Reklama

Dookoła świata

2017-06-28 09:33


Niedziela Ogólnopolska 27/2017, str. 5

USA na celowniku Rosji

Zapowiedź Rosji, że zestrzeli każdy obcy samolot nad Syrią, zaogniła i tak zaognioną sytuację na Bliskim Wschodzie. Oznaczałoby to, że na celowniku Rosjan mogą się znaleźć samoloty USA i koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie (ISIS). To kolejny krok odwetowy Moskwy wobec Waszyngtonu po tym, jak amerykańskie siły powietrzne zestrzeliły samolot należący do armii syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada. Amerykanie tłumaczyli zestrzelenie syryjskiego Su-22 jego udziałem w bombardowaniu pozycji sprzymierzonych z Ameryką kurdyjskich bojowników oblegających Rakkę – stolicę ISIS.

Wcześniej Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ogłosiło, że przerywa współpracę z Amerykanami w ramach dwustronnego memorandum o zapobieganiu incydentom i zapewnieniu bezpieczeństwa lotów w trakcie operacji w Syrii. Teraz Moskwa wyznaczyła czerwoną linię, której lotnictwo USA i ich sojuszników nie może przekraczać. Obiekty latające – nie tylko samoloty, ale też śmigłowce i drony – które pojawią się na zachód od rzeki Eufrat, będą traktowane przez Rosjan jako „cele powietrzne”.

Zachodnie i rosyjskie media zwróciły uwagę, że do napięcia rosyjsko-amerykańskiego doszło w czasie, gdy Kongres USA zaostrzył sankcje wobec Rosji, krótko przed zaplanowanym spotkaniem prezydentów obu krajów na szczycie G20 w Hamburgu, na początku lipca. – Jesteśmy o krok od amerykańsko-rosyjskiej konfrontacji militarnej w przestrzeni powietrznej nad Syrią – powiedział Gordon Hahn, amerykański ekspert ds. Bliskiego Wschodu.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

* * *

O PESCO i Brexicie

Sukcesem dwudniowego szczytu unijnych przywódców, który odbył się w Brukseli, są zachowanie jedności w przygotowaniach do Brexitu i zgoda na współpracę strukturalną w dziedzinie obronności, tzw. PESCO. Uchwalono mandat negocjacyjny, a żadne państwo nie zdecydowało się na osobne, dwustronne rokowania z Wielką Brytanią. Liderzy Unii zastosowali taktykę, w której nie ma już miejsca na rozmowy z premier Wielkiej Brytanii na temat Brexitu. Theresa May zapewniła, że zamierza honorować prawa obywateli UE przebywających w Wielkiej Brytanii. Co do PESCO, na razie nie są znane szczegóły współpracy, mają one zostać ustalone w ciągu 3 miesięcy. Szczyt zdecydował również o utworzeniu Europejskiego Funduszu Obronnego, z którego mają być finansowane badania w zakresie sprzętu oraz technologii obronnych.

jk

* * *

Mniej prądu

Izrael rozpoczął zmniejszanie dostaw prądu do Strefy Gazy – enklawy formalnie należącej do Autonomii Palestyńskiej, a rządzonej przez Hamas. Jak podano, stało się tak zgodnie z dyrektywą rzadową po tym, jak władze Autonomii Palestyńskiej w Ramallah poinformowały, że nie są w stanie płacić rachunków za Strefę Gazy. Rząd AP zażądał od Hamasu oddania kontroli nad enklawą, aby mógł spełnić zobowiązania wobec mieszkańców Strefy Gazy.

wd

* * *

Gorsze relacje

Powiększa się rozdźwięk między wybranym na drugą kadencję prezydentem Iranu Hasanem Rouhanim a duchowym przywódcą Irańczyków – ajatollahem Alim Chameneim – oceniają zachodni analitycy. Prezydent ma pretensje do ajatollaha, że skrytykował go podczas ważnego spotkania, i w rewanżu krytykuje polityczny autorytet duchowego przywódcy. Ali Chamenei uważa, że urzędujący prezydent posuwa się za daleko w liberalnych reformach.

wd

* * *

Rośnie... przyrost

Specjaliści szacują, że do 2050 r. liczba ludności wzrośnie do 9,8 mld, a najszybszy wzrost nastąpi w Indiach i Pakistanie. Już za ok. 7 lat liczba ludności w Indiach będzie wyższa niż w Chinach. ONZ przewiduje, że połowa ludności, o którą zwiększy się populacja świata do 2050 r., zamieszkiwać będzie właśnie Indie, Pakistan oraz Nigerię, Kongo, Indonezję, a także USA.

wd

* * *

Filipiny w ogniu

Walki sił rządowych z islamistycznymi rebeliantami powiązanymi z ISIS w prowincji Północne Cotabato na wyspie Mindanao pokazują, jak niestabilna i niebezpieczna sytuacja panuje na Filipinach. Sukcesy islamistów wzbudziły obawy w państwach Azji Południowo-Wschodniej, które uważają, że dżihadyści, wypierani z Iraku i Syrii, chcą w tym regionie utworzyć swój przyczółek.

wd

Reklama

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

2019-10-12 19:32

Dr Małgorzata Brykczyńska

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, (ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego), Harcmistrz, i wielki franciszkanin, który przed miesiącem obchodził 100 urodziny w Chicopee, MA. Na uroczystość zjechali się ludzie z całego świata, włącznie z sierotami z Tengeru których uratował, ich rodzinami i inni “Afrykańczycy”.

Marie Romanagno

Ks Łucjan był seniorem franciszkanów (najstarszy żyjący franciszkanin) i ostatni który jeszcze odbył nowicjat u Św Maksymiliana Kolbe. Ojciec Łucjan zmarł w powszechnej opinii świętości. Wielki człowiek, polak, kapłan.

Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. Do zakonu franciszkanów wstąpił w Niepokalanowie. W 1939 r. udał się na studia do Lwowa, ale już rok później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Wolność przyniósł mu układ Sikorski-Majski z 1941 r., który gwarantował „amnestię” dla Polaków. Ojciec Łucjan z trudem przedostał się do Buzułuku, gdzie stacjonował sztab Armii Andersa. Wraz z nią przemierzył Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Później ukończył szkołę podchorążych i dotarł do Persji i Iraku.

Nadal jednak chciał być zakonnikiem, nie żołnierzem. Wiosną 1943 r. dotarł do Bejrutu, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Ukończył je i otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1947 r. wypłynął do Afryki Równikowej, gdzie podjął pracę wśród polskich dzieci w Tengerze (przebywały tam dzieci z matkami oraz sieroty, które NKWD wywiozło na Sybir – te, które ocalały, zostały uratowane przez Armię Andersa). Po okropieństwach Syberii małym tułaczom osiedle położone niedaleko równika wydawało się rajem.

Szczęście nie trwało jednak długo. Kiedy w 1949 r. Międzynarodowa Organizacja Uchodźców postanowiła zlikwidować polskie obozy w Afryce, a dzieci odesłać do komunistycznej Polski, o. Łucjan zdecydował, by wraz z nimi wyemigrować do Kanady. Na początku czerwca 1949 r. prawie 150 polskich sierot wyruszyło z Afryki.

W Kanadzie o. Łucjan był prawnym opiekunem dzieci, zajmował się także ich edukacją i wychowaniem. Tymczasem w Polsce komuniści wpadli w szał. Do próby odzyskania sierot chciano wykorzystać nawet ONZ. Na próżno – dzieci o. Łucjana były już wolne.

Można zadać sobie pytanie: Skąd ta chęć bezinteresownej pomocy? Sam o. Łucjan udzielał najlepszej odpowiedzi: „Życie człowieka jest grą, sztuką, realizacją Boskiego utworu, który nosi tytuł: miłość. Ona jest tak wpleciona w życie, że stanowi pobudkę ludzkich myśli, słów, czynów i działań. Miłość, która nie skrzywdzi biednego, bezbronnego jak dziecko, nie zerwie kwiatka, by go za chwilę podeptać, ani nie zgładzi psa czy kota”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muzyczny listopad w Żórawinie

2019-10-14 22:04

Agata Pieszko/mat.org

Przed nami kolejny jesienny miesiąc. Czy będzie chłodny? Nie wiadomo. Jedno jest pewne – tę aurę na pewno pomogą nam ocieplić muzyczne wspomnienia, które będą czekały nas w listopadzie w Kościele św. Józefa w Żórawinie.

Agata Pieszko/canva.com

Artyści modlitwą, muzyką i śpiewem wspominać będą tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci oraz tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Harmonogram koncertów:

3 listopada (niedziela) – godz. 18:30

ZADUSZKI JAZZOWE w wykonaniu Tomasza Krajewskiego – Gentelmen’s Jazz.

9 listopada(sobota) – godz. 18:30

WIELCY NIEOBECNI w wykonaniu lokalnych muzyków i artystów.

11 listopada godz. 15:00 (niedziela) 

Koncert patriotyczny „NIEPODLEGŁA” w wykonaniu uczniów niepublicznej szkoły muzycznej w Żórawinie.

17 listopada godz. 10:30 i 12:00 (niedziela)

Koncert patriotyczny „POLSKO MOJA” w wykonaniu chóru „Głos Duszy” (parafia św. Szymona i św. Heleny z Mińska – Białoruś).

Gorąco zapraszamy!CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem