Reklama

Z życia KSM Archidiecezji Częstochowskiej

Z przeszłości w przyszłość...

2018-11-28 11:04

ak
Edycja częstochowska 48/2018, str. VII

Archiwum KSM
Występ zespołu RHEMA

Forum KSM to szczególny czas w ciągu roku. W listopadzie, tuż przed uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata, czyli świętem patronalnym stowarzyszenia, młodzież spotyka się na najważniejszym wyjeździe. Tradycją stało się już organizowanie Forum w Ośrodku „Święta Puszcza” w Olsztynie. To właśnie tam zjeżdżają się KSM-owicze z całej archidiecezji.

Forum rozpoczęło się w piątek 23 listopada. Po zakwaterowaniu przyszedł czas na kolację, a także spotkanie z Jezusem na Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz spowiedzi. Obecni kapłani – asystent diecezjalny ks. Andrzej Witek i zastępcy asystenta, ks. Wojciech Biś oraz ks. Dawid Kowalewski spowiadali do późnych godzin nocnych! Ten weekend to także czas formalności. Przeprowadzono egzamin przed złożeniem przyrzeczenia na członka KSM-u, ponadto podczas wyborów uzupełniających. Wybrano nowego skarbnika oraz zastępcę sekretarza zarządu. Sobota – co to był za dzień! Po jutrzni z konferencją przyszedł czas na szkolenie Anny Orłowskiej – pracującej na co dzień w hospicjum psycholog, która do Olsztyna przyjechała z Gdańska. Było o miłości, tej do siebie samych i innych ludzi. 24 listopada zapisze się także w pamięci jako dzień obchodów 25-lecia KSM-u w archidiecezji. Uroczystości z tej okazji rozpoczęły się o godz. 15, trwały aż do 2 w nocy! Pierwszym punktem programu była gala, podczas której wysłuchano konferencji bp. Andrzeja Przybylskiego; historię stowarzyszenia oraz archiwalne zdjęcia przybliżył uczestnikom KSM-owicz senior. KSM-owy zespół RHEMA zagrał krótki koncert swoich autorskich piosenek. Następnie Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo. Po duchowych przeżyciach nadszedł czas na „coś dla ciała”. Bal kończący obchody okazał się być strzałem w dziesiątkę! Uczestnicy bawili się do drugiej w nocy, pokazując tym samym, że mając w sercu Jezusa, można bardzo dobrze się bawić! Alkohol i inne używki są niepotrzebne, wystarczy dobra muzyka, a przede wszystkim wspaniali ludzie. Uroczystości przyciągnęły dużo gości, od wyżej wspomnianych księży – arcybiskupa oraz biskupa, poprzez ks. prał. Mariana Szczerbę, ks. Marka Batora, asystentów parafialnych, KSM-owiczów seniorów, oraz wszystkich tych, którzy dziś tworzą stowarzyszenie. Mimo krótkiej nocy, już od samego rana młodzież była gotowa do dalszego przeżywania wrażeń. Niedziela w czasie Forum to dzień wyjazdu do Częstochowy i wzięcia udziału we Mszy św., podczas której kandydaci, w obecności abp. Wacława Depo, składają przyrzeczenie, wstępując tym samym w szeregi KSM.

Tagi:
KSM

Reklama

Zielona Góra: jubileuszowy mecz

2019-06-23 22:14

Katarzyna Krawcewicz

W ramach obchodów 25-lecia swojej działalności w naszej diecezji Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży 21 czerwca zorganizowało turniej piłki siatkowej. Rozgrywki miały miejsce w sali gimnastycznej V LO w Zielonej Górze.

Maciej Krawcewicz

- Zaprosiliśmy do udziału nie tylko młodzież z KSM, grają też z nami oazowicze i harcerze. W turnieju bierze udział 10 zespołów – mówi Jakub Kusiowski, prezes diecezjalnego oddziału KSM. – W naszych zawodach liczy się przede wszystkim dobra zabawa, ale dla zwycięskiej drużyny mamy puchar. Dbanie o formę fizyczną to jedna z zasad, którą kierują się ksm-owicze.

Cały artykuł w papierowym wydaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Tuplice: Ks. Jerzy Loch zakończył wieloletnią posługę w parafii

2019-07-21 23:05

Kamil Krasowski

„Wystarczyła ci sutanna uboga” – takim utworem zakończył się uroczysty koncert jakim 21 lipca parafianie i władze samorządowe podziękowały swojemu proboszczowi za ponad 30-letnią posługę duszpasterską w parafii Chrystusa Króla w Tuplicach.

Karolina Krasowska
Parafianie podziękowali proboszczowi za wieloletnią posługę w Tuplicach

Ks. Jerzy Loch po 32 latach będzie odtąd rezydował w zielonogórskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Zobacz zdjęcia: Koncert z okazji zakończenia 32-letniej posługi ks. Jerzego Locha w Tuplicach

Rodzina i przyjaciele ks. Jerzego wysłuchali i zobaczyli koncert przeplatany wspomnieniami z życia i posługi swojego proboszcza. Zespół złożony z parafian skupionych wokół wójt Katarzyny Kromp zaprezentował kilka utworów m.in. "Świecie nasz" Marka Grechuty, "Czas nas uczy pogody" Grażyny Łobaszewskiej, czy "Wiem, że jesteś sam" Anny Wyszkoni oraz "Barkę" i Hymn ŚDM 2016 "Błogosławieni miłosierni".

Cały tekst w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Grodzisk Mazowiecki: jutro Msza św. w intencji 5-letniego Dawida

2019-07-23 13:17

lk / Grodzisk Mazowiecki (KAI)

Parafia Przemienienia Pańskiego w Grodzisku Mazowieckim zaprasza w środę 24 lipca o godz. 19.00 na Mszę św. w intencji zmarłego tragicznie Dawida Żukowskiego. Ciało 5-latka znaleźli funkcjonariusze Policji w sobotę przy autostradzie A2 niedaleko Pruszkowa. Chłopiec zginął od ciosów zadanych ostrym narzędziem prawdopodobnie przez ojca, który niedługo potem popełnił samobójstwo.

screenshot/TVN
Ciało dziecka odnaleziono w sobotę w okolicach węzła Pruszków

Msza święta jest odpowiedzią wspólnoty parafialnej i wychowawczyń chłopca na oświadczenie jego matki, w którym m.in. poprosiła o modlitwę. – Okażmy nasze wsparcie rodzinie chłopca oraz pomódlmy się, aby dobry Bóg przyjął Dawidka do siebie – proszą duchowni.

Dawid Żukowski zaginął w środę 10 lipca. Jego ciało zostało odnalezione w sobotę 20 lipca wczesnym popołudniem przy zbiorniku retencyjnym blisko ekranów akustycznych wzdłuż autostrady A2 przy węźle Pruszków. Według prokuratury chłopiec zginął od wielu ciosów zadanych ostrym narzędziem, prawdopodobnie przez jego ojca, który po ukryciu zwłok 5-latka odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg relacji Skierniewice – Warszawa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem