Reklama

Niedziela Wrocławska

Nowe sanktuarium w Sulistrowiczkach

Od 20 maja br. mamy w naszej archidiecezji nowe diecezjalne sanktuarium.
Kaplica pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach należąca do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach już od dawna była nazywana sanktuarium

Niedziela wrocławska 22/2017, str. 8

[ TEMATY ]

sanktuarium

Krzysztof Kunert

Ogłoszenie nowego sanktuarium w Sulistrowiczkach

Ogłoszenie nowego sanktuarium w Sulistrowiczkach

Proboszcz ks. prał. dr Ryszard Staszak i jego parafianie już od dłuższego czasu prosili abp. Józefa Kupnego o podniesienie jej do tej godności. I tak też się stało. A był to chyba najpiękniejszy prezent dla ks. prał. Ryszarda Staszaka, który właśnie w minioną sobotę obchodził uroczyście z kolegami kursowymi 45. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Jubileuszową Eucharystię jubilaci koncelebrowali w kościele w Sulistrowicach pod przewodnictwem Metropolity wrocławskiego. Sprawowali ją również m.in. ich ówczesny seminaryjny prefekt ks. prał. Stanisław Pawlaczek oraz ks. prał. dr Franciszek Głód. A obok licznie przybyłych parafian w Mszy św. wzięli również udział m.in. przedstawiciele władz Gminy Sobótka, Nadleśnictwa Miękinia, Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej oraz organizacji i instytucji współpracujących z sulistrowicką parafią.

Reklama

Witając wszystkich gości i parafian ks. proboszcz wskazał, że dla niego były to lata pięknych osiągnięć, które – jak powiedział – radowały jego kapłańskie serce, ale były też okresy bardo trudne. Kościół na Ślęzy był zagrożony totalną dewastacją, a nawet usunięciem z powierzchni ziemi. Wrogie Kościołowi siły podpaliły tę świątynię, zniszczyły także prowadzącą do niej drogę krzyżową. – I wtedy właśnie z wielką pomocą i życzliwością otoczył mnie Arcybiskup Metropolita Wrocławski, któremu dzisiaj bardzo serdecznie dziękuję nie tylko za ogromną życzliwość i wsparcie okazane w tamtym trudnym okresie, ale za trwającą cały czas nieustanną pomoc i opiekę. Słowa wdzięczności Ksiądz Prałat skierował również pod adresem swoich parafian, burmistrza Sobótki Stanisława Dobrowolskiego i jego współpracowników, reprezentantów różnych grup parafialnych, mediów katolickich.

W homilii jeden z jubilatów ks. dr Bolesław Lasocki z Metropolitalnego Sądu Duchownego, nawiązując do modlitwy arcykapłańskiej Jezusa Chrystusa „Ojcze, spraw, aby Ci, których mi dałeś byli jedno ze Mną, tak jak My jedno stanowimy” wskazał, że słowa te przypominają nam, że mury tej świątyni rzeczywiście uobecniają tamten jerozolimski wieczernik w tajemnicy Eucharystii i Kapłaństwa. – Prośmy o dar modlitwy, aby wszyscy do końca wiernie wytrwali w pełnym oddaniu Najwyższemu Kapłanowi Jezusowi Chrystusowi, jego Kościołowi oraz naszemu kochanemu polskiemu ludowi – apelował kończąc homilię ks. dr B. Lasocki.

Długa była kolejka osób składających ks. prał. Ryszardowi Staszakowi okolicznościowe podziękowania i życzenia. Wśród składających życzenia byli również reprezentanci środowiska młodzieżowego, na co zwrócił szczególną uwagę w swoim wystąpieniu abp Józef Kupny. Zwracając się do Księdza Proboszcza powiedział m.in., że „Pan Jezus w dalszym ciągu potrzebuje twojego głosu, twoich rąk, potrzebuję Cię także Kościół wrocławski, potrzebuję twojego ewangelicznego zaangażowania zwłaszcza w sprawy ludzi młodych. Jestem pełen uznania za twoją posługę duszpasterską wśród młodzieży. To dzięki tobie Ślęza stała się Śląską Górą Tabor, miejscem, które powinno pomóc młodzieży w duchowej przemianie”. – Przywiozłem też prezent, ale to jest prezent nie tylko dla Księdza Proboszcza, dla was parafian, ale i dla całego Kościoła wrocławskiego. Jest nim dekret o ustanowieniu Diecezjalnego Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. Ta decyzja jest zadośćuczynieniem i odpowiedzią na kierowane do mnie w tej kwestii prośby – akcentował Metropolita wrocławski. Wierni przyjęli to gromkimi brawami. Po Eucharystii wszyscy jej uczestnicy przeszli na pobliskie boisko piłkarskie, gdzie odbył się jubileuszowy piknik parafialny.

2017-05-25 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Filadelfia: powstało sanktuarium św. Katarzyny Drexel

[ TEMATY ]

sanktuarium

Ks. Bogusław Wolański

Do rangi sanktuarium diecezjalnego podniesiono katedrę św. Piotra i Pawła w Filadelfii, gdzie od roku znajduje się grób św. Katarzyny Drexel - jednej z trzynastu kanonizowanych Amerykanów i Amerykanek i drugiej świętej, która urodziła się w Stanach Zjednoczonych.

Decyzję o ustanowieniu sanktuarium św. Katarzyny Drexel w filadelfijskiej katedrze ogłosiła 1 marca lokalna kuria. Od pół roku w katedrze św. Piotra i Pawła znajduje się bowiem grób św. Katarzyny Drexel, przeniesiony z domu macierzystego sióstr od Najświętszego Sakramentu w Bensalem w Pensylwanii, gdzie wcześniej znajdowało się jej sanktuarium. Miejsce to zamknięto w 2017 r., ponieważ siostry, ze względu na malejącą wspólnotę, oznajmiły, że decydują się na sprzedaż budynku.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję