Reklama

Niedziela Podlaska

Z Duchem Świętym ku wspólnocie wolności i miłości

Początek września to szczególny czas. Po pierwsze, zaczyna się nowy rok szkolny. Po drugie, obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej. To wszystko jest możliwe dzięki temu, że żyjemy w wolnym kraju, co uświadamia nam obchodzona w tym roku 100. rocznica odzyskania niepodległości i wiele innych ważnych dla naszej Ojczyzny jubileuszy. W miesiącu, który symbolicznie łączy przeszłość z przyszłością, warto rozpocząć refleksję nad naszą teraźniejszością, nad relacjami do innych ludzi i zaangażowaniem we wspólnoty, do jakich należymy i jakie tworzymy

Niedziela podlaska 35/2018, str. VI

Ks. Krzysztof Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Diecezji Drohiczyńskiej

Ostatnie dni przed końcem wakacji wielu z nas przeżywało w atmosferze przygotowań do nowego roku szkolnego. Wiele nowych uregulowań prawnych co do organizacji oświaty nabierało ostatecznych kształtów w postaci rządowych programów, rozporządzeń czy zarządzeń, co ma świadczyć o zainteresowaniu państwa tymi sprawami. W roku wyborów pojawiają się kolejne obietnice zapewniające świetlaną przyszłość edukacji na terenie naszych miast, gmin, powiatów i województw. W telewizji widzimy więcej reklam różnych przyborów szkolnych, a sklepy zachęcają promocjami na te artykuły. Rodzice przygotowali wyprawki dla dzieci i dzielą swoją troskę o przyszłość potomstwa z edukacją zinstytucjonalizowaną – przedszkolami i szkołami. Sami uczniowie z różnym zaangażowaniem podejmują obowiązki, przyzwyczajając się do rytmu i wymagań szkoły, który regulują szkolne dzwonki.

Duszpasterze, księża, siostry zakonne i katecheci świeccy, w duchu odpowiedzialności i służby człowiekowi i rodzinie, wchodzą w nowy rok posługi z nowymi pomysłami i siłami. Podejmują kolejne zadania, realizując w ten sposób misję, jaką zostawił Chrystus Kościołowi. Obok zadań związanych z przekazywaniem orędzia Ewangelii dbają również o własny duchowy wzrost.

W kolejnym roku szkolnym i katechetycznym, zgodnie z tematyką ustaloną przez Komisję Duszpasterstwa KEP, na naszych spotkaniach formacyjnych chcemy kontynuować temat Ducha Świętego. W poprzednim roku rozważaliśmy Jego obecność w kontekście naszego rozwoju zmierzającego do dojrzałości chrześcijańskiej. W tym chcemy podjąć refleksję nad obecnością Ducha Świętego we wspólnocie w aspekcie wolności i miłości. „Z Duchem Świętym ku wspólnocie wolności i miłości” – to temat roku formacji permanentnej katechetów w diecezji drohiczyńskiej.

Reklama

Duch, który nam towarzyszy od momentu chrztu, którego obecność jest umacniana w sakramencie bierzmowania, dany jest nam po to, by nas prowadzić do wspólnoty. Jego obecność uzdalnia nas do bycia jej żywymi członkami. Taką wspólnotą jest dla wszystkich ochrzczonych Kościół, a konkretnie parafia. Jest nią także wspólnota rodzinna oraz przywoływana często w tym roku wspólnota narodowa. Chcemy na nowo odkrywać swoje miejsce w tych grupach. W nich chcemy uczyć się, czym jest prawdziwa wolność i autentyczna miłość. Te wspólnoty są także sprawdzianem naszej dojrzałości, która wyraża się w ewangelizacji swojego środowiska, bezinteresownej i ofiarnej służbie innym, czyli w świadectwie życia chrześcijańskiego.

Wielkie jubileusze, jakie aktualnie przeżywamy, podpowiadają nam patriotyczne aspekty rozważań na temat Ducha Świętego, które również chcemy uwzględniać w programie naszej formacji. On, Duch Święty, oświeca nas swoją mądrością i udziela daru rady, abyśmy mieli właściwe podejście do wspólnoty, jaką tworzymy, będąc obywatelami naszej Ojczyzny. Dopomaga nam, abyśmy mieli odwagę pielęgnować i bronić takich wartości, jak: prawda, wolność, sprawiedliwość, miłość, przyjaźń, godność, dobro wspólne, odpowiedzialność, wiara i świętość. Wydarzeń w tym roku jest wyjątkowo dużo: 450. rocznica śmierci św. Stanisława Kostki, 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz wspomniana na początku 100. rocznica odzyskania niepodległości i 100. rocznica powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Rok 2018 jest też Rokiem Jubileuszu konfederacji barskiej (w 250. rocznicę zawiązania Konfederacji), rokiem ab. Ignacego Tokarczuka (w 100. rocznicę urodzin), Rokiem Praw Kobiet (w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych), rokiem Ireny Sendlerowej (w 10. rocznicę śmierci). Kolejny rok 2019 został ogłoszony przez Sejm rokiem Unii Lubelskiej w 200. rocznicą jej zawarcia. Uchwała Sejmu RP trafnie ujmuje myśl, która również wpisuje się w nasz temat dotyczący wspólnoty, przez stwierdzenie, że „nie najazdami, nie zaborami, ale wzajemną przyjaźnią rozszerzało się i potężniało państwo polskie, łącząc równych z równymi, wolnych z wolnymi”. Za każdą z tych rocznic kryje się historia konkretnych osób, które na przykładzie swojego życia pokazują z perspektywy lat, co w życiu jest ważne, a co ważniejsze, co po wielu latach pozostaje bezcennym diamentem, a co staje się nic nie wartym popiołem.

Wszystkie te myśli będą nam towarzyszyły podczas spotkań formacyjnych przez cały rok katechetyczny. Zaczynamy go uroczystą Eucharystią w pierwszą sobotę września. Wykład inauguracyjny poprowadzi prodziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Dewizą tej uczelni jest zawołanie: „Deo et Patriae” (Bogu i Ojczyźnie). Przed nami także wrześniowy dzień pastoralny dla wszystkich osób zaangażowanych w posługę duszpasterską w diecezji, spotkanie dla młodzieży w Serpelicach, a także Tydzień Wychowania Chrześcijańskiego, Dzień Papieski, zamknięte rekolekcje formacyjne dla katechetów, konkursy dla uczniów, spotkania świąteczne i inne wydarzenia, których zwieńczeniem będzie wspólne dziękczynienie za rok pracy w drugą sobotę czerwca 2019 r. w Drohiczynie, w 20. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do naszej diecezji.

Reklama

Kolejny rok to kolejna szansa, to też wyzwanie. Pamiętając o tym, że wszyscy powołani jesteśmy do życia wspólnotowego, dołóżmy starań, by podstawą życia naszych wspólnot i osobistych relacji była ostatecznie bezinteresowna miłość, przeżywana w wolności, jaką daje Duch Święty.

2018-08-28 12:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania Komunii Świętej na rękę

2020-08-07 12:35

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat.pl

Apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu.

Przewodniczący Episkopatu zaapelował również do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz aby stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę.

Jednocześnie podziękował za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, „dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim”.

„Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne stosowanie zaleceń sanitarnych” – podkreślił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, błogosławiąc na dalszy czas wypoczynku i pracy.

BP KEP

Publikujemy pełną treść Apelu:

Warszawa, dnia 7 sierpnia 2020 roku

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

o przestrzeganie zaleceń sanitarnych

W ostatnich dniach docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem.

W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.

Apeluję do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o tym obowiązku oraz by stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę, według szczegółowych przepisów diecezjalnych.

Dziękuję za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim.

Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne

stosowanie zaleceń sanitarnych.

Na dalszy czas wypoczynku i pracy wszystkim z serca błogosławię,

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu RE ws. Białorusi

2020-08-10 09:32

[ TEMATY ]

Białoruś

Mateusz Morawiecki

KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w liście do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Z kolei w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej kancelarii premiera podkreślono, że po wyborach prezydenckich na Białorusi, jakie zostały przeprowadzone w niedzielę, władza użyła siły przeciwko swoim obywatelom, którzy domagają się zmian w kraju.

"Musimy solidarnie wesprzeć Białorusinów w ich dążeniu do wolności. Stąd też inicjatywa szefa polskiego rządu, aby nad tą sprawą pochyliła się Rada Europejska" - czytamy w komunikacie.

Demonstracje protestacyjne i starcia z milicją wybuchły w Mińsku po ogłoszeniu wyników oficjalnego badania exit poll, według którego w niedzielnych wyborach prezydenckich zwyciężył obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka uzyskując blisko 80 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska mniej niż 10 proc. głosów. Demonstracje odbyły się także w kilku innych miastach Białorusi.

Białoruskie służby siłowe potwierdziły zastosowanie "specjalnych środków" przeciwko uczestnikom demonstracji w Mińsku - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek rzeczniczka MSW Białorusi Olga Czemodanowa.

Centrum Wiasna podało w poniedziałek, że co najmniej jedna osoba zginęła, 120 zatrzymano w starciach policji z demonstrantami po wyborach prezydenckich.

Według wstępnych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi - jak poinformowała poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza - urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka otrzymał 80,2 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska - 9,9 proc. Jeżeli oficjalne wyniki wyborów potwierdzą tę informację, będzie to już szósta kadencja Łukaszenki, który prezydentem Białorusi jest od roku 1994. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję