Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Aby byli jedno

Niedziela zamojsko-lubaczowska 3/2018, str. I

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Graziako

Cerkiew św. Jerzego w Biłgoraju – Chrystus Pantokrator

Cerkiew św. Jerzego w Biłgoraju – Chrystus Pantokrator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczynający się tydzień, skłania do refleksji. Na progu tego tygodnia chciałbym zaproponować głębsze przemyślenie słów Jezusa Chrystusa, wypowiedziane w Wieczerniku, podczas Modlitwy Arcykapłańskiej. Powracam dziś do tych słów, bo tydzień, który rozpoczynamy przynosi dwie piękne inicjatywy, które nie mogą umknąć naszej uwadze.

W czwartek, 25 stycznia, kończy się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Choć w momencie, kiedy bierzemy do ręki obecny numer „Niedzieli”, jest już połowa tego szczególnego czasu modlitwy o jedność, to być może dla wielu z nas słowa wypowiedziane przez Chrystusa będą przypomnieniem i mobilizacją do tego, by prosić wraz z Jezusem, aby w świecie rozdartym przez walki i niezgodę wszyscy stanowili jedno. Najpiękniejszym wzorem modlitwy o jedność jest wspominana modlitwa Arcykapłańska Chrystusa w Wieczerniku, której tekst odnajdziemy w siedemnastym rozdziale Ewangelii według św. Jana. W tej modlitwie Pan Jezus modli się za swoich uczniów, czyli Kościół żyjący w świecie, który narażony jest na różne niebezpieczeństwa. Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy, jako wyznawcy Chrystusa, dołączyli do Niego z wołaniem, „aby nieprzyjaciele szukali zgody, przeciwnicy podali sobie rękę i ludy doszły do jedności” – do czego nas zachęca trzecia modlitwa eucharystyczna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugą, godną uwagi intencją jest modlitwa, jaką powinniśmy zanosić w intencji wyznawców Islamu. I tutaj w wielu z nas, może zrodzić się myśl: czy warto modlić się za tych, którzy przyczyniają się do cierpienia mieszkańców Europy i innych części świata? Czy trzeba modlić się za tych, którzy zabijają w imię religii? Tak! Warto i trzeba. Taką okazją jest Dzień Islamu, który już po raz XVII w Kościele katolickim w Polsce obchodzimy 26 stycznia. Towarzyszyć nam będzie hasło „Chrześcijanie i muzułmanie: adresaci i narzędzia Bożego miłosierdzia”.

W orędziu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego możemy przeczytać m.in., że „Miłosierdzie to temat bliski sercu zarówno muzułmanów, jak i chrześcijan”, bo przecież chrześcijanie, jak i muzułmanie wierzą w miłosiernego Boga, który okazuje swoje miłosierdzie i współczucie wszystkim stworzeniom, szczególnie człowiekowi.

2018-01-17 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgierz: Miłosierdzie a nie surowość

Sprawiedliwość w relacjach polega na miłosierdziu a nie surowości - mówił bp Ireneusz Pękalski w kościele Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu.

Bp. Ireneusz Pękalski na zakończenie nieszporów ekumenicznych, które celebrowane były w zgierskiej świątyni w ramach Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan, mówił do zgromadzonych, że Boża sprawiedliwość jako miłosierdzie, przekłada się na relacje między ludźmi i między Kościołami. - My również, uczniowie Jezusa, jesteśmy wezwani do wypełnienia w ten sposób sprawiedliwości w naszych relacjach z innymi. W Kościele, w społeczeństwie. Nie z surowością tych, którzy osądzają i potępiają, dzieląc ludzi na dobrych i złych; lecz z miłosierdziem tych, którzy przyjmują słabości naszych braci i sióstr - podkreślał łódzki biskup pomocniczy. - Nie dzielić, ale podzielać. Patrzmy na siebie ze współczuciem. Pomagajmy sobie nawzajem. Zadajmy sobie pytanie: czy jestem dzielącym, czy podzielającym? 
CZYTAJ DALEJ

24 godziny dla Pana: od modlitwy młodych do inicjatywy Kościoła

2026-03-13 16:59

[ TEMATY ]

młodzi

modlitwa

Najświętszy Sakrament

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Papież Leon przed Najświętszym Sakramentem

Papież Leon przed Najświętszym Sakramentem

Modlitwa młodych katolików przed Najświętszym Sakramentem mogła stać się inspiracją dla papieskiej inicjatywy „24 godziny dla Pana”. W noc z 12 na 13 marca 2013 roku – na kilka godzin przed wyborem Papieża Franciszka – grupa młodych czuwała na adoracji Najświętszego Sakramentu w niewielkim kościele św. Wawrzyńca in Piscibus niedaleko Watykanu. Dziś inicjatywa modlitwy i pojednania przeżywa już swoją 13. edycję w Kościele na całym świecie.

Jak przypomina National Catholic Register, czuwanie w rzymskim kościele nie było wydarzeniem jednorazowym. Kilka tygodni wcześniej młodzi spędzili całą noc na adoracji także w czasie, gdy Benedykt XVI kończył swój pontyfikat i opuszczał Watykan, udając się helikopterem do Castel Gandolfo.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie zarządu fundacji św. Józefa: będziemy wierni misji, jaką jest finansowanie pomocy osobom skrzywdzonym

2026-03-14 10:53

[ TEMATY ]

oświadczenie

Red.

Zarząd Fundacji św. Józefa jest i będzie wierny pierwszej i podstawowej misji, jaką jest finansowanie pomocy osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w Kościele; wszelkie porozumienia, które Fundacja zawiera, muszą gwarantować pełną realizację tej podstawowej misji - napisali członkowie Zarządu Fundacji św. Józefa KEP.

Zarząd Fundacji Św. Józefa jest i będzie wierny pierwszej i podstawowej misji jaką jest finansowanie pomocy terapeutycznej, edukacyjnej, psychologicznej, duchowej i prawnej osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w Kościele. Fundacja jednocześnie wspiera i realizuje działania na rzecz kształtowania zasad prewencji w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję