Reklama

Niedziela Częstochowska

Kana Młodych na start

2018-03-21 09:42

Niedziela częstochowska 12/2018, str. III

[ TEMATY ]

młodzi

projekt

Magdalena Pijewska/Niedziela

Kana Młodych, czyli Międzywspólnotowa Formacja Młodych. – Chodzi o to, żeby zjednoczyć wszystkie ruchy i wspólnoty młodzieżowe działające w naszej archidiecezji i skierować ich pracę duszpasterską i ewangelizacyjną na parafie – tłumaczy bp Andrzej Przybylski. – I stąd była potrzeba stworzenia jednolitego programu, który wykonają animatorzy, księża, moderatorzy, asystenci wspólnot zaangażowanych w to dzieło, z myślą o parafii i o tym, żeby przynajmniej dwóch młodych ludzi z parafii przeszkolić, poddać formacji, by później wrócili do parafii i byli zaczynem budowy nowych wspólnot albo umocnieniem tych, które już istnieją.

Skąd inspiracje?

2018 rok w Kościele jest bogaty w wydarzenia związane z młodzieżą. Po pierwsze – październikowy synod biskupów, który będzie obradował wokół tematu „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Po drugie – w Kościele w Polsce trwa Rok św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. I po trzecie – żyjąc wciąż jeszcze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, przygotowujemy się do kolejnych, tym razem w Panamie. – I te trzy wydarzenia w Kościele – wyjaśnia ks. Adam Polak, duszpasterz młodzieży archidiecezji częstochowskiej – motywowały Księdza Biskupa i duszpasterzy młodzieży w diecezji do tego, żeby stworzyć spójny program, który miałby na celu przede wszystkim ożywienie wspólnot diecezjalnych, czyli tej rzeczywistości w parafiach, która jest przeznaczona dla młodzieży, a której jeszcze w wielu parafiach nie ma.

Jak to zrobić?

Księża proboszczowie i wikariusze mieli wyłowić z każdej parafii po minimum dwie osoby. Dlczego dwie? – To metoda ewangeliczna – tłumaczy Biskup Andrzej. – Pan Jezus wysyłał po dwóch, formował ich i kazał im iść, tworzyć zapewne wspólnoty i szerzyć Ewangelię. Bardzo ważne w tym programie jest to, że tam, gdzie wydaje się, że już zanikło duszpasterstwo młodych, wspólnoty, stworzyć zaczyn. To program na razie przewidziany na rok dla przebudzenia.

Reklama

A konkretnie – to sześć spotkań ewangelizacyjnych od kwietnia do listopada osnutych wokół tematów Bożej miłości, grzechu, zbawienia, nawrócenia. Najpierw ich uczestnicy sami muszą doświadczyć Bożej miłości, żeby potem stać się świadkiem. Później dostaną konkretną dawkę wiedzy: jaki powinien być ewangelizator i lider, jak budować wspólnotę katolicką w parafii. Wszystko zakończy się 24 listopada, w wigilię uroczystości Chrystusa Króla spotkaniem dla młodych naszej archidiecezji z koncertem, modlitwą i adoracją. Wtedy też dwójki ewangelizacyjne zostaną posłane do posług duszpasterskich w parafiach – by pomagać proboszczowi w animowaniu spotkań z młodymi, tworzyć środowiska wzrostu dla ludzi młodych.

Kto?

W MFM są zaangażowane największe ruchy i wspólnoty naszej archidiecezji: Szkoła Nowej Ewangelizacji, Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE. – Będzie to bardzo ożywcze również dla nich samych – przekonuje odpowiedzialny za program ks. Adam.

– Jako wspólnoty będą musiały wyjść ze swoich czasem skostniałych struktur, w których tkwią długie lata, i poszukać nowych sposobów ewangelizacji.

Dzięki nim te dwie młode osoby wydelegowane przez proboszcza nie będą zostawione same sobie, ale zaproszone na drogę do poszczególnych wspólnot. – Będą mogły zobaczyć, że tak naprawdę trudno jest być chrześcijaninem bez wspólnoty – kontynuuje ks. Polak. – Tam doświadcza się relacji z innymi ludźmi, wiary. Musi być miejsce wzrostu. To przestrzeń, do której zostaną zaproszeni.

Spotkania będą się odbywały w czterech miejscach naszej diecezji: w Zawierciu, Radomsku, Wieluniu i Częstochowie. Różne wspólnoty w różnych miejscach. Chodzi o danie doświadczenia całościowego, różnorodności głoszenia, charyzmatów.

Jakie cele?

– Celem naszym jest to, żeby podciągnąć młodzież w górę, dać im inną perspektywę patrzenia, pokazać zupełnie inną rzeczywistość. W młodych ludziach tkwi niesamowity potencjał, który cały czas odkrywam, pracując w duszpasterstwie młodzieży od czterech lat – mówi ks. Adam. – Nasz cel programu to odkrycie tego potencjału, pokazanie, że ich zdanie jest ważne, może nas inspirować, popychać do czegoś dobrego. Poza tym młodzież z potencjałem jest często przygaszona przez okoliczności życia i pęd; ale też trochę z naszej winy, winy duszpasterzy, struktur Kościoła, mogą czuć się stłamszeni, przygaszeni tym, że nie ma dla nich przestrzeni. Teraz te trzy rzeczywistości muszą się spotkać – potencjał młodych, ich lęki i często nasze skostnienie w Kościele. Myślę też, że musimy skończyć z myśleniem o duszpasterstwie masowym. To nie znaczy, że mamy nie docierać do mas, ale one same do nas nie przyjdą. Wydaje mi się, że nowa ewangelizacja polega na tym, żeby łowić tych, którzy są w Kościele, ale nie mają wystarczającej odwagi, żeby świadczyć. Oni na pewno będą bardziej wiarygodni dla swoich rówieśników.

Więcej o Międzywspólnotowej Formacji Młodych na: www.kanamlodych.pl .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: młodzi wzięli udział w porannych celebracjach eucharystycznych

2019-12-29 12:45

[ TEMATY ]

młodzi

Taize

Wrocław

młodzież

Informacja prasowa

20 tys. uczestników 42 Europejskiego Spotkania Młodych wzięło dziś udział w niedzielnej Eucharystii sprawowanej w ponad stu parafiach archidiecezji wrocławskiej.

W parafii świętych Stanisława, Doroty i Wacława w centrum Wrocławia przyjęto 40 młodych z Austrii, Ukrainy, Litwy oraz Polski. Znacznie więcej osób przybyło natomiast wczoraj wieczorem na modlitwę. Jak zaznaczył Mateusz, tamtejsi wierni są bardzo gościnni i czują się w pewien sposób odpowiedzialni.

„Myślę że jest to takie wydarzenie, że warto się zaangażować i zrobić też coś dla życia swojej parafii i pokazać gościom z innych krajów, jak to wygląda w Polsce, jak wygląda modlitwa, jak wygląda codzienność” – powiedział wolontariusz.

Także w ramach spotkań porannych w poszczególnych parafiach przewidziano wizyty noclegowniach czy zakładach opieki leczniczej. Takim przykładem jest zakład opieki leczniczej u ss. Albertynek, do którego uda się grupa młodych przyjmowana w parafii św. Maurycego

Po południu uczestnicy 42. Europejskiego Spotkania Młodych wezmą udział w 22 spotkaniach tematycznych, poświęconych duchowości, życiu Kościoła, społeczeństwa, a także powiązania między sztuką a wiarą.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła w Polsce

2020-01-22 13:53

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat.pl

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Abp Jan Paweł Lenga nie reprezentuje Kościoła katolickiego w Polsce – poinformował rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zaznaczył też, że abp Lenga nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Rytel-Andrianik w komunikacie wydanym w środę podkreślił: „W związku z dyskusją nt. wypowiedzi abp. Jana Pawła Lengi, przypominam, że abp Lenga nigdy nie był i nie jest członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Informowałem o tym w kwartalniku "Więź" (Jesień 2019, 3 [677]). Wypowiedzi abp. Lengi nie można więc w żaden sposób utożsamiać z Konferencją Episkopatu Polski. Nie można ich też traktować jako stanowiska polskich biskupów”.

Rzecznik Episkopatu wyraził ubolewanie, że abp Lenga „występuje w środkach społecznego przekazu i wprowadza wiernych w błąd”.

Abp Lenga, biskup senior diecezji Karaganda wziął udział w programie TVP "Warto rozmawiać", w którym w rozmowie z Janem Pospieszalskim próbował odpowiedzieć na pytanie: gdzie szukać nadziei w czasach zamętu w Kościele?

Jego wypowiedzi wzbudziły bardzo dużo kontrowersji. Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Koncert Tyle Dobra

Ktokolwiek sądzi, że lednickie dzieła mogłyby zaistnieć bez o. Jana W. Góry OP, nie doświadczył nigdy ducha i charakteru lednickich miejsc i spotkań. Ktokolwiek wyobraża sobie, że byłby on tym samym człowiekiem, księdzem i dominikaninem bez św. Jana Pawła II, nie widział pasji naszego duszpasterza i zachłannego czerpania ze świętości papieża.

Nie chodzi tu o setki pamiątek, które po nim pozbierał, lecz o to, kim się dzięki niemu stał, zagarniając każdą jego myśl, postawę i sposób duszpasterzowania. Nie byłoby Lednicy bez o. Jana, ale też nie byłoby o. Jana bez Karola Wojtyły. Te prawdy są oczywiste dla wszystkich zaangażowanych w dzieła, które zostawił o. Jan. Zostawił, a jednocześnie wciąż przy nich jest, bo na pewno nadal tym dziełom towarzyszy, tylko już trochę inaczej, może jeszcze bliżej, a może nawet bardziej.

W tym roku – roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - ta szczególna więź łącząca dwóch protagonistów Lednicy wybrzmi jeszcze mocniej.

Ojciec Jan zwykł mawiać: „Jak wszyscy dobrze wiedzą, zbliżają się moje urodziny i imieniny”, po czym zapraszał wszystkich na 8 lutego, by być razem i sobie wzajemnie dziękować. Kontynuujemy tę tradycję, organizując kolejny koncert TYLE DOBRA. Tymi słowami o. Jan zazwyczaj rozpoczynał podziękowania czy wspomnienia o osobach, którym sporo zawdzięczał. Chcemy, aby w tym roku jeszcze raz wybrzmiała wdzięczność o. Jana za osobę św. Jana Pawła II. Pragniemy się do niej przyłączyć, bo my również mamy za co dziękować.

Ojciec Jan zawsze podkreślał, że ojcostwa nauczył się od świętego papieża, który mówił, że młodzi nie potrzebują koleżeńskiego towarzystwa, tylko ojcowskiego uścisku i prowadzenia. Papież nauczył go również patrzenia ludziom w oczy i dostrzegania w każdym człowieku tego, co w nim najgłębsze, wydobywania z ludzi dobra i piękna, aby dzielić się nimi ze środowiskiem życia. To, co o. Jan zaczerpnął od papieża, niech pomnaża się w nas! A jeżeli wiarę mamy przekładać na kulturę, to chcemy to robić koncertowo, z pełnym zapałem, oddając jej piękno.

8 lutego 2020 roku w Domu św. Jana Pawła II na Polach Lednickich odbędzie się kolejny lednicki koncert, w tym roku zatytułowany TYLE DOBRA – DWÓCH OJCÓW. Spotkanie rozpoczniemy Mszą Świętą o godz. 17.00, a po niej zapraszamy na część kulturalną, poświęconą ojcowskiej więzi wielkich przyjaciół ludzi młodych i Lednicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję