Reklama

Niedziela Świdnicka

Jubileuszowy 20. Festyn Dziecięcy w Strzegomiu

Zabawa i wspomnienia

Rodziny z małymi dziećmi, młodzież i dorośli – to ogromna publiczność 20. jubileuszowego „Festynu Dziecięcego – wspólnie przeciw uzależnieniom”, który odbył się 4 czerwca przed halą sportową Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu – zwieńczonego występem zespołu muzycznego „Kombi” – gwiazdy wieczornego koncertu

Festyn przygotowały: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Publiczne Gimnazjum nr 2, Parafia pw. Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej, siostry Elżbietanki oraz Strzegomskie Centrum Kultury. Do sukcesu tej imprezy przyczyniła się wielka szczodrość serc blisko 70 sponsorów – fundatorów nagród losowanych w loterii fantowej – firm z terenu całej gminy i osób indywidualnych.

Każdy, kto przyszedł z dziećmi, poświęcając na to choćby tylko część niedzieli, a czasu było wiele, bo festyn rozpoczął się o godzinie drugiej po południu i trwał do późnego wieczora – z pewnością tego nie żałował! Dla najmłodszych przygotowano: ślizgawki, dmuchane zamki, wodne kule, malowanie twarzy, kioski z zabawkami i słodkościami. Dla dzieci szkolnych – konkursy plastyczne i wiedzy o tematyce profilaktycznej, turniej rodzinny – należący do tradycji festynu, turniej tenisa stołowego i tenisa ziemnego, pokaz samochodów rajdowych, pokaz dawnego sprzętu wojskowego oraz gry i zabawy sportowe. Odbywały się dziecięce: turnieje szachowe, mecze piłki nożnej i piłki siatkowej – obok szkoły i na przyległych do hali OSiR, nowoczesnych boiskach.

Reklama

Przez cały czas imprezy wolontariusze z parafii sprzedawali losy loterii fantowej, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem, a których rozsprzedano prawie trzy tysiące. Było mnóstwo smakowitego jadła; siostry elżbietanki oferowały kupującym, w bardzo przystępnej cenie, domowe ciasta, a członkowie rady parafialnej pieczone na grillu kiełbaski.

Imprezę uroczyście otwierali – życząc rodzinom z całego miasta, które stawiły się bardzo licznie ze swoimi dziećmi wspanialej zabawy – proboszcz parafii Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej ks. Marek Żmuda, burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, dyrektor szkoły podstawowej Elżbieta Smyk, dyrektor gimnazjum Zbigniew Cebula, a także dawna dyrektor PSP Krystyna Firlej, która w krótkich słowach przypomniała genezę i przesłanie festynu – propagowanie zdrowego stylu życia w rodzinach – bez korzystania z wyniszczających człowieka używek.

Na estradzie kolejno prezentowały się tańcząc i śpiewając: zespoły dziecięce z przedszkoli nr 4, nr 2 i nr 3, zespół taneczny country z partnerskiej szkoły w czeskich Horzicach, współpracującej z PSP nr 2, zespół folklorystyczny „Kostrzanie”, Akademia Ruchu i Tańca Bans ze Strzegomia, zespoły dziecięce ze Świdnicy – Czas, Mały Jubilat, Second Hand – chór szkolny „Fermata” z PSP 2, wokalistki ze szkół: Kasia Madej, Hania Pasternak – Gim. 2, Ada Rakowska – Gim. 1, schola Effata im. Ojca Pio, działająca przy parafii Zbawiciela Świata. Swoje umiejętności estradowe zaprezentowali też uczestnicy zajęć tańca zumby z Alicją Janicką, gdzie taneczne kroki i rytm ćwiczą razem starsi i młodsi.

Reklama

Wiele radości przyniosła na festynie loteria fantowa, w której były wspaniałe nagrody, jak: elektroniczny sprzęt kuchenny, tablety, mnóstwo gadżetów sportowych oraz kilkanaście rowerów – których losowanie przysporzyło publiczności najwięcej emocji. Losy były wybierane pod bacznym okiem publiczności – na scenie, co czynił burmistrz, a numery wygranych losów ogłaszali prowadzący losowanie Elżbieta Smyk i ks. proboszcz Marek Żmuda, który cieszył się za każdym razem tak samo, jak wszyscy wygrywający i mocno im gratulował. Koncert prowadziła Elżbieta Pienio.

Po losowaniu estradą zawładnął na kilka godzin zespół „Kombi” – Sławomira Łosowskiego. Pod wodzą tego wybitnego instrumentalisty – autora charakterystycznego brzmienia utworów tego zespołu muzycy zagrali m.in. takie utwory jak: „Komputerowe serce”, „Przytul mnie”, „Nietykalni – skamieniałe zło”. Piosenki śpiewał wokalista Zbyszek Fil, który do zespołu dołączył w 2005 r. Utwory w jego wykonaniu nabrały nowego blasku. W finale nie obyło się bez bardzo gorąco oczekiwanego przez publiczność utworu „Słodkiego miłego życia”. Występ zespołu spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zwłaszcza dorosłych, którzy się świetnie przy piosenkach „Kombi” bawili, wspominając dawne czasy, gdy hity zespołu świeciły triumfy.

– Pierwszy festyn dla dzieci organizowany był przez naszą parafię i siostry elżbietanki. Kupiłem pierwszy rower na loterię, a to jest już tradycyjna bardzo mile przyjmowana nagroda – wspominał ks. Marek Żmuda. – Było to w roku powstania naszej parafii. Wydarzenie nie było tak okazałe, jak teraz i odbywało się z okazji obchodzonego 1 czerwca dziecięcego święta – na terenach zielonych przy kościele. W kolejnym roku, w jego przygotowanie włączyły się szkoły z parafii. – Oprócz samego relaksu dla rodzin z dziećmi i możliwości spotkania z nimi, ja najbardziej cenię sobie to, że przygotowywanie tego festynu mocno skonsolidowało społeczność naszej młodej wspólnoty i pozwoliło się naszym parafianom bliżej poznać, a radzie parafialnej – rozwinąć skrzydła. Przy okazji zbieraliśmy środki na prace w kościele, ale to nie było najważniejsze – podsumował proboszcz. 16 lipca br. parafia, w dniu odpustu, będzie świętowała 20-lecie powstania, na którego obchody już zaprasza!

2017-06-22 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festyn rodzinny "Dzieci poznajcie Ojca, ojcowie poznajcie Odwiecznego"

6.06.2015, 12:00 - 20:00, Wrocław, Ostrów Tumski, Ogrody Papieskie Zapraszamy serdecznie na festyn dla dzieci i rodzin z okazji Dnia Dziecka 2015.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję