Reklama

Niedziela Legnicka

Przyjaciele seminarium

Blisko 300 osób uczestniczyło w spotkaniu kolędowym Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej

Niedziela legnicka 4/2018, str. IV

[ TEMATY ]

seminarium

Monika Łukaszów

Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

Przyjechali z terenu całej diecezji, m.in. z Sulikowa, Brennika, Chojnowa, Legnicy czy też Jeleniej Góry i Bogatyni. W sumie reprezentowali 57 parafii. Były osoby starsze, ale nie brakowało także młodych osób, które z bliska chciały przyjrzeć się życiu w Seminarium Duchownego i spotkać się z jego mieszkańcami. Jak mówią, jest to wspaniała okazja, by spotkać się z tymi, za których się modlą.

Spotkanie, które miało miejsce w Legnicy 14 stycznia br., rozpoczęło się w seminaryjnej kaplicy. Tuż przed Eucharystią goście uczestniczyli w modlitwie różańcowej oraz wysłuchali powitania ks. Piotra Kota, rektora Wyższego Seminarium Duchownego. – To jest to grono, które mocno włącza się w naszą misję osób powołanych – mówił Ksiądz Rektor, przedstawiając Biskupowi Legnickiemu uczestników spotkania.

W południe rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Wraz z nim przy ołtarzu modlili się w intencji członków Towarzystwa Przyjaciół WSD oraz w intencji nowych powołań, przełożeni i profesorowie legnickiego Seminarium Duchownego oraz księża, którzy przyjechali z terenu diecezji ze swoimi parafianami.

W homilii Ksiądz Biskup, nawiązując do czytań mszalnych, mówił: – Pan Bóg reaguje na to, co jest błędne w życiu człowieka. My wszyscy jesteśmy religijni, pobożni, ale często włącza się nam taki sposób myślenia, że lepiej by było, gdyby było tak, jak ja myślę. Chcemy utrzymać się przy życiu na własną rękę. Dlatego Objawienie, jakie Pan Bóg daje, chce nas wyprowadzić z takiego sposobu myślenia i nauczyć mówić tak, jak śpiewamy w psalmie: „Otworzyłeś mi uszy, dałeś mi ciało, dałeś mi życie, żeby się we mnie Twoja wola spełniała”.

Zwracając się do zebranych Ksiądz Biskup podziękował im za wsparcie i modlitwę, którą członkowie Towarzystwa Przyjaciół ofiarują w intencji legnickiego Seminarium. – Moi drodzy, dziękuję wam, że jesteście dzisiaj tutaj zebrani. To wszystko służył jednemu, szczególnie tutaj, w tym domu, aby ci, którzy przychodzą do Seminarium odkrywali miejsce, gdzie mieszka Pan i mieli odwagę przychodzić i patrzeć, gdzie On mieszka. Dziękuję wam za całe wasze zaangażowanie, za pomoc, jaką dajecie – tą materialną, która nie jest bez znaczenia, ale przede wszystkim za to, że wy, jako Towarzystwo, macie szczególną okazję, żeby wchodzić w to, kim jest Pan, gdzie On mieszka. Żeby ci, którzy tutaj przychodzą i mają być sługami tej Tajemnicy, jak najpełniej i najgłębiej tę prawdę rozumieli, przyjmowali i jej służyli – mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Po wspólnym obiedzie i przyjacielskich rozmowach, wszyscy ponownie spotkali się w seminaryjnej kaplicy, gdzie odbyło się kolędowanie. Pomocą w śpiewaniu niewątpliwie był śpiewnik z najbardziej znanymi i popularnymi kolędami, który specjalnie na tę okazję przygotowali klerycy legnickiego Seminarium.

Warto przypomnieć, że Towarzystwo Przyjaciół WSD w Legnicy powstało 25 marca 1993 r. wraz z ustanowieniem legnickiego Seminarium Duchownego. Na terenie diecezji legnickiej Towarzystwo istnieje w blisko

70 parafiach i zrzesza ponad 800 osób, które przez modlitwę i ofiary wspierają formację legnickiego „Domu Ziarna”. Członkowie Towarzystwa uczestniczą dwa razy w roku w spotkaniach ze wspólnotą seminaryjną. Tuż po świętach Bożego Narodzenia, na spotkaniu kolędowym oraz w czerwcu, podczas letniego festynu. Formą kontaktu z Towarzystwem jest „Echo Seminarium” – czasopismo redagowane przez kleryków. Znajdują się w nim informacje o ważnych wydarzeniach legnickiej wspólnoty, a także propozycje nabożeństw na pierwsze czwartki miesiąca.

2018-01-24 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Udało się! Podarowaliśmy wiele kropel miłości!

[ TEMATY ]

klerycy

seminarium

Bartosz Kasprzak

W sobotę 1 marca 2014 roku w naszym seminarium w Częstochowie sukcesem zakończyła się akcja Podaruj kroplę miłości, której celem było zebranie jak największej ilości krwi dla chorych.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ KG PSP: pierwszy uratowany człowiek przez polskich strażaków

2023-02-07 15:46

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/NECATI SAVAS

Polscy strażacy wspólnie z tureckimi ratownikami wydobyli z gruzowiska w Besni żywego mężczyznę. To pierwszy uratowany człowiek przez naszych ludzi - poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland, która we wtorek dotarła do tureckiego miasta Besni, po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Nadal trwa rozpoznanie, ale do akcji ruszyły już pierwsze zespoły ratownicze.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję