Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2017, str. 8

Pielgrzymka Łowicka

Jaskółka pielgrzymek

Na Jasną Górę 3 czerwca br. dotarła 362. Łowicka Piesza Pielgrzymka, która jest jedną z najstarszych grup pątniczych w Polsce. Nazywana jest jaskółką pielgrzymowania, gdyż rozpoczyna sezon pielgrzymkowy na Jasną Górę. Tradycyjnie dociera w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Księżacy postanowili iść z pielgrzymką na Jasną Górę po raz pierwszy w 1656 r., aby podziękować Królowej Korony Polskiej za uratowanie kraju od potopu szwedzkiego.

Pielgrzymkę powitał bp Józef Zawitkowski. – Oni przyszli zaraz po potopie, bo Łowiczaki umieją dziękować. Przyszli podziękować za to, że Matka Boża ocaliła naród od potopu. (...) Teraz przychodzą trochę inaczej, trochę inni ludzie, inaczej Matkę Bożą witają, inaczej Ją kochają, inaczej Jej śpiewają – ale bardzo ich kocham, bo tak się wystroją przed wejściem do Matki Bożej... – wyznał.

Reklama

– „Idziemy, by głosić” – te słowa rozważaliśmy w odpowiedzi na słowa Pana Jezusa: „Idźcie i głoście” – wyjaśnił ks. Wiesław Frelek, przewodnik pielgrzymki. – Podjęliśmy trud pielgrzymowania po to, by było widać, że chrześcijanin to nie ten, który siedzi w głębokim, wygodnym fotelu, ale ten, który idzie – dodał.

W ciągu 6 dni ok. 350 pielgrzymów pokonało ok. 190 km. Część z nich weszła na Jasną Górę w tradycyjnych strojach łowickich. Pątnicy powitali Matkę Bożą śpiewem: „Bądź pozdrowiona, Bogurodzico, prymasów Matko, Księżno Łowicka, tęczą pasiaków, wieńcami kwiatów bądź pochwalona, Matko Księżaków” oraz „A gdy Twój przybytek święty z dala ujrzymy” i trzykrotnie padali na twarz. Od lat śpiew podczas Łowickiej Pieszej Pielgrzymki animuje Waldemar Wojciechowski. Zgodnie z tradycją, pątnicy z ziemi łowickiej wykonali ludowe tańce pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia.

Żywy Różaniec

Idźmy i głośmy jak Maryja

Pod hasłem: „Idźmy i głośmy jak Maryja” odbyła się 3 czerwca br. 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. W modlitwie uczestniczyło ok. 15 tys. wiernych. – Jeżeli ktoś kocha i wie, jakie łaski może otrzymać za wstawiennictwem Maryi – że może korzystać z obietnic, które Matka Boża dała za odmawianie Różańca św. – nie ma żadnej trudności, żeby podjął modlitwę różańcową – podkreślił ks. Jacek Gancarek – moderator Żywego Różańca archidiecezji częstochowskiej. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

Reklama

Organizatorzy pielgrzymki już dziś zapraszają na 1. Ogólnopolski Kongres Różańcowy, który odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 6-8 września br. Jego hasło to: „Różaniec ratunkiem dla świata”.

Anonimowi alkoholicy

Żyjemy w trzeźwości

Z udziałem ok. 30 tys. osób w dniach 3-4 czerwca br. odbyły się 29. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików pod hasłem: „Dziękujemy, niosąc pomoc tym, którzy jeszcze cierpią”. Pielgrzymi odprawili Drogę Krzyżową. Przewidziano prezentację twórczości artystycznej o tematyce związanej z ruchem AA. Przez całe popołudnie, wieczór i noc trwały mityngi. Wieczornej Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. W homilii powiedział m.in.: – Wezwanie Pana Jezusa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” ma nam towarzyszyć przez całe życie . To wezwanie powtórzone przez Matkę Bożą z Fatimy przyjmujemy – mamy się ciągle nawracać. A my wiemy, na czym polega nasze nawrócenie: aby samemu trwać w trzeźwości i pomagać innym, by oni też wierzyli, że mimo iż jestem alkoholikiem, mogę być trzeźwy.

Ks. Henryk Grządko – delegat Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości odczytał słowo przewodniczącego Zespołu – bp. Tadeusza Bronakowskiego. Organizatorem pielgrzymki był o. Ryszard Bortkiewicz – definitor generalny Zakonu Paulinów.

* * *

Krótko

5 czerwca za dar kapłaństwa w 50. rocznicę święceń dziękował ks. Franciszek Rząsa – założyciel Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie”, konfrater Zakonu Paulinów.

6 czerwca modlił się na Jasnej Górze abp Andrzej Józwowicz – nowy nuncjusz apostolski w Rwandzie. Zawierzył Matce Bożej swą posługę, którą ma rozpocząć 28 czerwca br.

8 czerwca odbył się finał Konkursu „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu. 300. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej”. Zwycięzcami zostali uczniowie Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Dąbiu. W spotkaniu udział wzięli: Urszula Bauer – śląski kurator oświaty, Alicja Janowska – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie, o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry, o. Mariusz Tabulski – definitor generalny Zakonu Paulinów, o. Tomasz Tlałka i o. Michał Legan, a także Alina Kostęska – dyrektor Oddziału Okręgowego w Opolu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-06-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust w Jakubowie

2021-07-25 15:00

[ TEMATY ]

odpust

Jakubów

Karolina Krasowska

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

W sanktuarium w Jakubowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba Starszego Apostoła. Modlitwie przewodniczył bp Paweł Socha.

Uroczystości w Jakubowie rozpoczęły się modlitwą różańcową w sanktuarium, którą poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Krwi Chrystusa z Bolesławca. Następnie odbyła się Msza św. odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Paweł Socha.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Trybunalski: Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych

2021-07-25 19:32

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidiecezja Łodzka

Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków

Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Z woli Ojca Świętego Franciszka, w ostatnią niedzielę lipca, obchodzony jest światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej racji do sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej pielgrzymowały osoby starsze, jak również rodziny, które dziękowały za Babcie i Dziadków prosząc o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy potrzebują umocnienia w podeszłym wieku czy chorobie, zwłaszcza dotkniętych cierpieniem związanym z Covid19.

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą różańcową przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Piotrkowskiej, którą prowadziły osoby starsze świętujące swój dzień. O godz. 11.30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył o. Micheasz Okoński OFM, kustosz piotrkowskiego sanktuarium, który również wygłosił okolicznościowe kazanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję