Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 20/2017, str. 8

Pierwsze posiedzenie

Komisja Maryjna KEP

Pierwsze spotkanie reaktywowanej po 21 latach Komisji Maryjnej KEP odbyło się 3 maja br. na Jasnej Górze z inicjatywy jej przewodniczącego abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że celem prac komisji jest „wypracowywanie kolejnych dróg służących odnowieniu jedności budowanej na prawdzie i spojrzeniu na to, kim dla naszego narodu i każdego z nas osobiście jest Maryja”. Do zadań reaktywowanego gremium należy inspirowanie i ożywianie kultu maryjnego m.in. przez organizowanie sympozjów mariologicznych, odczytywanie i precyzowanie nowych wyzwań związanych np. z rocznicami maryjnymi, jak 100-lecie objawień fatimskich czy 300. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jak poinformował abp Depo, na pierwszym posiedzeniu omawiano zagadnienie pielgrzymowania kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą rozpoczęcia pierwszej peregrynacji. Dokładnie 26 sierpnia 1957 r. Obraz Nawiedzenia wyruszył w drogę.

Członkowie Komisji Maryjnej dyskutowali również na temat trwającej peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu”. To wędrówka kopii Jasnogórskiego Wizerunku przez świat w obronie życia, jako wspólna inicjatywa ruchów pro-life z 24 krajów. Ikona została poświęcona i przyłożona do oryginału 28 stycznia 2012 r. na Jasnej Górze i ofiarowana prawosławnemu ruchowi obrony życia w Rosji, który rozpoczął peregrynację na Dalekim Wschodzie we Władywostoku. Od tego czasu Obraz nieustannie wędruje. Trasa peregrynacji Ikony w tej chwili liczy już 165 tys. km.

Reklama

W skład Komisji Maryjnej wchodzą: przewodniczący – abp Wacław Depo, członkowie: bp Łukasz Buzun, bp Henryk Ciereszko, bp Andrzej Jeż i bp Jan Wątroba oraz konsultorzy reprezentujący różne ośrodki maryjne w Polsce.

Red.

* * *

3 maja na Jasnej Górze

Korona modlitwy dla Królowej Polski

Pod hasłem: „Korona modlitwy dla Królowej Polski” obchodzona była 3 maja tegoroczna uroczystość Królowej Polski. Zgromadzonych powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Sumie pontyfikalnej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W homilii przypomniał: – Śluby Kazimierzowskie umocniły w świadomości polskiego narodu szczególną miłość do naszej Królowej, Pani Jasnogórskiej. Polacy uznali w Niej Królową swoich serc i – zarówno w Ojczyźnie, jak i poza jej granicami – związali się z Nią w sposób nierozerwalny, związali z Nią swoje nadzieje. Pamiętamy o tym zwłaszcza dzisiaj, kiedy ojcowie paulini – dla uczczenia trzechsetnej rocznicy koronacji Jasnogórskiego Obrazu – wzywają nas do włączenia się w przedsięwzięcie nazwane Żywą Koroną Maryi.

Mszę św. poprzedziła modlitwa różańcowa za Ojczyznę – „Korona Różańca dla Królowej Polski”, prowadzona przez Jana Budziaszka, perkusistę zespołu Skaldowie, i o. Melchiora Królika, jasnogórskiego archiwistę, który rejestruje cuda i łaski zdziałane za przyczyną Matki Bożej Jasnogórskiej. Modlitwę ubogacił śpiewem zespół ewangelizacyjny Guadalupe z Lublina.

* * *

Konfraternia

Abp Gądecki włączony do duchowej rodziny Paulinów

Reklama

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański, został włączony do Konfraterni Zakonu Paulinów. Uroczystość ta odbyła się 2 maja br. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. – Dziękuję nie tylko za ten honorowy tytuł, na który nie zasłużyłem, ale przede wszystkim za codzienną pracę i modlitwę, którą cały zakon tutaj i we wszystkich miejscach, w których pracuje na świecie, wznosi ku naszej Bożej Rodzicielce. Niech wszystko służy większej chwale Bożej, także to wyniesienie, na które człowiek nigdy nie jest w stanie sobie zasłużyć do końca – powiedział abp Gądecki.

* * *

Wystawa

Regalia Królowej Polski

Dla uczczenia jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 2 maja br. na Jasnej Górze została otwarta przez abp. Stanisława Gądeckiego wystawa pt. „Regalia Matki Bożej Królowej Polski”. Ekspozycja przybliża tło i historię koronacji Cudownego Obrazu koronami papieskimi. Ukazuje genezę królewskiego tytułu Matki Bożej, przybliża sylwetki osób, które zainspirowały koronację i były zaangażowane w jej przebieg, a także finał, czyli same uroczystości koronacyjne, oraz echa tego wydarzenia w polskiej religijności i kulturze. Eksponaty pochodzą ze Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, a także zostały użyczone przez inne instytucje, w tym Archiwum Watykańskie. Wystawę przygotowali: o. Stanisław Rudziński – kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, o. płk Jan Golonka – były kustosz, o. Cyryl Motyl oraz Jerzy Żmudziński – historyk sztuki. Realizacją ekspozycji zajął się Marek Soczyk przy współpracy Artura Śpiewaka, Piotra Tondyry i Jacka Przedpełskiego.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-05-09 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0

2021-07-30 09:05

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w meczu 4. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To trzecie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Na zakończenie pierwszej rundy biało-czerwoni w niedzielę (godz. 2) zmierzą się z Kanadą.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Indiach pomaga ofiarom powodzi

2021-07-30 20:03

[ TEMATY ]

Kościół

powódź

Indie

Vatian News/AFP

Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

„Priorytetem jest zapewnienie wody, żywności i leków” – wyjaśnia ks. Joe Gonsalves, który nadzoruje akcję pomocową w archidiecezji Bombaju, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem. To właśnie w tym rejonie odnotowano prawie wszystkie ofiary śmiertelne. Księża i wolontariusze codziennie dostarczają także ciepłe posiłki dla ponad 2 tys. poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję