Reklama

Niedziela Legnicka

Mały jubileusz Ruchu Szensztackiego

W Raciborowicach zainaugurowano obchody 10. rocznicy istnienia Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej w diecezji legnickiej. Działa u nas 85 kręgów, skupiających blisko 850 rodzin

Niedziela legnicka 16/2018, str. I-II

[ TEMATY ]

ruch szensztacki

Ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystościom jubileuszowym przewodniczyl bp Marek Mendyk

Uroczystościom jubileuszowym przewodniczyl bp Marek Mendyk

Maryja nie tylko czeka na swoje dzieci, ale sama pragnie wśród nich zamieszkać, dlatego członkowie ruchu zapraszają Maryję do swoich domów. Wizerunek Maryi w małej kapliczce nawiedza domy, by uczynić je miejscami obecności Boga, sanktuariami życia oraz Kościołami domowymi – mówił 6 kwietnia bp Marek Mendyk podczas jubileuszowej Eucharystii.

Apostolat ten jest częścią wielkiego Ruchu Szensztackiego, który założył o. Józef Kentenich w październiku 1914 r. Dziś w Ruchu Szensztackim istnieje ponad dwadzieścia różnych wspólnot: młodzież i dorośli, kobiety i mężczyźni, żyjący samotnie i rodziny, kapłani i świeccy. Głównym celem tego międzynarodowego ruchu jest współdziałanie Boga i człowieka w rozwoju duchowym człowieka. Maryja staje się doskonałym wzorem dla członków Ruchu. Razem z Nią wierni dążą do tego, by we współczesnym, silnie zlaicyzowanym świecie żyć według zasad Ewangelii i być aktywnym misjonarzem.

Reklama

W diecezji legnickiej Apostolat istnieje od 6 kwietnia 2008 r. Wszystko zaczęło się od rodzin państwa Marka i Teresy Szyjkowskich z Bolesławca. – 11 lat temu przywieźliśmy pierwszą kapliczkę od naszej córki z Niemiec. To właściwie ona zaszczepiła w nas miłość do Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej – wspomina pani Teresa.

Wielkim orędownikiem sprawy stał się pan Marek (dziś już świętej pamięci, zmarł w 2017 r.). Z wizerunkiem Matki Bożej, sam lub w towarzystwie żony, jeździł po parafiach, odwiedzał księży proboszczów i mówił o niezwykłości tego Ruchu. Państwo Szyjkowscy, a wraz z nimi cała Rodzina Szensztacka, są przekonani, że Matka Boża chce ratować człowieka i rodziny.

Dzięki ich wierze, zaufaniu do Matki Bożej i wielkiej determinacji dziś w diecezji legnickiej istnieje 85 kręgów, skupiających blisko 850 rodzin.

Reklama

– Naszym zadaniem i posłannictwem jest umacniać i odnawiać wartości chrześcijańskie, zwłaszcza w małżeństwie i rodzinie – mówi p. Teresa. Członkowie Rodziny Szensztackiej starają się być „solą ziemi i światłością świata” tam, dokąd Bóg ich posyła. Dzięki temu, że powstają kolejne kręgi rodzin, rozwija się dzieło apostolatu. Wspólna modlitwa całej rodziny oraz sąsiadów i znajomych staje się okazją do składania świadectwa chrześcijańskiego życia. – To ruch oddolny, ruch świeckich. Ważne jest, abyśmy otworzyli się najpierw na siebie w rodzinie, w relacjach małżeńskich oraz w relacjach z dziećmi. Potem przychodzi kolej na innych – dodaje p. Teresa.

W Raciborowicach, gdzie miały miejsce główne obchody jubileuszu, istnieje 8 kręgów, w tym krąg młodych rodzin, który rozpoczął swoją działalność apostolską podczas jubileuszowej uroczystości.

Danuta Lichwiarz z Raciborowic mówi, że te rodziny stały się jedną wielką rodziną i wspaniale oddziałują na swoje otoczenie. – Kręgi Rodzin Szensztackich to wielki skarb dla parafii i dla księdza proboszcza. To ludzie, którzy ewangelizują siebie i innych, są zawsze do dyspozycji w sprawach parafii i kościoła. Modlitwa przy kapliczce Matki Bożej naprawdę zmienia ludzi” – wyznaje p. Danuta.

Obchodom jubileuszu towarzyszył obraz Matki Bożej, Królowej Nowej Ewangelizacji Europy (Auxiliar), który został przywieziony z głównego sanktuarium, z Szensztatu w Niemczech. W ramach przygotowań do uroczystości nawiedził on m.in. Bogatynię, Zgorzelec, Legnicę, Sosnówkę czy Nowogrodziec.

Podczas uroczystej Eucharystii bp Marek Mendyk przypomniał główne założenia Ruchu Szensztackiego. Podkreślił też, że w zdobywaniu osobistej świętości, do której zachęcał założyciel Ruchu, musimy oprzeć się na Maryi. – Ona przez wypowiedziane swoje „fiat” stała się Pomocnicą Boga. Wybrana przez Boga, z wewnętrzną wolnością przyjęła ten wybór. My również powinniśmy takimi być, oczywiście w innej niż Ona mierze, „altera Maria – consors Christi”. Tylko tak powstanie nowy świat! – mówił bp Mendyk. Zachęcił też, by w swojej formacji i apostolacie zawsze wsłuchiwać się w Słowo Boże, jak czyniła to Maryja oraz czerpać ze skarbnicy łask Bożych płynących z Eucharystii. – Jedynie wówczas, gdy Kościół słucha Słowa i uczestniczy w Eucharystii, inaczej mówiąc, zasiada do obu Pańskich stołów, może uczynić każde swoje działanie w pełni skutecznym – podkreślił bp Mendyk.

W roku jubileuszu Apostolatu w diecezji legnickiej pozostaje życzyć wszystkim członkom powstawania kolejnych kręgów rodzin w kolejnych parafiach.

Więcej na ten temat na stronie Radia Plus Legnica, www.legnica.fm

2018-04-18 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przymierze miłości z Matką Bożą

Niedziela legnicka 13/2016, str. 6

[ TEMATY ]

czuwanie

ruch szensztacki

Marek Szyjkowski

Nowa członkini Ruchu Szensztackiego

Nowa członkini Ruchu Szensztackiego

Ponad 100-osobowa grupa członków Ruchu Szensztackiego z diecezji legnickiej uczestniczyła w ogólnopolskim nocnym czuwaniu Rodziny Szensztackiej na Jasnej Górze w Częstochowie, które odbyło się 5 marca.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję