Reklama

Ten koncert dotyka polskie serce

2018-10-03 08:01

Maria Fortuna-Sudor
Niedziela Ogólnopolska 40/2018, str. 54

„To nie są wiersze, poematy/ I polonezy karmazynów:/ To biblia, w której polskie światy/Z ojców przenoszą się na synów (...)” – te słowa z wiersza Kazimierza Wierzyńskiego „Biblia polska” stały się inspiracją projektu o tym samym tytule, w ramach którego już 9 października br. w Nowym Targu zostanie zaprezentowany patriotyczny koncert

Chcemy przypomnieć i przywołać treści, które tworzą nasz kod kulturowy, są fundamentem niepodległościowych dążeń Polaków, od zaborów aż do odzyskania niepodległości, a które swoimi korzeniami sięgają początków polskiej państwowości, nierozerwalnie związanej z chrześcijaństwem – wyjaśnia koordynator projektu Andrzej Dubiel ze stowarzyszenia Muza Dei. Przypomina, że na takich fundamentach wyrosły wielkie postaci naszej współczesności, m.in. św. Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki czy bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Słowo

W koncercie zostaną wykorzystane fragmenty dzieł m.in.: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasin´skiego, Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Wierzyn´skiego, Zbigniewa Herberta czy Karola Wojtyły. Autor scenariusza i reżyser koncertu Dariusz Kowalski (związany od lat z festiwalem Strefa Chwały) przyznaje, że przeczytany przed laty wiersz „Biblia polska” głęboko zapadł mu w pamięć. I dodaje: – Mam świadomość, że słowo poetyckie ma moc. A szczególnie poezja naszych wieszczów. To byli prorocy! Poza tym jest to poezja piękna pod względem zarówno formy, jak i treści – porusza wszystko, co jest istotą polskiego serca. Prawdziwa Biblia narodu, który długie lata pielgrzymował do wolnej Ojczyzny.

W projekcie, dofinansowanym z programu „Niepodległa”, wystąpią m.in.: Dominika Figurska, Agnieszka Cudzich, Agnieszka Musiał, Paweł Królikowski, Full Power Spirit, chór Strefy Chwały. – Zależało nam na stworzeniu widowiska, w którym znani i lubiani aktorzy przywołają twórczość polskich poetów, a wszystko to będzie wzmocnione muzyką, pod kierownictwem Marcina Pospieszalskiego, oraz scenografią multimedialną – informuje Andrzej Dubiel i zapewnia: – To nietuzinkowe wydarzenie. Jedyne w swoim rodzaju widowisko! Dariusz Kowalski dodaje: – Będziemy świętować niepodległość. Przywoływać wartości, które nas ukształtowały i ocaliły: patriotyzm, odwagę, honor, wiarę... Odwołując się do „Przesłania Pana Cogito”, w którym Herbert napisał: „powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem”, reżyser wyjaśnia, że wartości, które budują naszą wspólnotę, trzeba przypominać. – A czasem uczyć ich na nowo – przekonuje.

Reklama

Spojrzenie i refleksja

Gdy przywoławszy popularne stwierdzenia, że muzyka łagodzi obyczaje, ale też motywuje do walki, do aktywności, dopytuję, który z tych celów jest uznawany przez twórców koncertu za priorytetowy, Dariusz Kowalski stwierdza: – Pokolenia, które zapłaciły najwyższą cenę za Polskę, łączyły w sobie łagodność obyczajów z duchem walki. To byli ludzie dobrze, po chrześcijańsku wychowani, praktykujący miłość bliźniego na co dzień. Autor i reżyser przywołuje Sergiusza Piaseckiego, który w jednej ze swych książek opisuje instrukcję dla agentów sowieckiego wywiadu wysyłanych do Polski, w której pouczono, że jeśli w domu, do którego wejdą, wisi krzyż, to nic im tam nie grozi, ale jeśli krzyża nie ma, to trzeba uważać. Kowalski podkreśla: – To byli ludzie, którzy łączyli najlepsze obyczaje – a więc życzliwość, łagodność, szacunek dla drugiego człowieka – z przeświadczeniem, że są wartości, których trzeba bronić za wszelką cenę, nawet za cenę życia. A odnosząc się do koncertu zapowiada: – Chcemy przypomnieć, jaką cenę za wolność płacili nasi przodkowie. Że to zobowiązuje. To jest spojrzenie na przeszłość, z jednoczesną refleksją na temat teraźniejszości, która również ma swoje wyzwania; trudno i pięknie jest umierać za Ojczyznę, ale czasem równie trudno jest pięknie dla niej żyć...

Naszyjnik z pereł

Moi rozmówcy zapewniają, że koncert zainteresuje odbiorcę w każdym wieku. – Myślę, że z prezentowanymi treściami mogą się utożsamiać osoby w różnym wieku. Mamy przecież wspólny kod kulturowy – przekonuje Dariusz Kowalski. A Andrzej Dubiel potwierdza, że projekt jest kierowany do wszystkich grup, ale ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży. I dodaje: – Spodziewamy się pełnej sali koncertowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Podjęliśmy współpracę z nowotarskimi szkołami i już wiemy, że na widowisko przyjdzie młodzież. Równocześnie koordynator projektu informuje, że bezpośrednia transmisja w Internecie pozwoli je obejrzeć i przeżyć nieograniczonej liczbie osób z różnych stron nie tylko Polski.

Koordynator projektu przekonuje, że warto się zainteresować treściami, które niesie koncert, a jego reżyser porównuje prezentowane utwory do ukrytych w szufladzie pereł, wyciąganych od święta, którym prawdziwy blask nadają dopiero padające na nie światło i nasze spojrzenie. I zapowiada: – Ten koncert dotyka polskie serce. Zaprezentujemy naszyjnik z prawdziwych pereł!

Tagi:
muzyka

Dawać Ojca

2019-06-17 13:27

Beata Włoga
Niedziela Ogólnopolska 25/2019, str. 22-23

Pomagają innym zbliżyć się do Boga Ojca, poznać Go jako czułego Tatusia. Chcą, by świat poznał Boga, pokochał i czcił, dlatego swoją szeroką działalność umieścili pod jedną nazwą: Fundacja Abba Pater

Wojciech Neubauer
Julia Buniowska

Dzielą się doświadczeniem odkrycia i spotkania w życiu Boga jako kochającego Ojca, oni już wiedzą, że Bóg Ojciec to nie siwy pan z bródką, który siedzi gdzieś daleko na chmurce i nie pozwala człowiekowi na wszystko, co przyjemne, a za złamanie swoich zasad wtrąca do piekła. Wielu myśli: On nie interesuje się mną i moimi sprawami, bo ma na głowie o wiele ważniejsze rzeczy. Niektórzy tylko ze strachu przed Nim chodzą do kościoła, bo przecież lepiej z Nim nie zadzierać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

GUS: Co trzecie małżeństwo się rozwodzi

2019-06-18 18:16

mp / Warszawa (KAI)

W świetle danych GUS liczba rozwodów w Polsce stanowi jedną trzecią spośród zawieranych małżeństw w danym okresie czasu. W 2108 r. zawarto nieco ponad 192 tys. związków małżeńskich, a rozwiodło się prawie 63 tys.

rodjulian / fotolia.com

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w 2018 r. zawarto w Polsce nieco ponad 192 tys. związków małżeńskich, podobnie jak w 2017 r. Natężenie zawierania małżeństw

obserwowane na przestrzeni lat jest nieco wyższe na wsi. W tym samym roku rozwiodło się prawie 63 tys. par małżeńskich, a w przypadku kolejnych ok. 1,3 tys. małżeństw orzeczono separację. Korzystny jest fakt, że w 2018 r. rozwodów było o ponad 2 tys. mniej niż w 2017 r., a separacji o 0,3 tys. mniej niż rok wcześniej.

GUS zwraca uwagę, że liczba rozwodów w miastach jest prawie 3-krotnie wyższa niż na wsi. W 2018 r. w miastach rozwiodło się ponad 45 tys. małżeństw. Z kolei liczba separacji w miastach jest ponad 2-krotnie wyższa niż wśród mieszkańców wsi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydencka wizyta w Dolinie Krzemowej

2019-06-18 18:39

KPRP

Prezydent Andrzej Duda, w ostatnim dniu wizyty roboczej w USA, spotkał się z przedstawicielami firm z Doliny Krzemowej, m.in.: IBM, Microsoft, Oracle, Facebook, Cisco i VISA. Rozmawiał również z kierownictwem You Tube'a i Google'a.

Jakub Szymczuk/Niedziela

W Menlo Park otworzył Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii.

– Dziękuję za spotkanie w tym miejscu, tak znaczącym dla rozwoju światowych nowoczesnych technologii – mówił Prezydent, dodając, że Silicon Valley to na pewno centrum światowej nowoczesności, jeżeli chodzi o rozwój technologiczny, przemysłowy i technologii cyfrowych. Podkreślił, że Polska, jako jedno z największych państw w naszej części Europy, ma dużą ambicję stać się hubem, z którego będą się rozprzestrzeniały możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne.

Forum zostało zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, aby przedstawić potencjał sektora technologicznego oraz umożliwić polskim przedsiębiorstwom nawiązanie kontaktów biznesowych z największymi na świecie firmami branży IT, funduszami Venture Capital oraz potencjalnymi partnerami z Doliny Krzemowej.

Wizyta w siedzibie Google'a

Prezydent z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z prezes YouTube'a Susan Wojcicki oraz wiceprezesem Google'a ds. relacji międzynarodowych Kentem Walkerem.

Jakub Szymczuk/Niedziela


Prezydent, pytany o podsumowanie wizyty w USA, zwrócił uwagę na niezwykle ważny komponent polityczny i spotkanie z Prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wizytę w Białym Domu uznał za bardzo udaną, wskazując na podpisanie porozumienia dotyczącego zwiększenia obecności armii USA w naszym kraju, w ramach NATO, a także innych porozumień m.in. ws. współpracy energetycznej.

Andrzej Duda ocenił, że współpraca polsko-amerykańska jest absolutnie współpracą strategiczną w bardzo wielu dziedzinach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem