Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 8

Wizyta kardynała z Watykanu

Maryja – pierwsza misjonarka niosąca Jezusa

Kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, przybył 23 lipca br. z wizytą na Jasną Górę. – Chcę powiedzieć, że w swoim życiu odwiedziłem wiele sanktuariów, ale tego sanktuarium w Częstochowie mi brakowało, i dlatego pragnąłem je odwiedzić, przyjechać tutaj, do Matki Bożej – powiedział kard. Fernando Filoni. – Przeżycie było bardzo głębokie, bardzo wielkie – wyznał po modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. – Jasna Góra jest najważniejszym punktem mojego pobytu. Potem jeszcze będą inne miejsca, które chcę zwiedzić, m.in. Kraków. Ale też przybyłem tutaj z pewną wizją – jako odpowiedzialny za misje na całym świecie, stawiam sobie pytanie, jak Maryja może towarzyszyć misjonarzom i opiekować się misjami, w jaki sposób może pomagać misjom na całym świecie. Chcę podkreślić, że Maryja jest pierwszą Misjonarką, bo Ona właśnie zaniosła Jezusa do Elżbiety. I tak jak kiedyś do Elżbiety, tak samo niesie Jezusa wszystkim innym.

Można się wpisywać

Pamiątkowa księga Prezydenta RP na Jasnej Górze

Pamiątkowa księga z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości została wyłożona na Jasnej Górze, z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, i ma być świadectwem przywiązania Polaków do własnego, suwerennego państwa. Do księgi mogą się wpisywać wszystkie osoby, które pragną wyrazić swoją radość z niepodległości. Na pierwszej stronie znalazły się podpisy Andrzeja Dudy oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Księga, która towarzyszy Prezydentowi RP podczas podróży zagranicznych, pozostanie na Jasnej Górze do końca sierpnia br.

Reklama

it/Radio Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

Przybyli po duchową energię

Jubileuszowa – 25. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich odbywała się na Jasnej Górze w dniach 20-21 lipca br. z udziałem kilku tysięcy osób z Polski i Niemiec – w ramach nowenny przed jubileuszem 800. rocznicy powstania III Zakonu św. Franciszka. Dziękowano także za 25 lat pielgrzymowania i 40 lat zatwierdzenia odnowionej Reguły FZŚ przez papieża Pawła VI.

Mszy św. sprawowanej 21 lipca br. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec, franciszkanin, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich. – Przybywamy do Maryi, by odnowić i pogłębić franciszkański charyzmat osób świeckich, tak bardzo potrzebny Kościołowi powszechnemu i Kościołowi w naszej Ojczyźnie. Przybywamy, by podziękować Panu Bogu i Matce Najświętszej za dar św. Franciszka dla Kościoła. Przybywamy, by zaczerpnąć tutaj, w tym miejscu, duchowej energii i mocy do pełnienia dobrych czynów, franciszkowych czynów na większą chwałę Pana Boga i na pożytek ludzi – podkreślił w homilii bp Dec. Obecni byli: kapłani, asystenci narodowi, regionalni, wspólnotowi oraz wierni III Zakonu, młodzież franciszkańska, Rycerze św. Franciszka, a także s. Joanna Berłowska, przełożona narodowa FZŚ, i o. Zdzisław Gogola OFMConv, asystent narodowy FZŚ.

Wizyta kardynała z Irlandii

Z modlitwą za rodziny

Kard. Seán Baptist Brady, emerytowany biskup Armagh w Irlandii, były prymas Irlandii i przewodniczący Konferencji Episkopatu, odwiedził 20 lipca br. Jasną Górę. Irlandzki kardynał przyjechał do Polski wraz z grupą pielgrzymów z dwóch diecezji. Na Jasną Górę przybył, aby zawierzyć zbliżające się Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie pod przewodnictwem papieża Franciszka. – Jestem bardzo wdzięczny i czuję się niezwykle zaszczycony, że mogę być tu, na Jasnej Górze – wyznał kard. Seán Brady. – Celem wizyty jest ogarnięcie modlitwą zbliżającego się spotkania rodzin, które w przyszłym miesiącu będzie odbywać się w Irlandii. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dzisiaj, kiedy rodzinę atakują różne środowiska i zaburzona jest definicja małżeństwa. Dlatego przyjechałem, by w tym wyjątkowym miejscu zawierzyć tę intencję Matce Bożej.

Reklama

– Nasza pielgrzymka do Polski wiąże się z trzema wspaniałymi postaciami, które naród polski dał Kościołowi powszechnemu. Są to: św. Jan Paweł II, św. Faustyna Kowalska i św. Maksymilian Maria Kolbe. To święci na dzisiejsze czasy, którzy swoim wstawiennictwem mogą nam pomóc w naszych obecnych trudnościach – stwierdził kard. Brady.

Krótko

23 lipca br. o. Seweryn Lubecki, franciszkanin posługujący w Ziemi Świętej, dziękował za jubileusz 25-lecia kapłaństwa. O. Seweryn pracuje w sanktuarium Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Ain Karem. Wcześniej był kustoszem Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. – Cieszę się, że Ziemia Święta i Częstochowa w tej chwili jak gdyby stanęły na jednej linii – podkreślił jubilat. – Dziękuję za 800 lat obecności franciszkanów w Ziemi Świętej, za 30 lat mojego pobytu w Ziemi Świętej, za przeżycie oblężenia Bazyliki Bożego Narodzenia w maju 2002 r., i oczywiście dziękuję za 25 lat bycia kapłanem w ojczyźnie Jezusa Chrystusa.

2018-08-01 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji: 2, 678 mln zł trafi do misjonarzy na walkę z COVID-19

Dzieło Pomocy Ad Gentes wraz z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji przekażą polskim misjonarzom 2,678 mln zł na działalność pomocową i charytatywną. Dotąd skorzystały z niej 292 placówki misyjne. Otrzymały łącznie 584 tys. euro.

W odpowiedzi na wiele próśb od misjonarek i misjonarzy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w wyniku pandemii, jaka dotknęła terytoria misyjne, Dzieło Pomocy Ad Gentes wraz z Komisją Episkopatu ds. Misji 17 czerwca ustanowiły specjalny fundusz dla misji w dobie koronawirusa.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur zapowiedział, że otrzymają ją polscy misjonarze, którzy prowadzą domy opieki lub schroniska dla dzieci i młodzieży, opiekują się seniorami i niepełnosprawnymi. Niekiedy sami są w trudnej sytuacji ekonomicznej, a mimo to pomagają chorym i najuboższym.

"W związku z tym wsparcie w postaci lekarstw, maseczek, środków higieny osobistej oraz żywności jest dla nich konkretną formą pomocy" – powiedział PAP bp Mazur.

Dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes ks. Zbigniew Sobolewski poinformował PAP, że łącznie polskie misje otrzymają 2,678 mln zł na działalność pomocową i charytatywną. Dotąd ze wsparcia skorzystały 292 misje, co daje łącznie 584 tys. euro. Dodał, że większość darczyńców to osoby indywidualne.

"Pierwsze 500 tys. zł to był dar od księży biskupów oraz wspólnot" – powiedział ks. Sobolewski.

Zaznaczył, że misjonarze wciąż potrzebują wsparcia. Stwierdził, że w Ameryce Łacińskiej najtrudniejsza sytuacja panuje w Boliwii, Ekwadorze i w amazońskiej części Peru, a ludzie popadają w skrajną nędzę i nie mają nawet na jeden posiłek dziennie. Według niego w Afryce najgorzej jest na Madagaskarze, w Kamerunie, Burundi, Tanzanii i w Zambii.

W akcję można się włączyć, wysyłając SMS-a na numer 72032 o treści "Misje" (2,46 zł z VAT) lub wpłacając pieniądze na konto Dzieła Pomocy Ad Gentes: Bank Pekao SA I O. w Warszawie 66 1240 1037 1111 0010 1498 4506 – z dopiskiem "Pandemia". Numer jest także na stronie internetowej komisji episkopatu ds. misji; http://www.misje.pl/pomoc-313/wesprzyj-on-line-368.

W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach pracuje 766 misjonarzy i misjonarek z Polski, w tym 168 księży diecezjalnych, 403 zakonników, 178 sióstr zakonnych i 17 osób świeckich. W Afryce pracuje 730 misjonarzy, w tym 73 księży diecezjalnych, 291 zakonników, 349 sióstr zakonnych i 17 osób świeckich. W Azji posługuje 328 polskich misjonarzy – w tym gronie jest 44 księży diecezjalnych, 145 zakonników, 133 siostry zakonne i 6 osób świeckich. Z kolei w Oceanii pracuje 62 misjonarzy – 11 księży diecezjalnych, 43 zakonników, 7 sióstr zakonnych i jedna osoba świecka. Wszyscy pracują w Papui Nowej Gwinei. W Ameryce Północnej pracuje 17 misjonarzy – 4 księży diecezjalnych, 12 zakonników i jedna osoba świecka. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Projekt rozporządzenia o podwyżkach dla nauczycieli skierowany do konsultacji

2020-08-04 15:51

[ TEMATY ]

nauczyciel

nauczyciele

stock.adobe.pl

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski skierował we wtorek do opiniowania i konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli, zakładający podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli od 1 września tego roku.

Załącznikiem do projektu rozporządzenia jest tabela, w której podane są wysokości 12 stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli, tj. stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany, oraz trzy poziomy wykształcenia.

Najliczniejsza grupa nauczycieli to osoby z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym. W tabeli podano, że w tej grupie wynagrodzenie nauczyciela stażysty od 1 września wynosić ma 2949 zł brutto (oznacza to wzrost o 167 zł brutto), nauczyciela kontraktowego – 3034 zł brutto (wzrost o 172 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 3445 zł brutto (wzrost o 195 zł brutto) i nauczyciela dyplomowanego – 4046 zł brutto (wzrost o 229 zł brutto).

Zgodnie z ustawą budżetową na 2020 r. płace nauczycieli mają wzrosnąć o 6 proc. od września tego roku. W tzw. ustawie okołobudżetowej zapisano, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę nie później niż do 30 września 2020 r., z wyrównaniem od 1 września. W związku z zaplanowaną podwyżką zwiększona została subwencja oświatowa – wynosi 49 mld 835 mln 775 tys. zł, jest wyższa od ubiegłorocznej o 6,2 proc. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję