Reklama

Listy do "Niedzieli"

2017-11-22 12:43


Niedziela Ogólnopolska 48/2017, str. 56

Talent jako modlitwa

Szanowna Pani Redaktor,

serdecznie dziękuję za przesłanie nagrody zdobytej w konkursie na temat życia młodego, wybitnego polskiego pianisty Rafała Blechacza. Kiedy piszę to nazwisko, słyszę w uszach dźwięki muzyki Fryderyka Chopina. Nie jestem muzykiem, ale kocham muzykę, wychowałam się na koncertach Chopina dzięki mojej rodzinie zaangażowanej głęboko w polską i światową kulturę, dzięki szkole z wybitnymi nauczycielami, studiom polonistycznym, a przede wszystkim dzięki Bogu, który pozwolił mi słyszeć, czuć i odbierać muzykę. Jestem emerytowaną nauczycielką języka polskiego, kocham sztukę. Zawsze wierzyłam w możliwości dzieci i młodzieży i nadal wierzę, mimo wielu trudności, których człowiek doświadcza w życiu. To, o czym mówił Rafał Blechacz – jego głęboka wiara w Boga, wykorzystywanie talentu jako modlitwy – poruszyło moje serce i umysł. Zetknięcie z pięknem życia i prawdziwą sztuką zamkniętą w życiu i talencie młodego człowieka jest ideałem. A spotkanie z ideałem to wielka radość.

Dziękuję Pani Redaktor za ten piękny wywiad wydrukowany w „Niedzieli”, dziękuję, że podnosi Pani rangę i wartość pisma. Traktuje to Pani jako misję – to widać i to cieszy. Prawda i piękno znaczą tak wiele dla człowieka i stanowią zawsze wielkie przeżycie, poza Ewangelią, oczywiście. Serdecznie pozdrawiam Panią i cały Zespół –

Reklama

Bożena z Legionowa

***

Psycholog radzi

Szanowna Redakcjo,

chciałbym się odnieść do artykułu „Kryzys to rozwój” w „Niedzieli” nr 28/2017. Bardzo mnie zainteresował. To bardzo trafna diagnoza ludzi, którzy przeżywają trudności duchowe, postawiona przez doktor filozofii Danutę Ługowską i psycholog Iwonę Tabulską. Dla mnie ten artykuł jest świadectwem potrzeby zmiany, podjęcia lepszego życia duchowego, możliwego tylko z Bogiem i w realizowaniu przykazania miłości Boga, bliźniego i siebie samego. Psychologia oparta na Bogu i wierze jest najlepszą pomocą ludziom w kryzysach. Chętnie przeczytałbym więcej takich tekstów.

Bogumił

Reklama

Cenzura prewencyjna w Empiku. Wycofanie „Gazety Polskiej” ze sprzedaży narusza Konstytucję

2019-09-20 11:59

Notatka prasowa

Decyzja władz Empiku o wycofaniu ze sprzedaży jednego z wydań „Gazety Polskiej” narusza konstytucyjną wolność prasy. Stanowi także dyskryminację części społeczeństwa ze względu na poglądy. Do czasopisma dołączona była naklejka sprzeciwiająca się ideologii ruchu LGBT. Praktyka kierownictwa sieci sklepów może prowadzić do sytuacji, w której każdy konserwatywny tytuł będzie bezprawnie cenzurowany przez sprzedawcę.

pl.wikipedia.org

Działanie Empiku stanowi swego rodzaju cenzurę prewencyjną, a więc kontrolę treści prasowych przed ich publikacją oraz godzi w zapisaną w art. 14 Konstytucji zasadę wolności prasy. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu jest na gruncie ustawy zasadniczej wyraźnie zabroniona (art. 54 ust. 2). Kontrola jeszcze nieopublikowanych treści jakiej dopuścił się Empik, narusza także wolność posiadania i wyrażania poglądów, której istotnym elementem jest możliwość pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Bez zagwarantowania prawnego tej wolności i faktycznej jej realizacji kształtowanie własnych poglądów jest niemożliwe. Decyzja władz sieci sklepów stanowi też przykład dyskryminacji licznej grupy obywateli ze względu na wyznawane poglądy.

Działania Empiku wymierzone były przede wszystkim w dodatek do „Gazety Polskiej” – naklejkę, której nadano treść i znaczenie odbiegające od właściwej jej interpretacji. Arbitralnie uznano, że dystrybucja nalepki godzi w tzw. antydyskryminacyjną politykę przedsiębiorstwa, podczas gdy uniemożliwienie posługiwania się naklejką czytelnikom magazynu, stanowi naruszenie ich wolności słowa, w tym wolności wyrażania poglądów krytycznych wobec postulatów politycznych czy społecznych. W konsekwencji dochodzi do dyskryminacji tych osób, które poprzez posługiwanie się naklejką chciały wziąć udział w debacie społecznej dotyczącej istotnych i aktualnych tematów.

Ponadto, firma dostarczająca prasę do Empiku, przed publikacją jednego z następnych numerów „Gazety Polskiej” domagała się od wydawcy czasopisma przedstawienia wizualizacji naklejki, która miała być dołączona do tego wydania. Nalepka przedstawiała wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Nie ma informacji o tym, czy inne tytuły były w podobny sposób kontrolowane.

„Działanie Empiku stanowi ingerencję w treści publikowane w prasie. Empik jest jednym z głównych sprzedawców prasy w Polsce, dlatego jego arbitralne decyzje o odmowie sprzedaży konkretnego wydania gazety, przekładają się na dotkliwe straty finansowe wydawcy. Takie działanie może wywołać tzw. efekt mrożący polegający na zniechęceniu wydawców do publikowania określonych treści w przyszłości” – skomentował Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Ordo Iuris.

Instytut Ordo Iuris analizuje możliwość podjęcia działań w związku z nagannymi praktykami Empiku m.in. na gruncie prawa prasowego oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jezu, ufam Tobie!

2019-09-20 15:01

Anna Majowicz

Już po raz 11. 28 września o godz. 15.00 na ulicach miast w Polsce oraz kilku innych krajów, odbędzie się wspólne odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia.

faustyna.pl

To tradycja, którą zapoczątkowali łodzianie, kiedy w 2008 r. na 111 skrzyżowaniach swojego miasta pół tysiąca osób wspólnie modliło się, trzymając w rękach tablice z napisem: „Jezu, ufam Tobie”.

We Wrocławiu na wspólnej modlitwie będzie można spotkać się w dwóch miejscach: na Placu Katedralnym – przy kolumnie Chrystusa Króla, a także przy krzyżu misyjnym przed kościołem pw. św. Augustyna, przy ul. Sudeckiej.

W modlitwie uczestniczyć będą członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej i Żywego Różańca, siostry zakonne, księża i ludzie dobrej woli.

Zachęcamy do włączenia się w tą piękną inicjatywę!

Szczegółowe informacje na stronie: http://iskra.jezuici.pl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem