Karwacka i Urszula Łoś wygrały sprint drużynowy podczas zawodów o Puchar Świata w kolarstwie torowym w australijskim Brisbane. Drugie miejsce w zmaganiach mężczyzn w tej konkurencji zajęli Krzysztof Maksel, Mateusz Rudyk i Maciej Bielecki.

wPolityce.pl/youtube TEL-KAB Telewizja Kablowa Pruszków
Urszula Łoś

Karwacka i Łoś, rekordzistki Polski (32,791), miały najlepszy czas w kwalifikacjach (33,189), a w pierwszej rundzie wygrały z Ukrainkami Ołeną Starikową i Liubow Basową. W finale Polki minimalnie zwyciężyły Rosjanki Jekaterinę Rogową i Anastazję Wojnową, choć obu parom zapisano jednakowy wynik - 33,029.

Z kolei Rudyk, Bielecki i Patryk Rajkowski kwalifikacje zakończyli na czwartej pozycji, a w pierwszej rundzie Biało-czerwoni, już z Makselem w miejsce Rajkowskiego, okazali się lepsi od zespołu z Trynidadu i Tobago. W finale uzyskali 45,408 i byli wyraźnie słabsi od Japończyków, do których stracili prawie dwie i pół sekundy.

Wcześniej w wyścigu drużynowym Daria Pikulik, Nikol Płosaj, Katarzyna Pawłowska i Łucja Pietrzak miały ósmy czas kwalifikacji, ale w pierwszej rundzie uległy reprezentantkom Francji. Zostały sklasyfikowane na ósmej pozycji. Zwyciężyły Australijki, które w finale pokonały ekipę Nowej Zelandii.

W rywalizacji mężczyzn w tej konkurencji również najlepsi okazali się reprezentanci gospodarzy, a drugie miejsce zajęła Nowa Zelandia. Polacy nie startowali.

Zawody w Brisbane to przedostatnia runda o PŚ. Ostatnia odbędzie się w kanadyjskim Milton 24-26 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem