Reklama

W Gnieźnie o Przyszłości Polski i Europy

2018-04-30 11:29


Niedziela Ogólnopolska 18/2018, str. 18

Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” – pod takim hasłem odbędzie się w dniach 21-23 września 2018 r. XI Zjazd Gnieźnieński. Patronat nad zjazdem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Na zjazd – jak zawsze – będą się składały: ekumeniczna modlitwa, wykłady, dyskusje i warsztaty, którymi od piątku do niedzieli będzie żyła nie tylko pierwsza stolica Polski. Organizatorzy chcą, aby analogicznie do I Zjazdu Gnieźnieńskiego w 1000 r. było to również ważne wydarzenie dla całego kraju i naszej części Europy”. „Odnowione zjazdy gnieźnieńskie są na początku XXI wieku ważnym miejscem spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy (…) wyrażają swoją odpowiedzialność za przyszłość Kościoła, ojczyzny i Europy – w nawiązaniu do chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu” – deklarują organizatorzy.

Wolność i nadzieja – to dwie niezmiernie ważne tu i teraz rzeczywistości, szczególnie w sytuacji, gdy Europa przeżywa boleśnie kryzys własnej tożsamości. Zjazd Gnieźnieński, który wywodzi się od pierwszego zjazdu, w roku 1000, w którym Polska została do Europy przyjęta, co wpłynęło w sposób istotny na przyszłość całej kontynentalnej wspólnoty, jest naturalnym miejscem na stawianie takich pytań i to z pozycji chrześcijańskich, z chrześcijańskim pojęciem wolności, która nie jest tylko wolnością od, ale wolnością ku, co przypominali dwaj wielcy Polacy i Europejczycy – św. Jan Paweł II i sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.

Reklama

Padnie też podczas tegorocznego zjazdu, który odbywa się w 100. roku od odzyskania przez nasz kraj niepodległości i w 100. roku od czasu zakończenia traumatycznego dla kontynentu wydarzenia, którym była I wojna światowa, pytanie o patriotyzm: Jaki ma być?

I wreszcie nie braknie pytania o naszą wiarę, bo „wobec różnych trudności, jakie przeżywają współczesny świat, Europa i nasza ojczyzna, potrzebujemy nadziei, która wszystko przetrwa. Źródło tej nadziei znajdujemy w naszej wierze. Dlatego pytamy o inspirującą moc chrześcijaństwa do tego, by przemieniać świat na lepszy – osobiście, wspólnotowo, lokalnie i globalnie”.

Wśród gości zjazdu będą politycy, naukowcy i działacze społeczni. Nazwiska znane i znaczące nie tylko w Polsce, ale i w Europie, wśród nich m.in. prezydent Andrzej Duda, kard. Peter Turkson, prof. Rocco Buttiglione, prof. Andrzej Nowak i prof. Jerzy Buzek.

Reklama

Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona

2019-04-30 09:16

Łukasz Krzysztofka
Edycja warszawska 18/2019, str. 6

Dobrze znają go ci, którzy poszukują odpowiedzi na kwestie praktyki wiary w życiu codziennym. Ks. Piotr Pawlukiewicz daje teraz swoim życiem odpowiedź na najtrudniejsze pytanie – o sens krzyża i cierpienia

Artur Stelmasiak
Ks. Piotr Pawlukiewicz wycofuje się z dotychczasowych form duszpasterzowania

Znany kaznodzieja i rekolekcjonista w rozmowie z Pawłem Kęską ze Stacji 7 swój krzyż nazwał wprost – pan Parkinson. – Zawitał w moim domu po cichu. Kiedy się o nim dowiedziałem, to już się trochę rozgościł. Na razie ta choroba da się jeszcze jakoś zepchnąć na bok, da się pracować – mówił kapłan, który o swojej chorobie dowiedział się w 2007 r. Nie poddaje się jej jednak.

Ks. Pawlukiewicz uważa, że krzyż od Jezusa jest pomocą w osiągnięciu nieba. – Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona i przyjąłem tę wycenę. Robię co mogę, co będzie, zobaczymy. Co tu się martwić jutrzejszym dniem, jeżeli dzisiejszy może się skończyć przed północą – powiedział rekolekcjonista. – Chrystus daje ci krzyż doważony do ciebie, lekarstwo na zamówienie.

Były duszpasterz parlamentarzystów przyznał, że obecnie robi dużo badań medycznych i wycofuje się ze sposobów duszpasterzowania, które prowadził, poszukując innych. – Chciałbym zmienić akcenty homiletyczne. Mówić o rzeczach, których kiedyś się bałem, o tym, kiedy człowiek jest bezradny, bezsilny, kiedy słyszy, że choroba jest nieuleczalna. Dopóki mnie ludzie rozumieją, dopóki rozumieją moje słowa, to w imię Chrystusa będę głosił Ewangelię – podkreśla.

Ks. Pawlukiewicz stara się teraz nie odprawiać Mszy św. publicznie, ponieważ choroba ma różne kaprysy. Eucharystię odprawia sam u siebie.

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy to przede wszystkim ograniczenie ruchu oraz drżenie. Leczenie choroby Parkinsona jest możliwe, jednak nie da się wyleczyć jej całkowicie. Po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa. Zmagał się z nią św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież rozpocznie filipińską nowennę przed Bożym Narodzeniem

2019-12-10 20:49

pb (KAI/cnnphilippines.com) / Watykan

Papież Franciszek odprawi 15 grudnia Mszę św. rozpoczynającą Simbang Gabi - nowennę adwentowych Eucharystii, przygotowujących do świąt Bożego Narodzenia. Tradycja ta jest żywa na Filipinach od XVII wieku.

Grzegorz Gałązka

Ówcześni rolnicy z powodu prac w polu nie mogli przyjść do kościoła w ciągu dnia, więc zaczęto odprawiać dla nich Msze przed świtem. Do dziś liturgie te sprawowane są między 3.00 a 5.00 nad ranem.

Adwentowe Msze dla Filipińczyków były już w przeszłości odprawiane w bazylice św. Piotra w Watykanie, ale w tym roku po raz pierwszy tej tradycyjnej liturgii będzie przewodniczył papież, wyjaśnił o. Ricky Gente, skalabrynianin, duszpasterz Filipińczyków w Rzymie.

Na Mszy, która rozpocznie się o 16.30 (22.30 na Filipinach) spodziewanych jest 7,5 tys. osób. Koncelebrować ją będzie 150 księży. Obecni będą ambasadorowie Filipin przy Stolicy Apostolskiej Grace Relucio-Princesa i we Włoszech - Domingo Nolasco.

Dziewięć Mszy Simbang Gabi, odprawianych od 16 do 24 grudnia, kończy się w Wigilię Bożego Narodzenia Mszą, zwaną Misa de Gallo (Mszą Koguta) lub Misa de los Pastores (Mszą Pasterzy).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem