Reklama

Kana Młodych na start

2018-03-21 09:42

Karolina Mysłek
Edycja częstochowska 12/2018, str. III

Magdalena Pijewska/Niedziela

Kana Młodych, czyli Międzywspólnotowa Formacja Młodych. – Chodzi o to, żeby zjednoczyć wszystkie ruchy i wspólnoty młodzieżowe działające w naszej archidiecezji i skierować ich pracę duszpasterską i ewangelizacyjną na parafie – tłumaczy bp Andrzej Przybylski. – I stąd była potrzeba stworzenia jednolitego programu, który wykonają animatorzy, księża, moderatorzy, asystenci wspólnot zaangażowanych w to dzieło, z myślą o parafii i o tym, żeby przynajmniej dwóch młodych ludzi z parafii przeszkolić, poddać formacji, by później wrócili do parafii i byli zaczynem budowy nowych wspólnot albo umocnieniem tych, które już istnieją.

Skąd inspiracje?

2018 rok w Kościele jest bogaty w wydarzenia związane z młodzieżą. Po pierwsze – październikowy synod biskupów, który będzie obradował wokół tematu „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Po drugie – w Kościele w Polsce trwa Rok św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. I po trzecie – żyjąc wciąż jeszcze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, przygotowujemy się do kolejnych, tym razem w Panamie. – I te trzy wydarzenia w Kościele – wyjaśnia ks. Adam Polak, duszpasterz młodzieży archidiecezji częstochowskiej – motywowały Księdza Biskupa i duszpasterzy młodzieży w diecezji do tego, żeby stworzyć spójny program, który miałby na celu przede wszystkim ożywienie wspólnot diecezjalnych, czyli tej rzeczywistości w parafiach, która jest przeznaczona dla młodzieży, a której jeszcze w wielu parafiach nie ma.

Jak to zrobić?

Księża proboszczowie i wikariusze mieli wyłowić z każdej parafii po minimum dwie osoby. Dlczego dwie? – To metoda ewangeliczna – tłumaczy Biskup Andrzej. – Pan Jezus wysyłał po dwóch, formował ich i kazał im iść, tworzyć zapewne wspólnoty i szerzyć Ewangelię. Bardzo ważne w tym programie jest to, że tam, gdzie wydaje się, że już zanikło duszpasterstwo młodych, wspólnoty, stworzyć zaczyn. To program na razie przewidziany na rok dla przebudzenia.

Reklama

A konkretnie – to sześć spotkań ewangelizacyjnych od kwietnia do listopada osnutych wokół tematów Bożej miłości, grzechu, zbawienia, nawrócenia. Najpierw ich uczestnicy sami muszą doświadczyć Bożej miłości, żeby potem stać się świadkiem. Później dostaną konkretną dawkę wiedzy: jaki powinien być ewangelizator i lider, jak budować wspólnotę katolicką w parafii. Wszystko zakończy się 24 listopada, w wigilię uroczystości Chrystusa Króla spotkaniem dla młodych naszej archidiecezji z koncertem, modlitwą i adoracją. Wtedy też dwójki ewangelizacyjne zostaną posłane do posług duszpasterskich w parafiach – by pomagać proboszczowi w animowaniu spotkań z młodymi, tworzyć środowiska wzrostu dla ludzi młodych.

Kto?

W MFM są zaangażowane największe ruchy i wspólnoty naszej archidiecezji: Szkoła Nowej Ewangelizacji, Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE. – Będzie to bardzo ożywcze również dla nich samych – przekonuje odpowiedzialny za program ks. Adam.

– Jako wspólnoty będą musiały wyjść ze swoich czasem skostniałych struktur, w których tkwią długie lata, i poszukać nowych sposobów ewangelizacji.

Dzięki nim te dwie młode osoby wydelegowane przez proboszcza nie będą zostawione same sobie, ale zaproszone na drogę do poszczególnych wspólnot. – Będą mogły zobaczyć, że tak naprawdę trudno jest być chrześcijaninem bez wspólnoty – kontynuuje ks. Polak. – Tam doświadcza się relacji z innymi ludźmi, wiary. Musi być miejsce wzrostu. To przestrzeń, do której zostaną zaproszeni.

Spotkania będą się odbywały w czterech miejscach naszej diecezji: w Zawierciu, Radomsku, Wieluniu i Częstochowie. Różne wspólnoty w różnych miejscach. Chodzi o danie doświadczenia całościowego, różnorodności głoszenia, charyzmatów.

Jakie cele?

– Celem naszym jest to, żeby podciągnąć młodzież w górę, dać im inną perspektywę patrzenia, pokazać zupełnie inną rzeczywistość. W młodych ludziach tkwi niesamowity potencjał, który cały czas odkrywam, pracując w duszpasterstwie młodzieży od czterech lat – mówi ks. Adam. – Nasz cel programu to odkrycie tego potencjału, pokazanie, że ich zdanie jest ważne, może nas inspirować, popychać do czegoś dobrego. Poza tym młodzież z potencjałem jest często przygaszona przez okoliczności życia i pęd; ale też trochę z naszej winy, winy duszpasterzy, struktur Kościoła, mogą czuć się stłamszeni, przygaszeni tym, że nie ma dla nich przestrzeni. Teraz te trzy rzeczywistości muszą się spotkać – potencjał młodych, ich lęki i często nasze skostnienie w Kościele. Myślę też, że musimy skończyć z myśleniem o duszpasterstwie masowym. To nie znaczy, że mamy nie docierać do mas, ale one same do nas nie przyjdą. Wydaje mi się, że nowa ewangelizacja polega na tym, żeby łowić tych, którzy są w Kościele, ale nie mają wystarczającej odwagi, żeby świadczyć. Oni na pewno będą bardziej wiarygodni dla swoich rówieśników.

Więcej o Międzywspólnotowej Formacji Młodych na: www.kanamlodych.pl .

Tagi:
młodzi projekt

Reklama

Wotum wdzięczności za archidiecezję

2019-07-03 08:41

Paulina Fryszka
Edycja szczecińsko-kamieńska 27/2019, str. I

Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ogłosiły nowy projekt misyjny. Jest nim wotum wdzięczności za zbliżające się 50-lecie istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej w postaci wybudowania szkoły i kościoła na Madagaskarze (misja Befasy, na terenie obszaru Misokitsy)

Paulina Fryszka
Te dzieci potrzebują naszej pomocy

O szczegółach projektu rozmawiano na spotkaniu księży dziekanów z udziałem księży biskupów. Jak zaznaczył ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji, wspomożemy tym projektem ojców oblatów, którzy już od 30 lat posługują wśród ubogich w Afryce. Będzie to dar naszego serca, a jednocześnie przywrócenie godności dzieciom, którzy żyją w Kościele pierwszej ewangelizacji – zaznaczył.

Powiedział również, że tytuł kościoła będzie związany z główną patronką naszej archidiecezji – Matką Kościoła i Jej ten dar dedykujemy. Konsekracja kościoła i otwarcie budynku szkoły planowane są za dwa lata.

To wielkie wyzwanie, ale i też odpowiedni czas, by wspomóc i podzielić się dobrem, które przed laty sami otrzymaliśmy od innych krajów. Projekt kościoła i szkoły i ich kosztorys przedstawił o. Marek Ochlak, posługujący 24 lata na Madagaskarze. Misjonarz spotkał się również z klerykami Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Dar serca na ten cel można złożyć na konto misyjne diecezjalnej Fundacji Szczecińskiej, która obsługuje wszystkie rozliczenia finansowe Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Na poniższy rachunek bankowy należy dokonywać także wszystkich innych wpłat dotyczących dzieł misyjnych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (np. adopcja uczniów z Kipsing lub sierociniec w Wambie). Rachunek do wpłat złotówkowych: 18 1750 0012 0000 0000 2691 4078 z dopiskiem: budowa szkoły i kościoła na Madagaskarze, Bank BGŻ BNP Paribas S.A., Fundacja SZCZECIŃSKA, ul. Królowej Korony Polskiej 28E, 70-485 Szczecin. Szczegóły: www.szczecinska.eu/misje

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Nitkiewicz: współczucie dla dotkniętych tragedią w wypadku w Miłkowie

2019-08-24 12:34

apis / Sandomierz (KAI)

Cztery osoby poniosły śmierć i jedna została ciężko ranna podczas wypadku samochodowego, który miał miejsce w nocy z piątku na sobotę 23 sierpnia w Miłkowie (gmina Bodzechów). Wyrazy współczucia dla dotkniętych tragedią złożył w specjalnym oświadczeniu biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Jednocześnie zaapelował o przestrzeganie przepisów drogowych, rozwagę i kulturę jazdy.

Bożena Sztajner/Niedziela

„W związku z wypadkiem samochodowym w Miłkowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego, w wyniku którego poniosły śmierć tej nocy cztery osoby, a jedna walczy o życie w szpitalu, modlę się do Ojca Miłosierdzia i Boga wszelkiej pociechy w intencji tragicznie zmarłych, ich najbliższych oraz rannego. Składam wyrazy współczucia wszystkim dotkniętym tą niewyobrażalną tragedią” – napisał biskup sandomierski.

„Apeluję jednocześnie o przestrzeganie przepisów drogowych, rozwagę i kulturę jazdy. Życie jest wspaniałym darem, jaki człowiek otrzymał od Boga. Bądźmy za nie wdzięczni, cieszmy się nim i niech przynosi obfite owoce. Nie można dopuścić, żeby kończyło się przedwcześnie w taki sposób” – podkreślił ordynariusz.

W nocy z piątku na sobotę przed godz. 23.00 w Miłkowie na drodze krajowej nr 9 z Opatowa do Ostrowca Świętokrzyskiego volkswagen golf uderzył w betonowy przepust. Jechało nim pięć osób. Kierował 27-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, który zginął na miejscu. Śmierć ponieśli również: 50–letni mężczyzna i 63–letnia kobieta.

Do szpitala przewieziono dwoje pasażerów, kobietę oraz mężczyznę, który jednak zmarł. Jak ustaliła policja, wszystkie ofiary śmiertelnego wypadku, to mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego.

Prawdopodobną przyczyną tego tragicznego wypadku było niedostosowanie prędkości. Pojazd wypadł z jezdni na zakręcie - poinformowała dziennikarzy asp. Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tej sprawie prowadzone jest postępowanie, które pozwoli ustalać wszystkie szczegóły.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dożynki parafialne w parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie

2019-08-25 18:51

Zofia Białas

Tegoroczne trudne żniwa zakończone. Nadszedł dzień radosnego świętowania i dziękczynienia Bogu, Gospodarzowi Świata, za tegoroczne plony.

Zofia Białas

Uroczystości dożynkowe odbyły się 25 sierpnia. Rozpoczęły się przed Domem Ludowo – Strażackim gdzie uformował się korowód dożynkowy. W korowodzie dożynkowym członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z pięknym, własnoręcznie wykonanym wieńcem dożynkowym, starostowie dożynek z bochenkiem chleba upieczonym z tegorocznego ziarna oraz koszem tegorocznych owoców i warzyw, orkiestra dęta z Ożarowa, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie, poczty sztandarowe Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie. Na miejsce formowania się korowodu przybył ksiądz proboszcz, organista i ministranci. Tu, przed przejściem do kościoła, ksiądz proboszcz pobłogosławił wieniec dożynkowy, chleb i owoce, dając tym aktem sygnał do radosnego świętowania.

Zobacz zdjęcia: Dożynki parafialne w parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie

Korowód dożynkowy wraz z księdzem proboszczem udał się do kościoła, gdzie w intencji rolników, ogrodników, sadowników i ich rodzin była sprawowana Eucharystia dziękczynna za szczęśliwe żniwa. Przed ołtarzem wieniec dożynkowy, na stole ofiarnym chleb i owoce.

W homilii nawiązującej do Ewangelii wg św. Łukasza o królestwie Bożym i drodze do zbawienia, rozważając słowa: ”Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam będzie chciało wejść, a nie zdołają…”, ksiądz Sylwester mówił o poszanowaniu Bożego Prawa i nie obieraniu drogi prowadzącej do zbawienia na skróty (szeroka brama). Od chwili chrztu świętego, który włączył nas do królestwa Bożego, kontynuował, mamy obowiązek wobec Boga i bliźnich – mamy wydawać owoce wiary i miłości, strzec się niesprawiedliwości i nie pozwolić by współczesny świat przesłonił nam nasze powołanie do zbawienia.

Po homilii nastąpiło uroczyste poświęcenie wieńca dożynkowego, chleba i owoców - symboli zakończonych żniw.

Dziękując Bogu za udane żniwa, zapowiedź tego, że nikomu nie zabraknie „ chleba powszedniego”, o którym mówimy w codziennej modlitwie „Ojcze nasz…” rolnicy prosili o Boże błogosławieństwo na zbliżający się czas siewu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem