Reklama

Dookoła świata

USA na celowniku Rosji

Zapowiedź Rosji, że zestrzeli każdy obcy samolot nad Syrią, zaogniła i tak zaognioną sytuację na Bliskim Wschodzie. Oznaczałoby to, że na celowniku Rosjan mogą się znaleźć samoloty USA i koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie (ISIS). To kolejny krok odwetowy Moskwy wobec Waszyngtonu po tym, jak amerykańskie siły powietrzne zestrzeliły samolot należący do armii syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada. Amerykanie tłumaczyli zestrzelenie syryjskiego Su-22 jego udziałem w bombardowaniu pozycji sprzymierzonych z Ameryką kurdyjskich bojowników oblegających Rakkę – stolicę ISIS.

Wcześniej Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ogłosiło, że przerywa współpracę z Amerykanami w ramach dwustronnego memorandum o zapobieganiu incydentom i zapewnieniu bezpieczeństwa lotów w trakcie operacji w Syrii. Teraz Moskwa wyznaczyła czerwoną linię, której lotnictwo USA i ich sojuszników nie może przekraczać. Obiekty latające – nie tylko samoloty, ale też śmigłowce i drony – które pojawią się na zachód od rzeki Eufrat, będą traktowane przez Rosjan jako „cele powietrzne”.

Zachodnie i rosyjskie media zwróciły uwagę, że do napięcia rosyjsko-amerykańskiego doszło w czasie, gdy Kongres USA zaostrzył sankcje wobec Rosji, krótko przed zaplanowanym spotkaniem prezydentów obu krajów na szczycie G20 w Hamburgu, na początku lipca. – Jesteśmy o krok od amerykańsko-rosyjskiej konfrontacji militarnej w przestrzeni powietrznej nad Syrią – powiedział Gordon Hahn, amerykański ekspert ds. Bliskiego Wschodu.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

* * *

O PESCO i Brexicie

Sukcesem dwudniowego szczytu unijnych przywódców, który odbył się w Brukseli, są zachowanie jedności w przygotowaniach do Brexitu i zgoda na współpracę strukturalną w dziedzinie obronności, tzw. PESCO. Uchwalono mandat negocjacyjny, a żadne państwo nie zdecydowało się na osobne, dwustronne rokowania z Wielką Brytanią. Liderzy Unii zastosowali taktykę, w której nie ma już miejsca na rozmowy z premier Wielkiej Brytanii na temat Brexitu. Theresa May zapewniła, że zamierza honorować prawa obywateli UE przebywających w Wielkiej Brytanii. Co do PESCO, na razie nie są znane szczegóły współpracy, mają one zostać ustalone w ciągu 3 miesięcy. Szczyt zdecydował również o utworzeniu Europejskiego Funduszu Obronnego, z którego mają być finansowane badania w zakresie sprzętu oraz technologii obronnych.

jk

* * *

Mniej prądu

Izrael rozpoczął zmniejszanie dostaw prądu do Strefy Gazy – enklawy formalnie należącej do Autonomii Palestyńskiej, a rządzonej przez Hamas. Jak podano, stało się tak zgodnie z dyrektywą rzadową po tym, jak władze Autonomii Palestyńskiej w Ramallah poinformowały, że nie są w stanie płacić rachunków za Strefę Gazy. Rząd AP zażądał od Hamasu oddania kontroli nad enklawą, aby mógł spełnić zobowiązania wobec mieszkańców Strefy Gazy.

wd

* * *

Gorsze relacje

Powiększa się rozdźwięk między wybranym na drugą kadencję prezydentem Iranu Hasanem Rouhanim a duchowym przywódcą Irańczyków – ajatollahem Alim Chameneim – oceniają zachodni analitycy. Prezydent ma pretensje do ajatollaha, że skrytykował go podczas ważnego spotkania, i w rewanżu krytykuje polityczny autorytet duchowego przywódcy. Ali Chamenei uważa, że urzędujący prezydent posuwa się za daleko w liberalnych reformach.

Reklama

wd

* * *

Rośnie... przyrost

Specjaliści szacują, że do 2050 r. liczba ludności wzrośnie do 9,8 mld, a najszybszy wzrost nastąpi w Indiach i Pakistanie. Już za ok. 7 lat liczba ludności w Indiach będzie wyższa niż w Chinach. ONZ przewiduje, że połowa ludności, o którą zwiększy się populacja świata do 2050 r., zamieszkiwać będzie właśnie Indie, Pakistan oraz Nigerię, Kongo, Indonezję, a także USA.

wd

* * *

Filipiny w ogniu

Walki sił rządowych z islamistycznymi rebeliantami powiązanymi z ISIS w prowincji Północne Cotabato na wyspie Mindanao pokazują, jak niestabilna i niebezpieczna sytuacja panuje na Filipinach. Sukcesy islamistów wzbudziły obawy w państwach Azji Południowo-Wschodniej, które uważają, że dżihadyści, wypierani z Iraku i Syrii, chcą w tym regionie utworzyć swój przyczółek.

wd

2017-06-28 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji: 2, 678 mln zł trafi do misjonarzy na walkę z COVID-19

Dzieło Pomocy Ad Gentes wraz z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji przekażą polskim misjonarzom 2,678 mln zł na działalność pomocową i charytatywną. Dotąd skorzystały z niej 292 placówki misyjne. Otrzymały łącznie 584 tys. euro.

W odpowiedzi na wiele próśb od misjonarek i misjonarzy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w wyniku pandemii, jaka dotknęła terytoria misyjne, Dzieło Pomocy Ad Gentes wraz z Komisją Episkopatu ds. Misji 17 czerwca ustanowiły specjalny fundusz dla misji w dobie koronawirusa.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur zapowiedział, że otrzymają ją polscy misjonarze, którzy prowadzą domy opieki lub schroniska dla dzieci i młodzieży, opiekują się seniorami i niepełnosprawnymi. Niekiedy sami są w trudnej sytuacji ekonomicznej, a mimo to pomagają chorym i najuboższym.

"W związku z tym wsparcie w postaci lekarstw, maseczek, środków higieny osobistej oraz żywności jest dla nich konkretną formą pomocy" – powiedział PAP bp Mazur.

Dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes ks. Zbigniew Sobolewski poinformował PAP, że łącznie polskie misje otrzymają 2,678 mln zł na działalność pomocową i charytatywną. Dotąd ze wsparcia skorzystały 292 misje, co daje łącznie 584 tys. euro. Dodał, że większość darczyńców to osoby indywidualne.

"Pierwsze 500 tys. zł to był dar od księży biskupów oraz wspólnot" – powiedział ks. Sobolewski.

Zaznaczył, że misjonarze wciąż potrzebują wsparcia. Stwierdził, że w Ameryce Łacińskiej najtrudniejsza sytuacja panuje w Boliwii, Ekwadorze i w amazońskiej części Peru, a ludzie popadają w skrajną nędzę i nie mają nawet na jeden posiłek dziennie. Według niego w Afryce najgorzej jest na Madagaskarze, w Kamerunie, Burundi, Tanzanii i w Zambii.

W akcję można się włączyć, wysyłając SMS-a na numer 72032 o treści "Misje" (2,46 zł z VAT) lub wpłacając pieniądze na konto Dzieła Pomocy Ad Gentes: Bank Pekao SA I O. w Warszawie 66 1240 1037 1111 0010 1498 4506 – z dopiskiem "Pandemia". Numer jest także na stronie internetowej komisji episkopatu ds. misji; http://www.misje.pl/pomoc-313/wesprzyj-on-line-368.

W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach pracuje 766 misjonarzy i misjonarek z Polski, w tym 168 księży diecezjalnych, 403 zakonników, 178 sióstr zakonnych i 17 osób świeckich. W Afryce pracuje 730 misjonarzy, w tym 73 księży diecezjalnych, 291 zakonników, 349 sióstr zakonnych i 17 osób świeckich. W Azji posługuje 328 polskich misjonarzy – w tym gronie jest 44 księży diecezjalnych, 145 zakonników, 133 siostry zakonne i 6 osób świeckich. Z kolei w Oceanii pracuje 62 misjonarzy – 11 księży diecezjalnych, 43 zakonników, 7 sióstr zakonnych i jedna osoba świecka. Wszyscy pracują w Papui Nowej Gwinei. W Ameryce Północnej pracuje 17 misjonarzy – 4 księży diecezjalnych, 12 zakonników i jedna osoba świecka. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie wystawy PKWP „Pomagamy w każdym czasie”

Pierwsza wystawa plenerowa w Polsce pokazująca działalność Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i przybliżająca sytuację chrześcijan we współczesnym świecie została wczoraj otwarta w Krakowie. Odzwierciedla ona projekty pomocy humanitarnej, które od ponad 70 lat są realizowane na całym świecie.

– Głównym hasłem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest pojednanie i solidarność. Po II wojnie światowej nasz założyciel, ojciec Werenfried van Straaten, wykazał się determinacją niesienia pomocy egzystencjalnej. W okresie PRL-u Stowarzyszenie pomagało Polakom. Dzisiaj to Polacy pomagają na wschodzie – mówi Sebastian Banasiewicz z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Wystawę „Pomagamy w każdym czasie” można zobaczyć na krakowskich Plantach wzdłuż Franciszkańskiej 3, idąc w stronę ul. Wiślnej. Będzie dostępna przez miesiąc od 3 sierpnia do 3 września. Wystawa przedstawia kampanie pomocowe prowadzone przez PKWP m.in.: „S.O.S. dla Ziemi Świętej”, „Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym”, „Maseczkę dla misjonarza”, czy „Chleb dla Syrii”.

PKWP

– Jesteśmy wdzięczni za wsparcie i objęcie wystawy patronatem honorowym przez krakowskiego metropolitę abpa Marka Jędraszewskiego oraz prof. Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa. Razem z Fundacja Grupy PKP chcemy zaprezentować naszą działalność, kampanie i infografiki o aktualnej sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie – mówi Sebastian Banasiewicz. Otwarcie wystawy odbyło się w poniedziałek 3 sierpnia o godz. 11:00. Później mieszkańcy Krakowa zostali zaproszeni do regionalnego biura PKWP – „Pól Dialogu” przy ul. Stradomskiej 6.

PKWP w obliczu coraz większych trudności, przed jakimi stanęły wszystkie wspólnoty na świecie, pomaga prześladowanym oraz misjonarzom, którzy stracili podstawowe środki do życia. PKWP pomaga księżom w podstawowej posłudze: sprawowaniu sakramentów, nauczaniu wiary, opiece nad chorymi i starszymi, pomocy ubogim i odwiedzaniu więźniów. Wsparcie finansowe PKWP obejmuje szeroki zakres działań w krajach Bliskiego Wschodu, Europy Środkowej i Wschodniej, Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki. W odpowiedzi na epidemię koronawirusa PKWP przeznaczyło 5 mln euro na wsparcie dla księży i sióstr zakonnych, służących najbardziej narażonym na niebezpieczeństwo społecznościom.

– PKWP jest również źródłem informacji o aktualnej sytuacji chrześcijan na świecie. W Libanie lokalna waluta straciła już 80 proc. wartości. W Bejrucie już ponad milion ludzi nie stać na artykuły pierwszej potrzeby. Apelujemy już dzisiaj do wspólnoty międzynarodowej o wsparcie, bo inaczej pod koniec roku libańskie dzieci będą umierać z głodu na ulicy – twierdzi Sebastian Banasiewicz z PKWP.

Wydarzenie na Facebooku o wystawie „Pomagamy w każdym czasie”:

Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję