Reklama

Dookoła świata

2018-08-01 10:29


Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 7

Celowo wywołali pożary

Tragiczne pożary w pobliżu Aten, w wyniku których zginęło prawie 100 osób, prawdopodobnie wywołały celowe podpalenia. Według greckich władz, są poważne przesłanki, żeby tak sądzić. Sugerują to m.in. analiza obrazu satelitarnego i wyniki inspekcji lokalnych pożarów, które wybuchły w krótkim czasie w wielu miejscach. – Kwestia pożaru, który zaczął się na górze Pentelikon i rozprzestrzenił na Mati, miasto, gdzie jest najwięcej ofiar, budzi wiele pytań. Mamy fizyczne ślady, które są przedmiotem dochodzenia – powiedział dziennikarzom grecki minister ds. porządku publicznego Nikos Toskas.

Wcześniej była mowa o możliwości wywołania pożaru przez iskrzenie z uszkodzonego pylonu sieci elektrycznej. Do końca tygodnia opanowano prawie wszystkie pożary, które szalały głównie w Attyce w pobliżu Aten, ale również na Krecie, trwała identyfikacja i poszukiwanie ofiar ognia na wybrzeżu na wschód od Aten. Tegoroczne pożary w Grecji należą do najtragiczniejszych w skutkach w Europie w XXI wieku.

Według greckich władz, w rejonie Mati, gdzie ogień objął prawie 2,5 tys. domów, połowa nie nadaje się do zamieszkania. Ogień zniszczył wiele budynków i wymusił ewakuację kilku miejscowości. Wśród zabitych są całe rodziny z dziećmi. Większość ofiar to ludzie, którzy z powodu pożarów zostali uwięzieni w swoich domach lub samochodach; pozostali utonęli w morzu, uciekając przed płomieniami. Zginęło m.in. dwoje Polaków – matka z synem; zatonęła łódź, na której ewakuowali się z hotelu zagrożonego spaleniem. – Za tymi pożarami prawdopodobnie stoją koncerny deweloperskie. To jest tajemnica poliszynela, że w ten sposób uzyskują grunty pod przyszłą zabudowę – ocenia Ryszard Żółtaniecki, b. ambasador Polski w Atenach.

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

Nowa faza

Przyzwyczajamy się do stylu prezydenta USA Donalda Trumpa, który używa sporo wielkich słów. Tym razem, po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claude’em Junckerem, ogłosił, że relacje USA i UE wkraczają w nową fazę i zapowiedział podjęcie negocjacji handlowych. Na czas rozmów USA wstrzyma się z kolejnymi taryfami. To dla wszystkich dobra wiadomość, która zastępuje poprzednie przekazy, że doszło do eskalacji sporu handlowego między UE i USA, w związku z nałożeniem taryf celnych. Jednak nie do końca wiadomo, jak i kiedy nowa faza może się skończyć. Nie znamy wszystkich szczegółów spotkania, ale według CNBC, Trump uzyskał ustępstwa od UE, które mogą pozwolić na uniknięcie wojny handlowej. Trump powiedział dziennikarzom, że Unia zgodziła się na natychmiastowe zwiększenie importu amerykańskiej soi i gazu skroplonego oraz obniżenie taryf w przemyśle. UE importuje rocznie z USA towary za 250 mld euro, natomiast wysyła za ocean dobra warte 370 mld euro. Wynoszący 120 mld euro rocznie deficyt po stronie USA jest przyczyną niezadowolenia Trumpa i protekcjonistycznych inicjatyw.

wd

Teraz wygrał wybory

Były krykiecista Imran Khan ogłosił zwycięstwo swojej partii Ruch na rzecz Sprawiedliwości (PTI) w wyborach parlamentarnych w Pakistanie. Zwycięstwo PTI, które po przeliczeniu większości głosów miało znaczną przewagę nad rządzącą dotąd Pakistańską Ligą Muzułmańską Nawaz (PML-N) – oznacza, że Khan, charyzmatyczny mistrz krykieta, który w 1992 r. poprowadził Pakistan do zwycięstwa w Pucharze Świata, zostanie premierem. – To będzie pierwszy rząd, który nie będzie stosował politycznych represji – zapowiedział. Obiecał, że rząd będzie pomagał najbiedniejszym, walczył z korupcją oraz stosował takie samo prawo wobec każdego, czyli obiecał to, co już wielu przed nim obiecało. Nawaz Sharif, były premier i lider PML-N, zapowiedział, że nie zaakceptuje rezultatu wyborów, zarzuca ingerencję armii w głosowanie.

wd

Przykręcają śrubę

W Hongkongu, specjalnym regionie administracyjnym Chin, trwa przykręcanie śruby. Władze chcą zamknąć Partię Narodową, niepodległościowe ugrupowanie, opowiadające się za zwiększeniem niezależności Hongkongu od władz w Pekinie. Władze Hongkongu przesłały liderowi partii wezwanie do zakończenia działalności ugrupowania. Andy Chan Ho-tin miał czas do 7 sierpnia br. na odniesienie się do wniosku.

wd

Opuści ambasadę

Julian Assange, założyciel i szef portalu internetowego WikiLeaks, będzie musiał opuścić ambasadę Ekwadoru w Londynie, gdzie schronił się sześć lat temu. Informacje te podał prezydent Ekwadoru Lenin Moreno, który przebywał w Londynie i rozmawiał m.in. na temat Assange’a, któremu miało zostać cofnięte prawo azylu. Jest on oskarżany przez Szwecję (ściga go list gończy) o gwałt oraz molestowanie seksualne. Assange zaprzecza oskarżeniom, utrzymując, że jest to zemsta za opublikowanie przez WikiLeaks tajnych amerykańskich depesz dyplomatycznych.

wd

Podobne flagi

Pełniący obowiązki premiera Nowej Zelandii Winston Peters (zastępuje premier Jacindę Ardern, która jest na urlopie macierzyńskim po urodzeniu córki) zaatakował Australię, oskarżając ją o skopiowanie flagi jego kraju. Peters, znany z ostrego języka, domaga się, aby Australia zmieniła swoją flagę, bo jest zbyt podobna do flagi jego kraju. Flaga Nowej Zelandii została przyjęta w 1902 r., australijska – w 1954 r. W przeszłości zdarzały się sytuacje, w których były mylone. Zostały np. omyłkowo zamienione podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

jk

Reklama

Komunikat kurii gliwickiej w związku z zatrzymaniem proboszcza z Pawonkowa

2019-06-17 18:18

ks. sw / Gliwice (KAI)

Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

pixabay.com

Kuria odnosi się w komunikacie do sprawy ks. Waldemara C., proboszcza z parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim. Kapłan został zatrzymany pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym, m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej oraz prezentowania jej treści o charakterze pornograficznym. Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu ksiądz został aresztowany na trzy miesiące.

Mieszkanie ks. C. zostało przeszukane w ubiegły czwartek. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Gliwice, 17 czerwca 2019 roku

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W GLIWICACH W ZWIĄZKU Z ZATRZYMANIEM PROBOSZCZA PARAFII W PAWONKOWIE

Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Skworc: Maksymilian Kolbe to święty, który łączy narody i społeczeństwa

2019-06-24 13:54

lk / Warszawa (KAI)

O. Maksymilian Kolbe to święty, który łączy narody i społeczeństwa – powiedział abp Wiktor Skworc podczas prezentacji książki „Życie jako dojrzenie do świętości” poświęconej świętemu franciszkaninowi, która odbyła się w poniedziałek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

KEP

Autor książki o. Zdzisław Kijas OFMConv. podjął pracę nad opisaniem życia św. Maksymiliana Kolbego z innej perspektywy niż autorzy dotychczasowych publikacji na temat świętego franciszkanina.

„Skupię się zatem na wewnętrznym życiu Maksymiliana, na jego potencjalnych napięciach, tęsknotach czy pragnieniach. Nie będę natomiast pisał o jego podróżach apostolskich i misyjnych, mniej interesować mnie będzie jego wzniosła pobożność maryjna, o której napisano już tysiące stron” – wyjaśnił o. Kijas we wprowadzeniu do książki.

Co skłoniło autora do skupieniu się na duchowej stronie życia św. Maksymiliana? „Fascynacja osobą. To był jeden z nas, żył w czasach trudnych, na przełomie wieków, miał bardzo mało spokoju, by żyć normalnie, a przecież potrafił tworzyć pokój w sytuacjach, które na pozór pokojowe nie były” – powiedział podczas prezentacji w Sekretariacie Episkopatu Polski.

Jak stwierdził, określenia świętości są różne, a jednym z nich jest umiejętność podejmowania mądrych decyzji w trudnych sytuacjach, sytuacjach granicznych. - To nie przychodzi łatwo, do świętości trzeba dojrzewać – powiedział, dodając, że właśnie taki wymiar miała świętość w życiu o. Maksymiliana. Ową decyzją graniczną, która doprowadziła go do świętości, była decyzja ważąca na jego losie: oddanie życia za Franciszka Gajowniczka w obozie Auschwitz-Birkenau.

O. Kijas podkreślił, że praca nad książką była swoistym „mocowaniem się z Maksymilianem”, odkrywaniem sytuacji w których się znajdował. A były to sytuacje niełatwe, pełne lęku i niepokojów, jak życie na misji, później konieczność powrotu do kraju, opuszczenie klasztoru, aresztowanie. – Ale on nie popadał w depresję, widział cały czas nowe okazje do działania, które podejmował, aby wzrastać duchowo – zauważył autor.

„Maksymilian odkrył, że jego najważniejszym miejscem dojrzewania do świętości stał się paradoksalnie właśnie obóz koncentracyjny, który dla innych był miejscem śmierci” – dodał o. Kijas OFMConv.

Obecny na prezentacji abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP powiedział, że zawsze interesowała go asceza życia o. Maksymiliana Kolbego, właściwa dla życia zakonnego. Sam jednak późniejszy święty o swojej ascezie niewiele mówił. Opierał się na fundamencie modlitwy, postu i osobistych wyrzeczeń.

Zdaniem abp. Skworca, o. Maksymilian Kolbe to święty, który łączy narody i społeczeństwa. Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP przypomniał, że po beatyfikacji i kanonizacji o. Kolbego nastąpiła m.in. szczególna łączność między osobą świętego a społeczeństwem i Kościołem w Niemczech.

Powstało wiele parafii pod jego wezwaniem, ale również dwa wielkie dzieła: Maximilian-Kolbe-Werk, które w imieniu Episkopatu Niemiec udzielało pomocy w Polsce ofiarom obozów koncentracyjnych. Drugie dzieło, powstałe nieco później, to wspólna Fundacja Maksymiliana Kolbe, której celem jest propagowanie idei pojednania narodów polskiego i niemieckiego - i temu procesowi pojednania niewątpliwie o. M. Kolbe patronuje – ale też szerzenie tej myśli w odniesieniu do innych narodów niepojednanych w Europie, jak choćby na Bałkanach.

Prezes Wydawnictwa „Bratni Zew” o. Andrzej Zając OFMConv. podkreślił, że „Życie jako dojrzenie do świętości” to książka szczególna dla oficyny franciszkańskiej. Autor wprawdzie nie odwołuje się wprost do duchowości św. Franciszka, ale niewątpliwie wskazuje na łączność między polskim świętym a postacią „Biedaczyny z Asyżu”. Książka o. Zdzisława Kijasa może posłużyć jako swoisty przewodnik duchowy, a na pewno będzie fascynującą lekturą dla każdego, kto szuka świętości.

O. Zdzisław Józef Kijas OFMConv., "Życie jako dojrzewanie do świętości. Maksymilian Maria Kolbe", Wydawnictwo "Bratni Zew", Kraków 2019.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem