Reklama

Wisła

2017-12-13 11:06

Joanna Ryłko
Niedziela Ogólnopolska 51/2017, str. 43

Wisła to – jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II – „rzeka wszystkich ziem polskich, rzeka naszych dziejów. Od stuleci – zanim jeszcze imię Polski pojawiło się w annałach historii – ona już toczyła swoje wody od Karpat, od śląskich Beskidów, gdzie ma swe źródło, aż dotąd. Rzeka, milczący świadek życia pokoleń, ich rodzenia się i umierania. Ich twórczych wysiłków związanych z gruntowaniem wszystkiego, co Polskę stanowi. Ich zmagań, czasem zmagań na śmierć i życie, ażeby utrzymać i zabezpieczyć to, co jest ojczyste, co jest wspólnym dorobkiem i wspólnym dziedzictwem. Wisła...”.

Obecny rok – 2017 jest poświęcony królowej polskich rzek. Nasz naród jest zainteresowany losem Wisły i pragnie, aby doczekała się najkorzystniejszych rozwiązań – na co nas stać, aby na nowo mogła służyć kadrom marynarskim i wszystkim miłośnikom morza. Nie zawsze umiemy doceniać dary natury, którymi są rzeki. Polska ma całą Wisłę, która płynie od południa na północ – to jest połowa obszaru Polski. Jest to doskonała droga wodna, ale, niestety, nieodpowiednio wykorzystana. Obecnie jest duże zainteresowanie sprawą Wisły. Na uregulowanie i ujarzmienie rzeki będzie potrzebna duża pomoc finansowa – starania o nią były podjęte już przed wojną. Niech Wisła na nowo ożywi życie gospodarcze Polski. Wiele pokoleń nie doprowadziło jeszcze do takiego stanu zagospodarowania rzeki, by mogła na długo służyć następnym pokoleniom. Obecnie czuwa się nad bezpieczeństwem przeciwpowodziowym, aby zabezpieczyć sprawy energetyczne. Mimo to poziom Wisły się podnosi, nieraz już osiągał stan alarmowy.

Ocalmy Wisłę, aby tętniła życiem, tak jak to było przed wojną, kiedy panował na niej ożywiony ruch osobowy i towarowy, rozwijały się turystyka i rekreacja. O Wisłę trzeba dbać, łożyć na nią fundusze, kochać ją i cenić. Na temat Wisły – jej pogłębienia, regulacji, przygotowania do żeglugi i eksploatacji – odbyło się i nadal odbywa dużo konferencji, wygłoszono wiele referatów naukowych, zorganizowano mnóstwo spotkań doświadczonych ekspertów morskich z dziedziny gospodarki morskiej. Niech cały naród będzie odpowiedzialny za nasze dziedzictwo. Liga Morska i Rzeczna oraz Urząd Morski w Gdyni i Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej włączają się do współpracy, oferują swoją pomoc, aby Pomorze mobilizowało odpowiedzialnych fachowców do urzeczywistnienia tych prac w czynie.

Reklama

Miejmy nadzieję, że Wisła doczeka się przywrócenia na niej żeglugi, wycieczkowiczów; że będą mogły przez nią przepływać statki i wzrośnie ruch turystyczny, rekreacyjny, wycieczkowy i wypoczynkowy. Że Polacy i turyści będą się cieszyli tym, czym nas obdarzyła matka natura, a Polska będzie silniejsza gospodarczo na arenie międzynarodowej.

Ukochajmy naszą Wisłę szczerą miłością, pracą i poświęceniem, niech nastąpi „powrót ku Wiśle” i dostęp do morza na cały świat.

Niech posłużą temu wszystkie piosenki o ukochanej rzece, które sławią jej piękno i nasze przywiązanie do Ojczyzny. Wszyscy tęsknimy za widokiem królowej polskich rzek, malarze malują jej obrazy, a miłośnicy pióra piszą sentymentalne wiersze i książki. Niech „płynie Wisła, płynie, po polskiej krainie, a dopóki płynie – Polska nie zaginie”.

Niedziela Bożego Miłosierdzia pod hasłem „Miłosierdzie źródłem pojednania”

2019-04-23 16:33

md / Kraków (KAI)

„Miłosierdzie źródłem pojednania” to hasło tegorocznych obchodów Niedzieli Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. „Poszukujemy nadziei dla współczesnego świata i pragniemy, by Boży pokój zamieszkał w naszych sercach” – mówił o przesłaniu święta kustosz łagiewnickiego sanktuarium, ks. prałat Franciszek Ślusarczyk.

Fot. Janusz Rosikon/Rosikon Press

Hasłem tegorocznego święta są słowa „Miłosierdzie źródłem pojednania”. „Tego pojednania doświadczamy najpierw sami, zwłaszcza w sakramencie Bożego Miłosierdzia, w spotkaniu osobistym, serdecznym z Jezusem miłosiernym. Owocem tego spotkania i pojednania z Bogiem powinno być dzielenie się tym darem z innymi” – wyjaśniał ks. Franciszek Ślusarczyk.

Kapłan przypomniał, że od 75 lat w sanktuaryjnej kaplicy umieszczony jest cudowny obraz Jezusa Miłosiernego. „Przedstawia on Jezusa, który po zmartwychwstaniu objawia się przerażonym uczniom i obdarza ich swoim pokojem” – mówił, dodając, że dar pokoju jest niezwykle potrzebny współczesnemu światu.

Pielgrzymi przybywający do sanktuarium w Łagiewnikach zobaczą nowy element – Drogę Miłosierdzia, która poprowadzi przez pasaż od Domu Duszpasterskiego do bazyliki. Podzielona jest ona na trzy części, każda z nich – na siedem stacji. Wykonane w szkle obrazy uzupełnione są tekstami do rozważań. To fragmenty zaczerpnięte z Ewangelii, Dzienniczka św. Faustyny, nauczania św. Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu oraz teksty rozważań twórcy Drogi Miłosierdzia, ks. prałata Ślusarczyka. Każda plansza dodatkowo będzie wyposażona w kod QR, dzięki któremu można ściągnąć aplikację i obejrzeć filmiki ilustrujące poszczególne stacje nabożeństwa.

Tradycyjnie święto Bożego Miłosierdzia rozpocznie się w Łagiewnikach już w sobotę wieczorem nocnym czuwaniem. Rano Msze św. w bazylice odprawiać będą rektor krakowskiego seminarium duchownego ks. Andrzej Tarasiuk o godz. 6.00 i bp Damian Muskus OFM o godz. 8.00. O godz. 10.00 przy ołtarzu polowym rozpocznie się centralna Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, która będzie transmitowana przez TVP1. O godz. 12.00 w bazylice Mszę św. odprawi bp Jan Szkodoń, o godz. 15.00 Godzinie Miłosierdzia przewodniczyć będzie ks. Franciszek Ślusarczyk. O godz. 16.00 przy ołtarzu polowym Mszę św. odprawi kard. Stanisław Dziwisz, a o godz. 18.00 – honorowy kustosz Łagiewnik, bp Jan Zając.

Od rana do wieczora na wiernych będą czekać spowiednicy, gotowi do udzielenie sakramentu również w językach obcych. Wydarzeniem towarzyszącym obchodom święta będzie Festiwal Miłosierdzia, podczas którego w krakowskim kinie Kijów wyświetlane będą filmy o tematyce religijnej.

W związku ze spodziewanym zwiększonym zainteresowaniem pasażerów transportem zbiorowym oraz w celu ułatwienia dojazdu wiernych do Łagiewnik, zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji w Krakowie. Kursować będą dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe. Szczegóły znaleźć można stronie internetowej łagiewnickiego sanktuarium.

Co roku do krakowskich Łagiewnik pielgrzymuje ok. 1,5-2 mln wiernych z kraju i zagranicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odpowiedź Naczelnego Rabina Polski na oświadczenie Kościoła ws. Pruchnika

2019-04-24 18:45

BP KEP / Warszawa (KAI)

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik – napisał Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w odpowiedzi na oświadczenie bp. Rafała Markowskiego ws. Pruchnika.

pl.wikipedia.org
Michael Schudrich

Publikujemy pełną treść odpowiedzi:

Warszawa, 24 kwietnia 2019 r.

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik.

Będziemy nadal ściśle współpracować z naszymi braćmi z Konferencji Biskupów w walce z nienawiścią, czy to na Sri Lance, czy w naszej ukochanej Polsce.

Michael Schudrich

Naczelny Rabin Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem