Reklama

Niedziela Małopolska

To nie bajka, to prawda!

Pod patronatem "Niedzieli"

Niedziela małopolska 51/2017, str. I

[ TEMATY ]

szopka

szopka

Archiwum organizatorów

Bracia Mniejsi Franciszkanie zapraszają na jubileuszowe spotkanie przy Żywej Szopce

Bracia Mniejsi Franciszkanie zapraszają na jubileuszowe spotkanie
przy Żywej Szopce

Przy Franciszkańskiej trwają ostatnie przygotowania do przyjęcia wyjątkowych gości: Świętej Rodziny. Po raz 25. będziemy mogli przywitać Jezuska w Żywej Szopce. Żłóbek budują krakowscy franciszkanie w nawiązaniu do tradycji, jaką zapoczątkował ich założyciel.

– Św. Franciszek przy tworzeniu pierwszej szopki chciał, byśmy przeżyli w sposób namacalny wydarzenie z Betlejem. Z zapisu, który nam zostawił Tomasz z Celano, wiemy, że Franciszek w miejscu zaaranżowanego żłóbka czytał Ewangelię, była tam też odprawiona Najświętsza Ofiara. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na tajemnicę Chrystusa ukrytego w Eucharystii, na Jego stałą obecność z nami i pomiędzy nami – mówi „Niedzieli” br. Piotr Kantorski OFMConv, rzecznik prasowy Żywej Szopki przy Franciszkańskiej.

Reklama

Na wydarzenie właściwie nikogo nie trzeba specjalnie zapraszać – krakowianie i goście miasta bardzo chętnie spędzają tu świąteczny czas. Przyciąga ich wspólne, radosne kolędowanie Nowonarodzonemu, obecność innych osób, a także zwierząt, które przypominają o tym, w jakich warunkach przyszedł na Ziemię nasz Zbawiciel. – Pewnie też i po to Franciszkowe budowanie szopki, by unaocznić, że narodzenie Chrystusa faktycznie miało miejsce. Nie jest to bajka, do której, być może, odnosi się dziś komercyjne sformułowanie: „magia świąt” – tłumaczy br. Piotr.

Jak przyznaje mój rozmówca, konstrukcja żłóbka i organizacja całego przedsięwzięcia to niemały wysiłek dla całej wspólnoty zakonnej, która angażuje się również w przygotowanie liturgii w kościele, przedświąteczne porządki, itd. – Robimy coś „ponad”. To zawsze kosztuje, ale nie jest czymś, co można przeliczyć na pieniądze. To dobro, które wierzymy, że się opłaca, bo realizujemy je również z myślą o osobach poszukujących Chrystusa. Żywa Szopka ma więc wymiar także ewangelizacyjny – przekonuje br. Piotr.

Zapowiada jednocześnie, że odwiedzając przedklasztorny plac, będzie można wysłuchać kapłanów, którzy podzielą się doświadczeniem Bożego Narodzenia, jakie odkrywają dzięki swojej pracy i zainteresowaniom. – W pierwszym dniu świąt będzie nam towarzyszył franciszkanin, o. Andrzej Zając OFMConv, zaś w drugim – ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista (oba spotkania o godz. 14). 26 grudnia od godz. 18.15 kolędowanie poprowadzi Magda Anioł, a wcześniej m.in. Jakubowe Muszelki. Nie braknie też jasełek w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie oraz przedstawianych przez podopiecznych prowadzonego przez naszych braci Ośrodka Leczenia Uzależnień „San Damiano” z Chęcin – wymienia mój rozmówca.

Początek świętowania już 24 grudnia. O godz. 22.30 Bożonarodzeniowe życzenia złoży archidiecezjanom abp Marek Jędraszewski, natomiast kolędowanie rozpocznie franciszkański zespół Fioretti. O północy zebrani przejdą do bazyliki św. Franciszka z Asyżu na Pasterkę, by spotkać się z żyjącym pośród nas Panem.

2017-12-13 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość w Betlejem się rodzi

O tym, czym tak naprawdę są święta Bożego Narodzenia, jak je dobrze, po chrześcijańsku, przeżyć, z ks. Łukaszem Ślusarczykiem, wikariuszem parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jaśle, rozmawia Natalia Janowiec

Natalia Janowiec: W naszej kulturze i tradycji święta Bożego Narodzenia są niezwykle ważne. Niestety, wielu ludzi kojarzy ten czas z magią, świątecznymi zakupami, prezentami i śniegiem, a przecież przesłanie tych świąt jest zupełnie inne.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: wyruszyła XIII Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel

2021-08-01 15:24

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka Rowerowa

Pielgrzymka 2021

facebook.com/Goralska-Pielgrzymka-Rowerowa-z-Giewontu-na-Hel-

67 rowerzystów, w tym jedna siostra zakonna w habicie, wyruszyło 1 sierpnia na XIII Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Giewontu na Hel. Uczestnicy do celu dotrą po 7 dniach, do pokonania mają 1000 km przez całą Polskę.

Dla wielu uczestników pielgrzymki stanowi ona rekolekcje w drodze. - Codzienne uczestnictwo w Mszy świętej, indywidualna modlitwa i praca nad samym sobą. Coś, czego nie można zmierzyć żadną miarą. Dlatego rowerzyści z takiej pielgrzymki wracają zwykle wyciszeni, ale i żartując nieco po prostu "lżesji" - mówi ks. Tadeusz Skupień, kapłan z archidiecezji krakowskiej od lat biorący udział w pielgrzymce rowerowej na Hel. Wśród kapłanów jest też ks. Józef Milian.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ukazała się Instrukcja o zastosowaniu zdalnego nauczania na uczelniach kościelnych

2021-08-02 13:56

[ TEMATY ]

Watykan

nauka zdalna

kulinetto/pixabay.com

Nauczanie zdalne nie jest zwyczajną metodą studiowania, zwłaszcza dla stopni kanonicznych, ale jest bardzo użytecznym środkiem ewangelizacji i formacji, który należy w pełni wykorzystać – wynika z opublikowanej przez Kongregację Edukacji Katolickiej „Instrukcji o zastosowaniu sposobu zdalnego nauczania w uniwersytetach/wydziałach kościelnych”.

Tekst dokumentu jest zastosowaniem konstytucji apostolskiej Veritatis gaudium, choć rzecz jasna nawiązuje do sytuacji stworzonej przez pandemię. Stwierdza, że kanoniczne stopnie akademickie będą osiągane dzięki obecności i bezpośrednim relacjom między profesorami a studentami, studentów między sobą, z wykorzystaniem bibliotek i tylko niewielkiej części ewentualnego nauczania online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję