Reklama

Niedziela Legnicka

Olszyna

Jak rozmawiać z dziećmi

Niedziela legnicka 49/2017, str. VIII

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Artur D. Grabowski

Warsztaty, zdaniem uczestników, są potrzebne, by lepiej komunikować się z własnymi dziećmi. Na zdjęciu ks. Bogusław Wolański wita przybyłych

Warsztaty, zdaniem uczestników, są potrzebne, by lepiej komunikować się z własnymi dziećmi. Na zdjęciu ks. Bogusław Wolański wita przybyłych

Jak rozmawiać z dzieckiem i przy dziecku, to temat warsztatów dla rodziców, które w parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie poprowadziła dr Aleksandra Aszkiełowicz.

Warsztaty zorganizowane zostały z inicjatywy Poradni Rodzinnej im. Świętej Rodziny w Olszynie i adresowane były do rodziców, którzy chcieliby poznać tajniki właściwej komunikacji ze swoimi dziećmi. Tematyka spotkania sprawiła, że zainteresowanych było znacznie więcej niż przewidzieli to organizatorzy.

– Przede wszystkim cieszę się z tak licznego grona słuchaczy, którzy przybyli do naszej sali jubileuszowej w Domu Katechetycznym, aby wziąć udział w naszym spotkaniu – powiedział otwierając warsztaty ks. dziekan Bogusław Wolański. – Jestem wdzięczny panu burmistrzowi Leszkowi Leśko za wsparcie finansowe naszych warsztatów.

Warsztaty prowadziła dr Aleksandra Aszkiełowicz – żona, mama dwóch synków, terapeuta małżeński i rodzinny, z wykształcenia pedagog i teolog, nauczyciel akademicki m.in. na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, Uniwersytecie Wrocławskim oraz Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu. Jej pasją jest małżeństwo i szczęście w małżeństwie, którym poświęciła swoją pracę doktorską.

Warsztaty w Olszynie opierały się nie tylko na teorii, ale także na praktyce życia rodzinnego i małżeńskiego. Problematyka poruszana podczas spotkania, poparta była nie tylko badaniami naukowymi, ale przede wszystkim przykładami z własnego życia rodzinnego i małżeńskiego wykładowcy.

– Myślę, że warsztaty „Jak rozmawiać z dzieckiem i przy dziecku” są istotne nie tylko dla rodzica, ale także dla naszych dzieci. Bycie rodzicem jest rolą niezwykle fascynującą, ale i wymagającą. Rozmowa z dzieckiem jest rozmową trudną, ponieważ my zakładamy sobie, że nie mają one prawa odczuwać żalu, gniewu, złości i w zasadzie występujemy w roli osób, które mówią: „nie martw się, nie przejmuj się, nie masz prawa się smucić” – stwierdziła dr Aleksandra Aszkiełowicz. – Dziecko w tym momencie czuje się w zasadzie takie nieporadne. Tymczasem rodzic, powinien pokazywać dziecku jak dobrze komunikować się z innymi. Wprowadzając je w kwestię komunikacji z innymi, tak naprawdę sprawiamy, że dzięki temu dziecko nie będzie miało problemu z rozmową jako szef, jako mąż, ojciec, żona czy matka, a także jako członek grupy rówieśniczej.

Reklama

Uczestnicy warsztatów mieli także do wykonania kilka zadań. Jednym z nich było wypisanie pozytywnych cech każdego ze swoich dzieci. Jak mówiła dr Aszkiełowicz – najprościej jest nam wymienić cechy negatywne, wady naszych dzieci. Warto jednak szukać pozytywów, dzięki którym otwieramy sobie i dzieciom szansę na rozwój, motywujemy i pozytywnie kształtujemy nasze relacje oraz osobowość dzieci. Prelegentka wspomniała także o odpowiedzialnym i rozumnym rodzicielstwie, oraz wychowaniu dzięki któremu dzieci mają szansę uczyć się samodzielności i odpowiedzialności za swoje czyny.

Doświadczenie pokazuje, że nie umiemy ze sobą rozmawiać. Stąd bardzo dobrze, że takie warsztaty w Olszynie zostały zorganizowane. Umiejętność komunikowania się w obecnych czasach, w jakich żyjemy – w pogoni za pieniądzem, brakiem wolnego czasu, brakiem czasu wspólnie spędzanego z dziećmi – jest umiejętnością, którą powinniśmy w sobie kształtować. Taki wniosek nasunął się wszystkim uczestnikom warsztatów, które mają szansę stać się wydarzeniem cyklicznym, stając się forum wymiany doświadczeń i wiedzy.

2017-11-29 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z Teatrem

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

doomu/Fotolia.com

TEATR IM. A. MICKIEWICZA W CZĘSTOCHOWIE

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję