Reklama

Głos z Torunia

Św. Izydorze, wspieraj

Niedziela toruńska 23/2017, str. 6

[ TEMATY ]

uroczystość

rolnicy

Aleksandra Wojdyło

Bp Józef Szamocki święci przywiezioną przez rolników ziemię

Bp Józef Szamocki święci przywiezioną przez rolników ziemię

Po 50 latach ciężkiej, uczciwej pracy na roli 15 maja 1130 r. zakończył swój ziemski żywot Izydor z Madrytu, zwany Oraczem. Już za życia doskonale godził obowiązki pracy na roli z modlitwą, zaufaniem Bogu, oddawaniem czci Matce Bożej i wspieraniem potrzebujących. Liczne cuda, których dostępowali wszyscy udający się do jego grobu, przyczyniły się do beatyfikacji w 1619 r. i kanonizacji przez papieża Grzegorza XV w 1622 r.

Wezwanie św. Izydora: „Módl się i pracuj, a Bóg ci dopomoże” stało się myślą przewodnią w kolejnych wiekach działań rolników, którzy obierali Oracza za swojego patrona, najpierw w Hiszpanii i Bawarii. W XVII wieku kult św. Izydora dotarł do Polski. Pod jego opiekę polscy chłopi zaczęli się szczególnie uciekać w okresie zaborów w połowie XIX wieku. Ponowne odrodzenie jego kultu przypadło na przełom XX i XXI wieku. Powstały w Polsce parafie pod jego wezwaniem, zaczęła odradzać się tradycja obchodów świąt patronalnych, a rolnicy i mieszkańcy wsi ponownie organizują się w stowarzyszenia i bractwa, którym św. Izydor z Madrytu patronuje.

W Pokrzydowie

Reklama

Do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Pokrzydowie 14 maja przybyli rolnicy, mieszkańcy wsi, członkowie duszpasterstwa rolników i Bractwa św. Izydora wraz ze swoimi duszpasterzami, aby oddać cześć swojemu patronowi i wspólnie wypraszać łaski za jego wstawiennictwem. Diecezjalne uroczystości ku czci patrona rolników św. Izydora Oracza odbyły się już piętnasty raz.

Podczas nabożeństwa majowego, rozpoczynającego patronalne święto, wzorem św. Izydora wzywano orędownictwa Matki Bożej w pracy na roli i życiu codziennym rolników. Centralną częścią uroczystości była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego. W hymnie ku czci patrona rolnicy wzywali jego wstawiennictwa i opieki, prosząc o dobre plony, szczęście w rodzinie, bezpieczną pracę, siły i zdrowie do trudnej, ale jakże odpowiedzialnej pracy. Witając zgromadzonych, proboszcz miejsca ks. kan. Zenon Żmijewski mówił o żywym kulcie św. Izydora w Pokrzydowie (m.in. organizacja świąt patronalnych, dożynek i peregrynacja obrazu patrona). Przypomniał swojego brata ks. Alfonsa Żmijewskiego i jego działania na rzecz duszpasterstwa rolników w latach 80. ubiegłego wieku.

Jednoczyć się z Chrystusem

Homilię wygłosił bp Józef Szamocki. Mówiąc o istocie Chrystusa jako fundamencie życia chrześcijanina, podkreślił oddanie kolejnego pokolenia rolników w pielęgnowanie ojczystej ziemi, obronę jej, gdy zachodzi potrzeba, ale również świadomego wyboru Chrystusa w życiu własnym i rodzin. Mówił o pracy rolnika jako o powołaniu; zwrócił uwagę, że szukanie łączności z Chrystusem i Jego wybór w swoim życiu daje siłę i pozwala na realizację powołania. – Dokonując nieustannie wyboru Chrystusa, przygotowujecie sobie drogę do nieba – dodał bp Józef. – Ważne jest pójście za Chrystusem, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, czyli nieuleganie modom współczesnego świata ze znakami bezdroży, kłamstwa i śmierci. Oddając swoje życie Panu Bogu, budujemy w ten sposób swoim życiem Kościół – mówił. W dalszej części homilii kaznodzieja przypomniał postawę św. Izydora oraz jego wybory życiowe oparte na Słowie Bożym i Chrystusie. Zachęcił rolników do naśladowania swojego patrona, aby poprzez udział w liturgii i życie codzienne głosili dzieła Boże oraz jednoczyli się z Chrystusem. – Służcie z miłością, jak wielu świętych, którzy wybrali Chrystusa i głosili Jego miłość całym swoim życiem tak, jak czynił to św. Izydor – nawoływał bp Józef. Podkreślił znaczenie duszpasterstwa rolników jako żywej komórki w Kościele, poprzez którą rolnicy mogą zakorzeniać swoje życie duchowe w Chrystusie. Przypomniał też o wartości zwyczajów, które rolnicy w swoich rodzinach i środowiskach przekazują z pokolenia na pokolenie (np. błogosławieństwo chleba, błogosławieństwo pól). – Niech polska wieś trwa w dziedzictwie przodków, niech trwa w miłości Chrystusa i będzie żywym kamieniem Kościoła, niech opowiada codziennym życiem i pracą o Bogu, który jest miłością – życzył rolnikom bp Józef.

Reklama

W procesji z darami przedstawiciele dekanatów przynieśli do ołtarza dary ziemi, dzieląc się w ten sposób owocami swojej pracy z innymi i dziękując Bogu za błogosławieństwo w pracy na roli.

Słowa podziękowania skierował diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew Gański. – Za wstawiennictwem św. Izydora, naszego patrona, upraszajmy u Pana Boga łaski dla pracy rolnika na polskiej ziemi – mówił. Podkreślił, że wspólnota duszpasterstwa rolników i Bractwa św. Izydora oparta jest na fundamencie Chrystusa, wiary, miłości i solidarności.

Tradycyjnie w dniu patrona rolnicy przywożą ziemię, którą po poświęceniu przez biskupa rozsypują na swoich polach, aby były chronione przed klęskami i przynosiły plon stokrotny. Błogosławieństwo relikwiami św. Izydora, modlitwa litanią ku jego czci oraz uszanowaniem jego relikwii zakończyły modlitewne świętowanie.

Uroczystościom towarzyszyły rolnicze i strażackie poczty sztandarowe oraz orkiestra z Lubawy. Agapa w gronie rolniczym pozwoliła zacieśnić więzi, wymienić doświadczenia oraz radować się ze wspólnoty czcicieli św. Izydora.

2017-05-31 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: w imieniu całego narodu dziękuję rolnikom za ich wkład w budowanie bezpiecznej Polski

2020-09-20 08:53

[ TEMATY ]

rolnictwo

rolnicy

Andrzej Duda

Grzegorz Jakubowski/KPRP

W imieniu całego polskiego narodu, w imieniu Rzeczypospolitej, dziękuję rolnikom za ich trud i wkład w budowanie bezpiecznej Polski - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Według niego, polska żywność jest "naszą wizytówką, którą chwalimy się na całym świecie".

Prezydent podkreślił w niedzielę w TVP1, że to, iż mamy w sklepach produkty rolne i żywnościowe, to efekt pracy polskich rolników. "I za to jestem im ogromnie wdzięczny, jako prezydent Rzeczypospolitej. I właśnie dożynki są dla mnie świetną okazją wtedy, kiedy rolnicy przychodzą, radują się, bo to jest święto radości, święto zakończenia plonów, podsumowanie również i sezonu rolnego" - mówił Andrzej Duda.

"I dla mnie jest to właśnie wspaniały moment, żeby powiedzieć +dziękuję+. Dziękuję w imieniu całego polskiego narodu, dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za wasz trud, za wasz wkład w budowanie bezpiecznej Polski" - mówił prezydent, zwracając się do rolników.

Wskazał, że zasługą polskich rolników jest również to, że w czasie epidemii koronawirusa, kiedy ludzie obawiali się o dostawy żywności i robili duże zapasy, tej żywności w sklepach nie zabrakło. "Nasi rolnicy produkują żywność, po to, żeby zabezpieczyć potrzeby naszego społeczeństwa, po to, żebyśmy mieli ją w dostatecznej ilości, ale też i dzisiaj eksport produktów rolnych, to jest ogromna część naszego eksportu krajowego" - zaznaczył Andrzej Duda.

Jak dodał "jest to duża część polskiego produktu krajowego brutto". "To jest dzisiaj część tego, co nazywamy budowaniem polskiej potęgi gospodarczej i to jest kolejny element, za który należy rolnikom podziękować" - powiedział prezydent.

Według niego, obecnie polska żywność, produkty polskich rolników są "naszą wizytówką, którą się chwalimy na całym świecie".

(PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: rząd podniesie próg dla estońskiego CIT do 100 mln zł

2020-09-28 14:27

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

gov.pl

Rząd, mimo nadzwyczajnej sytuacji związanej z pandemią podniesie próg dla możliwości rozliczenia się za pomocą estońskiego CIT do obrotów 100 mln zł - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Jak powiedział, od 1 stycznia 2021 r. rząd zamierza rozszerzyć możliwość rozliczania się według zasad estońskiego CIT z 50 mln zł do 100 mln zł obrotów. Zdaniem Morawieckiego, przyczyni się to do powstania „dziesiątek tysięcy miejsc pracy w zaawansowanych technologicznie sektorach”.

Premier wskazał też, że rząd zrealizował obietnicę „niższej zapłaty za ZUS” dla małej działalności gospodarczej, zwiększy możliwości firm płacących PIT możliwości ryczałtowego rozliczania podatków - z obrotów 250 tys. euro do 2 mln euro.

Wskazał też na zwiększenie możliwości rozliczenia się na 9 proc. CIT z powodu podniesiania z 1,2 do 2 mln euro progu obrotów.

Na całym świecie sytuacja jest zupełnie nowa, państwa poprzez zwiększanie długu ratują produkcję, miejsca pracy, rynki - mówił Morawiecki. „Nasz cel jest niezmienny. Miejsca pracy, jak najlepiej płatne miejsca pracy dla Polaków i wsparcie dla polskich przedsiębiorców, dla małych i średnich” - oświadczył.(PAP)

wkr/ je/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję