Reklama

Polska

Katoliccy dziennikarze protestują

My, dziennikarze zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Dziennikarzy wyrażamy swoje zaniepokojenie wydarzeniami ostatniego tygodnia, które są wyraźnym sygnałem demoralizacji środowiska dziennikarskiego i powrotu cenzury w najgorszym jej wcieleniu. Wyrzucenie przy użyciu siły, z oficjalnej konferencji prasowej, dziennikarza z powodu tematyki zadawanych pytań, przy totalnej obojętności obecnych na sali dziennikarzy; zdjęcie z anteny programu „Bliżej” red. Jana Pospieszalskiego z powodu zaproszenia do udziału w dyskusji red. Jacka Karnowskiego nawiązują w metodzie do obowiązujących w latach PRL-u „zapisów na nazwisko” i wreszcie manipulacja lub wręcz blokowanie informacji dotyczących strajków górniczych.

Wszystkie te zdarzenia muszą budzić sprzeciw ludzi szanujących wolności obywatelskie i kierujących się w pracy dziennikarskiej zasadami etyki zawodowej, których podstawą jest przekazywanie prawdy. Nie możemy się zgodzić na stosowanie przemocy wobec naszych kolegów, których jedyną „winą” jest rzetelność dziennikarska. Nie możemy milczeć, wobec stosowania różnych standardów postępowania w stosunku do dziennikarzy władzy przychylnych i tych, którzy władzę krytykują.

Przerażenie musi budzić fakt, że w sytuacji ewidentnego łamania prawa i szykan w stosunku do kolegi, środowisko dziennikarskie zachowuje obojętność. Solidarność dziennikarska nie istnieje od dawna, ale nigdy nie ujawniała się tak drastycznie. Przychylność rządzących i utrzymanie się w mainstreamie staje się wartością nadrzędną. Wierzymy, że większość z Kolegów i Koleżanek zdolnych jest do refleksji i zrozumienia, że dla dobra nas wszystkich, a przede wszystkim dla tych, którym służymy: Czytelników, Telewidzów czy Słuchaczy, musimy powrócić do elementarnych zasad rzetelności i odpowiedzialności za przekazywane treści. Pragniemy jednocześnie wyrazić swe poparcie tym, którzy nigdy od tych zasad nie odstąpili.

Wszystkich, którym leżą na sercu problemy wskazane przez nas zapraszamy do podjęcia stałej, wspólnej modlitwy w intencji jedności środowiska dziennikarskiego oraz jego odrodzenia moralnego.

2015-01-14 14:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolicy szwajcarscy: Święta Rodzina nie jest dziś wzorem

[ TEMATY ]

katolicy

marmax/pixabay.com

Święta Rodzina to zbyt odległy od rzeczywistości wzorzec współczesnej rodziny. Wynika to z odpowiedzi, jakie 6 tys. szwajcarskich katolików, nadesłało na kwestionariusz zawarty w dokumencie przygotowawczym („Lineamenta”) XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Odbędzie się ono w dniach 4-15 października w Watykanie na temat „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.

W ogłoszonym 5 maja raporcie podsumowującym konsultację (dostępnym na stronie konferencji episkopatu Szwajcarii - www.ivescovi.ch) mowa jest wręcz o „dialogu głuchych”, aby podkreślić jak bardzo rzeczywistość rodziny i katolicka doktryna na jej temat są od siebie odległe.

CZYTAJ DALEJ

Czy jest powrót po apostazji?

2022-09-06 12:22

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 51

[ TEMATY ]

apostazja

Karol Porwich/Niedziela

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Złożyłem apostazję (pracowałem w Niemczech i nie chciałem płacić podatku na Kościół). Teraz chcę wrócić do Kościoła. Co mam zrobić?

CZYTAJ DALEJ

Odpust Matki Bożej Różańcowej na Jasnej Górze

2022-10-02 14:52

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

abp Wacław Depo

Jasna Góra/Facebook

- Największą przeszkodą w ewangelizacji świata jest brak wiary chrześcijan w to, czym mogą być z pomocą łaski Boga - przypomniał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Delegat Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca przewodniczył Mszy św. będącej sumą odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej. Uroczystość poprzedziły czterodniowe rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

W kazaniu abp Wacław Depo podkreślił, że Chrystusa musimy odnajdywać przez nasze codzienne zmagania i modlitwę, tak jak czyniła to Maryja.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję