Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W rodzinnej wspólnocie

Z ks. Andrzejem Białkiem – proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich – rozmawia Agnieszka Raczyńska

Niedziela sosnowiecka 19/2017, str. 5

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum prywatne

AGNIESZKA RACZYŃSKA: – Księże Proboszczu, proszę powiedzieć, jak rodziła się ta niewielka wspólnota, której przewodniczy Ksiądz jako proboszcz już prawie 6 lat?

KS. ANDRZEJ BIAŁEK: – Dzień 27 kwietnia 2008 r. dla społeczeństwa Kąpiel Wielkich k. Wolbromia zapisał się szczególnie. Wybudowany dzięki własnej ofiarności, pomocy sąsiednich parafii oraz miejscowych firm kościół pw. Miłosierdzia Bożego został poświęcony przez bp. Adama Śmigielskiego SDB. W uroczystości, obok licznie zgromadzonych parafian, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, księża oraz dziekani sąsiednich parafii. Inicjatywa budowy tej świątyni zrodziła się w 1997 r. W przeprowadzonym sondażu ideę budowy poparły 194 osoby wobec 10 przeciwnych i 27 głosów wstrzymujących się. Powołano Komitet Budowy Świątyni, któremu przewodniczył Stanisław Duch. 1 czerwca 2003 r. rozpoczęto budowę. Krzyż dla nowej świątyni ufundowany został przez miejscową Ochotniczą Straż Pożarną. Szybkie tempo budowy pozwoliło już 2 lata później świątynię zadaszyć, wykonać wieżę, położyć wylewkę, zamontować okna oraz drzwi boczne i główne. Prace te umożliwiły odprawienie 23 sierpnia 2005 r. pierwszej Mszy św. W 2006 r. otynkowano wnętrze oraz założono instalację elektryczną, a rok później wykonano sklepienie, posadzkę, schody na chór, ławki i ogrzewanie.

– Parafia liczy zaledwie 945 mieszkańców…

– Tak, to jedna z najmniejszych wspólnot naszej diecezji. Podzielona jest na 4 kolonie: Syber, Starą Wieś, Przeczną Drogę oraz Sarnie Doły. Jest parafią młodą. Liczy niespełna 10 lat. Jest typowo rolnicza i bardzo ściśle związana z Kościołem. W naszej wspólnocie niezwykle prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich (ok. 40 osób), Ochotnicza Straż Pożarna (ok. 35 druhów). Liczne są także wspólnoty działające przy parafii, a wśród nich: liturgiczna służba ołtarza (20 osób), schola dziecięco-młodzieżowa (30 osób) oraz chór. Istnieje też 5 wspólnot Różańca Świętego. Działa Rada Parafialna (14 osób).

– Kiedy i w jakich nabożeństwach mogą uczestniczyć wierni?

– Oczywiście w coniedzielnych Eucharystiach o godz. 9.00, 12.00, 16.00. W tygodniu natomiast w czasie letnim o 18.00, a w zimowym o 17.00. Mamy też specjalne nabożeństwa: w 3. piątek miesiąca do Miłosierdzia Bożego z ucałowaniem relikwii św. Faustyny. Z kolei w środę po Mszy św. odprawiamy Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zaś w ostatni piątek miesiąca ma miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, od 20.00 do 21.00.

– W 2011 r. wolą bp. Grzegorza Kaszaka został Ksiądz mianowany proboszczem parafii w Kąpielach Wielkich. Z jakimi postanowieniami przejmował Ksiądz placówkę po poprzedniku, pierwszym proboszczu ks. Krzysztofie Słomianie?

– Od początku moim pragnieniem było zbliżenie się do parafian i budowanie rodzinnej i duchowej relacji z mieszkańcami Kąpiel Wielkich. Ta współpraca bardzo szybko zaowocowała dziełami, które powstały przy parafii. I tak: w 2011r. do użytku została oddana dzwonnica; zakupiono i ustawiono figurę Jana Pawła II, która jest darem strażaków z Kąpiel Wielkich, oraz chrzcielnicę, którą ufundowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich; w 2012 r. położono kostkę wokół kościoła, założono balustradę na schodach wejściowych do świątyni; w 2013 r. dzięki wielkiej życzliwości i otwartego serca parafian ocieplono i otynkowano kościół i pomalowano dzwonnicę, jak również wyprostowano część ogrodzenia przy kościele. Z kolei w 2014 r. położono asfalt na parking i wyjazd pod kościół. Rok później rodzice dzieci pierwszokomunijnych sprowadzili z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach relikwie I stopnia św. Faustyny. W 2016 r. wykonano ołtarze w kamieniu i całe prezbiterium w kamieniu. Wszystkie prace zostały wykonane dzięki wielkiej życzliwości parafian, dzięki ich ofiarom. Z serca im za to dziękuję!

– W ołtarzu głównym znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego. Czy mógłby Ksiądz opowiedzieć o nim?

– Namalowany został przez artystów malarzy – Państwa Wywiołów z Olkusza. Jezus Miłosierny czyni znaki, działa. Zgłoszony jest przypadek pewnej kobiety z Wolbromia, która twierdzi, że za jego wstawiennictwem została wyleczona z choroby.

– Jakie plany na najbliższy czas rysują się w Księdza głowie?

– W najbliższym czasie chcemy założyć witraże w oknach kościoła i pomalować wnętrze świątyni. Przygotowujemy się już do jubileuszu 10-lecia parafii, który przypada w przyszłym roku. Wierzę, że z pomocą Bożą i parafian wszystko nam się uda. Jezu, ufamy Tobie!

2017-05-04 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyrównujemy szanse

2020-09-16 11:29

Niedziela warszawska 38/2020, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

Łukasz Krzysztofka

O awarii oczyszczalni „Czajka”, podziale Mazowsza i nowej strategii walki z pandemią z Konstantym Radziwiłłem, wojewodą mazowieckim, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Obecnie tematem numer jeden na Mazowszu jest awaria oczyszczalni „Czajka”. Dzisiaj mówi się, że być może w ciągu kilku miesięcy da się położyć rurę stalową pod Wisłą, która miałaby być docelowym, bezpieczniejszym rozwiązaniem…

Konstanty Radziwiłł: Trudno powiedzieć, dlaczego miasto stołeczne nie zapewniło alternatywnego przesyłu w ciągu minionego roku. Prezydent Rafał Trzaskowski twierdzi, że rozwiązanie, jakim jest tunel z dwiema rurami, został źle zaplanowany. Tym bardziej z dużym niesmakiem odbieram próbę przerzucenia winy przez prezydenta Trzaskowskiego na swoich poprzedników. I to nie na poprzedniczkę (Hannę Gronkiewicz-Waltz – przyp. red.), która rządziła miastem przez 12 lat przed nim, tylko na śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wcześniejszych prezydentów. W okresie 14 lat rządów Platformy Obywatelskiej można było wszystko wykonać po swojemu.

CZYTAJ DALEJ

Sekretarz stanu USA wywiera nacisk na Stolicę Apostolską ws. Chin

2020-09-20 19:01

[ TEMATY ]

Sekretarz Stanu

Mike Pompeo

wpolityce.pl

Przed swą wizytą w Watykanie, zaplanowaną na 29 września, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo próbuje wywrzeć wpływ na Stolicę Apostolską, by nie przedłużała porozumienia z Chinami z 2018 r. w sprawie nominacji biskupich. Jego obowiązywanie wygasa w październiku br.

Treść podpisanego 22 września 2018 r. w Pekinie Tymczasowego Porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową pozostaje poufna, wiadomo jednak, że choć w procesie nominacji biorą udział chińskie władze, to ostateczna decyzja w sprawie nominacji należy do papieża.

Porozumienie doprowadziło też do uznania przez papieża biskupów wyświęconych wcześniej z nominacji władz, bez zgody papieskiej. Dzięki temu po raz pierwszy od 60 lat cały episkopat Chin pozostaje w łączności ze Stolicą Apostolską.

Jednocześnie chińskie władze zaakceptowały od tamtej pory pięciu biskupów mianowanych w minionych latach przez papieża bez ich zgody. Natomiast w sierpniu br. odbyły się święcenia dwóch pierwszych biskupów mianowanych na mocy porozumienia.

Nadal jednak komunistyczne władze prześladują te wspólnoty i osoby, które nie chcą podporządkować ich polityce sinizacji religii.

W serii tweetów Pompeo napisał, że „Stolica Apostolska zawarła porozumienie z Komunistyczną Partią Chin, mając nadzieję, że pomoże chińskim katolikom”. – Ale nadużycia KPCh wobec wiernych się tylko pogorszyły. Odnawiając porozumienie, Watykan naraziłby na szwank swój moralny autorytet – ostrzegł sekretarz stanu USA.

W podobnym duchu wypowiedział się w artykule opublikowanym na łamach pisam „First Things”. Wskazał w nim, że jeśli Komunistyczna Partia Chin zdoła podporządkować sobie Kościół katolicki i inne wspólnoty religijne, wówczas umocnią się reżimy pogardzające prawami człowieka i wzrośnie koszt oporu wobec tyranii przez „odważnych wiernych”.

W kolejnym tweecie sekretarz stanu USA podkreślił, że Departament Stanu zabiera głos w sprawie wolności religijnej w Chinach i nadal to będzie robił, stając u boku chińskich katolików. – Prosimy Watykan, by się do nas przyłączył – napisał Pompeo. Dodał także, że „Watykan powinien być u boku katolików i ludności Hongkongu”, gdzie władze aresztują katolików walczących o wolność.

CZYTAJ DALEJ

Wyróżnienia dla katechetów

2020-09-21 22:33

Marzena Cyfert

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

W tym roku przypada jubileusz 30-lecia katechezy w szkole. Z tej okazji zostały wręczone specjalne wyróżnienia, pamiątki i podziękowania katechetom obchodzących jubileusz 30-lecia.

Spotkanie odbyło się w auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wyróżnienia wręczył ks. Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Otrzymali je:

Janina Antał

Urszula Bujwid

Elżbieta Gajda

Waldemar Gajda

Małgorzata Jedynak

Elżbieta Juszczyk

Anna Kotwica

Barbara Kostkiewicz

Jolanta Kurowska

Barbara Lach

Jadwiga Ługiewicz

Maria Majcher

Bernadetta Niewiadomska

Anna Okurowska

Władysław Pabian

Ewa Piękoś

Danuta Pytel

Elżbieta Rogozińska-Zalewska

Marianna Rudowicz

Małgorzata Ryba

Wyróżnionym katechetom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów pedagogicznych i ewangelizacyjnych w katechezie szkolnej.

O całej uroczystości można przeczytać tutaj

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję