Reklama

Z Jasnej Góry

Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia

LUDZIE PRACY

W 35. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbyła się w dniach 16-17 września br., uczestniczyło ok. 25 tys. osób.

Pielgrzymowano pod hasłem: „Matka sprawiedliwości społecznej nauczycielką miłosierdzia”. Centralna Msza św. została odprawiona w niedzielę 17 września na Szczycie Jasnogórskim.

Reklama

Przed Mszą św. głos zabrał Piotr Duda – przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Zaapelował on o niedzielę wolną od pracy, bo to dzień, który należy do Boga i rodziny. Agnieszka Lenartowicz-Łysik z Kancelarii Prezydenta RP odczytała list Andrzeja Dudy, w którym zachęcał on do uczestniczenia w debacie w sprawie zmian w Konstytucji RP.

Mszy św. przewodniczył abp Józef Kupny – krajowy duszpasterz ludzi pracy. Homilię wygłosił biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel. Eucharystię koncelebrowali duszpasterze ludzi pracy i kapelani NSZZ „Solidarność” na czele z ks. kan. Krzysztofem

Hajdunem – sekretarzem krajowym duszpasterstwa ludzi pracy. Słowo powitania do zgromadzonych skierował o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry. W homilii bp Pindel powiedział: – Jesteśmy ludźmi, którzy są w szkole Jezusa, ale są wciąż słabymi uczniami, tak że potrzebujemy nie tylko Tego, który sam siebie nazwał Nauczycielem i Panem, ale także nauczyciela wspomagającego – Maryi.

Reklama

W modlitwie udział wzięli: przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, posłowie, senatorowie i samorządowcy. Obecni byli m.in.: Stanisław Szwed – wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Dariusz Mińkowski – zastępca Głównego Inspektora Pracy; Marcin Stefaniak – dyrektor generalny IPN; Małgorzata Gatz – wiceprezes zarządu SKOK; Janusz Śniadek – poseł PiS, a także rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki: siostra Teresa oraz bracia Józef i Stanisław z rodzinami.

Oprawę muzyczną liturgii zapewnił oraz z koncertem przed Mszą św. wystąpił zespół regionalny „Grojcowianie”.

***

LEŚNICY

Pielgrzymka leśników przybyła 16 września br. na Jasną Górę po raz 21. Liczyła ponad 10 tys. osób. Wśród najważniejszych tegorocznych problemów poruszanych na pielgrzymce znalazły się sprawa wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, a także zagospodarowanie terenów leśnych po przejściu trąby powietrznej.

Leśnicy wraz z rodzinami zgromadzili się na Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim. Powitał ich przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, krajowy duszpasterz leśników, a koncelebrowali regionalni duszpasterze leśników. Przemawiając na wstępie, bp Lityński podkreślił, że w pielgrzymce uczestniczą przedstawiciele „szczególnego środowiska, wpisanego w polską ziemię, w polski krajobraz i odpowiedzialnego za to, co stanowi polską przyrodę, gospodarkę leśną”. Homilię wygłosił o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

W przemówieniu przed Mszą św. minister Jan Szyszko podziękował w imieniu resortu środowiska oraz rządu za piękną pracę w tym roku na rzecz użytkowania i ochrony zasobów przyrodniczych oraz na rzecz naszej Ojczyzny i Polaków. Mówił też o sprawie konfliktu z Komisją Europejską. Listy z pozdrowieniami przesłali do leśników: prezydent RP Andrzej Duda i marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

***

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

GŁUSI I GŁUCHONIEMI

Blisko tysiąc osób uczestniczyło 9 września br. w 35. Jubileuszowej Pielgrzymce Głuchych i Głuchoniemych na Jasną Górę. – Ta pielgrzymka ma na celu integrację głuchych – powiedział ks. Artur Stopikowski, diecezjalny duszpasterz głuchych w archidiecezji częstochowskiej, organizator spotkania. – Myślę, że cel jest jeden – cały czas przypominanie głuchym, że jesteśmy jednością, że podziały nic dobrego nie wróżą, że nie możemy być jako środowisko głuchych podzieleni. I taki przekaz jest dla nich bardzo istotny, że jesteśmy razem, że mamy wspólny cel. Stanowimy taką grupę, która jest specyficzna, bo mamy swój język, bo spotykamy się w ośrodkach, w Polskim Związku Głuchych. Myślę, że chodzi także o to, żeby ludzie słyszący dostrzegli, że taka grupa ludzi istnieje i że też pielgrzymuje do Matki Bożej. Tematem wiodącym pielgrzymki było Boże Miłosierdzie, a także spotkanie z relikwiami św. s. Faustyny Kowalskiej. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył ks. Damian Migacz, duszpasterz głuchych i głuchoniemych diecezji tarnowskiej.

***

Legion Maryi

W dniach 8-9 września br. odbyła się 23. Pielgrzymka Legionu Maryi z udziałem ok. 6 tys. osób. 9 września Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Roman Marcinkowski, opiekun Legionu Maryi z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, a koncelebrował ks. Janusz Węgrzecki, ogólnopolski kierownik duchowy Legionu Maryi.

***

SKAUCI

Pod hasłem: „Maryjo, Królowo Polski, czuwamy” na Jasnej Górze w dniach 8-10 września br. odbyło się spotkanie skautów Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Na jubileuszową – 35. Pielgrzymkę Harcerzy ZHR przybyło 460 osób. Druhny i druhowie modlitewną pamięcią objęli śp. Olgę i śp. Joannę, ich rodziny oraz wszystkich uczestników obozu w Suszku, którzy ucierpieli w wyniku sierpniowej nawałnicy.

2017-09-19 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

50 lat Rady Konferencji Episkopatów Europy

2021-09-23 18:22

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

CCEE

Vatican News

Papież Franciszek odprawi dziś w Bazylice św. Piotra Mszę z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). W ten sposób, z udziałem przewodniczących poszczególnych episkopatów, w Rzymie rozpocznie się jubileuszowe Zgromadzenie Plenarne Rady, które potrwa do niedzieli.

Po Mszy biskupi zejdą do Grot Watykańskich, gdzie będą modlić się przy grobach papieży towarzyszących powstawaniu Rady. Następnie przewodniczących episkopatów Europy przyjmie na Kwirynale prezydent Włoch Sergio Mattarella.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję