Reklama

Prawda po siedmiu latach

2017-06-07 09:43

Artur Stelmasiak
Niedziela Ogólnopolska 24/2017, str. 28-29

Artur Stelmasiak
Kwiecień 2010 r. Przejazd karawanów z trumnami

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej ukazują dramat rodzin, ale także katastrofę najważniejszych instytucji polskiego państwa w 2010 r. Kto jest za to odpowiedzialny?

Sekcje zwłok oraz badania DNA w dwóch niezależnych ośrodkach pokazały opinii publicznej, co tak naprawdę działo się po 10 kwietnia 2010 r. Okazuje się, że podczas wielodniowej żałoby narodowej instytucje państwowe nie dołożyły praktycznie żadnych starań, aby rodziny i Polacy mogli pochować swoich przedstawicieli w godny sposób. I choć odbyło się kilkadziesiąt indywidualnych pogrzebów, podczas których modliliśmy się i żegnaliśmy naszych rodaków z imienia i nazwiska, to jednak po 7 latach można powiedzieć, że były to rozłożone w czasie pochówki zbiorowe. – Teraz już wszyscy wiedzą, dlaczego tak uparcie zakazywano otwierania trumien w Polsce. Wiadomo, czego poprzednia władza się bała – mówi „Niedzieli” Magdalena Merta, wdowa po śp. ministrze Tomaszu Mercie.

Wyniki dokładnych badań genetycznych są wstrząsające. Okazuje się, że w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego znaleziono aż 14 części ciał należących do 7 osób, u gen. Potasińskiego były szczątki 4 osób, a u najmłodszej ofiary, Natalii Januszko – szczątki 5 osób. Najgorsze jest jednak, że wiele rodzin musi teraz czekać na kolejne ekshumacje, bo najprawdopodobniej części ciał ich bliskich znajdują się jeszcze w innych trumnach. – Krzyczeć mi się chce na cały świat. Nienawidzę kłamstwa, a przecież przez 7 lat mnie okłamywali – podkreśla Krystyna Kwiatkowska, wdowa po generale.

Inne ciała w trumnie Prezydenta RP

Do tej pory jednak utrzymywano opinię publiczną w przekonaniu, że przynajmniej szczątki Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego były przebadane i cały czas pilnowane przez polskich funkcjonariuszy. Podczas sekcji zwłok przeprowadzonej w nocy z 10 na 11 kwietnia 2010 r. obecny był ówczesny szef prokuratury wojskowej – gen. Krzysztof Parulski. Niestety, albo jest to kolejne kłamstwo, albo nawet zastępca prokuratora generalnego nie potrafił dołożyć należytej staranności. Badania wykazały, że w trumnie Prezydenta RP znajdowały się również fragmenty ciał dwóch innych osób. – Jak na kraj o aspiracjach natowskich, to pozostawię tę informację bez komentarza – mówił podczas konferencji prasowej Marek Pasionek, prokurator nadzorujący śledztwo smoleńskie. – Ekshumacje pokazały, że badania DNA są obecnie kwestią pierwszoplanową, ale nie tracimy z pola widzenia przyczyny i mechanizmu zgonu ofiar.

Reklama

Kolejne wstrząsające odkrycia dotyczą ciał dwóch biskupów polowych – katolickiego i prawosławnego. Podczas badania okazało się, że tułów bp. gen. Tadeusza Płoskiego został pochowany w warszawskiej katedrze polowej, a druga połowa szczątków – w klasztorze prawosławnym w Supraślu, w trumnie abp. Mirona Chodakowskiego, prawosławnego biskupa polowego. Według nieoficjalnych informacji, nadal nie wiadomo, gdzie znajduje się druga połowa ciała abp. Chodakowskiego, a według ustaleń portalu wPolityce.pl – istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten fragment jego ciała został skremowany.

Wyniki ekshumacji obrazują, że po tragedii państwo polskie nie potrafiło się zatroszczyć o godne poszanowanie żadnej z ofiar. Badania i oględziny pokazują, że niektóre ciała były celowo bezczeszczone i profanowane.

– Nieuszanowanie zwłok pana prezydenta Kaczyńskiego, zamiana ciał prezydenta na uchodźstwie oraz ikony Solidarności Anny Walentynowicz to nie są już przypadki. Według mnie, Rosjanie zrobili to celowo – mówi „Niedzieli” Andrzej Melak. Brat śp. Stefana Melaka w Moskwie był przez 5 dni. – Na miejscu ciągle słyszeliśmy od minister Ewy Kopacz i Tomasza Arabskiego, że wszystkie sekcje i badania zostały wykonane. Mówiono nam, że polscy lekarze pracują ramię w ramię z Rosjanami i ta współpraca układa się wspaniale – wspomina Andrzej Melak. Od rodzin ABW pobierała próbki DNA do materiału porównawczego, a później robiono nawet specjalne badania w Moskwie, a jednak „identyfikacja i badania” okazały się jedynie zabiegiem propagandowym. – Dziś wiem, że były to tylko pozory. Gdyby badania były wykonane, to rodziny nie przeżywałyby teraz tragedii po raz kolejny – podkreśla Melak.

Jednocześnie rodziny słyszały od przedstawicieli polskich władz, że już nie będzie możliwości otwierania trumien. Co więcej, zakaz ten obowiązywał nawet wtedy, gdy rodziny otrzymywały kolejne szczątki swych bliskich. Organizowano wówczas dochówki w oddzielnych trumnach lub urnach. Jedna z rodzin miała aż 5 takich dochówków, ale nigdy nie pozwolono na otwarcie trumny, która przyleciała z Moskwy zaspawana. – Teraz już wiemy, dlaczego nie pozwalano trumien otwierać i nie zgadzano się na sekcje zwłok. Moim zdaniem, zakaz wydali Rosjanie, a Polacy ze strachu posłusznie go wykonali – mówi Magdalena Merta.

Badania DNA są rutyną

Na te szokujące wyniki badań zdrowy człowiek nie może znaleźć uspokajającej odpowiedzi. A mimo tego w sieci widać efekty wieloletniego przemysłu pogardy i trudny do zaakceptowania proceder wyśmiewania ofiar i ich rodzin. Natomiast politycy Platformy Obywatelskiej mówią, że popełnili błąd, bo najlepiej byłoby, gdyby ofiary zostały pochowane w zbiorowej mogile.

Trudno zrozumieć takie tłumaczenie, bo przecież precyzyjne badania DNA z powodzeniem wykonano w przypadku katastrofy samolotu CASA pod Mirosławcem w 2008 r. i po katastrofie autokaru z pielgrzymami we Francji w 2007 r.

Od wielu lat winą za niedopełnienie obowiązków, a także pozwolenie Rosjanom na sprofanowanie ciał polskich obywateli obarcza się byłego premiera Donalda Tuska, szefa jego Kancelarii Tomasza Arabskiego, a zwłaszcza ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz.

Ewa Kopacz wielokrotnie mijała się z prawdą na temat identyfikacji i badań szczątków ofiar oraz przesiewania ziemi z miejsca katastrofy. Teraz zeznawała już pod przysięgą w sprawie niedopełnienia obowiązków. Tuż przed swoją wizytą w prokuraturze umieściła na Facebooku znamienny wpis, gdzie nie ma już słowa o tym, że polscy lekarze ramię w ramię z rosyjskimi uczestniczyli w sekcjach zwłok. Teraz twierdzi, że z własnej woli była tylko opiekunką rodzin, czyli taką rządową wolontariuszką. „Byli ze mną polscy lekarze, którzy w każdej chwili mogli zmierzyć ciśnienie czy poziom cukru. Podawaliśmy tym, którzy potrzebowali, odpowiednie leki i przeprowadzaliśmy badania ekg.” – napisała Ewa Kopacz. Oznacza to, że Kopacz zmienia swoją narrację o 180 stopni, bo wie, że teraz mogą być jej postawione konkretne zarzuty. Również politycy Platformy Obywatelskiej całą winę zrzucają na ówczesną prokuraturę, która – ich zdaniem – niedopełniła obowiązków. – Łatwo jest postawić zarzuty zwykłym szeregowym prokuratorom, którzy ulegali politycznym naciskom, a trudniej tym, którzy naciskali – mówi Merta.

Prawda jest taka, że do największej katastrofy w powojennej historii Polski celowo wysłano grupę zwykłych prokuratorów, którzy nie mieli wsparcia politycznego ani instrumentów, by sprostać temu wyzwaniu. A nawet jeżeli w ich gronie trafił się jakiś prokurator, który chciał wyjaśnić przyczyny katastrofy, to pozbywano się go z grona śledczych. – Właśnie usunięcie prok. Marka Pasionka było takim jasnym sygnałem dla pozostałych prokuratorów, żeby za bardzo się nie starali szukać dowodów – wskazuje Magdalena Merta.

Obecnie sytuacja wygląda tak, że Rosjanie umywają ręce od całej sprawy i mówią, iż cała odpowiedzialność spoczywa na władzach Polski. Natomiast politycy z partii rządzącej wówczas w Polsce obarczają odpowiedzialnością prokuraturę. – To byli młodzi ludzie w stopniu porucznika i kapitana. Mówiłem im wtedy: Politycy będą próbowali jakoś się wywinąć, a wy będziecie kiedyś za wszystko odpowiadać – wspomina Andrzej Melak.

Rosja obarcza winą Polskę

W sprawie odpowiedzialności rosyjskich medyków za zawartość trumien toczy się oddzielne postępowanie w Prokuraturze Krajowej, która zwróciła się o pomoc prawną do prokuratury FR. Przesłuchanie Rosjan najprawdopodobniej będzie tak samo trudne lub niemożliwe, jak w przypadku kontrolerów z wieży kontroli lotów.

Strona rosyjska określiła, że zarzuty wobec rosyjskich medyków są „zmyślone” i „niewłaściwe”. Zdaniem rosyjskiego MSZ, w okresie tuż po katastrofie Rosja dopełniła wszystkich niezbędnych procedur i regulacji. – Nawiązano ścisłą współpracę ze stroną polską, podczas której nie było żadnych problemów, a identyfikacją ciał ofiar katastrofy zajmowali się Polacy – zapewniała Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

Jeszcze dalej idzie ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew, który mówi, że w Moskwie dokonano tylko wstępnej identyfikacji. – Co się działo z tymi zwłokami po powrocie do Polski, to jest już sprawa strony polskiej – uważa. Jeżeli Moskwa podtrzymywałaby takie stanowisko, to należałoby postawić pytanie: Czy są na to dokumenty i co z tą informacją zrobiła strona polska?

Znając dotychczasową taktykę Moskwy, można się spodziewać, że Rosjanie będą jak zwykle szli w zaparte. Z takim nastawieniem trudno będzie pociągnąć do odpowiedzialności ludzi, którzy dopuścili się zbezczeszczenia zwłok polskich obywateli.

O wiele większe możliwości ma wymiar sprawiedliwości na naszym polskim podwórku. Wystarczy, że pani Ewa Kopacz nie tylko rodzinom, ale także prokuratorom przekazała informację o tym, że ciała ofiar zostały dokładnie przebadane genetycznie. Wówczas może być już postawiony konkretny zarzut mataczenia i utrudniania śledztwa. Trzeba również prześledzić, czy w Moskwie były podejmowane jakiekolwiek decyzje ze strony polskiej. – Pamiętam, jak Rosjanie przed kamerami pytają minister Kopacz: Czy strona polska życzy sobie jeszcze dodatkowych zagranicznych ekspertów? Odpowiedziała, że nie, bo ufamy Rosjanom – przypomina Małgorzata Wassermann i dodaje: – Przed nami także przesłuchania prokuratorów, którzy wówczas prowadzili sprawę. I zobaczymy, czy będą mówili, że sami podejmowali decyzje o zaniechaniu sekcji zwłok, czy jednak swoją decyzję uzgadniali z rządem.

Na początku lipca br. w prokuraturze ma się stawić przewodniczący Rady Europy Donald Tusk. Sprawa znów więc będzie rozgrywana politycznie. – Rodziny wielokrotnie słyszały od Donalda Tuska, że on osobiście za wszystko bierze odpowiedzialność. Pewnie on też będzie mówił, że tak jak min. Kopacz był tylko wolontariuszem – mówi Andrzej Melak.

Trumny z ciałami są jednymi z nielicznych dowodów, które są na terenie Polski od 2010 r. Ich wstrząsająca zawartość ukazuje, w jaki sposób polskie władze podeszły do całego śledztwa. Tak samo jak „byli obecni” przy identyfikacji ciał, „przypilnowali” badań DNA oraz sekcji zwłok, tak „byli” przy badaniu miejsca katastrofy, wraku i czarnych skrzynek. Tej prawdy nie poznalibyśmy bez zmiany władzy.

Tagi:
Smoleńsk katastrofa smoleńska

Historyczna rocznica

2018-04-18 11:44

Artur Stelmasiak
Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 18-19

10 kwietnia 2018 r., w dniu ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej, zamknął się ważny etap naszej najnowszej historii. Na placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie w kwietniu 2010 r. pogrążeni w smutku Polacy modlili się za ofiary katastrofy, stanął pomnik upamiętniający wszystkie 96 osób, które zginęły

Artur Stelmasiak
Pomnik, przykryty  biało-czerwoną  flagą,  został  odsłonięty  przez  przedstawicieli  rodzin  smoleńskich

O tym, że katastrofa smoleńska powinna zostać upamiętniona w centrum Warszawy, Polacy byli przekonani już 10 kwietnia 2010 r. Największa tragedia w naszej powojennej historii musi mieć swoje artystyczne odniesienie w przestrzeni publicznej stolicy. Tak przecież jest ze wszystkimi ważnymi wydarzeniami w naszej historii. – Modlimy się przede wszystkim za zmarłych, którzy osiem lat temu zginęli w katastrofie smoleńskiej. Ale módlmy się także o to, by ten pomnik wszystkich nas jednoczył. Niech ten pomnik przemawia do przyszłych pokoleń. Boże, zlej swoje błogosławieństwo na wszystkich, którzy będą nawiedzać to wyjątkowe miejsce – prosił w modlitwie kard. Kazimierz Nycz, który poświęcił pomnik na placu Piłsudskiego.

Pomnik autorstwa Jerzego Kaliny ma prostą formę, ale już teraz urósł do narodowego symbolu, który może zakończyć trawiący Polaków spór polityczny. Ofiarami katastrofy sprzed ośmiu lat byli przecież politycy ze wszystkich opcji politycznych. – On jest wszystkich i dla wszystkich – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda i wyraził nadzieję, że pomnik będzie nas jednoczył, niezależnie od poglądów politycznych, że w krótkim czasie będzie świętym miejscem dla wszystkich Polaków. – Bo jest symbolem naszej wspólnoty, bo upamiętnia to, co było wspólnotowe, i że właśnie dla tego, co było wspólne, nasze, oni zginęli. I dlatego on jest nasz, wspólny! – podkreślił prezydent.

Zapracował na upamiętnienie

Przykryty biało-czerwoną flagą pomnik został odsłonięty przez przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy. To one najwięcej wycierpiały po stracie bliskich oraz zostały wciągnięte w wir bezlitosnej polityki. – Długo czekałam, ale cieszę się, że wreszcie nadeszła ta chwila – powiedziała „Niedzieli” Ewa Kochanowska, wdowa po śp. Januszu Kochanowskim, rzeczniku praw obywatelskich. – Pomnik Jerzego Kaliny bardzo mi się podoba, bo przecież sama uczestniczyłam w postępowaniu konkursowym – dodała.

W gronie osób, które odsłoniły pomnik smoleński, był, oczywiście, Jarosław Kaczyński, brat śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To jego polityczna i osobista determinacja sprawiła, że ofiary katastrofy zostały wreszcie upamiętnione. – Ani pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, ani pomnik Lecha Kaczyńskiego nie są przeciwko nikomu. My chcemy jedności Polaków, ale jedności wokół dobra, a nie wokół zła – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości. – Tam jest 96 nazwisk. Bez żadnych tytułów, bez funkcji, po prostu 96 osób. 96 osób Polek i Polaków, którzy wspólnie wybrali się do Katynia po to, by podtrzymać pamięć. I to jest wystarczający powód, żeby ten pomnik tutaj stanął.

Tuż obok, na skraju placu Piłsudskiego, przy gmachu Garnizonu Warszawa, został odsłonięty kamień, gdzie za kilka miesięcy stanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Ten pomnik powstaje dlatego, że Lech Kaczyński przez całe swoje życie budował drogę do wyzwolenia ojczyzny. A później, gdy wolność okazała się niedoskonała, tworzył nurt życia publicznego, którego celami były zmiana i naprawa Rzeczypospolitej. Nikt nie odegrał tak wielkiej roli jak on w budowaniu tego, co było w Polsce dobre i sprawiedliwe. I dlatego ten pomnik stanie w tym miejscu – stwierdził Jarosław Kaczyński.

Do symboliki pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego odniósł się także Andrzej Duda. – Nikt nie miał takiego zaufania społecznego wśród wyborców, którzy wybrali go do Senatu, do Sejmu, na prezydenta Warszawy i wreszcie na prezydenta Rzeczypospolitej. Prezydent prof. Lech Kaczyński cieszył się po prostu ogromnym zaufaniem, bo sobie na to zaufanie zapracował. Można więc śmiało powiedzieć, że zapracował sobie swoją służbą dla ojczyzny także na to upamiętnienie – podkreślił prezydent Duda.

Quo vadis Polonia?

Stałym punktem rocznicowych obchodów jest zawsze Msza św. z udziałem rodzin ofiar, najwyższych władz państwowych i ponad 100 księży z całej Polski. Tysiące wiernych wypełniło szczelnie warszawską katedrę, ulice Starego Miasta oraz plac Zamkowy. – Jak co roku, jak co miesiąc wspominamy tych, którzy wtedy zginęli. 96 córek i synów narodu, pod przewodnictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego – powiedział bp Michał Janocha. W trakcie homilii nawiązał do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Odniósł się do artystycznej instalacji grobu Pańskiego w warszawskiej archikatedrze, gdzie na tle narodowych barw orzeł w koronie zrywa kajdany i unosi się w powietrze. Przypomniał, że w Smoleńsku polskie skrzydła wbiły się w czarną ziemię. A w katedrze polskie skrzydła wzbijają się w białe niebo. Dumny orzeł zrywa żelazne łańcuchy, zrywa się do lotu. Od tego zrywu mija sto lat. – Jaka jest dzisiaj nasza ojczyzna? Jaka jest ziemia naszych praojców, ziemia Szczęsnego Felińskiego, Piłsudskiego, Dmowskiego, Witosa, Korfantego, Wyszyńskiego, ziemia Karola Wojtyły, po stu latach od tamtego cudu? – zastanawiał się bp Janocha i konstatował: – Między katedrą a Pałacem Prezydenckim stoją bariery chroniące Polaków przez Polakami, a czarne marsze domagają się prawa do zabijania nienarodzonych. Czy ten orzeł, który rozrywa kajdany i zrywa się do lotu, nie jest tylko projekcją naszych narodowych tęsknot, czy nie jest naszym kolejnym zbiorowym złudzeniem, czy nie jest jakąś tragiczną farsą?

Zdaniem bp. Janochy, współczesne kajdany mają swój wymiar społeczny i często bezwiednie sami sobie je nakładamy albo pozwalamy nakładać – przez bezkrytyczne uleganie wpływowym ideologiom. Jan Paweł II nazwał to zjawisko „cywilizacją śmierci”, kiedy w imię egoistycznej wolności, oderwanej od solidarności i od odpowiedzialności, głosi się prawo do decydowania o życiu nienarodzonych, upośledzonych, śmiertelnie chorych. Ksiądz biskup przypomniał, że pierwszym krajem w Europie, który wprowadził nieograniczone prawo zabijania nienarodzonych, była bolszewicka Rosja, a drugim były nazistowskie Niemcy. – Dziś tego samego prawa domagają się ludzie w imię postępu. Czy jeżeli ludożerca je widelcem i nożem, to jest postęp? W tym miejscu można powtórzyć pytanie, nieco nadużywane, niemniej jednak ważne i poważne: Quo vadis Polonia? Quo vadis Europa? – zauważył bp Janocha.

Ostatni Marsz Pamięci

Późnym wieczorem z archikatedry pod Pałac Prezydencki przeszedł Marsz Pamięci. Jarosław Kaczyński powiedział, że postawienie pomnika ofiar katastrofy kończy ważny etap. Podziękował wszystkim uczestnikom, którzy przez długie osiem lat uczestniczyli w comiesięcznej Mszy św. oraz w Marszu Pamięci. Zapowiedział, że nadal będą się modlić każdego 10. dnia miesiąca, ale już nie będzie marszy Krakowskim Przedmieściem.

Brat śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego wielokrotnie podkreślał wagę upamiętnienia ofiar katastrofy oraz wyjaśnienia jej przyczyn. – Mamy raporty wstępne, jeszcze nieostateczne. Przed nami badania, które będą prowadzone na zlecenie prokuratury przez najwybitniejszych w skali światowej specjalistów od katastrof lotniczych. Część spraw została już wyjaśniona, a droga do kolejnych jest otwarta – podsumował Jarosław Kaczyński. – To 96. marsz. Tyle marszów, ile ofiar katastrofy smoleńskiej. 96. marsz jest marszem ostatnim, bo doszliśmy do celu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Chiny: oficjalny zakaz wpuszczania dzieci do kościoła

2019-06-25 16:47

vaticannews / Pekin (KAI)

Pomimo porozumienia ze Stolicą Apostolską komunistyczne władze w Chinach dławią życie lokalnych wspólnot Kościoła, zarówno katakumbowych, jak i oficjalnych. Wskazuje na to ks. Bernardo Cervellera dyrektor AsiaNews, agencji informacyjnej Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych.

Jonathan Kos-Read / Foter.com / CC BY-ND

Powołuje się on na dokument władz prowincji Fujian. Otrzymali go do podpisania wszyscy pracujący tam kapłani i zakonnice. Jeśli go nie podpiszą, nie będą mogli pełnić swej posługi. W dokumencie tym zobowiązują się m.in., że nie będą wpuszczać do kościoła dzieci i młodzieży, ani też nie będą dla nich prowadzić katechezy. Dokument zakazuje ponadto wszelkiego kontaktu z katolikami z zagranicy, a także ewangelizacji i wypowiadania się na tematy religijne w internecie.

Jak podje ks. Cervellera, podobne restrykcje zostały nałożone na Kościół również w innych chińskich prowincjach, takich jak Henan, Hubei czy Zhejiang. Mają one na celu zdławienie lokalnego Kościoła, całkowite odcięcie katolików w Chinach od Kościoła powszechnego i podporządkowanie ich państwu – ostrzega dyrektor agencji AsiaNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaproszenie na pielgrzymkę

2019-06-26 23:44

Anna Majowicz

W ostatnią sobotę sierpnia odbędzie się jubileuszowa, 10. Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół do Henrykowa.

mat. prasowe

Każdego roku do Opactwa Cystersów przybywa ok. 1000 pątników. Pielgrzymka umożliwia integrację osób starszych i niepełnosprawnych, zwłaszcza tych przebywających na co dzień w Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Pomocy Społecznej, ośrodkach Caritas i szkołach integracyjnych. Podobnie jak w latach ubiegłych w trakcie pikniku po Mszy św. na scenie wystąpią niepełnosprawni artyści oraz zespoły muzyczne i teatralne. Występy przed licznym gronem uczestników są zawsze dla artystów powodem do dumy oraz okazją do wspólnej zabawy, jednocześnie przypominając wszystkim, jak produktywne może być życie mimo choroby. Podobne wydarzenia są organizowane również w innych diecezjach, ale jedynie w Archidiecezji Wrocławskiej chęć udział zgłasza ponad setka wolontariuszy z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, która dzieli się uśmiechem i radością z uczestnikami pielgrzymki. 

Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w jubileuszowej 10. Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Wrocławskiej. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem