Reklama

Niedziela Podlaska

Z Duchem Świętym ku wspólnocie wolności i miłości

Początek września to szczególny czas. Po pierwsze, zaczyna się nowy rok szkolny. Po drugie, obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej. To wszystko jest możliwe dzięki temu, że żyjemy w wolnym kraju, co uświadamia nam obchodzona w tym roku 100. rocznica odzyskania niepodległości i wiele innych ważnych dla naszej Ojczyzny jubileuszy. W miesiącu, który symbolicznie łączy przeszłość z przyszłością, warto rozpocząć refleksję nad naszą teraźniejszością, nad relacjami do innych ludzi i zaangażowaniem we wspólnoty, do jakich należymy i jakie tworzymy

Niedziela podlaska 35/2018, str. VI

Ks. Krzysztof Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Diecezji Drohiczyńskiej

Ks. Krzysztof Mielnicki,
dyrektor Wydziału Katechezy
i Szkolnictwa Katolickiego
Diecezji Drohiczyńskiej

Ostatnie dni przed końcem wakacji wielu z nas przeżywało w atmosferze przygotowań do nowego roku szkolnego. Wiele nowych uregulowań prawnych co do organizacji oświaty nabierało ostatecznych kształtów w postaci rządowych programów, rozporządzeń czy zarządzeń, co ma świadczyć o zainteresowaniu państwa tymi sprawami. W roku wyborów pojawiają się kolejne obietnice zapewniające świetlaną przyszłość edukacji na terenie naszych miast, gmin, powiatów i województw. W telewizji widzimy więcej reklam różnych przyborów szkolnych, a sklepy zachęcają promocjami na te artykuły. Rodzice przygotowali wyprawki dla dzieci i dzielą swoją troskę o przyszłość potomstwa z edukacją zinstytucjonalizowaną – przedszkolami i szkołami. Sami uczniowie z różnym zaangażowaniem podejmują obowiązki, przyzwyczajając się do rytmu i wymagań szkoły, który regulują szkolne dzwonki.

Duszpasterze, księża, siostry zakonne i katecheci świeccy, w duchu odpowiedzialności i służby człowiekowi i rodzinie, wchodzą w nowy rok posługi z nowymi pomysłami i siłami. Podejmują kolejne zadania, realizując w ten sposób misję, jaką zostawił Chrystus Kościołowi. Obok zadań związanych z przekazywaniem orędzia Ewangelii dbają również o własny duchowy wzrost.

Reklama

W kolejnym roku szkolnym i katechetycznym, zgodnie z tematyką ustaloną przez Komisję Duszpasterstwa KEP, na naszych spotkaniach formacyjnych chcemy kontynuować temat Ducha Świętego. W poprzednim roku rozważaliśmy Jego obecność w kontekście naszego rozwoju zmierzającego do dojrzałości chrześcijańskiej. W tym chcemy podjąć refleksję nad obecnością Ducha Świętego we wspólnocie w aspekcie wolności i miłości. „Z Duchem Świętym ku wspólnocie wolności i miłości” – to temat roku formacji permanentnej katechetów w diecezji drohiczyńskiej.

Duch, który nam towarzyszy od momentu chrztu, którego obecność jest umacniana w sakramencie bierzmowania, dany jest nam po to, by nas prowadzić do wspólnoty. Jego obecność uzdalnia nas do bycia jej żywymi członkami. Taką wspólnotą jest dla wszystkich ochrzczonych Kościół, a konkretnie parafia. Jest nią także wspólnota rodzinna oraz przywoływana często w tym roku wspólnota narodowa. Chcemy na nowo odkrywać swoje miejsce w tych grupach. W nich chcemy uczyć się, czym jest prawdziwa wolność i autentyczna miłość. Te wspólnoty są także sprawdzianem naszej dojrzałości, która wyraża się w ewangelizacji swojego środowiska, bezinteresownej i ofiarnej służbie innym, czyli w świadectwie życia chrześcijańskiego.

Wielkie jubileusze, jakie aktualnie przeżywamy, podpowiadają nam patriotyczne aspekty rozważań na temat Ducha Świętego, które również chcemy uwzględniać w programie naszej formacji. On, Duch Święty, oświeca nas swoją mądrością i udziela daru rady, abyśmy mieli właściwe podejście do wspólnoty, jaką tworzymy, będąc obywatelami naszej Ojczyzny. Dopomaga nam, abyśmy mieli odwagę pielęgnować i bronić takich wartości, jak: prawda, wolność, sprawiedliwość, miłość, przyjaźń, godność, dobro wspólne, odpowiedzialność, wiara i świętość. Wydarzeń w tym roku jest wyjątkowo dużo: 450. rocznica śmierci św. Stanisława Kostki, 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz wspomniana na początku 100. rocznica odzyskania niepodległości i 100. rocznica powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Rok 2018 jest też Rokiem Jubileuszu konfederacji barskiej (w 250. rocznicę zawiązania Konfederacji), rokiem ab. Ignacego Tokarczuka (w 100. rocznicę urodzin), Rokiem Praw Kobiet (w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych), rokiem Ireny Sendlerowej (w 10. rocznicę śmierci). Kolejny rok 2019 został ogłoszony przez Sejm rokiem Unii Lubelskiej w 200. rocznicą jej zawarcia. Uchwała Sejmu RP trafnie ujmuje myśl, która również wpisuje się w nasz temat dotyczący wspólnoty, przez stwierdzenie, że „nie najazdami, nie zaborami, ale wzajemną przyjaźnią rozszerzało się i potężniało państwo polskie, łącząc równych z równymi, wolnych z wolnymi”. Za każdą z tych rocznic kryje się historia konkretnych osób, które na przykładzie swojego życia pokazują z perspektywy lat, co w życiu jest ważne, a co ważniejsze, co po wielu latach pozostaje bezcennym diamentem, a co staje się nic nie wartym popiołem.

Reklama

Wszystkie te myśli będą nam towarzyszyły podczas spotkań formacyjnych przez cały rok katechetyczny. Zaczynamy go uroczystą Eucharystią w pierwszą sobotę września. Wykład inauguracyjny poprowadzi prodziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Dewizą tej uczelni jest zawołanie: „Deo et Patriae” (Bogu i Ojczyźnie). Przed nami także wrześniowy dzień pastoralny dla wszystkich osób zaangażowanych w posługę duszpasterską w diecezji, spotkanie dla młodzieży w Serpelicach, a także Tydzień Wychowania Chrześcijańskiego, Dzień Papieski, zamknięte rekolekcje formacyjne dla katechetów, konkursy dla uczniów, spotkania świąteczne i inne wydarzenia, których zwieńczeniem będzie wspólne dziękczynienie za rok pracy w drugą sobotę czerwca 2019 r. w Drohiczynie, w 20. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do naszej diecezji.

Kolejny rok to kolejna szansa, to też wyzwanie. Pamiętając o tym, że wszyscy powołani jesteśmy do życia wspólnotowego, dołóżmy starań, by podstawą życia naszych wspólnot i osobistych relacji była ostatecznie bezinteresowna miłość, przeżywana w wolności, jaką daje Duch Święty.

2018-08-28 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany Proboszczów i Administratorów w Archidiecezji Warmińskiej

2021-06-17 08:41

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

ks. Paweł Kłys

W kaplicy Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński wręczył dekrety nowym proboszczom i administratorom parafii znajdujących się na terenie Archidiecezji Warmińskiej. W czasie nabożeństwa nowi proboszczowie i administratorzy złożyli wyznanie wiary i przysięgę wierności. W spotkaniu wzięli udział także księża udający się na urlop zdrowotny i odchodzący na emeryturę.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Krzysztofa Więtkowskiego

2021-06-19 11:27

[ TEMATY ]

ingres

bp Krzysztof Wętkowski

Włocławek

screen

7 czerwca ks. bp Krzysztof Wętkowski z woli Ojca Świętego Franciszka został mianowany 77. biskupem włocławskim. Tym samym objął kanonicznie diecezję włocławską i rozpoczął posługę biskupa diecezjalnego.

Dziś o godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza święta połączona z ingresem do Bazyliki Katedralnej we Włocławku. Po uroczystym wejściu do katedry liturgię rozpocznie Nuncjusz Apostolski ks. abp Salvatore Pennacchio.

Abp Gądecki: nowa ewangelizacja powinna posługiwać się językiem miłosierdzia

2021-06-20 14:35

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

nowa ewangelizacja

episkopat.pl

„Wszyscy wiemy, że współczesny kryzys ludzkości nie jest powierzchowny, ale głęboki. Dlatego nowa ewangelizacja winna posługiwać się językiem miłosierdzia, na który składają się przede wszystkim gesty i postawy, a potem także słowa” – mówił abp Stanisław Gądecki do mężczyzn i młodzieńców, którzy przybyli w XVIII Archidiecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców do sanktuarium maryjnego w Tulcach k. Poznania.

Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. na placu koronacyjnym nieopodal tuleckiej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję