Reklama

Wisła

Wisła to – jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II – „rzeka wszystkich ziem polskich, rzeka naszych dziejów. Od stuleci – zanim jeszcze imię Polski pojawiło się w annałach historii – ona już toczyła swoje wody od Karpat, od śląskich Beskidów, gdzie ma swe źródło, aż dotąd. Rzeka, milczący świadek życia pokoleń, ich rodzenia się i umierania. Ich twórczych wysiłków związanych z gruntowaniem wszystkiego, co Polskę stanowi. Ich zmagań, czasem zmagań na śmierć i życie, ażeby utrzymać i zabezpieczyć to, co jest ojczyste, co jest wspólnym dorobkiem i wspólnym dziedzictwem. Wisła...”.

Obecny rok – 2017 jest poświęcony królowej polskich rzek. Nasz naród jest zainteresowany losem Wisły i pragnie, aby doczekała się najkorzystniejszych rozwiązań – na co nas stać, aby na nowo mogła służyć kadrom marynarskim i wszystkim miłośnikom morza. Nie zawsze umiemy doceniać dary natury, którymi są rzeki. Polska ma całą Wisłę, która płynie od południa na północ – to jest połowa obszaru Polski. Jest to doskonała droga wodna, ale, niestety, nieodpowiednio wykorzystana. Obecnie jest duże zainteresowanie sprawą Wisły. Na uregulowanie i ujarzmienie rzeki będzie potrzebna duża pomoc finansowa – starania o nią były podjęte już przed wojną. Niech Wisła na nowo ożywi życie gospodarcze Polski. Wiele pokoleń nie doprowadziło jeszcze do takiego stanu zagospodarowania rzeki, by mogła na długo służyć następnym pokoleniom. Obecnie czuwa się nad bezpieczeństwem przeciwpowodziowym, aby zabezpieczyć sprawy energetyczne. Mimo to poziom Wisły się podnosi, nieraz już osiągał stan alarmowy.

Reklama

Ocalmy Wisłę, aby tętniła życiem, tak jak to było przed wojną, kiedy panował na niej ożywiony ruch osobowy i towarowy, rozwijały się turystyka i rekreacja. O Wisłę trzeba dbać, łożyć na nią fundusze, kochać ją i cenić. Na temat Wisły – jej pogłębienia, regulacji, przygotowania do żeglugi i eksploatacji – odbyło się i nadal odbywa dużo konferencji, wygłoszono wiele referatów naukowych, zorganizowano mnóstwo spotkań doświadczonych ekspertów morskich z dziedziny gospodarki morskiej. Niech cały naród będzie odpowiedzialny za nasze dziedzictwo. Liga Morska i Rzeczna oraz Urząd Morski w Gdyni i Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej włączają się do współpracy, oferują swoją pomoc, aby Pomorze mobilizowało odpowiedzialnych fachowców do urzeczywistnienia tych prac w czynie.

Miejmy nadzieję, że Wisła doczeka się przywrócenia na niej żeglugi, wycieczkowiczów; że będą mogły przez nią przepływać statki i wzrośnie ruch turystyczny, rekreacyjny, wycieczkowy i wypoczynkowy. Że Polacy i turyści będą się cieszyli tym, czym nas obdarzyła matka natura, a Polska będzie silniejsza gospodarczo na arenie międzynarodowej.

Ukochajmy naszą Wisłę szczerą miłością, pracą i poświęceniem, niech nastąpi „powrót ku Wiśle” i dostęp do morza na cały świat.

Niech posłużą temu wszystkie piosenki o ukochanej rzece, które sławią jej piękno i nasze przywiązanie do Ojczyzny. Wszyscy tęsknimy za widokiem królowej polskich rzek, malarze malują jej obrazy, a miłośnicy pióra piszą sentymentalne wiersze i książki. Niech „płynie Wisła, płynie, po polskiej krainie, a dopóki płynie – Polska nie zaginie”.

2017-12-13 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wotum muzyczne organisty i kompozytora Henryka Nawotki

2021-07-23 17:53

[ TEMATY ]

Jasna Góra

organista

kompozytor

wotum

BPJG

Dorobek całej swojej twórczości i pracy zawodowej w postaci zbioru nutowego złożył na Jasnej Górze uznany bydgoski organista, nauczyciel, dyrygent i kompozytor Henryk Nawotka.

Jak wyjaśniał Henryk Nawotka Jasna Góra jest dla niego wyjątkowym miejscem i dlatego tu pragnął ofiarować dorobek swojego zawodowego życia. - Chciałbym złożyć literaturę muzyczną, wyrażoną w nutach, która służyła mi ponad 55 lat mojej pracy zawodowej. Tych nut nazbierało się wiele. Wotum zawiera nie tylko literaturę muzyczną wysokich lotów: Beethovena, Mozarta, Haendla, ale również moje własne utwory - dodał artysta. Wyraził nadzieję, że w jasnogórskim sanktuarium będą należycie służyć innym.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję