Reklama

Niedziela Wrocławska

Od 70 lat obecni na wrocławskim Ołbinie

W czerwcu 1947 r. salezjanie przybyli do parafii św. Michała Archanioła, przy ul. Bolesława Prusa we Wrocławiu. W związku z przypadającym w tym roku 70-leciem ich pracy, salezjańska wspólnota wraz z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowała dwudniową ogólnopolską konferencję naukową. W piątek, 28 kwietnia wśród otwierających sesję naukową na Uniwersytecie Wrocławskim był m.in. bp Andrzej Siemieniewski. Prelegenci spotkania przyjrzeli się przedsalezjańskim dziejom Wrocławia.

Drugi dzień obchodów rozpoczęła uroczysta Eucharystia w kościele św. Michała Archanioła, której przewodniczył abp Józef Kupny. – Uroczystość 70-lecia obecności salezjanów na wrocławskim Ołbinie przypada w roku, w którym Kościołowi towarzyszy hasło „Idźcie i głoście”.

Reklama

– Wspólnota salezjańska znana jest we Wrocławiu z prowadzonych szkół. Jedna z nich znajduje się tuż obok kościoła. Mówi się, że najlepszym nauczycielem w każdej dziedzinie jest ten, kto nigdy nie przestał być uczniem. Z okazji tego pięknego jubileuszu życzę Waszej wspólnocie, abyście głosili Chrystusa. Idźcie i nauczajcie ewangelię Jezusa, pozostając zawsze Jego uczniami – mówił podczas homilii Metropolita wrocławski.

– 70 lat tej parafii to dar od Ojca. Darem są również posługujący tu kapłani. Otwórzmy się na drugich, na tych którzy potrzebują pomocy. Pomyślmy o tych, którzy cierpią za wiarę. Mówię to także w kontekście akcji „Dar dla Aleppo”, w ramach której chcemy wesprzeć budowę szpitala w tym ogarniętym wojną syryjskim mieście. Może dobrym podziękowaniem za jubileusz będzie włączenie się do tej akcji? – zachęcał Metropolita.

Po Mszy św. w świątyni odbyły się obrady dotyczące pracy apostolskiej, którą od 70 lat we Wrocławiu wykonuje rodzina ks. Bosko.

2017-05-10 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aby brat Albert się nie powstydził

Pierwsze hospicjum z prawdziwego zdarzenia stworzyła Angielka Cicley Saunders. W 1967 r. w Londynie otworzyła specjalistyczny ośrodek opieki nad umierającymi chorymi. Za patrona hospicjum obrała św. Krzysztofa. W Polsce pierwsze hospicjum powstało w 1981 r. Idea hospicjów rozwija się i nowe ośrodki dla terminalnie chorych powstają w kolejnych miastach. Już wkrótce taki ośrodek powstanie w Kielcach, buduje je Caritas Kielecka. W większości hospicjów chorymi opiekują się siostry. Tak też jest w Miechowie, gdzie w hospicjum posługują siostry albertynki

Siostry przybyły do Miechowa w 1998 r., w chwili gdy powstało tu hospicjum. Burmistrz Jerzy Muszyński chciał stworzyć centrum pomocy potrzebującym: chorym, ubogim, starszym, niezaradnym życiowo ludziom. Postanowił, że wszystkie instytucje będą znajdować się w blisko centrum, aby ludzie potrzebujący pomocy nie szukali jej po całym mieście. W skad placówek opiekuńczo-leczniczych wchodzi: Stacja Opieki Caritas, Środowiskowy Dom Samopomocy, Stołówka dla ubogich, Dom Kombatanta, Hospicjum Stacjonarne i Domowe. Niedaleko jest też ośrodek zdrowia i szpital. Pod Miechowem w bitwie z Rosjanami brał udział Adam Chmielowski, późniejszy Brat Albert - założyciel Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim. Kewna ze strony żony ówczesnego burmistrza wstąpiła do Zgromadzenia Albertynek i stąd znajomość charyzmatu i pomysł, aby w Hospicjum pracowały siostry albertynki. - Do pracy w hospicjum trzeba czegoś więcej niż tylko rąk, trzeba dużo serca. Chodziło o stworzenie domu, a nie kolejnego zakładu - mówi s. Kinga. Hospicjum jest wybudowane na miejscu starego szpitala. Wcześniej mieszkały tu siostry szarytki. Z czasem dom podupadł, na „drugą młodość” czekał do przybycia sióstr albertynek.

CZYTAJ DALEJ

Mija osiem lat od porwania w Syrii włoskiego jezuity

2021-07-30 17:37

[ TEMATY ]

porwanie

państwo islamskie

jezuita

Vatican News

Mija osiem lat od porwania w Syrii przez tzw. Państwo Islamskie włoskiego jezuity ojca Paolo Dall’Oglio. Z tej okazji w rzymskim schronisku dla nieletnich odbyło się spotkanie z siostrą uprowadzonego Francescą i dziennikarzem Riccardem Cristiano, założycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Przyjaciół ks. Dall’Oglio, wieloletnim korespondentem na Bliskim Wschodzie.

Mimo licznych apeli, także ze Strony Departamentu Stanu USA, który w 2019 r. obiecał nagrodę za informacje o losie zakonnika, do dziś nie wiadomo nawet czy jezuita nadal żyje. Przyjaciele i najbliżsi wciąż mają nadzieję na jego uwolnienie.

CZYTAJ DALEJ

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

2021-07-31 08:37

archiwum

Apel dotyczący szczepień przeciw Covid-19

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję