Reklama

Ochrzcił ich ks. Karol Wojtyła

2018-07-25 11:11

Maria Fortuna-Sudor
Niedziela Ogólnopolska 30/2018, str. 26-27

Maria Fortuna-Sudor/Niedziela

Połączył ich sakrament chrztu św., którego udzielił im ks. Karol Wojtyła 70 lat temu, gdy w 1948 r. został skierowany do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici.

Na zorganizowane w Dzień Ojca spotkanie, rozpoczęte Mszą św., przyjechali z różnych stron Polski. Proboszcz parafii – ks. prał. Paweł Sukiennik przypomniał w homilii, jak bardzo podkreślał rolę tego sakramentu św. Jan Paweł II, który był obecny na Mszy św. w wyeksponowanych na ołtarzu relikwiach. Zwracając się do zebranych, kapłan powiedział m.in.: – Wielu z was było może bardzo zdziwionych i zaskoczonych, nie wiedząc wcześniej, że w świat Bożego życia zostało włączonych przez tak wielkiego człowieka, dzisiaj świętego Jana Pawła II. Równocześnie przekonywał, że bez względu na to, kto nas chrzcił, na ochrzczonego spłynęły te same łaski i w tym momencie staliśmy się dziećmi Bożymi. Kapłan podziękował też pomysłodawczyni spotkania, mocno zaangażowanej w organizację wydarzenia parafiance Teresie Satale, którą także ochrzcił ks. Karol Wojtyła. Z kolei Teresa Prokopek złożyła w imieniu grupy podziękowanie ks. Sukiennikowi za zaproszenie do Niegowici i za odprawioną Mszę św.

Dobry pomysł

Gdy dopytuję, skąd pomysł na takie spotkanie, Teresa Satała wspomina: – To było w Niedzielę Chrztu Pańskiego. Ksiądz proboszcz mówił interesująco o roli chrztu w życiu człowieka. Przypomniał też o obchodach 70. rocznicy przybycia ks. Karola do Niegowici. Wtedy pomyślałam, że można by zaprosić ochrzczonych u nas przez ks. Wojtyłę. Po Eucharystii od razu poszłam do zakrystii. Bo wie pani, bałam się, że jak z tym pomysłem pójdę do domu, to go sobie sama z głowy wybiję (śmiech). Tymczasem ksiądz proboszcz po chwili zastanowienia powiedział, że to bardzo dobry pomysł, a później otrzymałam wykaz dzieci ochrzczonych przez ks. Karola Wojtyłę. Było nas czterdzieścioro. Zaczęłam szukać kontaktów z tymi osobami, sprawdzać, gdzie dziś mieszkają.

Okazało się, że część z nich nie wiedziała, jaką rolę w ich życiu odegrał przyszły papież. Byli tą informacją zaskoczeni. – Spotkałam się z wielkim wzruszeniem ze strony odnalezionych – wspomina pani Teresa. I opowiada: – Jedna z pań, teraz mieszkanka Nowej Huty, gdy usłyszała, kto ją ochrzcił, to się popłakała. Nie wiedziała, jak dziękować za tę wiadomość. Pani Teresa przyznaje, że nie było łatwo odszukać tych, którzy wyjechali w świat. Mówi: – Jestem przekonana, że nad tym wszystkim czuwał św. Jan Paweł II. To jemu oddałam sprawę zorganizowania tego wydarzenia.

Reklama

Wielki zaszczyt

Nie udało się odnaleźć dwóch osób. Okazało się też, że kilkoro z poszukiwanych już nie żyje. Pozostali stawili się na spotkanie. W tym gronie znalazł się Eugeniusz Węgrzyn, który do Niegowici przyjechał z Nowego Sącza. Jest emerytowanym nauczycielem. Przyznaje, że o tym, kto go ochrzcił, dowiedział się w czasie studiów. Wspomina: – W książce pt. „Kalendarium Jana Pawła II” znalazła się informacja, że byłem pierwszym ochrzczonym dzieckiem przez ks. Karola Wojtyłę. I wyznaje: – To dla mnie wielki zaszczyt i powód do dziękowania Bogu, że tak pokierował moim życiem. Zaznacza, że odkąd pamięta, więź niegowickiej wspólnoty z bp. Karolem Wojtyłą, a potem kardynałem była bliska. Dodaje, że w czasie studiów na KUL-u spotkał się z przyszłym papieżem. Wspomina: – On miał fotograficzną pamięć. W czasie rozmowy powiedział, że znał moich rodziców, wspominał ojca. To było dla mnie nobilitujące.

Moi rozmówcy twierdzą, że kapłan, który ich chrzcił, a dzisiaj jest świętym, wywarł wpływ na ich życie. – Św. Jan Paweł II przede wszystkim nauczył mnie modlitwy – przyznaje Teresa Satała. I przekonuje: – Na zawsze zapamiętam, jak w czasie kanonizacji św. Jadwigi Królowej na krakowskich Błoniach opowiadał o swoich rozmowach ze świętą. To mnie bardzo ujęło i do mnie przemówiło. A potem jego zawierzenie Kościoła, Polski i siebie Maryi przed Jej cudownym obrazem w Kalwarii Zebrzydowskiej. To były sytuacje, które mnie wiele nauczyły.

Eugeniusz Węgrzyn zapewnia, że i życie, i nauczanie św. Jana Pawła II miały wpływ na dokonywane przez niego wybory. – Skończyłem studia teologiczne na KUL-u, byłem związany z poradnictwem rodzinnym, z duszpasterstwem rodzin, a to była w latach 70. ubiegłego wieku pionierska działalność – podkreśla. Zaznacza, że tam poznał swą żonę, matkę ich dziesięciorga dzieci, która przez wiele lat była dyrektorką m.in. pierwszej szkoły noszącej imię Jana Pawła II.

Miłe spotkanie

Po Eucharystii, której liturgię ubogacił śpiew parafialnego Chóru im. ks. Adama Ziemby, prowadzonego przez s. Natanę Szaro (ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus), zaproszeni zgromadzili się przed pomnikiem św. Jana Pawła II, złożyli kwiaty i zapalili znicz. Następnie udali się do budynku dawnej szkoły w Nieznanowicach, gdzie właśnie powstał żłobek „Karolek”. – Panie z Niegowici i z Nieznanowic przygotowały poczęstunek; jedna upiekła ciasto, druga – wiejski chleb, a trzecia przygotowała gorące danie – podkreśla Teresa Satała i przyznaje, że to było bardzo miłe spotkanie. Eugeniusz Węgrzyn stwierdza, że warto było przyjechać. Chwali pomysł i mówi z szacunkiem o organizatorach wydarzenia, które sprawiło, że często nieznający się ludzie mogli się spotkać i uświadomić sobie, jak wielkie mieli szczęście, i zastanowić się, jak za ten dar dziękować.

– Myślę, że to spotkanie ponownie uświadomiło i gościom, i parafianom, co to znaczy być ochrzczonym, tym bardziej jeżeli tego sakramentu udzielał przyszły papież – zauważa ks. Sukiennik. I zapewnia: – Sam szafarz udzielanego sakramentu może dla chrzczonych wyprosić dodatkowe łaski.

Jasna Góra: wigilijne kolędowanie z plejadą gwiazd

2019-12-12 17:16

it / Jasna Góra (KAI)

W wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się rodzinny koncert kolęd z Jasnej Góry w wykonaniu plejady polskich gwiazd. W inicjatywie udział wezmą polscy artyści, którzy zapraszają do wspólnej modlitwy tradycyjnymi świątecznymi utworami. Widowisko religijne przygotowuje Program Pierwszy Telewizji Polskiej.

Monika Książek/Niedziela

Reżyser Bolesław Pawlica podkreśla, że to wielki zaszczyt móc w tak wyjątkowym miejscu realizować świąteczny koncert. Jego formuła jest bardzo prosta. - Chcieliśmy, aby artyści zaprosili do wspólnego śpiewania swoich najbliższych, tak, aby było to rzeczywiście rodzinne kolędowanie - wyjaśnia reżyser. Dodaje, że „każda z gwiazd zaśpiewa jedną kolędę sama, po czym zaprosi kogoś bliskiego ze swojej rodziny, żeby razem z nim kolędować. - Mam nadzieję, że ta idea państwu się spodoba i koncert będzie piękny - mówił Pawlica.

Koncert przygotowywany jest z dużym rozmachem z wykorzystaniem różnorakiego sprzętu: światła, nagłośnienia, kamer, rekwizytów. - Jeśli już dostąpiliśmy tego zaszczytu, by móc tutaj koncertować, chcielibyś my to zrobić jak najlepiej, żeby tą cudowną bazylikę pokazać jak najpiękniej, by w kamerach telewizyjnych wieczorem wyglądała tak, jak widzimy ją w ciągu dnia - powiedział reżyser.

O wielkim przeżyciu, którym jest kolędowanie na Jasnej Górze mówi też Zygmunt Kukla, dyrygent orkiestry Kukla Band. - Robiliśmy już wiele koncertów, ale nigdy tutaj. To jest wyjątkowe miejsce, odczuwamy to już na próbach, zauważyłem atmosferę w orkiestrze inną niż zwykle - powiedział dyrygent. Podkreślił, że „po raz kolejny przekonuje się o tym, że kolędy to prawdziwe arcydzieła”. - To miniaturki, które są nie tylko ładnymi melodiami, ale są wartością samą w sobie a wykonywane w takim miejscu mają wartość unikalną - zauważył.

-Kolędy śpiewane wspólnie z mamą, ojcem, bratem czy siostrą to jest coś, co na pewno stworzy wyjątkową atmosferę, dlatego mam nadzieję, że państwo będziecie nie tylko słuchać, ale i oglądać – powiedział Zygmunt Kukla.

Przypomniał, że Polska jest chyba jedynym krajem, gdzie w tak uroczysty sposób obchodzi się wigilię, śpiewając wtedy głównie kolędy. - Mamy nadzieję, że koncert nadawany w czasie gdy wiele rodzin zasiądzie do wspólnego stołu, też zachęci do kolędowania, że przypomnimy sobie wszystkie zwrotki tych jakże pięknych utworów - powiedział dyrygent.

Na scenie pojawi się prawie 40 osób. Najliczniejszą będzie 7- osobowa rodzina Justyny Steczkowskiej. Po raz pierwszy wystąpi mama barci Golców. Będzie też ojciec Sebastiana Karpiela Bułecki, zespół kolędników z Podkarpacia. W orkiestrze zasiądzie 20 osób, a chór gospelowy liczyć będzie 18 artystów. Reżyser Bolesław Pawlica pięć lat temu przygotowywał na Jasnej Górze koncert kolęd w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestry a dwa lata temu realizował koncert na jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. - Chciałem podkreślić swój artystyczny związek z tym miejscem, które jest dla mnie naprawdę szczególne – powiedział artysta. Rodzinny koncert kolęd z Jasnej Góry w wykonaniu plejady polskich gwiazd m.in. braci Golców, Justyny Steczkowskiej, Rafała Brzozowskiego, Mateusza Ziółko, Sebastiana Karpiela Bułecki czy zespołu Pectus zostanie pokazany w dwóch częściach w programie I TVP w wigilię Bożego Narodzenia. Początek ok. 17.20.

Nagranie tego niezwykłego widowiska odbędzie się dziś wieczorem w bazylice jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portugalia: więźniowie pomogli w budowie gigantycznej szopki w Bradze

2019-12-13 19:19

mz (KAI/AE) / Braga

Więźniowie z zakładu karnego w Bradze w północno-zachodniej Portugalii pomogli przygotować jedną z największych w tym kraju żywych szopek w miejscowości Priscos. Na powierzchni ponad 30 tys. m kw. powstała tam scenografia z czasów narodzin Jezusa. Do 12 stycznia kilkuset statystów będzie przedstawiało sceny biblijne. Współodpowiedzialny za budowę szopki ks. João Torres powiedział, że w pracach przy budowie 90 scen uczestniczyło łącznie ponad 40 więźniów.

Ks. Jerzy Uchman

Priscos jest jednym z etapów szlaku bożonarodzeniowych żłóbków, do których odwiedzenia co roku zachęca archidiecezja Bragi. Na trasie zwiedzający mogą zobaczyć m.in. szopkę w tamtejszej katedrze, w muzeum Piusa XII, a także w kilkunastu parafiach miasta i okolicznych miejscowości.

Oryginalny projekt w Priscos ruszył po raz pierwszy jako owoc wystosowanego w 2006 r. przez portugalskich biskupów apelu, aby w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia bardziej eksponować postać Dzieciątka Jezus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem