Reklama

Niedziela Częstochowska

Skarżyce

Oaza daje życie

Niedziela częstochowska 34/2017, str. 6

[ TEMATY ]

oaza

Ks. Krzysztof Gryz

W cieniu Okiennika w zawierciańskich Skarżycach zebrała się niezbyt liczna, ale pełna wielkich pragnień grupa młodych ludzi. Obładowani ciężarem bagaży – i tych z ubraniami, ale może bardziej noszonych w sercu – zapragnęli nowego życia. Tak, pragnienie to dobre określenie tego, co czuli – bo co się przecież odczuwa na pustyni wśród spiekoty i żaru słońca, a na dodatek ciężkiej pracy. Ale choć strudzeni, to jednak jacyś tacy radośni, jakby miało się zacząć coś, na co tyle czasu czekali. Jakby przeczuwali, że znowu nadchodzi czas, kiedy skończy się pustynia, a zacznie się... oaza.

Reklama

Jak to już w tradycji wakacyjnej bywa, parafię Skarżyce i mieszczący się tu ośrodek rekolekcyjny opanowali oazowicze. 19 uczestników, diakonia – w której i ksiądz, i diakon, i siostra, i rodzinka, i świeccy – a wszyscy chcą jak Mojżesz z Izraelem doświadczyć Paschy, czyli przejścia ze śmierci do życia. Drugi stopień Oazy Nowego Życia to przygoda, w trakcie której zagłębiają się oni w tajniki liturgii, szczególnie Eucharystii, aby w niej odnaleźć zbawiającego ich Chrystusa. A Egiptu, z którego potrzebują wyzwolenia, jest w nich dosyć sporo. Na szczęście ich Mojżesz – Jezus Chrystus ma moc przez sakramenty ich wyswobodzić.

I tak trwa ta kolejna już oaza w Skarżycach. Oazowi Izraelici z niecierpliwością wyczekiwali na noc z poniedziałku na wtorek, kiedy to na rekolekcjach przeżyli obrzęd Paschy – najważniejszy ze szczytów rekolekcji – gdy pod osłoną nocy odnowili swoje przymierze chrzcielne i w uroczystej Eucharystii przeżyli radość zmartwychwstania.

17 sierpnia br. w Zawierciu-Skarżycach miał miejsce Dzień Wspólnoty Oazy Wielkiej Patmos. Oswobodzeni z niewoli oazowicze, wraz z braćmi i siostrami z innych okolicznych oaz, byli razem z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, by cieszyć się z daru jedności w Duchu Świętym.

2017-08-16 13:36

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W ferie nie tylko na narty. Młodzież wybrała Rokitno

[ TEMATY ]

oaza

Ala Tarnowska

Uczestnicy oazy w Rokitnie z bp. Tadeuszem Lityńskim

Uczestnicy oazy w Rokitnie z bp. Tadeuszem Lityńskim

Wraz z rozpoczynającymi się feriami, młodzież z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wyjechała na rekolekcje. W terminie od 25. do 31.01.2020 r. taką formę spędzania wolnego czasu zaproponowała Diecezjalna Diakonia Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie.

Na Oazę Ewangelizacji i Oazę Rekolekcyjną Animatorów Ewangelizacji przyjechało ponad 100 osób. Zaliczają się do nich zarówno siódmoklasiści, jak i oazowicze po I st. Oazy Nowego Życia. Jak tłumaczą, chcą poznać Boga i nauczyć się głosić o Nim w świecie. „Pragnę rozpalić na nowo relację z Panem Bogiem w swoim życiu.” – mówi Ania Marciniak, uczestniczka ORAE II st. „Pokazywać Go ludziom, którzy jeszcze Go nie spotkali, aby i oni mogli doświadczyć Jego miłości.” – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję