Reklama

Polska

Z misją dla misji

Polscy misjonarze pracują w stu krajach na wszystkich kontynentach. Obecnie posługuje ich ponad 2 tys., najwięcej w Afryce i na Madagaskarze. Od pół wieku koordynacją dzieła misyjnego w Polsce zajmuje się Komisja Episkopatu Polski ds. Misji

Niedziela Ogólnopolska 48/2017, str. 19

[ TEMATY ]

nagroda

Artur Stelmasiak/Niedziela

„Benemerenti in Opere Evangelizationis” dla Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Komisja Misyjna – bo taką nazwę nosiła na początku swojej działalności – powstała w trudnych warunkach politycznych i gospodarczych, w czasach zniewolenia komunistycznego. Pierwsze spotkanie miało miejsce w listopadzie 1967 r. u ojców redemptorystów przy ul. Karolkowej w Warszawie. – Inicjatywa powołania komisji świadczy o otwartości ówczesnego Kościoła w Polsce na sprawy Kościoła powszechnego. Oznacza to, że nauczanie soborowe, w tym nauczanie o misyjności Kościoła, było wówczas nie tylko znane, ale też odbierane jako ważny impuls do aktywnego zaangażowania – uważa o. dr hab. Tomasz Szyszka SVD.

W duchu soboru

Cel komisji był jasny – realizacja wskazań Soboru Watykańskiego II zawartych w Dekrecie o misyjnej działalności Kościoła „Ad gentes divinitus”. Komisja miała więc prowadzić animację misyjną w ramach duszpasterstwa parafialnego, wprowadzić misjologię do nauczania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a także włączyć ją do programu nauczania we wszystkich seminariach diecezjalnych i zakonnych oraz odnowić animację środowiska akademickiego.

Dwa lata później powołano do istnienia Biuro Misyjne, które miało swoją siedzibę przy ul. Dziekania 1 w Warszawie. Ówczesny dyrektor biura – o. Antoni Koszorz SVD zajął się opracowaniem i rozpowszechnianiem materiałów misyjnych oraz nawiązywaniem kontaktów z polskimi misjonarzami.

Reklama

W 2000 r. utworzono Krajowy Fundusz Misyjny, który jest zasilany ze składek do puszek we wszystkich kościołach w II niedzielę Wielkiego Postu. Powstały także MIVA Polska – organizacja mająca na celu pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu – oraz Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, którego podstawowym zadaniem jest wspieranie misjonarzy w realizacji projektów ewangelizacyjnych i humanitarnych. Wskazania Vaticanum II nabrały więc przez działalność komisji konkretnych kształtów, a zdanie: „Kościół z natury swej jest misyjny” nie było jedynie często powtarzanym frazesem.

– Misyjność Kościoła jest mu tak przypisana, że gdyby ją zatracił, stałby się tylko jedną z organizacji w służbie człowiekowi. Kościół to nie tylko organizacja, ale też wspólnota, w której otrzymujemy zbawienie, która żyje wiarą i tę wiarę z woli Chrystusa niesie na krańce ziemi, co więcej, Kościół uobecnia tajemnice zbawienia – podkreśla abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, w latach 2001-11 przewodniczący komisji. Obecnie funkcję przewodniczącego pełni bp Jerzy Mazur SVD, ordynariusz ełcki, który przez wiele lat pracował jako misjonarz, m.in. w Ghanie i na Syberii.

Złoty jubileusz

Z okazji 50-lecia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się 13 listopada br. uroczysta gala, w czasie której po raz pierwszy wręczono medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, honorujące osoby i instytucje zasłużone dla misji.

Podczas gali nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przypomniał słowa papieża Franciszka, iż „Kościół nie potrzebuje biurokratów i sumiennych urzędników, ale misjonarzy z pasją”, i przekazał na ręce bp. Mazura błogosławieństwo Ojca Świętego oraz srebrny medal jego pontyfikatu.

Słowa podziękowania wszystkim polskim misjonarzom „za bycie ambasadorami Polski” przekazał w imieniu rządu sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak.

Nagrodę „Benemerenti” przyznano w czterech kategoriach: za zasługi w dziele misyjnym, za modlitewną i duchową pomoc misjom, za materialną i finansową pomoc misjom oraz za informację medialną. Medale przyznano byłym przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji za szczególne i wybitne zasługi w dziele misyjnym: abp. Edmundowi Piszczowi, abp. Wojciechowi Ziembie i abp. Wiktorowi Skworcowi. Medal przyznano także ks. prał. Wacławowi Kuflewskiemu, misjonarzowi w Zambii, byłemu sekretarzowi Papieskiej Unii Misyjnej w Polsce. Kapituła Medalu pracująca pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego dostrzegła też Szymona Hołownię, założyciela Fundacji „Kasisi”, za duchowe i materialne wspieranie misji. Wśród nagrodzonych w kategorii „informacja medialna” znalazł się m.in. nasz tygodnik. – Wszyscy jesteśmy misjonarzami. Już od sakramentu chrztu świętego przyznajemy się do tego. „Niedziela” zawsze starała się służyć misjom oraz misjonarzom i nadal deklarujemy naszą gotowość misyjną – powiedziała, odbierając nagrodę, redaktor naczelna „Niedzieli” Lidia Dudkiewicz.

Obecnie na misjach pracuje ponad 300 polskich księży diecezjalnych, prawie tysiąc zakonników i blisko 700 sióstr zakonnych, a także 57 misjonarzy świeckich. W ciągu 50 lat istnienia komisji z Polski wyjechało ponad 5 tys. misjonarzy.

Galę na Zamku prowadzili Dominika Figurska i Grzegorz Polak, a śpiewem ubogaciła Agnieszka Gertner-Polak.

2017-11-22 12:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

A Oscar wędruje do...

2020-02-18 10:26

Niedziela Ogólnopolska 8/2020, str. 40-41

[ TEMATY ]

film

nagroda

Oskar

Facebook/TheAcademy

92. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej – najważniejszych wyróżnień w przemyśle filmowym – odbyła się 9 lutego w Dolby Theatre w Hollywood. Tegoroczne Oscary już za nami.

Pierwsza ceremonia rozdania nagród Akademii Filmowej miała miejsce w 1929 r. Nie spotkała się jednak z wielkim zainteresowaniem ze strony mediów, publiczności ani samych filmowców. Statuetki wręczono w Kwiecistym Pokoju w Hollywood Roosevelt Hotel, a impreza była bardzo kameralna. Początkowo w uroczystości brało udział kilkadziesiąt osób. Mógł na nią wejść każdy, wystarczyło zapłacić kilka dolarów za bilet.

CZYTAJ DALEJ

Dziś 89. rocznica płockich objawień Jezusa Miłosiernego

2020-02-21 13:32

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

święto Bożego Miłosierdzia

św. Faustyna

miłosierdzie Boże

Jezus

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Św. Siostra Faustyna Kowalska po raz pierwszy zobaczyła Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie” 22 lutego 1931 roku, w swojej celi w klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na Starym Rynku w Płocku.

W tym roku przypada 89. rocznica pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie” - św. siostrze Faustynie Kowalskiej. Z tej okazji główna, uroczysta Msza św. sprawowana będzie 22 lutego o godz. godz. 12.00, pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Libery, biskupa płockiego, w nowym kościele na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku (ul. Stary Rynek 14/18). Mszę św. poprzedzi o godz. 11.30 czuwanie modlitewne, które poprowadzi zespół „Moja Rodzina” z Glinojecka.

O godz. 15.00 – Godzinie Miłosierdzia, także w nowym kościele wierni i duchowieństwo modlić się będą Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Inne Msze św. w dniu 22 lutego, w dotychczasowej kaplicy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, zaplanowano w godzinach: 6.30, 9.00, 15.30, 17.00 – po niej rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 21.00 zakończy się adoracja, a jej uczestnicy otrzymają błogosławieństwo.

Na uroczystości rocznicowe zapraszają: Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku i ks. dr Tomasz Brzeziński, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.

***

Św. s. Faustyna Kowalska (1905-1938) w wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. św. Faustyna zamieszkała w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku. Dnia 22 lutego 1931 r., w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 26-letnia Faustyna po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie”.

Wydarzenie to tak opisała w swoim „Dzienniczku” (powstawał w latach 1934-1938): „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /.../. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.

S. Faustyna usłyszała też życzenie, dotyczące ustanowienia w kościele Święta Miłosierdzia Bożego.

Wola Pana wypełniła się, gdy powstał słynny obraz Jezusa Miłosiernego z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”, a papież Polak wprowadził nowe święto kościelne - Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a w nim kaplica z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny. Odwiedzają je pielgrzymi z Polski i całego świata, rocznie około 14-15 tysięcy osób. W ciągu minionych 8 lat miejsce w miejscu objawień modlili się pielgrzymi z 74 krajów. Aktualnie trwa kompleksowa rozbudowa tego sanktuarium. Docelowo powstaje kościół na 1,5 tys. miejsc, 50-osobowy dom pielgrzyma, nowe Muzeum św. Siostry Faustyny.

W 80. rocznicę objawień św. Faustyny, 22 lutego 2011 r., biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido - Deus Caritas est” – „Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością”. W liście pasterskim do wiernych napisał wtedy, że wizerunek Chrystusa z wizji św. Faustyny „ma przypominać, że zawsze jesteśmy objęci czułą Miłością Boga, że ta Miłość, nawet, gdy nie jest kochana, nawet, gdy zostaje odrzucona, wciąż czeka na grzesznika i dla każdego ma otwarte ramiona”.

W Płocku rozpoczęły się już przygotowania do 90. rocznicy pierwszych objawień, zaplanowano m.in. akcje miłosierdzia, przedsięwzięcia ewangelizacyjne oraz wystawy o pobycie św. s. Faustyny w Płocku.

CZYTAJ DALEJ

Pogarsza się sytuacja dzieci na całym świecie

2020-02-23 17:21

[ TEMATY ]

dzieci

głód

konflikt

UNICEF

źródło: vaticannews.va

Nie tylko konflikty wojenne, głód i brak dostępu do służby zdrowia zagrażają życiu i przyszłości dzieci. Negatywny wpływ na ich zdrowie ma też zanieczyszczenie środowiska oraz agresywna reklama popychająca młodych w kierunku fast foodu, alkoholu i tytoniu.

Najnowszy raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF jednoznacznie stwierdza, że sytuacja dzieci na całym świecie znacząco się pogarsza. Żaden kraj nie chroni też wystarczająco ich zdrowia i przyszłości. Badania zostały przeprowadzone w 180 krajach, zarówno charakteryzujących się chronicznym ubóstwem, częstymi suszami i niekończącymi wojnami, jak i w najbardziej rozwiniętych i bogatych.

UNICEF bije na alarm, że w krajach ubogich aż 250 mln dzieci poniżej 5. roku życia nie będzie miało szansy na rozwój swego potencjału.

Ich los jest zagrożony przez kryzysy humanitarne, konflikty, klęski żywiołowe i nowe problemy coraz częściej związane ze zmianami klimatycznymi. Raport podkreśla, że w krajach bogatych zanieczyszczenie powietrza i zły styl życia zbierają równie negatywne żniwo. W porównaniu z rokiem 1975 r. otyłość wśród dzieci wzrosła aż 11-krotnie (z 11 mln do 124 mln). Negatywny wpływ na nasz styl życia mają reklamy. Dzieci bombardowane są rocznie 30 tys. różnych reklam, które nie pozostają obojętne na ich styl życia. Dla przykładu policzono, że tylko w Australii, podczas transmisji telewizyjnych meczy piłkarskich, krykieta i rugby, wyemitowano 51 mln reklam produktów alkoholowych. Raport podkreśla też, że styl życia w krajach rozwiniętych jednoznacznie pokazuje, że nie myślimy dalekowzrocznie i nie zastanawiamy się nad tym, jakie konsekwencje przyniesie to dla przyszłych pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję