Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W trosce o powołania

Niedziela bielsko-żywiecka 8/2018, str. VII

[ TEMATY ]

powołanie

Duszpasterstwo powołań

Zajęcia w ramach duszpasterstwa powołań

Zajęcia w ramach duszpasterstwa powołań

Jakie jest moje powołanie? To pytanie stawia wielu młodych ludzi, którzy nie wiedzą, jak rozeznać swoją drogę życiową. W tym celu powstało Duszpasterstwo Powołań Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Ustanowił je 23 października 2010 r. bp Tadeusz Rakoczy jako owoc Roku Kapłańskiego 2009/2010.

– Wiemy, że odkrycie swojego powołania nie jest łatwe. Dlatego stawiamy sobie za cel pomoc młodym ludziom w znalezieniu odpowiedzi na pytanie: „Czego ode mnie oczekujesz Boże?” – mówi koordynator zespołu ds. duszpasterstwa powołań w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Przemysław Gawlas. Jedną z takich form pomocy są warsztaty. Duszpasterstwo zorganizowało takie jeszcze w zeszłym roku, a już myśli o kolejnych.

Reklama

– Myśl o zorganizowaniu warsztatów zrodziła się, kiedy przejąłem opiekę nad duszpasterstwem powołań w naszej diecezji. Stwierdziłem, że nasi animatorzy, którzy na co dzień wspomagają kapłanów w parafiach, sami potrzebują dalszej formacji po kursie animatorskim odbywającym się co roku w Pogórzu. Tym samym zyskaliśmy wspólnotę wspaniałych, młodych ludzi, z którymi można zrobić coś dobrego, a przy tym towarzyszyć im w rozeznaniu powołania – mówi ks. Przemysław Gawlas, dodając, że chciałby, aby takie warsztaty na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. – Oprócz tego zaplanowaliśmy dwa wyjazdy do seminarium krakowskiego na tzw. „Weekend w Seminarium”, aby ci, którzy rozeznają swoją drogę, mogli przez jeden dzień pobyć z klerykami. Między świętami w seminarium odbywały się „Rekolekcje po męsku – na pełnych obrotach”. W ferie zimowe zorganizowaliśmy rekolekcje ewangelizacyjne dla dziewcząt u Sióstr Elżbietanek w Zabrzegu. Na wiosnę chcemy zorganizować rekolekcje dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Sam egzamin na animatora służby liturgicznej od kilku lat również odbywa się w seminarium. Przygotowana jest broszura z modlitwą o powołania, którą chcemy rozprowadzić do chorych w naszej diecezji. Mamy jeszcze sporo pomysłów – wymienia ks. Przemysław.

Obok ks. Gawlasa Duszpasterstwo tworzy 4 księży: ks. dr Sławomir Kołata – wicedyrektor WSD AK, ks. Zbigniew Zachorek z parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu, ks. Dariusz Byrski z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie i ks. Miłosz Grygierczyk z parafii Wniebowzięcia NMP w Milówce. W organizacji rekolekcji i dni skupienia oraz w innych zajęciach wspierają ich diakoni i klerycy WSD AK. Członkowie Duszpasterstwa Powołań uczestniczą w Kongregacjach Duszpasterzy Powołań w Polsce – w Częstochowie i Warszawie, co pomaga im w wymianie doświadczeń przy organizowaniu różnych inicjatyw.

– Do tego dochodzą indywidualne spotkania, rozmowy i kierownictwo duchowe. Kapłani wchodzący w skład zespołu posługują w różnych częściach diecezji, aby zainteresowanym łatwiej było do nich dotrzeć. To Pan Bóg powołuje wybranych. My przede wszystkim modlimy się, aby Pan wyprawił świętych robotników na swoje żniwo, i pomagamy młodym ludziom rozeznać, na jaką drogę wzywa ich Pan – zaznacza ks. Przemysław Gawlas. Bieżące informacje i zaproszenia można znaleźć na Facebooku duszpasterstwa powołań.

2018-02-22 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże żniwo potrzebuje wielu świętych rąk

Niedziela sandomierska 34/2019, str. 1

[ TEMATY ]

powołanie

Ks. W. Kania

Modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia w kościele seminaryjnym

Modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia w kościele seminaryjnym

W kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła Mszą św. bp Krzysztof Nitkiewicz rozpoczął dzień modlitwy oraz postu w intencji powołań

Wspólna modlitwa miała miejsce we wspomnienie św. Wawrzyńca. Uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni wierni, siostry zakonne, klerycy i księża. Bp Nitkiewicz mówił w homilii, że Chrystus, który powołał Apostołów, stale powtarza: „Pójdź za mną”. Niekiedy powołani nie potrafią usłyszeć Jego głosu, czasami wzbraniają się przed podjęciem decyzji. Zdarza się, że ktoś im to odradza, ktoś inny zniechęca.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję