Reklama

W rodzinnej wspólnocie

2017-05-04 13:31

Agnieszka Raczyńska
Edycja sosnowiecka 19/2017, str. 5

Archiwum prywatne

Z ks. Andrzejem Białkiem – proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich – rozmawia Agnieszka Raczyńska

AGNIESZKA RACZYŃSKA: – Księże Proboszczu, proszę powiedzieć, jak rodziła się ta niewielka wspólnota, której przewodniczy Ksiądz jako proboszcz już prawie 6 lat?

KS. ANDRZEJ BIAŁEK: – Dzień 27 kwietnia 2008 r. dla społeczeństwa Kąpiel Wielkich k. Wolbromia zapisał się szczególnie. Wybudowany dzięki własnej ofiarności, pomocy sąsiednich parafii oraz miejscowych firm kościół pw. Miłosierdzia Bożego został poświęcony przez bp. Adama Śmigielskiego SDB. W uroczystości, obok licznie zgromadzonych parafian, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, księża oraz dziekani sąsiednich parafii. Inicjatywa budowy tej świątyni zrodziła się w 1997 r. W przeprowadzonym sondażu ideę budowy poparły 194 osoby wobec 10 przeciwnych i 27 głosów wstrzymujących się. Powołano Komitet Budowy Świątyni, któremu przewodniczył Stanisław Duch. 1 czerwca 2003 r. rozpoczęto budowę. Krzyż dla nowej świątyni ufundowany został przez miejscową Ochotniczą Straż Pożarną. Szybkie tempo budowy pozwoliło już 2 lata później świątynię zadaszyć, wykonać wieżę, położyć wylewkę, zamontować okna oraz drzwi boczne i główne. Prace te umożliwiły odprawienie 23 sierpnia 2005 r. pierwszej Mszy św. W 2006 r. otynkowano wnętrze oraz założono instalację elektryczną, a rok później wykonano sklepienie, posadzkę, schody na chór, ławki i ogrzewanie.

– Parafia liczy zaledwie 945 mieszkańców…

– Tak, to jedna z najmniejszych wspólnot naszej diecezji. Podzielona jest na 4 kolonie: Syber, Starą Wieś, Przeczną Drogę oraz Sarnie Doły. Jest parafią młodą. Liczy niespełna 10 lat. Jest typowo rolnicza i bardzo ściśle związana z Kościołem. W naszej wspólnocie niezwykle prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich (ok. 40 osób), Ochotnicza Straż Pożarna (ok. 35 druhów). Liczne są także wspólnoty działające przy parafii, a wśród nich: liturgiczna służba ołtarza (20 osób), schola dziecięco-młodzieżowa (30 osób) oraz chór. Istnieje też 5 wspólnot Różańca Świętego. Działa Rada Parafialna (14 osób).

– Kiedy i w jakich nabożeństwach mogą uczestniczyć wierni?

– Oczywiście w coniedzielnych Eucharystiach o godz. 9.00, 12.00, 16.00. W tygodniu natomiast w czasie letnim o 18.00, a w zimowym o 17.00. Mamy też specjalne nabożeństwa: w 3. piątek miesiąca do Miłosierdzia Bożego z ucałowaniem relikwii św. Faustyny. Z kolei w środę po Mszy św. odprawiamy Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zaś w ostatni piątek miesiąca ma miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, od 20.00 do 21.00.

– W 2011 r. wolą bp. Grzegorza Kaszaka został Ksiądz mianowany proboszczem parafii w Kąpielach Wielkich. Z jakimi postanowieniami przejmował Ksiądz placówkę po poprzedniku, pierwszym proboszczu ks. Krzysztofie Słomianie?

– Od początku moim pragnieniem było zbliżenie się do parafian i budowanie rodzinnej i duchowej relacji z mieszkańcami Kąpiel Wielkich. Ta współpraca bardzo szybko zaowocowała dziełami, które powstały przy parafii. I tak: w 2011r. do użytku została oddana dzwonnica; zakupiono i ustawiono figurę Jana Pawła II, która jest darem strażaków z Kąpiel Wielkich, oraz chrzcielnicę, którą ufundowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich; w 2012 r. położono kostkę wokół kościoła, założono balustradę na schodach wejściowych do świątyni; w 2013 r. dzięki wielkiej życzliwości i otwartego serca parafian ocieplono i otynkowano kościół i pomalowano dzwonnicę, jak również wyprostowano część ogrodzenia przy kościele. Z kolei w 2014 r. położono asfalt na parking i wyjazd pod kościół. Rok później rodzice dzieci pierwszokomunijnych sprowadzili z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach relikwie I stopnia św. Faustyny. W 2016 r. wykonano ołtarze w kamieniu i całe prezbiterium w kamieniu. Wszystkie prace zostały wykonane dzięki wielkiej życzliwości parafian, dzięki ich ofiarom. Z serca im za to dziękuję!

– W ołtarzu głównym znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego. Czy mógłby Ksiądz opowiedzieć o nim?

– Namalowany został przez artystów malarzy – Państwa Wywiołów z Olkusza. Jezus Miłosierny czyni znaki, działa. Zgłoszony jest przypadek pewnej kobiety z Wolbromia, która twierdzi, że za jego wstawiennictwem została wyleczona z choroby.

– Jakie plany na najbliższy czas rysują się w Księdza głowie?

– W najbliższym czasie chcemy założyć witraże w oknach kościoła i pomalować wnętrze świątyni. Przygotowujemy się już do jubileuszu 10-lecia parafii, który przypada w przyszłym roku. Wierzę, że z pomocą Bożą i parafian wszystko nam się uda. Jezu, ufamy Tobie!

Tagi:
wywiad

Reklama

Zaszczyt i zobowiązanie

2019-12-10 10:48


Edycja warszawska 50/2019, str. VI

Z przeorem o. Markiem Tomczykiem OSSPE, kustoszem nowo powołanego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia przy ul. Długiej 3 w Warszawie, rozmawia Andrzej Tarwid

Łukasz Krzysztofka
Sanktuarium posłuży propagowaniu Dzieła Duchowej Adopcji i ekspiacji za grzechy przeciwko życiu – mówi o. Marek Tomczyk OSSPE

Andrzej Tarwid: – Od 8 grudnia kościół Ducha Świętego ma tytuł sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Co ta zmiana nazwy świątyni oznacza?

O. Marek Tomczyk OSSPE: – Ustanowienie sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia oznacza przede wszystkim jeszcze większe zaangażowanie w szerzeniu kultu Najświętszej Maryi Panny oraz w rozwój duchowości i pobożności maryjnej. Ponadto specyfika tego miejsca posłuży propagowaniu Dzieła Duchowej Adopcji i ekspiacji za grzechy przeciwko życiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Adrian Józef Galbas SAC – biskupem pomocniczym diecezji ełckiej

2019-12-12 12:37

KAI

Ks. Adrian Józef Galbas SAC, prowincjał Księży Pallotynów w Poznaniu został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.


Ks. Adrian Józef Galbas SAC

Biskup nominat Adrian Józef Galbas ma 51 lat. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Był też proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu oraz radcą prowincjalnym. Od 2011 roku pełni funkcję przełożonego prowincjalnego pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego z siedzibą w Poznaniu.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC, urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu. W 1987 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. W latach 1987-1993 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 10 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 r. roku w Ołtarzewie został wyświecony na kapłana.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC od 1994 do 1995 r. był wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła w Łodzi. W latach 1995 – 1998 studiował na KUL-u teologię oraz komunikacje i dziennikarstwo. W latach 1998-2002 pełnił funkcje prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie., a od 2002 do 2005 był radcą w zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. W latach 2002 – 2003 był też sekretarzem ds. Apostolstwa w Częstochowie. W 2003 roku został proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Poznaniu i był nim do 2011 roku. Jednocześnie od 2008 do 2011 roku pełnił także funkcję radcy w zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

Ks. Adrian Józef Galbas SAC w 2012 roku otrzymał tytuł doktora teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 roku jest prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

BP KEP

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prof. Vaněk: Jan Paweł II ważny również dla Czechów

2019-12-12 17:21

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Rzym (KAI)

Nie tylko dla Polaków Jan Paweł II odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu. Podobnie był on postrzegany również w ówczesnej Czechosłowacji. Wskazuje na to prof. Miroslav Vaněk, który w Czeskiej Akademii Nauk jest dyrektorem instytutu historii współczesnej. Wziął on udział w rzymskiej konferencji z okazji 30-lecia aksamitnej rewolucji.

Vatican News
Prof. Vaněk

Podkreśla on, że coraz częściej Czesi powracają do tego wydarzenia i postrzegają je jako swoisty ideał. Przez ostatnich 30 lat ludzie się w Czechach wzbogacili, wiedzą, że ich kraj się rozwinął, ale nie są dzięki temu bardziej szczęśliwi, zadowoleni z życia. Dlatego chętnie powracają w pamięci do aksamitnej rewolucji, do panującego wówczas braterstwa i jedności. W tamtych wydarzeniach szukają orientacji na przyszłość. Ważne jest również to, że w tamtych chwilach kluczową rolę odgrywał Jan Paweł II.

„Rola Jana Pawła II była ogromna. Jego wpływ wykraczał poza granice Polski, a także Europy Wschodniej i Środkowej. Nie można go oczywiście postrzegać w oderwaniu od innych czynników zarówno w polityce międzynarodowej, jak i na szczeblu lokalnym w Czechosłowacji, NRD czy Polsce. One też odegrały swoja rolę i bez nich wszystko to byłoby niemożliwe. Jednakże znaczenie Jana Pawła II w tych wydarzeniach daleko wykracza ponad to wszystko – powiedział Radiu Watykańskiemu prof. Vaněk. – Wczoraj po raz pierwszy w życiu miałem okazję być w Watykanie. I kiedy przechodziłem obok grobu Jana Pawła II, musiałem się zatrzymać. Miałem takie wewnętrzne poczucie, że powinienem tu za coś podziękować, bo i dla mnie było to bardzo ważne. W ówczesnej Czechosłowacji Jan Paweł II wpłynął na postawę wielu ludzi. Pamiętajmy, że tuż przed aksamitną rewolucją była przecież kanonizacja św. Agnieszki, w czym bezpośrednio przejawiała się papieska działalność”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem