Reklama

Z Jasnej Góry

2018-08-01 10:29

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 8

Wizyta kardynała z Watykanu

Maryja – pierwsza misjonarka niosąca Jezusa

Kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, przybył 23 lipca br. z wizytą na Jasną Górę. – Chcę powiedzieć, że w swoim życiu odwiedziłem wiele sanktuariów, ale tego sanktuarium w Częstochowie mi brakowało, i dlatego pragnąłem je odwiedzić, przyjechać tutaj, do Matki Bożej – powiedział kard. Fernando Filoni. – Przeżycie było bardzo głębokie, bardzo wielkie – wyznał po modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. – Jasna Góra jest najważniejszym punktem mojego pobytu. Potem jeszcze będą inne miejsca, które chcę zwiedzić, m.in. Kraków. Ale też przybyłem tutaj z pewną wizją – jako odpowiedzialny za misje na całym świecie, stawiam sobie pytanie, jak Maryja może towarzyszyć misjonarzom i opiekować się misjami, w jaki sposób może pomagać misjom na całym świecie. Chcę podkreślić, że Maryja jest pierwszą Misjonarką, bo Ona właśnie zaniosła Jezusa do Elżbiety. I tak jak kiedyś do Elżbiety, tak samo niesie Jezusa wszystkim innym.

Można się wpisywać

Pamiątkowa księga Prezydenta RP na Jasnej Górze

Pamiątkowa księga z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości została wyłożona na Jasnej Górze, z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, i ma być świadectwem przywiązania Polaków do własnego, suwerennego państwa. Do księgi mogą się wpisywać wszystkie osoby, które pragną wyrazić swoją radość z niepodległości. Na pierwszej stronie znalazły się podpisy Andrzeja Dudy oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Księga, która towarzyszy Prezydentowi RP podczas podróży zagranicznych, pozostanie na Jasnej Górze do końca sierpnia br.

Reklama

it/Radio Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

Przybyli po duchową energię

Jubileuszowa – 25. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich odbywała się na Jasnej Górze w dniach 20-21 lipca br. z udziałem kilku tysięcy osób z Polski i Niemiec – w ramach nowenny przed jubileuszem 800. rocznicy powstania III Zakonu św. Franciszka. Dziękowano także za 25 lat pielgrzymowania i 40 lat zatwierdzenia odnowionej Reguły FZŚ przez papieża Pawła VI.

Mszy św. sprawowanej 21 lipca br. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec, franciszkanin, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich. – Przybywamy do Maryi, by odnowić i pogłębić franciszkański charyzmat osób świeckich, tak bardzo potrzebny Kościołowi powszechnemu i Kościołowi w naszej Ojczyźnie. Przybywamy, by podziękować Panu Bogu i Matce Najświętszej za dar św. Franciszka dla Kościoła. Przybywamy, by zaczerpnąć tutaj, w tym miejscu, duchowej energii i mocy do pełnienia dobrych czynów, franciszkowych czynów na większą chwałę Pana Boga i na pożytek ludzi – podkreślił w homilii bp Dec. Obecni byli: kapłani, asystenci narodowi, regionalni, wspólnotowi oraz wierni III Zakonu, młodzież franciszkańska, Rycerze św. Franciszka, a także s. Joanna Berłowska, przełożona narodowa FZŚ, i o. Zdzisław Gogola OFMConv, asystent narodowy FZŚ.

Wizyta kardynała z Irlandii

Z modlitwą za rodziny

Kard. Seán Baptist Brady, emerytowany biskup Armagh w Irlandii, były prymas Irlandii i przewodniczący Konferencji Episkopatu, odwiedził 20 lipca br. Jasną Górę. Irlandzki kardynał przyjechał do Polski wraz z grupą pielgrzymów z dwóch diecezji. Na Jasną Górę przybył, aby zawierzyć zbliżające się Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie pod przewodnictwem papieża Franciszka. – Jestem bardzo wdzięczny i czuję się niezwykle zaszczycony, że mogę być tu, na Jasnej Górze – wyznał kard. Seán Brady. – Celem wizyty jest ogarnięcie modlitwą zbliżającego się spotkania rodzin, które w przyszłym miesiącu będzie odbywać się w Irlandii. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dzisiaj, kiedy rodzinę atakują różne środowiska i zaburzona jest definicja małżeństwa. Dlatego przyjechałem, by w tym wyjątkowym miejscu zawierzyć tę intencję Matce Bożej.

– Nasza pielgrzymka do Polski wiąże się z trzema wspaniałymi postaciami, które naród polski dał Kościołowi powszechnemu. Są to: św. Jan Paweł II, św. Faustyna Kowalska i św. Maksymilian Maria Kolbe. To święci na dzisiejsze czasy, którzy swoim wstawiennictwem mogą nam pomóc w naszych obecnych trudnościach – stwierdził kard. Brady.

Krótko

23 lipca br. o. Seweryn Lubecki, franciszkanin posługujący w Ziemi Świętej, dziękował za jubileusz 25-lecia kapłaństwa. O. Seweryn pracuje w sanktuarium Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Ain Karem. Wcześniej był kustoszem Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. – Cieszę się, że Ziemia Święta i Częstochowa w tej chwili jak gdyby stanęły na jednej linii – podkreślił jubilat. – Dziękuję za 800 lat obecności franciszkanów w Ziemi Świętej, za 30 lat mojego pobytu w Ziemi Świętej, za przeżycie oblężenia Bazyliki Bożego Narodzenia w maju 2002 r., i oczywiście dziękuję za 25 lat bycia kapłanem w ojczyźnie Jezusa Chrystusa.

Reklama

Suplikacje za publiczne znieważenia Sakramentu Eucharystii i profanacje wizerunku NMP Częstochowskiej

2019-06-14 12:24

Ks. Mariusz Frukacz

Zgodnie z zaleceniem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, począwszy od dziś, do dnia 30 czerwca włącznie we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie archidiecezji częstochowskiej mają zostać odśpiewane Suplikacje w duchu wynagrodzenia za publiczne znieważenia Sakramentu Eucharystii i profanacje wizerunku Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Bożena Sztajner/Niedziela

Jak czytamy w Zarządzeniu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie Suplikacje mają być odśpiewane podczas nabożeństw ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa (tzw. nabożeństw czerwcowych) po litanii i antyfonie.

Suplikacja z języka łac. “supplicatio” oznacza błaganie i prośbę. Pierwsza strofa jest polskim tłumaczeniem starej pieśni łacińskiej zaczynającej się od słów: Święty Boże, święty mocny. Suplikacja ma charakter błagalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

CIDSE apeluje o neutralność klimatyczną przed 2050 rokiem

2019-06-16 20:10

ts / Bruksela (KAI)

Sekretarz generalna Katolickiego Stowarzyszenia Międzynarodowej Współpracy dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE) Josianne Gauthier zaapelowała o neutralność klimatyczną przed 2050 rokiem. W dniach 20 i 21 czerwca w Brukseli odbędzie się konferencja unijnych szefów państw i rządów przed planowanym na 23 września szczytem w sprawie zmian klimatycznych.

pixabay.com

Ludzie w Europie i Ameryce Północnej jeszcze nie odczuwają w swoim życiu codziennym, jak pilnym problemem jest kryzys klimatyczny, powiedziała Kanadyjka w rozmowie z niemiecką agencja katolicką KNA 16 czerwca w Brukseli. Ale – dodała – jeśli ktoś żyje w regionie Pacyfiku, w Ameryce Południowej czy Afryce, odczuwa to każdego dnia.

Pod pojęciem „neutralności klimatycznej” należy rozumieć taką formę działania człowieka na Ziemi, która nie powoduje żadnej emisji „netto” gazów cieplarnianych: chodzi o ograniczenie emisji i wyrównanie jej poziomu z poziomem pochłaniania (dotyczy to przede wszystkim CO2) oraz stosowanie (głównie w przemyśle) różnorodnych mechanizmów kompensujących emisję gazów cieplarnianych, takich jak limity emisji i różnorodne formy handlu nimi.

Sekretarz generalna CIDSE uważa, że „musimy odejść od modelu wzrostu gospodarczego, gdyż dokładnie wiemy, że ten model prowadzi nas do ściany”. Celem natomiast powinien być powolny i systematyczny wzrost. Jednocześnie zwróciła uwagę, że środki podejmowane przeciwko zmianom klimatycznym nie mogą naruszać praw człowieka, nie mogą też tworzyć nierówności społecznych: „Jeśli na przykład chcemy wspierać energie alternatywne, to dla budowy elektrowni wiatrowych nie możemy wykorzystywać surowców spornych”.

Jako organizacja katolicka CIDSE wprowadza do rozmów na ten temat kwestie moralne i podkreśla aspekt sprawiedliwości. Gauthier wyjaśniała, że „chodzi tu o niesprawiedliwości gospodarcze, historyczne i geograficzne, a także niesprawiedliwości międzypokoleniowe oraz między mężczyznami i kobietami”.

CIDSE jest związkiem 18 katolickich organizacji na rzecz rozwoju z Ameryki Północnej i Europy, działających w 120 krajach świata. Przed zaplanowanym na 23 września szczytem klimatycznym, w dniach 20 i 21 czerwca szefowie państw i rządów będą rozmawiali o roli Unii Europejskiej w walce ze zmianami klimatycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem